Saturn Nominations

The Saturn Awards nominations have been released. The Saturn Awards are presented by the Academy of Science Fiction, Fantasy, and Horror Films and recognize excellence in SF films. The awards will be presented on June 25.

Best Science Fiction Film

  • The Day the Earth Stood Still
  • Eagle Eye
  • The Incredible Hulk
  • Indiana Jones & the Kingdom of the Crystal Skull
  • Iron Man
  • Jumper

Best Fantasy Film

  • The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • Hancock
  • The Spiderwick Chronicles
  • Twilight
  • Wanted

Best Horror Film

  • The Happening
  • Hellboy II: The Golden Army
  • The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
  • Quarantine
  • Splinter
  • The Strangers

Best Action / Adventure / Thriller Film

  • Changeling
  • The Dark Knight
  • Gran Torino
  • Quantum of Solace
  • Traitor
  • Valkyrie

Best Actor

  • Christian Bale in The Dark Knight
  • Tom Cruise in Valkyrie
  • Robert Downey, Jr. in Iron Man
  • Harrison Ford in Indiana Jones & Kingdom of the Crystal Skull
  • Brad Pitt in The Curious Case of Benjamin Button
  • Will Smith in Hancock

Best Actress

  • Cate Blanchett in The Curious Case of Benjamin Button
  • Maggie Gyllenhaal in The Dark Knight
  • Angelina Jolie in Changeling
  • Julianne Moore in Blindness
  • Emily Mortimer in Transsiberian
  • Gwyneth Paltrow in Iron Man

Best Supporting Actor

  • Jeff Bridges in Iron Man
  • Aaron Eckhart in The Dark Knight
  • Woody Harrelson in Transsiberian
  • Shia LaBeouf in Indiana Jones & Kingdom of the Crystal Skull
  • Heath Ledger in The Dark Knight
  • Bill Nighy in Valkyrie

Best Supporting Actress

  • Joan Allen in Death Race
  • Judi Dench in Quantum of Solace
  • Olga Kurylenko in Quantum of Solace
  • Tilda Swinton in The Curious Case of Benjamin Button
  • Charlize Theron in Hancock
  • Carice Van Houten in Valkyrie

Best Performance by a Younger Actor

  • Freddie Highmore in The Spiderwick Chronicles
  • Lina Leandersson in Let the Right One In
  • Dev Patel in Slumdog Millionaire
  • Jaden Christopher Smith in The Day the Earth Stood Still
  • Catinca Untaru in The Fall
  • Brandon Walters in Australia

Best Director

  • Clint Eastwood for Changeling
  • Jon Favreau for Iron Man
  • David Fincher for The Curious Case of Benjamin Button
  • Christopher Nolan for The Dark Knight
  • Bryan Singer for Valkyrie
  • Steven Spielberg for Indiana Jones & Kingdom of the Crystal Skull
  • Andrew Stanton for Wall-E

Best Writing

  • Mark Fergus, Hawk Ostby, Art Marcum, Matt Holloway for Iron Man
  • David Koepp, John Kamps for Ghost Town
  • John Ajvide Lindqvist for Let the Right One In
  • Jonathan Nolan, Christopher Nolan for The Dark Knight
  • Eric Roth for Curious Case of Benjamin Button
  • J. Michael Straczynski for Changeling

Best Music

  • Alexandre Desplat for The Curious Case of Benjamin Button
  • Clint Eastwood for Changeling
  • James Newton Howard for The Dark Knight
  • John Ottman for Valkyrie
  • John Powell for Jumper
  • Hans Zimmer for Iron Man

Best Costume

  • Lindy Hemming for The Dark Knight
  • Deborah Hooper for Changeling
  • Joanna Johnston for Valkyrie
  • Catherine Martin for Australia
  • Isis Mussenden for The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
  • Mary Zophres for Indiana Jones & Kingdom of the Crystal Skull

Best Make-Up

  • John Caglione, Jr., Conor O’Sullian for The Dark Knight
  • Greg Cannom for Curious Case of Benjamin Button
  • Mike Elizalde for Hellboy II: The Golden Army
  • Paul Hyett for Doomsday
  • Gregory Nicotero, Paul Engelen for Chronicles of Narnia: Prince Caspian
  • Gerald Quist for Tropic Thunder

Best Special Effects

  • Eric Barba, Steve Preeg, Burt Dalton, Craig Barron for The Curious Case of Benjamin Button
  • Nick Davis, Chris Corbould, Tim Webber, Paul Franklin for The Dark Knight
  • Pablo Helman, Dan Sudick for Indiana Jones & Kingdom of Crystal Skull
  • John Nelson, Ben Snow, Dan Sudick, Shane Mahan for Iron Man
  • Michael J. Wassel, Adrian De Wet, Andrew Chapman, Eamonn Butler for Hellboy II: The Golden Army
  • Dean Wright, Wendy Rogers for Chronicles of Narnia: Prince Caspian

Best International Film

  • The Bank Job
  • Forbidden Kingdom
  • In Bruges
  • Let the Right One In
  • Slumdog Millionaire
  • Transsiberian

Best Animated Film

  • Bolt
  • Horton Hears a Who
  • Kung Fu Panda
  • Madagascar: Escape 2 Africa
  • Star Wars: The Clone Wars
  • Wall-E

TELEVISION

    Best Network Television Series

  • Fringe
  • Heroes
  • Life On Mars
  • Lost
  • Terminator: The Sarah Connor Chronicles
  • Supernatural

Best Syndicated / Cable Television Series

  • Battlestar Galactica
  • The Closer
  • Dexter
  • Leverage
  • Star Wars: The Clone Wars
  • True Blood

Best Presentation on Television

  • 24: Redemption
  • The Andromeda Strain
  • Breaking Bad
  • Jericho
  • The Last Templar
  • The Librarian: The Curse of the Judas Chalice

Best Actor in Television

  • Bryan Cranston in “Breaking Bad”
  • Matthew Fox in “Lost”
  • Michael C. Hall in “Dexter”
  • Timothy Hutton in “Leverage”
  • Edward James Olmos in “Battlestar Galactica”
  • Noah Wiley in “The Librarian: The Curse of The Judas Chalice”

Best Actress in Television

  • Lena Headey in “Terminator: The Sarah Connor Chronicles”
  • Jennifer Love Hewitt in “The Ghost Whisperer”
  • Evangeline Lilly in “Lost”
  • Mary McDonnell in “Battlestar Galactica”
  • Anna Paquin in “True Blood”
  • Kyra Sedgwick in “The Closer”
  • Anna Torv in “Fringe”

Best Supporting Actor in Television

  • Henry Ian Cusick in “Lost”
  • Thomas Dekker in “Terminator: The Sarah Connor Chronicles”
  • Michael Emerson in “Lost”
  • Josh Holloway in “Lost”
  • Adrian Pasdar in “Heroes”
  • Milo Ventimiglia in “Heroes”

Best Supporting Actress in Television

  • Jennifer Carpenter in “Dexter”
  • Summer Glau in “Terminator: The Sarah Connor Chronicles”
  • Yunjin Kim in “Lost”
  • Elizabeth Mitchell in “Lost”
  • Hayden Panettiere in “Heroes”
  • Katee Sackhoff in “Battlestar Galactica”

Best Guest Starring Role in a Television Series

  • Kristen Bell in “Heroes”
  • Alan Dale in “Lost”
  • Kevin Durand in “Lost”
  • Robert Forster in “Heroes”
  • Jimmy Smits in “Dexter”
  • Sonya Walger in “Lost”

Best DVD Release

  • Cold Prey
  • The Deaths of Ian Stone
  • Jack Brooks Monster Slayer
  • Resident Evil: Degeneration
  • Starship Troopers 3: Marauder
  • Stuck

Best DVD Special Edition Release

  • Brotherhood of the Wolf Director’s Cut
  • Dark City The Director’s Cut
  • The Dark Knight Two-Disc Special Edition
  • L.A. Confidential Two-Disc Special Edition
  • Stephen King’s The Mist Two-Disc Collector’s Edition
  • Zodiac: The Director’s Cut

Best DVD Classic Film Release

  • Casablanca Ultimate Collector’s Edition
  • Heathers 20th High School Reunion Edition
  • The Nightmare Before Christmas
  • The Picture of Dorian Gray
  • Psycho Universal Legacy Series
  • Sleeping Beauty

Best DVD Collection

  • Abbott & Costello Complete Universal Series Collection
  • Dirty Harry Ultimate Collector’s Edition
  • Ghost House Underground Eight Film Collection
  • The Godfather The Coppola Restoration
  • Mystery Science Theater 3000 20th Anniversary Edition
  • Planet of the Apes 40th Anniversary Collection Blu Ray

Best Television Series Release on DVD

  • Doctor Who The Complete Fourth Series
  • Heroes Season 2
  • Lost The Complete Fourth Season
  • Moonlight The Complete Series
  • Reaper Season One
  • Torchwood Season 2
  • The Tudors The Complete Second Season

Best Retro Television Series Release on DVD

  • Columbo: Mystery Movie Collection 1990
  • Early Edition Season One
  • The Incredible Hulk The Complete Series
  • The Invaders The First & Second Seasons
  • Mission Impossible The Fourth & Fifth Seasons
  • Spaced The Complete Series

For More Information…

No Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.