Edgar Awards Nominees

The nominees for the 2014 Edgar Awards have been announced. The Edgar Awards are presented annually by the Mystery Writers of America. This year’s winners will be announced on May
1, 2014 at the Grand Hyatt Hotel in Manhattan.

Best Novel

  • Sandrine’s Case, by Thomas H. Cook
  • The Humans, by Matt Haig
  • Ordinary Grace, by William Kent Krueger
  • How the Light Gets In, by Louise Penny
  • Standing in Another Man’s Grave, by Ian Rankin
  • Until She Comes Home, by Lori Roy

Best First Novel

  • The Resurrectionist, by Matthew Guinn
  • Ghostman, by Roger Hobbs
  • Rage Against the Dying, by Becky Masterman
  • Red Sparrow, by Jason Matthews
  • Reconstructing Amelia, by Kimberly McCreight

Best Paperback Original

  • The Guilty One, by Lisa Ballantyne
  • Almost Criminal, by E. R. Brown
  • Joe Victim, by Paul Cleave
  • Joyland, by Stephen King
  • The Wicked Girls, by Alex Marwood
  • Brilliance, by Marcus Sakey

Best Fact Crime

  • Duel with the Devil: The True Story of How Alexander Hamilton and Aaron Burr Teamed Up to Take on America’s First Sensational Murder Mystery, by Paul Collins
  • Mortal Sins: Sex, Crime, and the Era of Catholic Scandal, by Michael D’Antonio
  • The Good Nurse: A True Story of Medicine, Madness and Murder, by Charles Graeber
  • The Secret Rescue: An Untold Story of American Nurses and the Medics Behind Nazi Lines, by Cate Lineberry
  • The Hour of Peril: The Secret Plot to Murder Lincoln Before the Civil War, by Daniel Stashower

Best Critical/Biographical

  • Maigret, Simenon and France: Social Dimensions of the Novels and Stories, by Bill Alder
  • America is Elsewhere: The Noir Tradition in the Age of Consumer Culture, by Erik Dussere
  • Pimping Fictions: African American Crime Literature and the Untold, Story of Black Pulp Publishing, by Justin Gifford
  • Ian Fleming, by Andrew Lycett
  • Middlebrow Feminism in Classic British Detective Fiction, by Melissa Schaub

Best Short Story

  • “The Terminal,” by Kwik Krimesby Reed Farrel Coleman
  • “So Long, Chief,” by Max Allan Collins & Mickey Spillane
  • “The Caxton Private Lending Library and Book Depository,” by John Connolly
  • “There are Roads in the Water,” by Trina Corey
  • “Where That Morning Sun Does Down,” by Tim L. Williams

Best Juvenile

  • Strike Three, You’re Dead, by Josh Berk
  • Moxie and the Art of Rule Breaking, by Erin Dionne
  • P.K. Pinkerton and the Petrified Man, by Caroline Lawrence
  • Lockwood & Co.: The Screaming Staircase, by Jonathan Stroud
  • One Came Home, by Amy Timberlake

Young Adult

  • All the Truth That’s In Me, by Julie Berry
  • Far Far Away, by Tom McNeal
  • Criminal, by Terra Elan McVoy
  • How to Lead a Life of Crime, by Kirsten Miller
  • Ketchup Clouds, by Annabel Pitcher

TV Episode Teleplay

  • “Episode 3,” Luther, teleplay by Neil Cross
  • “Episode 1,” The Fall, teleplay by Allan Cubitt
  • “Legitimate Rape,” Law & Order: SVU, teleplay by Kevin Fox & Peter Blauner
  • “Variations Under Domestication,” Orphan Black, teleplay by Will Pascoe
  • “Pilot,” The Following Teleplay, by Kevin Williamson

Robert L. Fish Memorial

    “The Wentworth Letter,” by Jeff Soloway

Mary Higgins Clark

  • There Was an Old Woman, by Hallie Ephron
  • Fear of Beauty, by Susan Froetschel
  • The Money Kill, by Katia Lief
  • Cover of Snow, by Jenny Milchman
  • The Sixth Station, by Linda Stasi

Grand Master

    Robert Crais
    Carolyn Hart

Raven

    Aunt Agatha’s Bookstore, Ann Arbor, Michigan

For more information…