Cycling for Cancer

Author Joel Shepherd will be bicycling from Bangor, Maine to Washington, DC from August 9-27 to raise money and awareness for Cancer Research Institute (CRI). Shepherd will be live tweeting his journey and invites fans to follow him on twitter, Facebook, and to donate to the cause.

For more information…

Comic-Con Cosplayer Victim of Fall, Not Assault

Police have announced that the 17-year-old Comic-Con International attendee who was previously announced to have been the victim of sexual assault and battery, was actually the victim of a six foot fall based on security camera footage. The 29-year-old who was arrested for providing alcohol to a minor will still face charges.

For more information…

Comic Con Sexual Assault

ETA: Video footage indicates the woman suffered a fall.

A teenager who was celebrating her seventeenth birthday at Comic-Con International was beaten and sexually assaulted and found unconscious early in the morning on July 27. Police have arrested a 29 year old man in connection with the attack and is currently out on bond. The teenager remains in the hospital suffering from cranial bleeding. Comic-Con International had come under fire from various groups prior to this year’s convention for having an inadequate harassment policy.

For more information…

World Fantasy Nomination Declined

Amanda Foubister, Stephen Jones, and Michael Marshal Smith have announced the withdrawal of Flotsam Fantastique: The Souvenir Book of World Fantasy Convention 2013 as a nominee in the Best anthology category for the World Fantasy Awards. The editors informed the World Fantasy Awards Board that the publication was not an anthology and requested that it be considered and placed in the Special Award—Non-professional category, but their request was not followed. The board similarly did not honor their request to have all three editors (and the convention) credited.

For an updated nominee list

Parsec Nominations

The nominations for this year’s Parsec Awards, presented for excellence in science fiction podcasting, have been released. The winners will be announced at Dragon*Con in Atlanta.

Best Speculative Fiction Story: Small Cast (Short Form)

  • “A Christmas Feast,” by Michael Whitehouse
  • “Growth Spurt,” by Growth Spurt
  • “How the Moon Got Its Cousin,” by Lee Hallison
  • “Just Another Night,” by Andrew MacDougall
  • “Why the Sea is Boiling Hot,” by Michael Spence

Best Speculative Fiction Story: Small Cast (Novella Form)

  • “Blood and Smoke,” by Mike Bennett
  • “The Merchant Adventurer,” by Patrick E. McLean
  • “Paris Pas De Deux,” by Andrew Wheeler

Best Speculative Fiction Story: Large Cast (Short Form)

  • “Dirty Hands,” by Niall Kitson
  • “Fear of Thought,” by Veronica Giguere
  • “Harry Potter and the Methods of Rationality,” by Eliezer Yudkowsky
  • “Night Waking,” by Benjamin Rosenbaum
  • “Under Oak Island,” by K.T. Bryski

Best Speculative Fiction Story (Long Form)

  • Broken, by Cedric Johnson and Veronica Giguere
  • Cast of Wonders, by Chris Lewis Carter
  • Fire on the Mound, by William J. Meyer
  • The Guild of the Cowry Catchers, Book 5: Shores beyond the World, by Abigail Hilton
  • Secret World Chronicle, by Mercedes Lackey, Dennis Lee, Cody Martin, Larry Dixon, and Veronica Giguere
  • Tales of the Left Hand, Book 3, by John Meagher

Best Speculative Fiction Audio Drama (Short Form)

  • “Dreaming of a Dead Christmas,” by John Ballentine
  • “The Incomparable Radio Theater of the Air: Christmas Spectacular,” by David J. Loehr
  • “The Pen is Mightier,” by Mike Murphy
  • “Tallington,” by Jon Thrower
  • “The War of the Worlds,” by H. G. Wells

Best Speculative Fiction Audio Drama (Long Form)

  • Edict Zero – FIS (Season Three), by Jack Kincaid
  • Our Fair City, created by Clayton Faits and produced by Jeffrey Gardner
  • Star Trek: Outpost, by Daniel McIntosh and Tony Raymond
  • Tales of the Extraordinary, by Michael T. Coleman
  • We’re Alive: A Story of Survival, by Kc Wayland

Best Speculative Fiction Video Story

  • Grant’s Advent Calendar Video Podcast, by Grant Baciocco
  • Once Upon a Time in the 1970′s, by Chris & Anne Lukeman
  • Pilgrim of the Sky Live, by Natania Barron

Best Speculative Fiction Magazine or Anthology Podcast

  • Cast of Wonders, edited by Marguerite Kenner
  • The NoSleep Podcast, by David Cummings
  • Pseudopod, edited by Shawn M. Garrett
  • Seminar: An Original Anthology Show, edited by Pendant Productions
  • Toasted Cake, edited by Tina Connolly

Best New Speculative Fiction Podcaster/Team

  • Standard Orbit, by Drew Stewart and Mike Schindler
  • MythWits, by Peter Bryant, Mike Kafes, Brian Olvera, Allegra, Adrian Perez, and Jay Libby
  • Catching Up, by Ralff, Kim, and Johnny
  • Hadron Gospel Hour, by Richard Wentworth, Michael McQuilkin, Lisa McQuilkin, and Michael Atkinson
  • Society of Arozea, by William Chappell, Mike Mudd, Samantha Gee, and Madame Galiana

Best Speculative Fiction Fan or News Podcast (Specific)

  • Cyborgs: A Bionic Podcast, hosted by John S. Drew and Paul K. Bisson
  • Greetings from Storybrooke: A Once Upon a Time Podcast, hosted by Bill Meeks and Anne Marie DeSimone
  • Mission Log: A Roddenberry Star Trek Podcast, hosted by Ken Ray and John Champion
  • PodCulture: TARDIS Interruptus, hosted by Brad, Glenn, Christina, and Adam
  • SpecFicMedia.com Presents: Beyond the Wall – A Game of Thrones Podcast, hosted by P.G. Holyfield, Nuchtchas, Chooch, and Vivid Muse

Best Speculative Fiction Fan or News Podcast (General)

  • Geek Radio Daily, hosted by Billy Flynn, The Flynstress, and The Bruce
  • Generations Geek, hosted by Scott Pearson and Daughter
  • PodCulture: Equal Opportunity Geekness, by Brad, Glenn, Christina, and Adam
  • SpecFicMedia.com Presents: Consumption, hosted by P.G. Holyfield, Christiana Ellis, Chooch, and Vivid Muse
  • Sword & Laser, hosted by Veronica Belmont and Tom Merritt

Best Podcast about Speculative Fiction Content Creation

  • The Baen Free Radio Hour, hosted by Tony Daniel
  • Commentary: Trek Stars, hosted by Mike Schindler and Max Hegel
  • Get Published, by Michell Plested
  • The Shared Desk, hosted by Tee Morris and Pip Ballentine
  • StoryWonk Sunday, by Lani Diane Rich and Alistair Stephens

Best Fact Behind the Fiction Podcast

  • Blurry Photos, by David Flora & Dave Stecco
  • Daily Tech News Show, hosted by Tom Merritt
  • Guide to Space, hosted by Fraser Cain
  • Skeptoid, hosted by Brian Dunning
  • The Titanium Physicists Podcast, by Ben Tippett, David Tsang, Jocelyn Read, et al.

Best Speculative Fiction Comedy/Parody Podcast

  • Blastropodcast, by Mark Soloff
  • Comedy4Cast, by Clinton Alvord
  • Dragon*ConTV, by Brian Richardson
  • FSL Tonight, hosted by Justin Robert Young and Tom Merritt
  • Society of Arozea, hosted by William Chappell, Mike Mudd, Samantha Gee, and Madame Galiana

For more information…

Uncanny Magazine Kickstarter

Lynne Thomas and Michael Damian Thomas have announced a Kickstarter to provide initial funding for a new on-line magazine, Uncanny: A Magazine of Science Fiction & Fantasy. Uncanny will be published as eBooks on a bimonthly schedule. Each issue will contain at least 4-6 new short stories, 2 reprinted stories, 2 poems, 2 nonfiction essays, and 2 interviews. The Kickstarter runs from July 29 and will run through August 28.

For more information…

RITA Award Winners

The RITA and Golden Heart Awards were presented by the Romance Writers of America at their annual convention in San Antonio. The RITA is presented for novel and the Golden Heart is presented for short fiction. Winners of genre interest are listed below.

  • RITA for Paranormal Romance: The Firebird, by Susanna Kearsley
  • Golden Heart for Paranormal Romance: “Beyond the Fire,” by Marni Folsom

For more information…

Scribe Winners

The International Association of Media Tie-in Writers presented the winners of the 2014 Scribe Awards for the best in tie-in fiction from 2013. The winners were announced at Comic-Con International in San Diego.

  • Novel Adapted: Pacific Rim, by Alex Irvine
  • General Novel Original: (tie): Mr. Monk Helps Himself, by Hy Conrad; Leverage: The Bestseller Job, by Greg Cox
  • Speculative Novel Original: Star Wars: Kenobi, by John Jackson Miller
  • Short Stories: “So Long, Chief,” by Max Allan Collins and Mickey Spillane (Mike Hammer)
  • Young Adult: Kevin, by Paul Kupperberg
  • Audio: Blake’s 7: The Armageddon Storm, by Cavan Scott and Mark Wright
  • Grandmaster: Diane Duane

For more information…

Eisner Award Winners

The winners of the Eisner Awards, given for excellence in comic books, were announced fat Comic-Con International in San Diego on July 25.

  • Best Short Story: “Untitled,” by Gilbert Hernandez, in Love and Rockets: New Stories #6
  • Best Single Issue (or One-Shot): Hawkeye #11: “Pizza Is My Business,” by Matt Fraction and David Aja
  • Best Continuing Series: Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples
  • Best New Series: Sex Criminals, by Matt Fraction and Chip Zdarsky
  • Best Publication for Early Readers (up to age 7): Itty Bitty Hellboy, by Art Baltazar and Franco
  • Best Publication for Kids (ages 8-12): The Adventures of Superhero Girl, by Faith Erin Hicks
  • Best Publication for Teens (ages 13-17): Battling Boy, by Paul Pope
  • Best Humor Publication: Vader’s Little Princess, by Jeffrey Brown
  • Best Anthology: Dark Horse Presents, edited by Mike Richardson
  • Best Digital/Webcomic: The Oatmeal, by Matthew Inman
  • Best Reality-Based Work: The Fifth Beatle: The Brian Epstein Story, by Vivek J. Tiwary, Andrew C. Robinson, and Kyle Baker
  • Best Graphic Album—New: The Property, by Rutu Modan
  • Best Graphic Album—Reprint: RASL, by Jeff Smith
  • Best Archival Collection/Project—Strips: Tarzan: The Complete Russ Manning Newspaper Strips, vol. 1, edited by Dean Mullaney
  • Best Archival Collection/Project—Comic Books: Will Eisner’s The Spirit Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier
  • Best U.S. Edition of International Material: Goddam This War!, by Jacques Tardi and Jean-Pierre Verney
  • Best U.S. Edition of International Material—Asia: The Mysterious Underground Men, by Osamu Tezuka
  • Best Writer: Brian K. Vaughan, Saga
  • Best Writer/Artist: Jaime Hernandez, Love and Rockets New Stories #6
  • Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team: Sean Murphy, The Wake
  • Best Painter/Multimedia Artist (interior art): Fiona Staples, Saga
  • Best Cover Artist: David Aja, Hawkeye
  • Best Coloring: Jordie Bellaire, The Manhattan Projects, Nowhere Men, Pretty Deadly, Zero, The Massive, Tom Strong, X-Files Season 10, Captain Marvel, Journey into Mystery, Numbercruncher Quantum and Woody
  • Best Lettering: Darwyn Cooke, Richard Stark’s Parker: Slayground
  • Best Comics-Related Periodical/Journalism: >Comic Book Resources, produced by Jonah Weiland
  • Best Comics-Related Book: Genius, Illustrated: The Life and Art of Alex Toth, by Dean Mullaney and Bruce Canwell
  • Best Scholarly/Academic Work: Black Comics: Politics of Race and Representation, edited by Sheena C. Howard and Ronald L. Jackson II
  • Best Publication Design: Genius, Illustrated: The Life and Art of Alex Toth, designed by Dean Mullaney
  • Bob Clampett Humanitarian Award: Joe Field
  • Hall of Fame: Orrin C. Evans, Irwin Hasen, Sheldon Moldoff, Hayao Miyazaki, Alan Moore, Bernie Wrightson
  • Bill Finger Award for Excellence in Comic Book Writing: Robert Kanigher, Bill Mantlo, Jack Mendelsohn
  • Russ Manning Promising Newcomer Award: Aaron Conley
  • Spirit Retailer Award: All Star Comics (Melbourne, Australia), Legends Comics and Coffee (Omaha, NE)

For more information…

Obituary: Lawrence Santoro

Author Lawrence Santoro died on July 25 following a bout with cancer. Santoro was the producers of the podcast Tales to Terrify and the author of numerous short stories, many of which were collected into Drink for the Thirst to Come in 2011. Santoro was nominated for the Bram Stoker Award twice.