Stoker Award Nominees

The Horror Writers of America have announced the nominees for this year’s Bram Stoker Awards, to be presented on June 15 at the World Horror Convention in New Orleans, LA.

Superior Achievement in a Novel

  • Bottled Abyss, by Benjamin Kane Ethridge
  • NightWhere, by John Everson
  • The Drowning Girl, by Caitlín R. Kiernan
  • The Haunted, by Bentley Little
  • Inheritance, by Joe McKinney

Superior Achievement in a First Novel

  • Charlotte Markham and the House of Darklings, by Michael Boccacino
  • Wide Open, by Deborah Coates
  • The Legend of the Pumpkin Thief, by Charles Day
  • A Requiem for Dead Flies, by Peter Dudar
  • Bad Glass, by Richard Gropp
  • Life Rage, by L.L. Soares

Superior Achievement in a YA Novel

  • The Diviners, by Libba Bray
  • I Hunt Killers, by Barry Lyga
  • Flesh & Bone, by Jonathan Maberry
  • I Kissed A Ghoul, by Michael McCarty
  • The Raven Boys, by Maggie Stiefvater
  • A Bad Day for Voodoo, by Jeff Strand

Superior Achievement Long Fiction

  • Thirty Miles South of Dry County, by Kealan Patrick Burke
  • I’m Not Sam, by Jack Ketchum and Lucky McKee
  • Lost Girl of the Lake, by Joe McKinney & Michael McCarty
  • The Blue Heron, by Gene O’Neill
  • The Fleshless Man, by Norman Prentiss

Superior Achievement in Short Fiction

  • “Surrounded by the Mutant Rain Forest,” by Bruce Boston
  • “Bury My Heart at Marvin Gardens,” by Joe McKinney
  • “Righteous,” by Weston Ochse
  • “Available Light,” by John Palisano
  • “Magdala Amygdala,” by Lucy Snyder

Superior Achievement in an Anthology

  • Shadow Show, edited by Mort Castle & Sam Weller
  • Dark Tales of Lost Civilizations, edited by Eric J. Guignard
  • Hell Comes to Hollywood, edited by Eric Miller
  • Horror for Good: A Charitable Anthology, edited by Mark C. Scioneaux, R.J. Cavender, & Robert S. Wilson
  • Slices of Flesh, edited by Stan Swanson

Superior Achievement in a Collection

  • The Woman Who Married a Cloud: Collected Stories, by Jonathan Carroll
  • New Moon on the Water, by Mort Castle
  • Errantry: Strange Stories, by Elizabeth Hand
  • The Janus Tree, by Glen Hirshberg
  • Black Dahlia and White Rose: Stories, by Joyce Carol Oates

Superior Achievement in Non-Fiction

  • Writing Darkness, by Michael Collings
  • The Annotated Sandman, Volume 1, by Les Klinger
  • Trick or Treat: A History of Halloween, by Lisa Morton
  • The Undead and Theology, by Kim Paffenroth & John W. Morehead
  • Dark Directions: Romero, Craven, Carpenter, and the Modern Horror Film, by Kendall R. Phillips

Superior Achievement in a Poetry Collection

  • Dark Duet, by Linda Addison & Stephen M. Wilson
  • Notes from the Shadow City, by Bruce Boston and Gary William Crawford
  • A Verse to Horrors, by Michael Collings
  • Vampires, Zombies & Wanton Souls, by Marge Simon
  • Lovers & Killers, by Mary A. Turzillo

Superior Achievement in a Graphic Novel

  • The Sixth Gun Volume 3: Bound, by Cullen Bunn
  • Rachel Rising Vol. 1: The Shadow of Death, by Terry Moore
  • The Tale of Brin and Bent and Minno Marylebone, by Ravi Thornton
  • Behind These Eyes, by Peter J. Wacks & Guy Anthony De Marco
  • Witch Hunts: A Graphic History of the Burning Times, by Rocky Wood & Lisa Morton

Superior Achievement in a Screenplay

  • The Woman in Black, by Jane Goldman
  • The Walking Dead, “Killer Within,” by Sang Kyu Kim
  • American Horror Story: Asylum, “Dark Cousin,” by Tim Minear
  • The Hunger Games, by Gary Ross, Suzanne Collins, and Billy Ray
  • The Cabin in the Woods, by Joss Whedon and Drew Goddard

For more information…

No Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.