Stoker Nominees Announced

The Horror Writers Association (HWA) has announced the nominees for the 2013 Bram Stoker Awards. Voting is open to all members of HWA until March 31. The winners will be announced at the World Horror Convention in Portland, OR on May 10, 2014.

Superior Achievement in a Novel

  • NOS4A2, by Joe Hill
  • Doctor Sleep, by Stephen King
  • Malediction, by Lisa Morton
  • A Necessary End, by Sarah Pinborough and F. Paul Wilson
  • The Heavens Rise, by Christopher Rice

Superior Achievement in a First Novel

  • Candy House, by Kate Jonez
  • The Year of the Storm, by John Mantooth
  • The Evolutionist, by Rena Mason
  • Redheads, by Jonathan Moore
  • Stoker’s Manuscript, by Royce Prouty

Superior Achievement in a Young Adult Novel

  • Special Dead, by Patrick Freivald
  • Unbreakable, by Kami Garcia
  • Project Cain, by Geoffrey Girard
  • Dog Days, by Joe McKinney
  • In the Shadow of Blackbirds, by Cat Winters

Superior Achievement in a Graphic Novel

  • Fatale Book Three: West of Hell, by Ed Brubaker
  • Alabaster: Wolves, by Caitlin R. Kiernan
  • Witch Doctor, Vol. 2: Mal Practice, by Brandon Seifert
  • Sin Titulo, by Cameron Stewart
  • Colder, by Paul Tobin

Superior Achievement in Long Fiction

  • “The Bluehole,” by Dale Bailey
  • “The Great Pity,” by Gary Braunbeck
  • “The Slaughter,” by Benjamin K. Ethridge
  • “No Others Are Genuine,” by Gregory Frost
  • House of Rain, by Greg F. Gifune
  • East End Girls, by Rena Mason

Superior Achievement in Short Fiction

  • “Primal Tongue,” by Michael Bailey
  • “Snapshot,” by Patrick Freivald
  • “Night Train to Paris,” by David Gerrold
  • “The Hunger Artist,” by Lisa Mannetti
  • “The Geminis,” by John Palisano
  • “Code 666,” by Michael Reaves

Superior Achievement in a Screenplay

  • The Returned: “The Horde,” by Fabien Adda and Fabrice Gobert
  • American Horror Story: Asylum: “Spilt Milk,” by Brad Falchuk
  • Hannibal: “Apéritif,” by Bryan Fuller
  • Dracula: “A Whiff of Sulfur,” by Daniel Knauf
  • The Walking Dead: “Welcome to the Tombs,” by Glen Mazzara

Superior Achievement in an Anthology

  • Horror Library: Volume 5, edited by R.J. Cavender and Boyd E. Harris
  • After Death…, edited by Eric J. Guignard
  • Barbers & Beauties, edited by Michael Knost and Nancy Eden Siegel
  • The Grimscribe’s Puppets, edited by Joseph S. Pulver, Sr.
  • Dark Visions: A Collection of Modern Horror, Volume One, edited by Anthony Rivera and Sharon Lawson

Superior Achievement in a Fiction Collection

  • North American Lake Monsters: Stories, by Nathan Ballingrud
  • The Beautiful Thing That Awaits Us All and Other Stories, by Laird Barron
  • The Tears of Isis, by James Dorr
  • The Ape’s Wife and Other Stories, by Caitlin R. Kiernan
  • Dance of the Blue Lady, by Gene O’Neill
  • Bible Stories for Secular Humanists, by S. P. Somtow

Superior Achievement in Non-Fiction

  • Images of the Modern Vampire: The Hip and the Atavistic, edited by Barbara Brodman and James E. Doan
  • Ramsey Campbell: Critical Essays on the Modern Master of Horror, edited by Gary William Crawford
  • Nolan on Bradbury: Sixty Years of Writing about the Master of Science Fiction, by William F. Nolan
  • The Intermedial Experience of Horror: Suspended Failures, by Jarkko Toikkanen
  • Lovecraft and Influence: His Predecessors and Successors, edited by Robert H. Waugh

Superior Achievement in a Poetry Collection

  • Dark Roads: Selected Long Poems 1971-2012, by Bruce Boston
  • The Sex Lives of Monsters, by Helen Marshall
  • Dangerous Dreams, by Marge Simon and Sandy DeLuca
  • Four Elements, by Marge Simon, Rain Graves, Charlee Jacob, and Linda Addison
  • Hysteria: A Collection of Madness, by Stephanie M. Wytovich

For more information…

Obituary: Harold Ramis

Director and actor Harold Ramis (b.1944) died on February 24. Ramis got his start with Second City and went on to write, direct, and act in numerous comedies, including Ghostbusters, Groundhog Day, Stripes, Animal House, and Bedazzled.

Obituary: Dale Gardner

Astronaut Dale Gardner (b.1948) died on February 19. Gardner joined NASA in 1978 and made his first flight aboard Challenger flight STS-8. Gardner made a second flight on Discovery mission STS-51-A. He was scheduled to be on the first shuttle launch from Vandenberg Air Force Base before the use of that launch site was cancelled following the Challenger disaster. In 1986, he left NASA to return to the Navy.

Obituary: Margery Mason

Actress Margery Mason (b.1913) died on January 25. Mason portrayed the old lady who booed Buttercup in The Princess Bride and also appeared in Quatermass and the Pit and a bit role in Harry Potter and the Goblet of Fire. Other appearances included Pink Floyd’s The Wall and the live action version of 101 Dalmatians.

Detcon1 Extends YA Nomination Deadline

Detcon1 has announced an extension for nominating works for the Detcon1 Young Adult Speculative Fiction Awards until March 7. Nominations will be accepted from anyone, although only members of Detcon1 will be eligible to vote on the final ballot.

Obituary: Malcolm Tierney

Actor Malcolm Tierney (b.1938) died on February 18. Tierney portrayed Doland in four episodes of the Doctor Who serial “The Trial of a Time Lord” and had an uncredited role in Star Wars as a guard on the detention block who was shot by Luke Skywalker. He also appeared in an episode of Out of the Unknown and the films Confessions of an Ugly Stepsister and The Medusa Touch.

Philip K. Dick Judges

The judges for the 2014 Philip K. Dick Award have been announced. The judges will select from books published in 2014 with the award presented at Norwescon on April 18, 2015. Paperback originals published in 2014 should be sent to all of the judges on the list. The Philip K. Dick Award is sponsored by the Philadelphia Science Fiction Society.

  • Jon Armstrong
  • Ritch Calvin
  • Ellen Klages
  • Laura J. Mixon (M. J. Locke)
  • Michaela Roessner-Herman

For more information…

Obituary: Valeri Kubasov

Cosmonaut Valeri Kubasov (b.1935) died on February 19. Kubasov joined the Soviet space program in 1966 and was scheduled to fly on Soyuz 2, whcih was changed to an unmanned mission after the discovery of a faulty parachute. He was also supposed to fly on Soyuz 11, but was grounded for medical reasons. The Soyuz 11 capsule decompressed, killing its crew. Kubusov did fly on Soyuz 6 and 19 and served as the commander for Soyuz 36. The Soyuz 19 mission linked up with a US Apollo space capsule as part of the Apollo–Soyuz Test Project.

Audie Nominations

The Audio Publishers Association has announced the 2014 Audie Awards finalists, recognizing excellence in audiobooks. The winners will be announced at the Audies Gala, on May 29, 2014, at the New York Academy of Medicine in New York City. Following is a list of those categories with nominees of genre interest:

Audio Drama

  • Civil War, by Stuart Moore, read by a full cast
  • The Fall of the Kings, by Ellen Kushner & Delia Sherman, read by Ellen Kushner, Neil Gaiman, Katherine Kellgren, Simon Jones, Richard Ferrone, Robert Fass, et al.
  • Hollywood Said No!, by Bob Odenkirk, David Cross, and Brian Posehn, read by Bob Odenkirk, David Cross, and a Full Cast
  • Oliver Twist, by Charles Dickens, adapted by Paul McCusker, read by Joe Joe Holgate, Henry Goodman, Bill Sykes, Geoffrey Palmer, Roy Hudd, Finty Williams, and a Full Cast
  • Screaming with Cannibals, by Lee Maynard, read by Ross Ballard II
  • The War of the Worlds, by H.G. Wells, adapted by M.J. Elliot, read by David Ault, Fred Robbins, J.T. Turner, and the Colonial Radio Players

Children’s Ages 8-12

  • A Long Walk to Water, by Linda Sue Park, read by David Baker and Cynthia Bishop
  • Magic Marks the Spot, by Caroline Carlson, read by Katherine Kellgren
  • Matilda, by Roald Dahl, read by Kate Winslet
  • Sugar, by Jewell Parker Rhodes, read by Bahni Turpin
  • The True Blue Scouts of Sugar Man Swamp, by Kathi Appelt, read by Lyle Lovett

Classic

  • Coming of Age in Mississippi, by Anne Moody, read by Lisa Renee Pitts
  • The Complete Sherlock Holmes, by Arthur Conan Doyle, read by Simon Vance
  • Frankenstein, by Mary Shelley, read by Dan Stevens
  • The Great Gatsby, by F. Scott Fitzgerald, read by Jake Gyllenhaal
  • Love in the Time of Cholera, by Gabriel Garcia Márquez, read by Armando Durán

Fantasy

  • Kill City Blues, by Richard Kadrey, read by MacLeod Andrews
  • The Republic of Thieves, by Scott Lynch, read by Michael Page
  • The Rithmatist, by Brandon Sanderson, read by Michael Kramer
  • Swords of Waar, by Nathan Long, read by Dina Pearlman
  • Wisp of a Thing, by Alex Bledsoe, read by Stefan Rudnicki

Fiction

  • Doctor Sleep, by Stephen King, read by William Patton
  • The Golem and the Jinni, by Helene Wecker, read by George Guidall
  • The Good House, by Ann Leary, read by Mary Beth Hurt
  • The Imposter Bride, by Nancy Richler, read by Tavia Gilbert
  • Jacob’s Oath, by Martin Fletcher, read by Ari Fliakos
  • The Ocean at the End of the Lane, by Neil Gaiman, read by Neil Gaiman

Multi-Voiced Performance

  • Ender’s Game Alive, by Orson Scott Card, read by Kirby Heyborne, Stefan Rudnicki, Theodore Bikel, Scott Brick, Samantha Eggar, Harlan Ellison, Susan Hanfield, Roxanne Hernandez, Janis Ian, Rex Linn, Richard McGonagle, Jim Meskimen, Emily Rankin, John Rubinstein, Christian Rummel, and a full cast
  • The Fall of the Kings, by Ellen Kushner & Delia Sherman, read by Ellen Kushner, Neil Gaiman, Katherine Kellgren, Simon Jones, Richard Ferrone, Robert Fass, et al.
  • Snowbound, by Richard S. Wheeler, read by Brian Hutchison, T. Ryder Smith, Robert Ian Mackenzie, and various.
  • William Shakespeare’s Star Wars, by Ian Doescher, read by Daniel Davis, Jonathan Davis, January LaVoy, Marc Thompson
  • World War Z: The Complete Edition, by Max Brooks, read by Martin Scorcese, Alfred Molina, and a full cast

Narration by the Author or Authors

  • Grace, by Grace Coddington, read by Grace Coddington
  • I, Rhoda, by Valerie Harper, read by Valerie Harper
  • Love, Dishonor, Marry, Die, Cherish, Perish, by David Rakoff, read by David Rakoff
  • The Ocean at the End of the Lane, by Neil Gaiman, read by Neil Gaiman
  • Shirley Jones, by Shirley Jones, read by Shirley Jones
  • Still Foolin’ ‘Em, by Billy Crystal, read by Billy Crystal

Original Work

  • Ender’s Game Alive, by Orson Scott Card, read by Kirby Heyborne, Stefan Rudnicki, Theodore Bikel, Scott Brick, Samantha Eggar, Harlan Ellison, Susan Hanfield, Roxanne Hernandez, Janis Ian, Rex Linn, Richard McGonagle, Jim Meskimen, Emily Rankin, John Rubinstein, Christian Rummel, and a full cast
  • Letter from Birmingham Jail, by Martin Luther King, Jr., read by Dion Graham
  • Metatropolis: Green Space, edited by Jay Lake, read by Dion Graham, Robin Miles, Mark Boyett, et al.
  • Rip-Off! , edited by Gardner Dozois, read by Wil Wheaton, Scott Brick, Christian Rummel, et al.
  • The Storm King, by Pete Seger, edited by Jeff Haynes, read by Pete Seeger
  • Thirteen, edited by Scott Harrison, read by Gemma Arterton, Laila Ward, Frances Barber, Barnaby Edwards, Samuel West, Greg Wise, Arthur Darvill

Package Design

  • The Canyon, by Jack Warner Schaefer, read by Eric Dove
  • Clockwork Angels: The Watchmaker’s Edition, by Kevin J. Anderson, read by Neil Peart
  • The Ernest Hemingway Audiobook Library, by Ernest Hemingway, read by Donald Sutherland, William Hurt, John Slattery, Campbell Scott, et al.
  • NPR Laughter Therapy, by NPR, read by Peter Sagal
  • Sold, by Patricia McCormick, read by Justine Eyre
  • The Time Machine, by H.G. Wells, read by Derek Jacobi

Paranormal

  • Ever After, by Kim Harrison, read by Marguerite Gavin
  • Inferno, by Sherrilyn Kenyon, read by Holter Graham
  • Red Moon, by Benjamin Percy, read by Benjamin Percy
  • Reviver, by Seth Patrick, read by Ari Fliakos
  • Warbound, by Larry Correia, read by Bronson Pinchot

Science Fiction

  • Captain Vorpatril’s Alliance, by Lois McMaster Bujold, read by Grover Gardner
  • Extinction Machine, by Jonathan Maberry, read by Ray Porter

  • Maddaddam, by Margaret Atwood, read by Bernadette Dunne, Bob Walter, Robbie Daymond
  • The Martian, by Andy Weir, read by R.C. Bray
  • Protector, by C. J. Cherryh, read by Daniel Thomas May
  • Shaman, by Kim Stanley Robinson, read by Graeme Malcolm

Solo Narration — Female

  • Heartburn, by Nora Ephron, read by Meryl Streep
  • My Beloved World, by Sonia Sotomayor, read by Rita Moreno
  • NOS4A2, by Joe Hill, read by Kate Mulgrew
  • The Testament of Mary, by Colm Tóibín, read by Meryl Streep
  • The Twelve Clues of Christmas, by Rhys Bowen, read by Katherien Kellgren

Solo Narration — Male

  • Dimension of Miracles, by Robert Sheckley, read by John Hodgman
  • Doctor Sleep, by Stephen King, read by William Patton
  • Frankenstein, by Mary Shelley, read by Dan Stevens
  • The Goldfinch, by Donna Tartt, read by David Pittu
  • In a Glass Grimly, by Adam Gidwitz, read by Johnny Heller
  • Warbound, by Larry Correia, read by Bronson Pinchot

Worldcon Race 2016

Two bids have filed the necessary paperwork to appear on the ballot for the 2016 Worldcon, which will be selected at Loncon 3. Beijing and Kansas City are bidding for the right to host the annual World Science Fiction Convention. 2016 will be the 40th anniversary of the only prior Kansas City Worldcon, MidAmericon. Beijing is bidding for China’s first Worldcon. Any Attending or Supporting member of Loncon may vote in site selection.

For more information…