Ditmar Winners

The winners of the 2014 Ditmar Awards, for Australian SF, were announced at Continuum X in Melbourne the weekend of June 7.

  • Best Novel: Fragments of a Broken Land: Valarl Undead, by Robert Hood
  • Best Novella or Novelette: “The Home for Broken Dolls,” by Kirstyn McDermott
  • Best Short Story: “Scarp,” by Cat Sparks
  • Best Collected Work: The Bride Price, by Cat Sparks
  • Best Artwork: Rules of Summer, by Shaun Tan
  • Best Fan Writer: Sean Wright, for his body of work, including reviews in Adventures of a Bookonaut
  • Best Fan Artist: Kathleen Jennings, for her body of work, including “Illustration Friday”
  • Best Fan Publication in Any Medium: Galactic Chat Podcast, by Sean Wright, Alex Pierce, Helen Stubbs, David McDonald, and Mark Webb
  • Best New Talent: Zena Shapter
  • William Atheling Jr. Award for Criticism or Review: The Reviewing New Who series, by David McDonald, Tansy Rayner Roberts, and Tehani Wessely
  • Peter McNamara Award: Garth Nix
  • Norma K Hemming Award: Rupetta, N. A. Sulway

For more information…

Campbell and Sturgeon Winners

The winners of the Campbell and Sturgeon Awards were announced on June 12 ahead of this weekend’s Campbell Conference in Lawrence Kansas. Both are juried awards, with the Campbell being presented for the Best SF Novel and the Sturgeon for Best Short Story. The presentation will be held at Lawrence, Kansas.

  • John W. Campbell Award: Strange Bodies, by Marcel Theroux
  • Theodore Sturgeon Award: “In Joy, Knowing the Abyss,” by Sarah Pinsker

For more information…

Gran Prix d’Imaginaire Winners

The winners of the Gran Prix d’Imaginaire were announced on June 2. The award was created in 1974 and foreign language awards have been presented since 1992.

  • Francophone Novel: Anamnèse de Lady Star, by L.L. Kloetzer
  • Foreign Novel: L’Homme qui savait la langue des serpents, by Andrus Kivirähk (Estonia)
  • Francophone Short Story: “7 secondes pour devenir un aigle,” by Thomas Day
  • Foreign Short Story: “Complications,” by Nina Allan (UK)
  • Young Adult Francophone Novel: Animale. La Malédiction de Boucle d’or, by Victor Dixen
  • Foreign Young Adult Novel: Une Planète dans la tête, by Sally Gardner (UK)
  • Jacques Chambon Award for Translation: Bernard Sigaud for “Complications,” by Nina Allan
  • Wojtek Siudmak Award for Illustration” Didier Graffet for the cover of Steampunk – De vapeur et d’acier, by Xavier Mauméjean
  • Comics: Souvenirs de l’empire de l’atome, by Alexandre Clérisse & Thierry Smolderen
  • Manga: The Arms Peddler, volumes 1-6, by Kyoichi Nanatsuki & Night Owl
  • Essay: “Souvenirs du futur. Les Miroirs de la Maison d’Ailleurs,” under the direction of Marc Atallah, Frédéric Jaccaud, and Francis Valéry
  • Special Award: L’Intégrale Stefan Wul and The Universe Stefan Wul, adaptations of novels and comics by D. Cassegrain and others.

For more information… (in French)

Rosny-Aîné Award Nominees

The nominations for the Rosny-Aîné Award have been announced. The annual award is given for excellence in French science fiction. The winners will be announced at Nemo 2014, the French National Science Fiction Convention, in Amiens, the weekend of July 17-20.

Novel

  • Rainbow Warriors, by Ayerdhal
  • Juste à temps (Just In Time), by Philippe Curval
  • Françatome, by Johan Heliot
  • American Gothic, by Xavier Mauméjean
  • Agharta, le temps des Selkies (Agharta, the Time of Selkies), by Arnauld Pontier
  • Anamnèse de Lady Star (Lady Star’s Anamnesis), by L.L. Kloetzer (Denoël)

Short Story

  • Le chant des baleines” (“The Song of the Whales”), by Stéphane Croenne
  • Cuisine kitzyn” (“Kitzyn Kitchen”), by Philippe Curval
  • L’Enfant qui s’avance vers nous” (“The Child Coming Toward Us”), by Gulzar Joby
  • Le réveil des hommes blancs” (“White Men’s Wakeup”), by Christian Léourier
  • Durée d’oscillation variable” (“Duration of the Variable Oscillation”), by Martin Lessard

For more information (in French)

Premio Italia Awards

The fortieth Premio Italia Awards were announced at Italcon 40.

  • Best SF Novel: Livido, by Francesco Verso
  • Best Fantasy Novel: Il Gran Sole Radioso, by Donato Altomare
  • Best International Novel: Paradisi perduti (Paradises Lost), by Ursula K. LeGuin
  • Best Professional Short Story: “Mechardionica,” by Dario Tonani
  • Best Amateur Short Story: “Figlio dello spazio,” by Franca Scapellato
  • Best Essay (in a volume): “Misteri dallo spazio e dal tempo,” by Giovanni Mongini
  • Best Professional Article: “Le prime immagini di Into Darkness,” by Alberto Lisiero and Gabriella Cordone
  • Best Amateur Article: “La mappa del futuro,” by Giovanni De Matteo
  • Best Artist: Franco Brambilla
  • Best Editor: Emanuele Manco
  • Best Translator: Salvatore Proietti
  • Best SF Book Series: Odissea Fantascienza
  • Best SF Professional Magazine: Robot
  • Best Amateur Magazine: Fondazione SF Magazine
  • Best Amateur Web Site/Best Amateur Online Magazine: Cronache di un sole lontano
  • Best Comics Artist: Carlo Recagno

For more information…

British Fantasy Award Nominations

The British Fantasy Away nominees have been announced. In a change from previous years, the winners be selected by the previously announced juries, while the British Fantasy Society committee will pick the winner of the special award (the Karl Edward Wagner Award). The winners will be announced at an awards ceremony at FantasyCon 2014 in York on 6 or 7 September 2014.

Best Fantasy Novel (the Robert Holdstock Award)

  • Between Two Thorns, by Emma Newman
  • Blood and Feathers: Rebellion, by Lou Morgan
  • The Glass Republic, by Tom Pollock
  • The Ocean at the End of the Lane, by Neil Gaiman
  • A Stranger in Olondria, by Sofia Samatar

Best Horror Novel (the August Derleth Award)

  • House of Small Shadows, by Adam Nevill
  • Mayhem, by Sarah Pinborough
  • NOS4R2, by Joe Hill
  • Path of Needles, by Alison Littlewood
  • The Shining Girls, by Lauren Beukes
  • The Year of the Ladybird, by Graham Joyce

Best Novella

  • Beauty, by Sarah Pinborough
  • Dogs With Their Eyes Shut, by Paul Meloy
  • Spin, by Nina Allan
  • Vivian Guppy and the Brighton Belle, by Nina Allan
  • Whitstable, by Stephen Volk

Best Short Story

  • “Chalk,” by Pat Cadigan
  • “Death Walks En Pointe,” by Thana Niveau
  • “Family Business,” by Adrian Tchaikovsky
  • “The Fox,” by Conrad Williams
  • “Golden Apple,” by Sophia McDougall
  • “Moonstruck,” by Karin Tidbeck
  • “Signs of the Times,” by Carole Johnstone

Best Collection

  • For Those Who Dream Monsters, by Anna Taborska
  • Holes for Faces, by Ramsey Campbell
  • Monsters in the Heart, by Stephen Volk
  • North American Lake Monsters, by Nathan Ballingrud

Best Anthology

  • End of the Road, edited by Jonathan Oliver
  • Fearie Tales, edited by Stephen Jones
  • Rustblind and Silverbright, edited by David Rix
  • Tales of Eve, edited by Mhairi Simpson
  • The Tenth Black Book of Horror, edited by Charles Black

Best Small Press

  • The Alchemy Press (Peter Coleborn)
  • Fox Spirit Books (Adele Wearing)
  • NewCon Press (Ian Whates)
  • Spectral Press (Simon Marshall-Jones)

Best Non-Fiction

  • Gestalt Real-Time Reviews, by D.F. Lewis
  • Doors to Elsewhere, by Mike Barrett
  • Fantasy Faction, edited by Marc Aplin
  • Speculative Fiction 2012, edited by Justin Landon and Jared Shurin
  • “‘We Have Always Fought’: Challenging the ‘Women, Cattle and Slaves” Narrative,” by Kameron Hurley

Best Magazine/Periodical

  • Black Static, edited by Andy Cox
  • Clarkesworld, edited by Neil Clarke and Sean Wallace
  • Interzone, edited by Andy Cox
  • Shadows & Tall Trees, edited by Michael Kelly

Best Comic/Graphic Novel

  • Demeter, by Becky Cloonan
  • Jennifer Wilde, by Maura McHugh, Karen Mahoney and Stephen Downey
  • Porcelain, by Benjamin Read and Chris Wildgoose
  • Rachel Rising, by Terry Moore
  • Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples
  • The Unwritten, by Mike Carey and Peter Gross

Best Artist

  • Adam Oehlers
  • Ben Baldwin
  • Daniele Serra
  • Joey Hi-Fi
  • Tula Lotay
  • Vincent Chong

Best Film/Television Episode

  • Doctor Who: “The Day of the Doctor,” by Steven Moffat
  • Game of Thrones: “The Rains of Castamere,” by David Benioff and D.B. Weiss
  • Gravity, by Alfonso Cuarón and Jonás Cuarón
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug, by Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson and Guillermo del Toro
  • Iron Man 3, by Drew Pearce and Shane Black

Best Newcomer (the Sydney J. Bounds Award)

  • Ann Leckie, for Ancillary Justice
  • Emma Newman, for Between Two Thorns
  • Francis Knight, for Fade to Black
  • Laura Lam, for Pantomime
  • Libby McGugan, for The Eidolon
  • Samantha Shannon, for The Bone Season

For more information…

Sidewise Award Nominations

The Sidewise Award nominees have been announced. Presented to recognize excellence in alternate history and named for Murray Leinster’s 1934 short story “Sidewise in Time,” the winners will be announced at Loncon 3, this year’s Worldcon, in London.

Short Form:

  • “The Weight of the Sunrise,” by Vylar Kaftan
  • “A Brief History of the Trans-Pacific Tunnel,” by Ken Liu
  • “Tollund,” by Adam Roberts
  • “Uncertainty,” by Kristine Kathryn Smith
  • “Cayos in the Stream,” by Harry Turtledove
  • “Blair’s War,” by Ian Watson

Long Form:

  • 1920: America’s Great War, by Robert Conroy
  • The Secret of Abdu el Yezdi, by Mark Hodder
  • The Windsor Faction , by D. J. Taylor
  • Surrounded by Enemies : What If Kennedy Survived Dallas?, by Bryce Zabel

For more information…

Bisexual Book Awards

The winners of the 2013 Bisexual Book Awards Winners were announced on May 31, in New York City at the Second Annual Bisexual Book Awards. Genre works won in multiple categories.

  • Bisexual Fiction: The City of Devi, by Manil Suri
  • Bisexual Speculative Fiction (Sci-fi/Fantasy/Horror): Pantomime, by Laura Lam
  • Bisexual Teen/Young Adult Fiction: Inheritance, by Malinda Lo
  • Bisexual Book Publisher of the Year: (tie) Circlet Press, Riverdale Avenue Books

For more information…

Lambda Awards

The annual Lambda Awards for LGBT literature were presented on June 2, in New York City at the 26th Annual Lambda Literary Awards Ceremony. The only winner of genre interest was in the SF/Fantasy/Horror, where Melissa Scott & Amy Griswold’s novel Death by Silver won the award.

For more information…

Prometheus Nominations

This year’s nominees for the Prometheus Award and the Hall of Fame Award have been announced. The awards are presented by the Libertarian Futurist Society and winners will be announced in August at Loncon 3, which will be held in London.

Prometheus Awards

  • Homeland, by Cory Doctorow
  • A Few Good Men, by Sarah Hoyt
  • Crux, by Ramez Naam
  • Nexus, by Ramez Naam
  • Brilliance, by Marcus Sakey

Hall of Fame

  • “Sam Hall,” by Poul Anderson
  • Falling Free, by Lois McMaster Bujold
  • “‘Repent, Harlequin!’ Said the Ticktockman,” by Harlan Ellison
  • Courtship Rite, by Donald Kingsbury
  • “As Easy as A.B.C.,” by Rudyard Kipling

Lifetime Achievement Award

  • Vernor Vinge

For more information…