Obituary: Nick Cardy

Comic artist Nick Cardy (b. 1920) died on November 3. Cardy was best known for working on Aquaman and Teen Titans for DC. He began working for Eisner and Iger in 1938, when he was 18 and, after serving in World War II, he joined DC in 1950. In the mid-1970s, Cardy left the comics field for commercial art and film posters. Cardy was inducted into the Will Eisner Comic Book Hall of Fame in 2005.

Obituary: Jeffrey Babbit

Comic fan Jeffrey Babbit (b.1951) died on September 9, one day after being assaulted in Union Square in New York. Babbit was a frequent customer at the nearby Forbidden Planet and had attended every NY Comic Con. A retired train conductor, he was the sole caretaker for his 94 year old mother. According to police reports, he was attacked by 31 year old Lashawn Marten, who had announced he was going to punch the next white person he saw in the face. After being hit, Babbit fell to the ground and died the next day at Bellevue Hospital. Marten, who also hit two men who came to Babbit’s rescue, is being held on assault charges which will likely be upgraded.

Eisner Award Winners

The Eisner Award winners were announced at the San Diego Comic Con on July 19.

  • Best Short Story: “Moon 1969: The True Story of the 1969 Moon Launch,” by Michael Kupperman
  • Best Single Issue (or One-Shot): The Mire, by Becky Cloonan
  • Best Continuing Series: Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples
  • Best New Series: Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples
  • Best Publication for Early Readers (up to age 7): Babymouse for President, by Jennifer L. Holm and Matthew Holm
  • Best Publication for Kids (ages 8–12): Adventure Time, by Ryan North, Shelli Paroline, and Braden Lamb
  • Best Publication for Teens (ages 13–17): A Wrinkle in Time, by Madeleine L’Engle, adapted by Hope Larson
  • Best Humor Publication: Darth Vader and Son, by Jeffrey Brown
  • Best Digital Comic: Bandette, by Paul Tobin and Colleen Coover
  • Best Anthology: Dark Horse Presents, edited by Mike Richardson
  • Best Reality-Based Work (tie): Annie Sullivan and the Trials of Helen Keller, by Joseph Lambert and The Carter Family: Don’t Forget This Song, by Frank M. Young and David Lasky
  • Best Graphic Album—New: Building Stories, by Chris Ware
  • Best Adaptation from Another Medium: Richard Stark’s Parker: The Score, adapted by Darwyn Cooke
  • Best Graphic Album—Reprint: King City, by Brandon Graham
  • Best Archival Collection/Project—Strips: Pogo, vol. 2: Bona Fide Balderdash, by Walt Kelly, edited by Carolyn Kelly and Kim Thompson
  • Best Archival Collection/Project—Comic Books: David Mazzucchelli’s Daredevil Born Again: Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier
  • Best U.S. Edition of International Material: Blacksad: Silent Hell, by Juan Diaz Canales and Juanjo Guarnido
  • Best U.S. Edition of International Material—Asia: Naoki Urasawa’s 20th Century Boys, by Naoki Urasawa
  • Best Writer: Brian K. Vaughan, Saga
  • Best Writer/Artist: Chris Ware, Building Stories
  • Best Penciler/Inker (tie): David Aja, Hawkeye and Chris Samnee, Daredevil, Rocketeer: Cargo of Doom
  • Best Painter/Multimedia Artist (interior art): Juanjo Guarnido, Blacksad
  • Best Cover Artist: David Aja, Hawkeye
  • Best Coloring: Dave Stewart, Batwoman, Fatale, BPRD, Conan the Barbarian, Hellboy in Hell, Lobster Johnson, The Massive
  • Best Lettering: Chris Ware, Building Stories
  • Best Comics-Related Periodical/Journalism: The Comics Reporter, edited by Tom Spurgeon
  • Best Comics-Related Book: Marvel Comics: The Untold Story, by Sean Howe
  • Best Educational/Academic Work: Lynda Barry: Girlhood Through the Looking Glass, by Susan E. Kirtley
  • Best Publication Design: Building Stories, designed by Chris Ware
  • Hall of Fame: Lee Falk, Al Jaffee, Mort Meskin, Trina Robbins, Spain Rodriguez, and Joe Sinnott
  • Russ Manning Promising Newcomer Award: Russel Roehling
  • Bob Clampett Humanitarian Award: Chris Sparks and Team Cul deSac
  • Bill Finger Excellence in Comic Book Writing Award: Steve Gerber, Don Rosa
  • Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award: Challengers Comics + Conversation, Chicago, IL

For more information…

Obituary: Kim Thompson

Journalist and publisher Kim Thompson (b.1956) died on June 19. Thompson began reading comics as a child in Denmark and his letters began to fill the Marvel letter columns in the early 1970s. Thompson published articles in comic fanzines prior to arriving in the US in 1977, when he became friends with Gary Groth and began working at Fantagraphics. He took over the ownership of The Comics Journal in 1978. From 1982 through 1992, Thompson edited Amazing Heroes and helped champion the publication of European comics in the US.

Library Seeks Hulk

The Northlake (IL) Public Library is holding a crowdsourcing project to purchase and install a 9-foot tall statue of the Incredible Hulk at the library. The funds would also be used to increase the size of the library’s graphic novel collection and to build an interactive station that includes an iMac with a drawing pad, Cintiq interactive pen display, a 3D printer, and a Artograph Light Tracer Elite. The library’s goal is $30,000 by June 9.

For more information…

SuperInsulation

While fixing up a house he purchased in Elbow Lake, MN for $10,000, David Gonzalez ripped out a wall and discovered an original copy of Action #1, which introduced Superman being used for insulation. Although its condition has been ranked at only 1.5 on a 10 point scale, the comic has already achieved a bid of $127,000 with 19 more days to go before the auction ends. While most known issues of Action #1 have changed hands many times, this issue has not, which adds to its mystique. The auction ends on June 11.
For more information…

Obituary: Dan Adkins

Artist Dan Adkins (b.1937) died during the first week of May. When serving in the Air Force in the 1950s, he started the fanzine Sata as a way of getting rid of surplus funds each month. He later turned the zine over to his co-editor, Bill Pearson, but continued to provide illustrations for Amra, Vega, and Xero. In 1964, he got a job as Wally Wood’s assistant and went on to work on Doctor Strange, Aquaman, Batman, and numerous other titles for a variety of publishers, including more than 130 covers for Marvel.

Inkwell Nominees

The Inkwell Awards have announced the nominees for this year’s awards to honor inkers in Comic books. Voting is open to everyone, whether fans or professional peers. The winners will be announced at the live awards ceremony at Heroes Con in Charlotte, NC June 7-9.

Favorite Inker: favorite ink artist over the pencil work of another artist from 2012 cover-dated interior American comic book material.

  • Klaus Janson (Captain America, Amazing Spider-man)
  • Art Thibert (Savage Hawkman, Deathstroke)
  • Brian Thies (Winter Soldier)
  • Scott Williams (Justice League)

Most-adaptable: showing exceptional ink style versatility over other pencil artists in 2012 cover-dated interior American comic book material.

  • Sal Buscema (G.I. Joe, Dungeons & Dragons, Forgotten Realms)
  • Wayne Faucher (Frankenstein: Agent of S.H.A.D.E, Green Arrow, Mr. Terrific)
  • Jonathan Glapion (Batman, Aquaman, JLA)
  • Scott Hanna (A vs. X, Avengers, Avengers Academy, Green Lantern Corp, Suicide Squad)
  • Scott Koblish (World’s Finest, OMAC, Deadpool)
  • Jay Leisten (Avenging Spider-man, Captain America, Uncanny X-men, Captain America & Iron Man, X-factor)
  • Tom Palmer (Hitgirl, Daredevil)

Props award: ink artist deserving of more attention for their work over other pencilers from ’12 cover-dated interior American comic book material.

  • Eber Ferreira (Nightwing, Aquaman, Detective Comics, Superman, Stormwatch)
  • Cory Hamscher (Avengers Academy, Supreme)
  • Scott Hanna (A vs. X, Avengers)
  • Gary Martin (New Crusaders, Megaman)
  • Joe Rivera (Daredevil)
  • Brian Thies (Winter Soldier)

The S.P.A.M.I: for favorite Small Press And Mainstream-Independent ’12 cover-dated interior American comic book ink work over another pencil artist (Non-Marvel or DC work).

  • Sal Buscema (G.I. Joe, Dungeons & Dragons, Forgotten Realms)
  • Gary Erskine (G.I. Joe)
  • Stefano Gaudiano (X-O Manowar)

All-in-one award: for favorite artist known for inking his/ her own pencil work in ’12 cover-dated interior American comic book material.

  • David Aja (Hawkeye)
  • Francis Manapul (Flash, 7 Warriors)
  • Moritat AKA Justin Norman (All-Star Western)
  • Chris Samnee (Daredevil)
  • Dave Sim (Glamourpuss)
  • James Stokoe (Godzilla)
  • Skottie Young (Road to Oz, Dorothy & The Wizard in Oz)

For more information…

Eisner Nominees

The nominations for the Eisner Awards, given for excellence in comic books, have been announced. The awards will be presented at Comic-Con International in San Diego on July 19.

Best Short Story

  • “A Birdsong Shatters the Still,” by Jeff Wilson and Ted May, in Injury #4
  • “Elmview” by Jon McNaught, in Dockwood
  • “Moon 1969: The True Story of the 1969 Moon Launch,” by Michael Kupperman, in Tales Designed to Thrizzle #8
  • “Moving Forward,” by drewscape, in Monsters, Miracles, & Mayonnaise
  • “Rainbow Moment,” by Lilli Carré, in Heads or Tails

Best Single Issue (or One-Shot)

  • Lose #4: “The Fashion Issue,” by Michael DeForge
  • The Mire, by Becky Cloonan
  • Pope Hats #3, by Ethan Rilly
  • Post York #1, by James Romberger and Crosby
  • Tales Designed to Thrizzle #8, by Michael Kupperman

Best Continuing Series

  • Fatale, by Ed Brubaker and Sean Phillips
  • Hawkeye, by Matt Fraction and David Aja
  • The Manhattan Projects, by Jonathan Hickman and Nick Pitarra
  • Prophet, by Brandon Graham and Simon Roy
  • Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples

Best New Series

  • Adventure Time, by Ryan North, Shelli Paroline, and Braden Lamb
  • Bandette, by Paul Tobin and Colleen Coover
  • Fatale, by Ed Brubaker and Sean Phillips
  • Hawkeye, by Matt Fraction and David Aja
  • Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples

Best Publication for Early Readers (up to age 7)

  • Babymouse for President, by Jennifer L. Holm and Matthew Holm
  • Benny and Penny in Lights Out, by Geoffrey Hayes
  • Kitty & Dino, by Sara Richard
  • Maya Makes a Mess, by Rutu Modan
  • Zig and Wikki in The Cow, by Nadja Spiegelman and Trade Loeffler

Best Publication for Kids (ages 8-12)

  • Adventure Time, by Ryan North, Shelli Paroline, and Braden Lamb
  • Amulet Book 5: Prince of the Elves, by Kazu Kibuishi
  • Cow Boy: A Boy and His Horse, by Nate Cosby and Chris Eliopoulos
  • Crogan’s Loyalty, by Chris Schweizer
  • Hilda and the Midnight Giant, by Luke Pearson
  • Road to Oz, by L. Frank Baum, adapted by Eric Shanower and Skottie Young

Best Publication for Teens (ages 13-17)

  • Adventure Time: Marceline and the Scream Queens, by Meredith Gran
  • Annie Sullivan and the Trials of Helen Keller, by Joseph Lambert
  • Ichiro, by Ryan Inzana
  • Spera, vol. 1, by Josh Tierney et al.
  • A Wrinkle in Time, by Madeleine L’Engle, adapted by Hope Larson

Best Humor Publication

  • Adventure Time, by Ryan North, Shelli Paroline, and Braden Lamb
  • BBXX: Baby Blues Decades 1 & 2, by Jerry Scott and Rick Kirkman
  • Darth Vader and Son, by Jeffrey Brown
  • Naked Cartoonists, edited by Gary Groth

Best Digital Comic

  • Ant Comic, by Michael DeForge
  • Bandette, by Paul Tobin and Colleen Coover
  • It Will All Hurt, by Farel Dalrymple
  • Our Bloodstained Roof, by Ryan Andrews
  • Oyster War, by Ben Towle

Best Anthology

  • Dark Horse Presents, edited by Mike Richardson
  • No Straight Lines: Four Decades of Queer Comics, edited by Justin Hall
  • Nobrow #7: Brave New World, edited by Alex Spiro and Sam Arthur
  • 2000 AD, edited by Matt Smith
  • Where Is Dead Zero?, edited by Jeff Ranjo

Best Reality-Based Work

  • Annie Sullivan and the Trials of Helen Keller, by Joseph Lambert
  • The Carter Family: Don’t Forget This Song, by Frank M. Young and David Lasky
  • A Chinese Life, by Li Kunwu and P. Ôtié
  • The Infinite Wait and Other Stories, by Julia Wertz
  • Marbles: Mania, Depression, Michelangelo & Me, by Ellen Forney
  • You’ll Never Know, Book 3: A Soldier’s Heart, by C. Tyler

Best Graphic Album—New

  • Building Stories, by Chris Ware
  • Goliath, by Tom Gauld
  • The Hive, by Charles Burns
  • Unterzakhn, by Leela Corman
  • You’ll Never Know, Book 3: A Soldier’s Heart, by C. Tyler

Best Adaptation from Another Medium

  • Chico and Rita, by Fernando Trueba and Javier Mariscal
  • Homer’s Odyssey, adapted by Seymour Chwast
  • Richard Stark’s Parker: The Score, adapted by Darwyn Cooke (
  • Road to Oz, by L. Frank Baum, adapted by Eric Shanower and Skottie Young
  • A Wrinkle in Time, by Madeleine L’Engle, adapted by Hope Larson

Best Graphic Album—Reprint

  • Cruisin’ with the Hound, by Spain
  • Ed the Happy Clown, by Chester Brown
  • Everything Together: Collected Stories, by Sammy Harkham
  • Heads or Tails, by Lilli Carré
  • King City, by Brandon Graham
  • Sailor Twain, or The Mermaid in the Hudson, by Mark Siegel

Best Archival Collection/Project—Strips

  • Alex Raymond’s Flash Gordon and Jungle Jim, vol. 2, edited by Dean Mullaney
  • Mister Twee Deedle: Raggedy Ann’s Sprightly Cousin, by Johnny Gruelle, edited by Rick Marschall
  • Percy Crosby’s Skippy, vol. 1, edited by Jared Gardner and Dean Mullaney
  • Pogo, vol. 2: Bona Fide Balderdash, by Walt Kelly, edited by Carolyn Kelly and Kim Thompson
  • Roy Crane’s Captain Easy: The Complete Sunday Newspaper Strips, vol. 3, edited by Rick Norwood

Best Archival Collection/Project—Comic Books

  • Crime Does Not Pay Archives, edited by Philip Simon and Kitchen, Lind & Associates
  • David Mazzucchelli’s Daredevil Born Again: Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier
  • Wally Wood’s EC Stories: Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier
  • Walt Disney’s Uncle Scrooge: Only a Poor Old Man, by Carl Barks, edited by Gary Groth
  • Young Romance: The Best of Simon & Kirby’s Romance Comics, edited by Michel Gagné

Best U.S. Edition of International Material

  • Abelard, by Régis Hautiere and Renaud Dillies
  • Athos in America, by Jason
  • Blacksad: Silent Hell, by Juan Diaz Canales and Juanjo Guarnido
  • The Making of, by Brecht Evens
  • Monsieur Jean: The Singles Theory, by Philippe Dupuy and Charles Berberian
  • New York Mon Amour, by Benjamin LeGrand, Dominique Grange, and Jacques Tardi

Best U.S. Edition of International Material—Asia

  • Barbara, by Osamu Tezuka
  • A Chinese Life, by Li Kunwu and P. Ôtié
  • Naoki Urasawa’s 20th Century Boys, by Naoki Urasawa
  • Nonnonba, by Shigeru Mizuki
  • Thermae Romae, by Mari Yamazaki

Best Writer

  • Ed Brubaker, Fatale
  • Matt Fraction, Hawkeye, Casanova: Avaritia
  • Brandon Graham, Multiple Warheads, Prophet
  • Jonathan Hickman, The Manhattan Projects
  • Brian K. Vaughan, Saga
  • Frank M. Young, The Carter Family

Best Writer/Artist

  • Charles Burns, The Hive
  • Gilbert Hernandez, Love and Rockets New Stories, vol. 5
  • Jaime Hernandez, Love and Rockets New Stories, vol. 5
  • Luke Pearson, Hilda and the Midnight Giant, Everything We Miss
  • C. Tyler, You’ll Never Know, Book 3: A Soldier’s Heart
  • Chris Ware, Building Stories

Best Penciller/Inker

  • David Aja, Hawkeye
  • Becky Cloonan, Conan the Barbarian, The Mire
  • Colleen Coover, Bandette
  • Sean Phillips, Fatale
  • Joseph Remnant, Harvey Pekar’s Cleveland
  • Chris Samnee, Daredevil, Rocketeer: Cargo of Doom

Best Painter/Multimedia Artist (interior art)

  • Brecht Evens, The Making Of
  • Juanjo Guarnido, Blacksad
  • Teddy Kristiansen, The Red Diary/The RE[a]D Diary
  • Lorenzo Mattotti, The Crackle of the Frost
  • Katsuya Terada, The Monkey King, vol. 2

Best Cover Artist

  • David Aja, Hawkeye
  • Brandon Graham, King City, Multiple Warheads, Elephantmen #43
  • Sean Phillips, Fatale
  • Yuko Shimizu, The Unwritten
  • J. H. Williams III, Batwoman

Best Coloring

  • Charles Burns, The Hive
  • Colleen Coover, Bandette
  • Brandon Graham, Multiple Warheads
  • Dave Stewart, Batwoman, Fatale, BPRD, Conan the Barbarian, Hellboy in Hell, Lobster Johnson, The Massive
  • Chris Ware, Building Stories

Best Lettering

  • Paul Grist, Mudman
  • Troy Little, Angora Napkin 2: Harvest of Revenge
  • Joseph Remnant, Harvey Pekar’s Cleveland
  • C. Tyler, You’ll Never Know, Book 3: A Soldier’s Heart
  • Chris Ware, Building Stories

Best Comics-Related Periodical/Journalism

  • Alter Ego, edited by Roy Thomas
  • ComicsAlliance, edited by Joe Hughes, Caleb Goellner, and Andy Khouri
  • The Comics Reporter, edited by Tom Spurgeon
  • Robot Six, produced by Comic Book Resources
  • tcj.com, edited by Timothy Hodler and Dan Nadel

Best Comics-Related Book

  • The Art of Daniel Clowes: Modern Cartoonist, edited by Alvin Buenaventura
  • Marie Severin: The Mirthful Mistress of Comics, by Dewey Cassell
  • Marvel Comics: The Untold Story, by Sean Howe
  • Mastering Comics, by Jessica Abel and Matt Madden
  • Team Cul De Sac: Cartoonists Draw the Line at Parkinson’s, edited by Chris Sparks
  • Woodwork: Wallace Wood 1927–1981, edited by Frédéric Manzano

Best Educational/Academic Work

  • Autobiographical Comics: Life Writing in Pictures, by Elisabeth El Refaie
  • Comics Versus Art, by Bart Beaty
  • Crockett Johnson & Ruth Krauss: How an Unlikely Couple Found Love, Dodged the FBI, and Transformed Children’s Literature, by Philip Nel
  • Lynda Barry: Girlhood Through the Looking Glass, by Susan E. Kirtley
  • The Poetics of Slumberland: Animated Spirits and the Animating Spirit, by Scott Bukatman

Best Publication Design

  • Building Stories, designed by Chris Ware
  • Dal Tokyo, designed by Gary Panter and Family Sohn
  • David Mazzucchelli’s Daredevil Born Again: Artist’s Edition, designed by Randy Dahlk
  • Mister Twee Deedle: Raggedy Ann’s Sprightly Cousin, designed by Tony Ong
  • Wizzywig, designed by Ed Piskor and Chris Ross

For more information…

Obituary: Quentin Hoover

Artist Quentin Hoover (b.1964) died on April 20. Hoover created numerous cards for Magic: The Gathering as well as other collectible games. In addition to his work in the gaming industry, he also was one of the co-creators of the comic Morgana X.