Hugo Nominations

This year’s Hugo nominees were announced by Loncon 3 at three different conventions on April 19. All members of Loncon 3, the 72nd World Science Fiction Convention, are eligible to vote for this year’s winners, which will be announced at the Worldcon.

Best Novel

  • Ancillary Justice, by Ann Leckie
  • Neptune’s Brood, by Charles Stross
  • Parasite, by Mira Grant
  • Warbound, Book III of the Grimnoir Chronicles, by Larry Correia
  • The Wheel of Time, by Robert Jordan and Brandon Sanderson

Best Novella

  • The Butcher of Khardov, by Dan Wells
  • “The Chaplain’s Legacy,” by Brad Torgersen
  • “Equoid,” by Charles Stross
  • Six-Gun Snow White, by Catherynne M. Valente
  • “Wakulla Springs,” by Andy Duncan and Ellen Klages

Best Novelette

  • “The Exchange Officers,” by Brad Torgersen
  • “The Lady Astronaut of Mars,” by Mary Robinette Kowal
  • “Opera Vita Aeterna,” by Vox Day
  • “The Truth of Fact, the Truth of Feeling,” by Ted Chiang
  • “The Waiting Stars,” by Aliette de Bodard

Best Short Story
This category has 4 nominees due to a 5% requirement under Section 3.8.5 of the WSFS constitution.

  • “If You Were a Dinosaur, My Love,” by Rachel Swirsky
  • “The Ink Readers of Doi Saket,” by Thomas Olde Heuvelt
  • “Selkie Stories Are for Losers,” by Sofia Samatar
  • “The Water That Falls on You from Nowhere,” by John Chu

Best Related Work

  • Queers Dig Time Lords: A Celebration of Doctor Who by the LGBTQ Fans Who Love It, edited by Sigrid Ellis and Michael Damian Thomas
  • Speculative Fiction 2012: The Best Online Reviews, Essays and Commentary, by Justin Landon and Jared Shurin
  • “We Have Always Fought: Challenging the Women, Cattle and Slaves Narrative,” by Kameron Hurley
  • Wonderbook: The Illustrated Guide to Creating Imaginative Fiction, by Jeff VanderMeer, with Jeremy Zerfoss
  • Writing Excuses Season Eight, by Brandon Sanderson, Dan Wells, Mary Robinette Kowal, Howard Tayler, and Jordan Sanderson

Best Graphic Story

  • Girl Genius: Volume 13: Agatha Heterodyne & the Sleeping City, written by Phil and Kaja Foglio; art by Phil Foglio; colors by Cheyenne Wright
  • “The Girl Who Loved Doctor Who,” written by Paul Cornell, illustrated by Jimmy Broxton
  • The Meathouse Man, adapted from the story by George R. R. Martin and illustrated by Raya Golden
  • Saga, Volume Two, written by Brian K. Vaughn, illustrated by Fiona Staples
  • “Time,” by Randall Munroe

Best Dramatic Presentation (Long Form)

  • Frozen, screenplay Jennifer Lee, directed by Chris Buck & Jennifer Lee
  • Gravity, screenplay by Alfonso Cuarón & Jonás Cuarón; directed by Alfonso Cuarón
  • The Hunger Games: Catching Fire, screenplay by Simon Beaufoy and Michael Arndt, directed by Francis Lawrence
  • Iron Man 3, screenplay by Drew Pearce and Shane Black, directed by Shane Black
  • Pacific Rim, screenplay by Travis Beacham & Guillermo del Toro, directed by Guillermo del Toro

Best Dramatic Presentation (Short Form)

  • An Adventure in Space and Time, written by Mark Gatiss, directed by Terry McDonough
  • Doctor Who: “The Day of the Doctor,” written by Steven Moffat, directed by Nick Hurran
  • Doctor Who: “The Name of the Doctor,” written by Steven Moffat, directed by Saul Metzstein
  • The Five)ish) Doctors Reboot, written and directed by Peter Davison
  • Game of Thrones: “The Rains of Castamere,” written by David Benioff and D.B. Weiss, directed by David Nutter
  • Orphan Black: “Variations under Domestication,” written by Will Pascoe, directed by John Fawcett

Best Editor – Short Form

  • John Joseph Adams
  • Neil Clarke
  • Ellen Datlow
  • Jonathan Strahan
  • Sheila Williams

Best Editor – Long Form

  • Ginjer Buchanan
  • Sheila Gilbert
  • Liz Gorinsky
  • Lee Harris
  • Toni Weisskopf

Best Professional Artist

  • Galen Dara
  • Julie Dillon
  • Dan Dos Santos
  • John Harris
  • John Picacio
  • Fiona Staples

Best Semiprozine

  • Apex Magazine, edited by Lynne M. Thomas, Jason Sizemore, and Michael Damian Thomas
  • Beneath Ceaseless Skies, edited by Scott H. Andrews
  • Interzone, edited by Andy Cox
  • Lightspeed, edited by John Joseph Adams, Rich Horton, and Stefan Rudnicki
  • Strange Horizons, edited by Niall Harrison, Brit Mandelo, An Owomoyela, Julia Rios, Sonya Taaffe, Abigail Nussbaum, Rebecca Cross, Anaea Lay, and Shane Gavin

Best Fanzine

  • The Book Smugglers, edited by Ana Grilo and Thea James
  • A Dribble of Ink, edited by Aidan Moher
  • Elitist Book Reviews, edited by Steven Diamond
  • Journey Planet, edited by James Bacon, Chris Garcia, Lynda E. Rucker, Pete Young, Colin Harris, and Helen J. Montgomery
  • Pornokitsch, edited by Anne C. Perry and Jared Shurin

Best Fancast

  • The Coode Street Podcast, Jonathan Strahan and Gary K. Wolfe
  • Galactic Suburbia Podcast, Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce, Tansy Rayner Roberts (Presenters), and Andrew Finch (Producer)
  • SF Signal Podcast, Patrick Hester
  • The Skiffy and Fanty Show, Shaun Duke, Jen Zink, Julia Rios, Paul Weimer, David Annandale, Mike Underwood, and Stina Leicht
  • Tea and Jeopardy, Emma Newman
  • Verity!, Deborah Stanish, Erika Ensign, Katrina Griffiths, L.M. Myles, Lynne M. Thomas, and Tansy Rayner Roberts
  • The Writer and the Critic, Kristyn McDermott and Ian Mond

Best Fan Writer

  • Liz Bourke
  • Kameron Hurley
  • Foz Meadows
  • Abigail Nussbaum
  • Mark Oshiro

Best Fan Artist

  • Brad W. Foster
  • Mandie Manzano
  • Spring Schoenhuth
  • Steve Stiles
  • Sarah Webb

John W. Campbell Award for Best New Writer
Award for the best new professional science fiction or fantasy writer of 2012 or 2013, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo Award).

  • Wesley Chu
  • Max Gladstone
  • Ramez Naam
  • Sofia Samatar
  • Banjanun Sriduangkaew

For more information…

No Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.