Saturn Award Nominees

The Saturn Awards have announced this years nominees. The winners will be announced in June.

Best Science Fiction Film:

  • The Avengers
  • Chronicle
  • Cloud Atlas
  • The Hunger Games
  • Looper
  • Prometheus

Best Fantasy Film:

  • The Amazing Spider-Man
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Life of Pi
  • Ruby Sparks
  • Snow White and the Huntsman
  • Ted

Best Horror / Thriller Film:

  • Argo
  • The Cabin in the Woods
  • The Impossible
  • Seven Psychopaths
  • The Woman in Black
  • Zero Dark Thirty

Best Action / Adventure Film:

  • The Bourne Legacy
  • The Dark Knight Rises
  • Django Unchained
  • Les Miserables
  • Skyfall
  • Taken 2

Best Independent Film Release:

  • Compliance
  • Hitchcock
  • Killer Joe
  • The Paperboy
  • Robot and Frank
  • Safety Not Guaranteed
  • Seeking a Friend for the End of the World

Best Actor:

  • Christian Bale in The Dark Knight Rises
  • Daniel Craig in Skyfall
  • Martin Freeman in The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Hugh Jackman in Les Miserables
  • Joseph Gordon-Levitt in Looper
  • Matthew McConaughey in Killer Joe

Best Actress:

  • Jessica Chastain in Zero Dark Thirty
  • Ann Dowd in Compliance
  • Zoe Kazan in Ruby Sparks
  • Jennifer Lawrence in The Hunger Games
  • Helen Mirren in Hitchcock
  • Naomi Watts in The Impossible

Best Supporting Actor:

  • Javier Bardem in Skyfall
  • Michael Fassbender in Prometheus
  • Clark Gregg in The Avengers
  • Joseph Gordon-Levitt in The Dark Knight Rises
  • Ian McKellen in The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Christoph Waltz in Django Unchained

Best Supporting Actress:

  • Judi Dench in Skyfall
  • Gina Gershon in Killer Joe
  • Anne Hathaway in The Dark Knight Rises
  • Anne Hathaway in Les Miserables
  • Nicole Kidman in The Paperboy
  • Charlize Theron in Snow White and the Huntsman

Best Performance by a Younger Actor:

  • CJ Adams in The Odd Life of Timothy Green
  • Tom Holland in The Impossible
  • Daniel Huttlestone in Les Miserables
  • Chloe Grace Moretz in Dark Shadows
  • Suraj Sharma in Life of Pi
  • Quvenzhane Wallis in Beasts of the Southern Wild

Best Direction:

  • William Friedkin for Killer Joe
  • Peter Jackson for The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Rian Johnson for Looper
  • Ang Lee for Life of Pi
  • Christopher Nolan for The Dark Knight Rises
  • Joss Whedon for The Avengers

Best Writing:

  • Tracy Letts for Killer Joe
  • David Magee for Life of Pi
  • Martin McDonagh for Seven Psychopaths
  • Quentin Tarantino for Django Unchained
  • Joss Whedon for The Avengers
  • Joss Whedon and Drew Goddard for The Cabin in the Woods

Best Production Design:

  • Hugh Bateup and Uli Hanisch for Cloud Atlas
  • Sarah Greenwood for Anna Karenina
  • David Gropman for Life of Pi
  • Rick Heinrichs for Dark Shadows
  • Dan Hennah for The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Eve Stewart for Les Miserables

Best Editing:

  • Stuart Baird and Kate Baird for Skyfall
  • Alexander Berner for Cloud Atlas
  • Bob Ducsay for Looper
  • Jeffrey Ford and Lisa Lassek for The Avengers
  • John Gilroy for The Bourne Legacy
  • Tim Squyres for Life of Pi

Best Music:

  • Mychael Danna for Life of Pi
  • Danny Elfman for Frankenweenie
  • Dario Marianelli for Anna Karenina
  • Thomas Newman for Skyfall
  • Howard Shore for The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Hans Zimmer for The Dark Knight Rises

Best Costume:

  • Jacqueline Durran for Anna Karenina
  • Kym Barrett and Pierre-Yves Gayraud for Cloud Atlas
  • Sharen Davis for Django Unchained
  • Bob Buck, Ann Maskrey, and Richard Taylor for The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Paco Delgado for Les Miserables
  • Colleen Atwood for Snow White and the Huntsman

Best Make-Up:

  • Heike Merker, Daniel Parker, and Jeremy Woodhead for Cloud Atlas
  • Gregory Nicotero, Howard Berger, Peter Montagna, and Julie Hewett for Hitchcock
  • Peter Swords King, Rick Findlater, and Tami Lane for The Hobbit: An Unexpected Journey
  • David Marti, Montse Ribe, and Vasit Suchitta for The Impossible
  • Naomi Donne, Donald Mowat, and Love Larson for Skyfall
  • Jean Ann Black and Fay Von Schroeder for Twilight Saga: Breaking Dawn, Part 2

Best Special Effects:

  • Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams, and Dan Sudick for The Avengers
  • Grady Cofer, Pablo Helman, Jeanie King, and Burt Dalton for Battleship
  • Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, and R. Christopher White for The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Chris Corbould, Peter Chiang, Scott R. Fisher, and Sue Rowe for John Carter
  • Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan de Boer, and Donald R. Elliott for Life of Pi
  • Cedric Nicholas-Troyan, Philip Brennan, Neil Corbould, and Michael Dawson for Snow White and the Huntsman

Best International Film:

  • Anna Karenina
  • Chicken With Plums
  • The Fairy
  • Headhunters
  • My Way
  • Pusher

Best Animated Film:

  • Brave
  • Frankenweenie
  • ParaNorman
  • Wreck-It Ralph

TELEVISION:
Best Network Television Series

  • Elementary
  • The Following
  • Fringe
  • Once Upon a Time
  • Revolution
  • Supernatural

Best Syndicated Cable Television Series

  • American Horror Story: Asylum
  • Dexter
  • Leverage
  • The Killing
  • True Blood
  • The Walking Dead

Best Television Presentation

  • Breaking Bad
  • Continuum
  • Falling Skies
  • Game of Thrones
  • Ken Follett’s World Without End
  • Mockingbird Lane
  • Spartacus: War of the Damned

Best Youth-Oriented Series on Television

  • Arrow
  • Beauty and the Beast
  • Doctor Who
  • Merlin
  • Teen Wolf
  • The Vampire Diaries

Best Actor

  • Kevin Bacon for The Following
  • Billy Burke for Revolution
  • Bryan Cranston for Breaking Bad
  • Michael C. Hall for Dexter
  • Joshua Jackson for Fringe
  • Timothy Hutton for Leverage
  • Andrew Lincoln for The Walking Dead

Best Actress

  • Moon Bloodgood for Falling Skies
  • Mireille Enos for The Killing
  • Sarah Paulson for American Horror Story: Asylum
  • Charlotte Riley for Ken Follett’s World Without End
  • Tracy Spiridakos for Revolution
  • Anna Torv for Fringe

Best Supporting Actor

  • Jonathan Banks for Breaking Bad
  • Giancarlo Esposito for Revolution
  • Todd Lasance for Spartacus: War of the Damned
  • Colm Meaney for Hell On Wheels
  • David Morrissey for The Walking Dead
  • John Noble for Fringe

Best Supporting Actress

  • Jennifer Carpenter for Dexter
  • Sarah Carter for Falling Skies
  • Anna Gunn for Breaking Bad
  • Laurie Holden for The Walking Dead
  • Jessica Lange for American Horror Story: Asylum
  • Beth Riesgraf for Leverage

Best Guest Starring Role in a Series

  • Blair Brown for Fringe
  • Terry O’Guinn for Falling Skies
  • Lance Reddick for Fringe
  • Mark Sheppard for Leverage
  • Ray Stevenson for Dexter
  • Yvonne Strahovski for Dexter

DVD/BLU RAY:
Best DVD/BD Release

  • Atlas Shrugged II: The Strike
  • Chained
  • Cosmopolis
  • The Possession
  • A Thousand Cuts
  • Touchback

Best DVD/BD Special Edition Release

  • Jaws (100th Anniversary Edition)
  • Lawrence of Arabia (50th Anniversary Collector’s Edition)
  • Les Vampires Classics Edition
  • Little Shop of Horrors: The Director’s Cut
  • Stanley fubrick’s Fear and Desire

Best DVD/BD Collection

  • Alfred Hitchcock (The Masterpiece Collection)
  • Battle Royale (The Complete Collection)
  • Bond 50 (The Complete 22 Film Collection)
  • Dark Shadows: The Complete Original Series
  • The Ultimate Buster Keaton Blu-Ray Collection
  • Classic Monsters: The Essential Collection

Best DVD/BD TV Series

  • In Search Of: The Complete Series
  • Logan’s Run: The Complete Series
  • The River: The Complete First Season
  • Shazam: The Complete Live-Action Series
  • Spartacus: Vengeance (The Complete Second Season)
  • Star Trek: The Next Generation (Season 1 & 2)

For more information…

No Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.