Aurealis Award Winners

The 2013 Aurealis Awards shortlist has been announced. The winners were announced on April 5 in Canberra, Australia. The Aurealis Awards are given out annual for excellence in Australian speculative fiction.

  • Best Illustrated Book or Graphic Novel: (tie) Burger Force , by Jackie Ryan and The Deep Vol. 2: The Vanishing Island, by Tom Taylor and James Brouwer
  • Best Children’s Book: The Four Seasons of Lucy McKenzie, by Kirsty Murray
  • Best Young Adult Short Fiction: “By Bonelight,” by Juliet Marillier
  • Best Young Adult Novel: (tie) These Broken Stars, by Amie Kaufman and Meagan Spooner and Fairytales for Wilde Girls, by Allyse Near
  • Best Horror Short Fiction: “The Year of Ancient Ghosts,” by Kim Wilkins
  • Best Horror Novel: Fairytales for Wilde Girls, by Allyse Near
  • Best Fantasy Short Fiction: “The Last Stormdancer,” by Jay Kristoff
  • Best Fantasy Novel: A Crucible of Souls, by Mitchell Hogan
  • Best Science Fiction Short Fiction: “Air, Water and the Grove,” by Kaaron Warren
  • Best Science Fiction Novel: Lexicon, by Max Barry
  • Best Anthology: (tie) The Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2012, edited by Liz Grzyb and Talie Helene and One Small Step, An Anthology Of Discoveries, edited by Tehani Wessely
  • Best Collection: The Bone Chime Song and Other Stories, by Joanne Anderton

For more information…

Aurealis Nominations

The 2013 Aurealis Awards shortlist has been announced. The winners will be announced on April 5 in Canberra, Australia. The Aurealis Awards are given out annual for excellence in Australian speculative fiction.

Best Illustrated Book or Graphic Novel

  • Savage Bitch, by Steve Carter and Antoinette Rydyr
  • Mr Unpronounceable Adventures, by Tim Molloy
  • Burger Force , by Jackie Ryan
  • Peaceful Tomorrows Volume Two, by Shane W Smith
  • The Deep Vol. 2: The Vanishing Island, by Tom Taylor and James Brouwer

Best Children’s Book

  • Kingdom of the Lost, Book 2: Cloud Road, by Isobelle Carmody
  • Refuge, by Jackie French
  • Song for a Scarlet Runner, by Julie Hunt
  • The Four Seasons of Lucy McKenzie, by Kirsty Murray
  • Rules of Summer, by Shaun Tan
  • Ice Breaker: The Hidden 1, by Lian Tanner

Best Young Adult Short Fiction

  • “Mah Song,” by Joanne Anderton
  • “By Bonelight,” by Juliet Marillier
  • ”Morning Star,” by D.K. Mok
  • “The Year of Ancient Ghosts,” by Kim Wilkins

Best Young Adult Novel

  • The Big Dry, by Tony Davies
  • Hunting, by Andrea Host
  • These Broken Stars, by Amie Kaufman and Meagan Spooner
  • Fairytales for Wilde Girls, by Allyse Near
  • The Sky So Heavy, by Claire Zorn

Best Horror Short Fiction

  • “Fencelines,” by Joanne Anderton
  • “The Sleepover,” by Terry Dowling
  • “The Home for Broken Dolls,” by Kirstyn McDermott
  • “The Human Moth,” by Kaaron Warren
  • “The Year of Ancient Ghosts,” by Kim Wilkins

Best Horror Novel

  • The Marching Dead, by Lee Battersby
  • The First Bird, by Greig Beck
  • Path of Night, by Dirk Flinthart
  • Fairytales for Wilde Girls, by Allyse Near

Best Fantasy Short Fiction

  • “The Last Stormdancer,” by Jay Kristoff
  • “The Touch of the Taniwha,” by Tracie McBride
  • “Cold, Cold War,” by Ian McHugh
  • “Short Circuit,” by Kirstie Olley
  • “The Year of Ancient Ghosts,” by Kim Wilkins

Best Fantasy Novel

  • Lexicon, by Max Barry
  • A Crucible of Souls, by Mitchell Hogan
  • These Broken Stars, by Amie Kaufman and Meagan Spooner
  • Newt’s Emerald, by Garth Nix
  • Ink Black Magic, by Tansy Rayner Roberts

Best Science Fiction Short Fiction

  • “The Last Tiger,” by Joanne Anderton
  • “Mah Song,” by Joanne Anderton
  • “Seven Days in Paris,” by Thoraiya Dyer
  • “Version 4.3.0.1,” by Lucy Stone
  • “Air, Water and the Grove,” by Kaaron Warren

Best Science Fiction Novel

  • Lexicon, by Max Barry
  • Trucksong, by Andrew Macrae
  • A Wrong Turn At The Office Of Unmade Lists, by Jane Rawson
  • True Path, by Graham Storrs
  • Rupetta, by Nike Sulway

Best Anthology

  • The Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2012, edited by Liz Grzyb and Talie Helene
  • One Small Step, An Anthology Of Discoveries, edited by Tehani Wessely
  • Dreaming Of Djinn, edited by Liz Grzyb
  • The Best Science Fiction And Fantasy Of The Year: Volume Seven, edited by Jonathan Strahan
  • Focus 2012: Highlights Of Australian Short Fiction, edited by Tehani Wessely

Best Collection

  • The Bone Chime Song and Other Stories, by Joanne Anderton
  • Asymmetry, by Thoraiya Dyer
  • Caution: Contains Small Parts, by Kirstyn McDermott
  • The Bride Price, by Cat Sparks
  • The Year of Ancient Ghosts, by Kim Wilkins

For more information…

Aurealis Awards

The Aurealis Awards winners were announced May 18, 2013 in North Sydney, Australia. Next year’s awards will be in Canberra.

  • Fantasy Novel: Sea Hearts, by Margo Lanagan
  • Fantasy Short Story: “Bajazzle,” by Margo Lanagan
  • Science Fiction Novel: The Rook, by Daniel O’Malley
  • Science Fiction Short Story: “Significant Dust,” by Margo Lanagan
  • Horror Novel: Perfections, by Kirstyn McDermott
  • Horror Short Story: “Sky,” by Kaaron Warren
  • Young Adult Novel: Dead, Actually, by Kaz Delaney; and Sea Hearts, by Margo Lanagan
  • Young Adult Short Story: “The Wisdom of the Ants,” by Thoraiya Dyer
  • Children’s Fiction (told primarily through words): Brotherband: The Hunters, by John Flanagan
  • Children’s Fiction (told primarily through pictures): Little Elephants, by Graeme Base
  • Illustrated Book/Graphic Novel: Blue, by Pat Grant
  • Anthology: The Best Science Fiction & Fantasy of the Year Volume 6, edited by Jonathan Strahan
  • Collection: That Book Your Mad Ancestor Wrote, by K. J. Bishop
  • 2012 Peter McNamara Convenors’ Award for Excellence: Kate Eltham
  • 2012 Kris Hembury Encouragement Awards: Laura Goodin

For more information…

Aurealis Nominations

The 2012 Aurealis Awards shortlist has been announced. The winners will be announced on May 18 in North Sydney, Australia.

Fantasy Novel

  • Bitter Greens, by Kate Forsyth
  • Stormdancer, by Jay Kristoff
  • Sea Hearts, by Margo Lanagan
  • Flame of Sevenwaters, by Juliet Marillier
  • Winter Be My Shield, by Jo Spurrier

Fantasy Short Story

  • “Sanaa’s Army,” by Joanne Anderton
  • “The Stone Witch,” by Isobelle Carmody
  • “First They Came,” by Deborah Kalin
  • “Bajazzle,” by Margo Lanagan
  • “The Isles of the Sun,” by Margo Lanagan

Science Fiction Novel

  • Suited, by Jo Anderton
  • The Last City, by Nina D’Aleo
  • And All The Stars, by Andrea K Host
  • The Interrogation of Ashala Wolf, by Ambelin Kwaymullina
  • Confusion of Princes, by Garth Nix
  • The Rook, by Daniel O’Malley

Science Fiction Short Story

  • “Visitors,” by James Bradley
  • “Significant Dust,” by Margo Lanagan
  • “Beyond Winter’s Shadow,” by Greg Mellor
  • “The Trouble with Memes,” by Greg Mellor
  • “The Lighthouse Keepers’ Club,” by Kaaron Warren

Horror Novel

  • Bloody Waters, by Jason Franks
  • Perfections, by Kirstyn McDermott
  • Blood and Dust, by Jason Nahrung
  • Salvage, by Jason Nahrung

Horror Short Story

  • “Sanaa’s Army,” by Joanne Anderton
  • “Elyora,” by Jodi Cleghorn
  • “To Wish Upon a Clockwork Heart,” by Felicity Dowker
  • “Escena de un Asesinato,” by Robert Hood
  • “Sky,” by Kaaron Warren

Young Adult Novel

  • Dead, Actually, by Kaz Delaney
  • And All The Stars, by Andrea K. Host
  • The Interrogation of Ashala Wolf, by Ambelin Kwaymullina
  • Sea Hearts, by Margo Lanagan
  • Into That Forest, by Louis Nowra

Young Adult Short Story

  • “Stilled Lifes x 11,” by Justin D’Ath
  • “The Wisdom of the Ants,” by Thoraiya Dyer
  • “Rats,” by Jack Heath
  • “The Statues of Melbourne,” by Jack Nicholls
  • “The Worry Man,” by Adrienne Tam

Children’s Fiction (told primarily through words)

  • Brotherband: The Hunters, by John Flanagan
  • Princess Betony and the Unicorn, by Pamela Freeman
  • The Silver Door, by Emily Rodda
  • Irina the Wolf Queen, by Leah Swann

Children’s Fiction (told primarily through pictures)

  • Little Elephants, by Graeme Base (author and illustrator)
  • The Boy Who Grew Into a Tree, by Gary Crew (author) and Ross Watkins (illustrator)
  • In the Beech Forest, by Gary Crew (author) and Den Scheer (illustrator)
  • Inside the World of Tom Roberts, by Mark Wilson (author and illustrator)

Illustrated Book/Graphic Novel

  • Blue, by Pat Grant (author and illustrator)
  • It Shines and Shakes and Laughs, by Tim Molloy (author and illustrator)
  • Changing Ways #2, by Justin Randall (author and illustrator)

Anthology

  • Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2011, edited by Liz Grzyb and Talie Helene
  • Bloodstones, edited by Amanda Pillar
  • The Best Science Fiction and Fantasy of the Year Volume 6, edited by Jonathan Strahan
  • Under My Hat, edited by Jonathan Strahan
  • Edge of Infinity, edited by Jonathan Strahan

Collection

  • That Book Your Mad Ancestor Wrote, by K. J. Bishop
  • Metro Winds, by Isobelle Carmody
  • Midnight and Moonshine, by Lisa L. Hannett & Angela Slatter
  • Living with the Dead, by Martin Livings
  • Through Splintered Walls, by Kaaron Warren

For more information…

Aurealis Awards

The winners of the Aurealis Award, presented North Sydney’s Independent Theatre were announced on Saturday, May 13.

  • Fantasy Novel: Ember and Ash, by Pamela Freeman
  • Fantasy Short Story: “Fruit of the Pipal Tree,” by Thoraiya Dyer
  • Science Fiction Novel: The Courier’s New Bicycle, by Kim Westwood
  • Science Fiction Short Story: “Rains of la Strange,” by Robert N Stephenson
  • Horror Novel: No award was presented in this category.
  • Horror Short Story (tie): “The Past is a Bridge Best Left Burnt,” by Paul Haines and “The Short Go: a Future in Eight Seconds,” by Lisa L. Hannett
  • Young Adult Novel: Only Ever Always, by Penni Russon
  • Young Adult Short Story: “Nation of the Night,” by Sue Isle
  • Children’s Fiction (told primarily through words): City of Lies, by Lian Tanner
  • Children’s Fiction (told primarily through pictures): Sounds Spooky, by Christopher Cheng (author) and Sarah Davis (illustrator)
  • Illustrated Book/Graphic Novel (tie): Hidden, by Mirranda Burton (author and illustrator) and The Deep: Here be Dragons, by Tom Taylor (author) and James Brouwer (illustrator)
  • Anthology: Ghosts by Gaslight, edited by Jack Dann and Nick Gevers
  • Collection: Bluegrass Symphony, by Lisa Hannett
  • Peter NcNamara Convenors Award: Galactic Suburbia podcast – Alisa Krasnostein, Alex Pierce, Tansy Rayner Roberts, Andrew Finch (producer)
  • Kris Hembury Encouragement Award: Emily Craven of Adelaide

For more information…

Aurealis Nominations

Fantasy Novel

  • The Undivided, by Jennifer Fallon
  • Ember and Ash, by Pamela Freeman
  • Stormlord’s Exile, by Glenda Larke
  • Debris, by Jo Anderton
  • The Shattered City, by Tansy Rayner Roberts

Fantasy Short Story

  • “Fruit of the Pipal Tree,” by Thoraiya Dyer
  • “The Proving of Smollett Standforth,” by Margo Lanagan
  • “Into the Clouds on High,” by Margo Lanagan
  • “Reading Coffee,” by Anthony Panegyris
  • “The Dark Night of Anton Weiss,” by D.C. White

Science Fiction Novel

  • Machine Man, by Max Barry
  • Children of Scarabaeus, by Sara Creasy
  • The Waterboys, by Peter Docker
  • Black Glass, by Meg Mundell
  • The Courier’s New Bicycle, by Kim Westwood

Science Fiction Short Story

  • “Flowers in the Shadow of the Garden,” by Joanne Anderton
  • “Desert Madonna,” by Robert Hood
  • “SIBO,” by Penelope Love
  • “Dead Low,” by Cat Sparks
  • “Rains of la Strange,” by Robert N Stephenson

Horror Novel

    No award will be presented in this category, but there are two honorable mentions.

  • The Broken Ones, by Stephen M. Irwin
  • The Business of Death, by Trent Jamieson

Horror Short Story

  • “And the Dead Shall Outnumber the Living,” by Deborah Biancotti
  • “The Past is a Bridge Best Left Burnt,” by Paul Haines
  • “The Short Go: a Future in Eight Seconds,” by Lisa L. Hannett
  • “Mulberry Boys,” by Margo Lanagan
  • “The Coffin Maker’s Daughter,” by Angela Slatter

Young Adult Novel

  • Shift, by Em Bailey
  • Secrets of Carrick: Tantony, by Ananda Braxton-Smith
  • The Shattering, by Karen Healey
  • Black Glass, by Meg Mundell
  • Only Ever Always, by Penni Russon

Young Adult Short Story

  • “Nation of the Night,” by Sue Isle
  • “Finishing School,” by Kathleen Jennings
  • “Seventy-Two Derwents,” by Cate Kennedy
  • “One Window,” by Martine Murray
  • “The Patrician,” by Tansy Rayner Roberts

Children’s Fiction (told primarily through words)

  • The Outcasts, by John Flanagan
  • The Paradise Trap, by Catherine Jinks
  • “It Began with a Tingle,” by Thalia Kalkapsakis
  • The Coming of the Whirlpool, by Andrew McGahan
  • City of Lies, by Lian Tanner

Children’s Fiction (told primarily through pictures)

  • The Ghost of Annabel Spoon, by Aaron Blabey (author and illustrator)
  • Sounds Spooky, by Christopher Cheng (author) and Sarah Davis (illustrator)
  • The Last Viking, by Norman Jorgensen (author) and James Foley (illustrator)
  • The Deep: Here be Dragons, by Tom Taylor (author) and James Brouwer (illustrator)
  • Vampyre, by Margaret Wild (author) and Andrew Yeo (illustrator)

Illustrated Book/Graphic Novel

  • Hidden, by Mirranda Burton (author and illustrator)
  • Torn, by Andrew Constant (author) and Joh James (illustrator), additional illustrators Nicola Scott, Emily Smith
  • Salsa Invertebraxa, by Mozchops (author and illustrator)
  • The Eldritch Kid: Whiskey and Hate, by Christian Read (author) and Michael Maier (illustrator)
  • The Deep: Here be Dragons, by Tom Taylor (author) and James Brouwer (illustrator)

Anthology

  • Ghosts by Gaslight, edited by Jack Dann and Nick Gevers
  • Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2010, edited by Liz Grzyb and Talie Helene
  • Ishtar, edited by Amanda Pillar and KV Taylor
  • The Best Science Fiction and Fantasy of the Year Volume 5, edited by Jonathan Strahan
  • Life on Mars, edited by Jonathan Strahan

Collection

  • Bad Power, by Deborah Biancotti
  • Last Days of Kali Yuga, by Paul Haines
  • Bluegrass Symphony, by Lisa Hannett
  • Nightsiders, by Sue Isle
  • Love and Romanpunk, by Tansy Rayner Roberts

For more information…