Aurealis Nominations

The 2012 Aurealis Awards shortlist has been announced. The winners will be announced on May 18 in North Sydney, Australia.

Fantasy Novel

  • Bitter Greens, by Kate Forsyth
  • Stormdancer, by Jay Kristoff
  • Sea Hearts, by Margo Lanagan
  • Flame of Sevenwaters, by Juliet Marillier
  • Winter Be My Shield, by Jo Spurrier

Fantasy Short Story

  • “Sanaa’s Army,” by Joanne Anderton
  • “The Stone Witch,” by Isobelle Carmody
  • “First They Came,” by Deborah Kalin
  • “Bajazzle,” by Margo Lanagan
  • “The Isles of the Sun,” by Margo Lanagan

Science Fiction Novel

  • Suited, by Jo Anderton
  • The Last City, by Nina D’Aleo
  • And All The Stars, by Andrea K Host
  • The Interrogation of Ashala Wolf, by Ambelin Kwaymullina
  • Confusion of Princes, by Garth Nix
  • The Rook, by Daniel O’Malley

Science Fiction Short Story

  • “Visitors,” by James Bradley
  • “Significant Dust,” by Margo Lanagan
  • “Beyond Winter’s Shadow,” by Greg Mellor
  • “The Trouble with Memes,” by Greg Mellor
  • “The Lighthouse Keepers’ Club,” by Kaaron Warren

Horror Novel

  • Bloody Waters, by Jason Franks
  • Perfections, by Kirstyn McDermott
  • Blood and Dust, by Jason Nahrung
  • Salvage, by Jason Nahrung

Horror Short Story

  • “Sanaa’s Army,” by Joanne Anderton
  • “Elyora,” by Jodi Cleghorn
  • “To Wish Upon a Clockwork Heart,” by Felicity Dowker
  • “Escena de un Asesinato,” by Robert Hood
  • “Sky,” by Kaaron Warren

Young Adult Novel

  • Dead, Actually, by Kaz Delaney
  • And All The Stars, by Andrea K. Host
  • The Interrogation of Ashala Wolf, by Ambelin Kwaymullina
  • Sea Hearts, by Margo Lanagan
  • Into That Forest, by Louis Nowra

Young Adult Short Story

  • “Stilled Lifes x 11,” by Justin D’Ath
  • “The Wisdom of the Ants,” by Thoraiya Dyer
  • “Rats,” by Jack Heath
  • “The Statues of Melbourne,” by Jack Nicholls
  • “The Worry Man,” by Adrienne Tam

Children’s Fiction (told primarily through words)

  • Brotherband: The Hunters, by John Flanagan
  • Princess Betony and the Unicorn, by Pamela Freeman
  • The Silver Door, by Emily Rodda
  • Irina the Wolf Queen, by Leah Swann

Children’s Fiction (told primarily through pictures)

  • Little Elephants, by Graeme Base (author and illustrator)
  • The Boy Who Grew Into a Tree, by Gary Crew (author) and Ross Watkins (illustrator)
  • In the Beech Forest, by Gary Crew (author) and Den Scheer (illustrator)
  • Inside the World of Tom Roberts, by Mark Wilson (author and illustrator)

Illustrated Book/Graphic Novel

  • Blue, by Pat Grant (author and illustrator)
  • It Shines and Shakes and Laughs, by Tim Molloy (author and illustrator)
  • Changing Ways #2, by Justin Randall (author and illustrator)

Anthology

  • Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2011, edited by Liz Grzyb and Talie Helene
  • Bloodstones, edited by Amanda Pillar
  • The Best Science Fiction and Fantasy of the Year Volume 6, edited by Jonathan Strahan
  • Under My Hat, edited by Jonathan Strahan
  • Edge of Infinity, edited by Jonathan Strahan

Collection

  • That Book Your Mad Ancestor Wrote, by K. J. Bishop
  • Metro Winds, by Isobelle Carmody
  • Midnight and Moonshine, by Lisa L. Hannett & Angela Slatter
  • Living with the Dead, by Martin Livings
  • Through Splintered Walls, by Kaaron Warren

For more information…

No Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.