Ditmar Nominations

The Nominations for the 2012 Ditmar Awards, presented for excellence in Australian science fiction, have been announced. This year’s ceremony will take place at Continuum 8 the weekend of June 8-11 in Melbourne, Australia.

Best Novel

  • The Shattered City, by Tansy Rayner Roberts
  • Burn Bright, by Marianne de Pierres
  • Mistification, by Kaaron Warren
  • The Courier’s New Bicycle, by Kim Westwood
  • Debris, by Jo Anderton

Best Novella or Novelette

  • “The Sleeping and the Dead,” by Cat Sparks
  • “Above,” by Stephanie Campisi
  • “The Past is a Bridge Best Left Burnt,” by Paul Haines
  • “And the Dead Shall Outnumber the Living,” by Deborah Biancotti
  • “Julia Agrippina’s Secret Family Bestiary,” by Tansy Rayner Roberts
  • “Below,” by Ben Peek

Best Short Story

  • “Breaking the Ice,” by Thoraiya Dyer
  • “Alchemy,” by Lucy Sussex
  • “The Last Gig of Jimmy Rucker,” by Martin Livings and Talie Helene
  • “All You Can Do Is Breathe,” by Kaaron Warren
  • “Bad Power,” by Deborah Biancotti
  • “The Patrician,” by Tansy Rayner Roberts

Best Collected Work

  • The Last Days of Kali Yuga, by Paul Haines, edited by Angela Challis
  • Nightsiders, by Sue Isle, edited by Alisa Krasnostein
  • Bad Power, by Deborah Biancotti, edited by Alisa Krasnostein
  • Love and Romanpunk, by Tansy Rayner Roberts, edited by Alisa Krasnostein
  • Ishtar, edited by Amanda Pillar and K. V. Taylor

Best Artwork

  • “Finishing School,” by Kathleen Jennings
  • Cover art for The Freedom Maze, by Kathleen Jennings

Best Fan Writer

  • Tansy Rayner Roberts, for body of work including reviews in Australian Speculative Fiction in Focus! and Not If You Were The Last Short Story On Earth
  • Alexandra Pierce, for body of work including reviews in Australian Speculative Fiction in Focus!, Not If You Were The Last Short Story On Earth, and Randomly Yours, Alex
  • Robin Pen, for “The Ballad of the Unrequited Ditmar”
  • Sean Wright, for body of work including “Authors and Social Media” series in Adventures of a Bookonaut
  • Bruce Gillespie, for body of work including “The Golden Age of Fanzines is Now,” and SF Commentary 81 & 82

Best Fan Artist

  • Rebecca Ing, for work in Scape
  • Lisa Rye, for “Steampunk Portal” series
  • Dick Jenssen, for body of work including work in IRS, Steam Engine Time, SF Commentary, and Scratchpad
  • Kathleen Jennings, for work in Errantry including “The Dalek Game”
  • Rhianna Williams, for work in Nullas Anxietas Convention Programme Book

Best Fan Publication in Any Medium

  • SF Commentary, edited by Bruce Gillespie
  • The Writer and the Critic, Kirstyn McDermott and Ian Mond
  • The Coode Street Podcast, Jonathan Strahan and Gary K. Wolfe
  • Galactic Chat, Alisa Krasnostein, Tansy Rayner Roberts and Sean Wright
  • Galactic Suburbia, Alisa Krasnostein, Tansy Rayner Roberts, and Alex Pierce

Best New Talent

  • Steve Cameron
  • Alan Baxter
  • Joanne Anderton

William Atheling Jr Award for Criticism or Review

  • Liz Grzyb and Talie Helene, for “2010: The Year in Review,” in The Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2010
  • Damien Broderick and Van Ikin, for editing Warriors of the Tao: The Best of Science Fiction: A Review of Speculative Literature
  • David McDonald, Tansy Rayner Roberts, and Tehani Wessely for “Reviewing New Who” series, in A Conversational Life
  • Alexandra Pierce and Tehani Wessely, for reviews of Vorkosigan Saga, in Randomly Yours, Alex
  • Russell Blackford, for “Currently reading: Jonathan Strange and Mr Norrell by Susanna Clarke,” in Metamagician and the Hellfire Club

For more information…

No Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.