Parsec Call for Nominations

The Parsec Awards, given for excellence in science fiction podcasting, are open for nominations. The award was founded in 2005 and is presented annually at Dragon*Con. Nominations in 15 categories are open until June 1.

For more information…

Parsec Awards

The Parsec Awards for podcasting were presented at Dragon*Con on September 4. The winners are listed below.

  • Best Speculative Fiction Story (Short Form): “The Tank,” Scott Sigler
  • Best Speculative Fiction Story (Novella Form): “Personal Effects: Sword of Blood,” by J.C. Hutchins
  • Best Speculative Fiction Story (Long Form): Captain’s Share, by Nathan Lowell
  • Best Speculative Fiction Audio Drama (Short Form): “Whispers in the Wood,” Chris Lester
  • Best Speculative Fiction Audio Drama (Long Form): Decoder Ring Theatre, by Gregg Taylor
  • Best Speculative Fiction Video Story: GOLD: Season 1, by David Nett & Andrew Deutsch
  • Best Speculative Fiction Magazine or Anthology Podcast: The Drabblecast, Norm Sherman, ed.
  • Best New Speculative Fiction Podcaster/Team: In The Gloaming, Nathaniel Tapley
  • Best Speculative Fiction Fan or News Podcast (Specific): The Signal, featuring Kari Haley, Kevin Bachelder, Kara Helgren, Les Howard, Jutta Jordans, Dave Tomasic, Andy King, Nick Edwards, Miranda Thomas, Helen Eaton, Anna Snyder, James Parkinson, & Jill Arroway
  • Best Speculative Fiction Fan or News Podcast (General): Galactic Watercooler, featuring Audra, Chuck, & Sean
  • Best Podcast about Speculative Fiction Content Creation: Writing Excuses, featuring Brandon Sanderson, Dan Wells, Eric James Stone, Howard Tayler, & Stacy Whitman
  • Best Fact Behind the Fiction Podcast: Skeptoid, featuring Brian Dunning
  • Best Speculative Fiction Comedy/Parody Podcast: Teknikal Diffikulties, featuring Cayenne Chris Conroy
  • Best Speculative Fiction Music Podcast: Radio Free Hipster, featuring Z.

For more information…

Parsec Nominees

The nominations for this year’s Parsec Awards, presented for excellence in science fiction podcasting, have been released. The winners will be announced at Dragon*Con in Atlanta.

Best Speculative Fiction Story (Short Form)

  • Clarkesworld Magazine – “The Things,” by Peter Watts
  • Podcastle – “Restless in my Hand,” by Tim Pratt
  • Tales of the Children – “Swimming Lessons,” by Gabrielle Harbowy
  • “The Tank,” by Scott Sigler
  • The Dunesteef Audio Fiction Magazine – “A Princess Of Earth,” by Mike Resnick

Best Speculative Fiction Story (Novella Form)

  • “Tattoo,” by Paul Elard Cooley
  • “7th Son: 7 Days,” by J.C. Hutchins
  • “Heaven – Season Five: War,” by Mur Lafferty
  • “Personal Effects: Sword of Blood,” by J.C. Hutchins
  • “Title Fight,” by Scott Sigler & Matt Wallace

Best Speculative Fiction Story (Long Form)

  • 7th Son: Descent, by J.C. Hutchins
  • Captain’s Share, by Nathan Lowell
  • Infected, by Scott Sigler
  • Underwood and Flinch, by Mike Bennett
  • Secret World Chronicle, by Mercedes Lackey, Dennis Lee, Steve Libbey, and Cody Martin, with the reading done by Veronica Giguere

Best Speculative Fiction Audio Drama (Short Form)

  • The Metamor City Podcast – “Whispers in the Wood,” by Chris Lester
  • In The Gloaming, by Nathaniel Tapley
  • Batman: The Ace of Detectives, by Pendant Productions
  • Sea of Stars: A Voyage of the Space Cruiser Argo, by Devin Cox
  • The Radio Adventures of Dr. Floyd, by Grant Baciocco & Doug Price

Best Speculative Fiction Audio Drama (Long Form)

  • Star Trek: Outpost, by Daniel McIntosh & Tony Raymond
  • Twilight Theatre – “Sides,” by Mike Murphy
  • We’re Alive, by KC Wayland, Shane Salk, & Greyson Stone
  • The Byron Chronicles, by Eric Busby
  • Decoder Ring Theatre, by Gregg Taylor

Best Speculative Fiction Video Story

  • Calls for Cthulhu, by Brand Gamblin
  • GOLD: Season 1, by David Nett & Andrew Deutsch
  • Grant’s Advent Calendar, by Grant Baciocco
  • The Radio Adventures of Dr. Floyd, by Grant Baciocco & Doug Price

Best Speculative Fiction Magazine or Anthology Podcast

  • The Drabblecast, edited by Norm Sherman
  • Erotica à la Carte, edited by P. J. Ballantine
  • The Crypt, edited by Scott Sigler
  • Escape Pod, edited by Mur Lafferty
  • Variant Frequencies, edited by Rick Stringer

Best New Speculative Fiction Podcaster/Team

  • Brass Needles, hosted by Miss Kalendar
  • The Dreamer’s Thread, by Starla Huchton
  • The Gearheart, by Alexander White
  • In The Gloaming, by Nathaniel Tapley
  • ShadowCast Audio Anthology, by Jason Warden

Best Speculative Fiction Fan or News Podcast (Specific)

  • The ScapeCast, featuring Brent Barrett, Chris Polansky, Hank Shiffman, Kevin Bachelder, Kimberly Thompson, Lindy Rae, Michael Falkner, Sammy Mohr, & Wendy Hembrock
  • The Signal, featuring Kari Haley, Kevin Bachelder, Kara Helgren, Les Howard, Jutta Jordans, Dave Tomasic, Andy King, Nick Edwards, Miranda Thomas, Helen Eaton, Anna Snyder, James Parkinson, & Jill Arroway
  • The Babylon Podcast, featuring Tim Callender, Summer Brooks, & Jeffrey Willerth
  • The ForceCast, featuring Jason Swank & Jimmy “Mac” McInerney
  • The H.P. Lovecraft Literary Podcast, featuring Chris Lackey & Chad Fifer

Best Speculative Fiction Fan or News Podcast (General)

  • Television Zombies, featuring Tina, Chris, Jeff, & Chuck
  • PodCulture, featuring Brad, Glenn, Christina, & Adam
  • Galactic Watercooler, featuring Audra, Chuck, & Sean
  • Geek Radio Daily, featuring Billy Flynn, The Flynstress, & The Bruce
  • WhatTheCast, featuring Brian, Stephen, Crispy, & Patrick

Best Podcast about Speculative Fiction Content Creation

  • The Dead Robots’ Society, featuring Justin Macumber, Ryan Stevenson, Terry Mixon, & P.G. Holyfield
  • Writing Excuses, featuring Brandon Sanderson, Dan Wells, Eric James Stone, Howard Tayler, & Stacy Whitman
  • The Henson.com Podcast
  • I Should Be Writing, featuring Mur Lafferty
  • Unleashed featuring, James Melzer

Best Fact Behind the Fiction Podcast

  • The 365 Days of Astronomy, featuring the Astrosphere New Media Association
  • The Command Line Podcast, featuring Thomas Gideon
  • Skepticality, featuring Derek Colanduno & Robynn “Swoopy” McCarthy
  • The Skeptics’ Guide to the Universe, featuring Steven Novella, Robert Novella, Rebecca Watson, Evan Bernstein, Jay Novella, & Perry DeAngelis
  • Skeptoid, featuring Brian Dunning

Best Speculative Fiction Comedy/Parody Podcast

  • Dragon*ConTV, featuring Brian Richardson & crew
  • Bell’s In The Batfry, featuring John Bell
  • Teknikal Diffikulties, featuring Cayenne Chris Conroy
  • Comedy4Cast, featuring Clinton Alvord
  • Frequency of Fear, featuring Zombie Astronaut

For more information…

Pyr Essay Winners

Pyr has announced the winners of its fifth anniversary essay contest. First prize, which includes a trip to DragonCon, dinner with Lou Anders, Mike Resnick, James Enge, Jon Sprunk, and Sam Sykes, was awarded to Lisa Iriarte. Second place went to Robert Rhoades and third to L. Lambert Lawson.

For more information…