Ditmar Nominees

The 2009 nominees for the Australian SF (“Ditmar”) Awards have been announced. This ballot honors the best works of science fiction, fantasy, and horror published by Australians in 2008 as nominated by members of Australian fandom. Members of the 2008 Australian Natcon (Swancon) and 2009 Natcon (Conjecture) are eligible to vote.

Best Novel

  • Fivefold, by Nathan Burrage
  • Hal Spacejock: No Free Lunch, by Simon Haynes
  • Tender Morsels, by Margo Lanagan
  • How to Ditch Your Fairy, by Justine Larbalestier
  • The Daughters of Moab, by Kim Westwood
  • Earth Ascendant, by Sean Wiliams

Best Novella or Novelette

  • “Soft Viscosity,” by David Conyers
  • “Night Heron’s Curse,” by Thoraiya Dyer
  • Angel Rising, by Dirk Flinthart
  • “Creeping in Reptile Flesh,” by Robert Hood
  • “Painlessness,” by Kirstyn McDermott

Best Short Story

  • “Pale Dark Soldier,” by Deborah Biancotti
  • “This Is Not My Story,” by Dirk Flinthart
  • “The Goosle,” by Margo Lanagan
  • “Her Collection of Intimacy,” by Paul Haines
  • “Moments of Dying,” by Robert Hood
  • “Sammarynda Deep,” by Cat Sparks
  • “Ass-Hat Magic Spider,” by Scott Westerfeld

Best Collected Work

  • Dreaming Again, edited by Jack Dann
  • Canterbury 2100, edited by Dirk Flinthart
  • 2012, edited by Alisa Krasnostein and Ben Payne
  • Midnight Echo, edited by Kirstyn McDermott and Ian Mond
  • Black: Australian Dark Culture Magazine, edited by Angela Challis
  • Creeping In Reptile Flesh, Robert Hood
  • The Starry Rift, edited by Jonathan Strahan

Best Artwork

  • Aurealis #40 cover, Adam Duncan
  • The Last Realm, Book 1 – Dragonscarpe, Michael Dutkiewics
  • Gallery in Black Box, Andrew McKiernan
  • Creeping In Reptile Flesh cover, Cat Sparks
  • Cover of 2012, Cat Sparks
  • Tales from Outer Suburbia, Shaun Tan

Best Fan Writer

  • Craig Bezant for HorrorScope
  • Edwina Harvey for Australian Science Fiction Bullsheet
  • Robert Hood for Undead Backbrain
  • Chuck McKenzie for HorrorScope
  • Mark Smith-Briggs for HorrorScope
  • Brenton Tomlinson for HorrorScope

Best Fan Artist

  • Rachel Holkner, for Gumble Soft Toy and other works
  • Nancy Lorenz for body of work
  • Andrew McKiernan for body of work
  • Tansy Rayner Roberts for Daleks are a girl’s best friend
  • David Schembri for body of work
  • Cat Sparks for Scary Food Cookbook
  • Anna Tambour for Box of Noses and other works

Best Fan Publication

  • HorrorScope, edited by Shane Jiraiya Cummings, et al.
  • Scary Food Cookbook, edited by Cat Sparks
  • ASif! (Australian Speculative Fiction In Focus), edited by Alisa Krasnostein & Gene Melzack
  • Australian SF Bullsheet, edited by Edwina Harvey & Ted Scribner

William Atheling Jr Award for Criticism or Review

  • “Dark Suspense: The End of the Line,” by Shane Jiraiya Cummings
  • “George A. Romero: Master of the Living Dead,” by Robert Hood
  • “Bad Film Diaries – Sometimes the Brand Burns: Tim Burton and the Planet of the Apes,” by Grant Watson
  • “Popular genres and the Australian literary community: the case of fantasy fiction,” by Kim Wilkins

Best Achievement

  • Angela Challis for Black: Australian Dark Culture Magazine and Brimstone Press.
  • Marty Young and the AHWA Committee for promoting horror through the Australian Horror Writers Association.
  • Talie Helene for her work as AHWA News Editor.
  • Steve Clark for Tasmaniac Publications.
  • Damien Broderick for fiction editing in Cosmos Magazine.
  • James Doig for preserving colonial Australian horror fiction and his anthologies Australian Gothic and Australian Nightmares.
  • The Gunny Project: A tribute to Ian Gunn 1959-1998, Jocko and K’Rin, presented MSFC.

Best New Talent

  • Peter M. Ball
  • Felicity Dowker
  • Jason Fischer
  • Gary Kemble
  • Amanda Pillar

For more information…

No Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.