Harvey Award Nominations

The nominees for the Harvey Awards, presented by the Executive Committees of the Harvey Awards and the Baltimore Comic-Con, have been announced. The awards, which recognize excellence in the comics industry, will be presented on September 8 at the Baltimore Comic-Con.

Best Letterer

  • Fear Itself, by Chris Eliopoulos
  • Page by Paige, by Laura Lee Gulledge
  • S.H.I.E.L.D.: Architects of Forever, by Todd Klein
  • Secret Avengers, by David Lanphear
  • Empire State: A Love Story (Or Not), by Jason Shiga

Best Colorist

  • Captain America and Bucky, by Elizabeth Breitweiser
  • Black Panther: The Man without Fear, by Francesco Francavilla
  • Artifacts, by Sunny Gho
  • The Magdalena, by Dave McCaig
  • Hellboy: The Fury, by Dave Stewart

Best Syndicated Strip or Panel

  • Bizarro, by Dan Piraro
  • Cul De Sac, by Richard Thompson
  • Doonesbury, by Garry Trudeau
  • Mutts, by Patrick Mcdonnell
  • Pearls Before Swine, by Stephen Pastis

Best Online Comics Work

  • Battlepug, by Mike Norton
  • Bucko, by Erika Moen And Jeff Parker
  • Delilah Dirk and the Turkish Lieutenant, by Tony Cliff
  • Gronk, by Katie Cook
  • Hark! A Vagrant, by Kate Beaton

Best American Edition of Foreign Material

  • Adventures of Herge
  • The Killer Vol. 3: Modus Vivendi!
  • The Manara Library Vol. 1: Indian Summer and Other Stories
  • Onward Toward Our Noble Deaths
  • Single Match

Best Inker

  • Page by Paige, by Laura Lee Gulledge
  • Thor, by Mark Morales
  • The Magdalena, by Sal Regla
  • Daredevil, by Joe Rivera
  • Empire State: A Love Story (Or Not), by Jason Shiga

Best New Series

  • Angel & Faith
  • Animal Man
  • Daredevil
  • Last Mortal
  • Ozma of Oz
  • Rachel Rising

Most Promising New Talent

  • Nick Bradshaw for Astonishing X-Men
  • Nathan Edmondson for Who Is Jake Ellis?
  • Laura Lee Gulledge for Page by Paige
  • Justin Jordan for The Strange Talent of Luther Strode
  • Sara Pichelli for Ultimate Spider-Man

Special Award for Humor in Comics

  • Hark! A Vagrant, by Kate Beaton
  • Milk and Cheese: Dairy Products Gone Bad, by Evan Dorkin
  • Diary of a Wimpy Kid: Cabin Fever, by Jeff Kinney
  • Snarked, by Roger Langridge
  • Fairy Tales for Angry Little Girls, by Lela Lee

Best Original Graphic Publication for Younger Readers

  • Anya’s Ghost, First Second
  • Diary of a Wimpy Kid: Cabin Fever
  • Fraggle Rock
  • Mystic
  • Ozma of Oz
  • Snarked

Best Graphic Album Previously Published

  • Big Questions
  • Dark Tower Omnibus
  • The Death Ray
  • Echoes
  • PS Magazine: The Best of Preventive Maintenance Monthly
  • S.H.I.E.L.D.: Architects of Forever

Best Anthology

  • Dark Horse Presents, edited by Various
  • Flight #8, edited by Kazu Kibuishi
  • Jim Henson’s The Storyteller, edited by Nate Cosby
  • Shame Itself, edited by Tom Brennan
  • Someday Funnies, edited by Michael Choquette

Best Domestic Reprint Project

  • Blackjacked and Pistol Whipped: A Crime Does Not Pay Primer
  • The Comics: The Complete Collection
  • Definitive Flash Gordon and Jungle Jim
  • Walt Disney’s Mickey Mouse
  • Walt Simonson’s The Mighty Thor Artist’s Edition

Best Cover Artist

  • Artifacts, by John Tyler Christopher
  • Daredevil, by Marcos Martin
  • Daredevil, by Paolo Rivera
  • Detective Comics, by Mark Simpson (Jock)
  • Batwoman, by J.H. Williams

Best Biographical, Historical, or Journalistic Presentation

  • Alan Moore: Storyteller
  • The Comics Journal
  • Genius Isolated: The Life and Art of Alex Toth
  • Government Issue: Comics for the People, 1940s-2000s
  • PS Magazine: The Best of Preventive Maintenance Monthly

Special Award for Excellence in Presentation

  • Jim Henson’s Tale of Sand, designed by Eric Skillman
  • PS Magazine: The Best of Preventive Maintenance Monthly, selected by Eddie Campbell
  • Richard Stark’s Parker: The Martini Edition, designed by Darwyn Cooke
  • Someday Funnies, edited by Michael Choquette
  • Walt Simonson’s The Mighty Thor Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier

Best Graphic Album Original

  • Empire State: A Love Story (Or Not)
  • Habibi, Pantheon Books
  • Infinite Kung Fu
  • Jim Henson’s Tale of Sand
  • One Soul
  • Page by Paige

Best Continuing or Limited Series

  • Atomic Robo and the Ghost of Station X
  • Daredevil
  • Diary of a Wimpy Kid: Cabin Fever
  • Echoes
  • Rachel Rising

Best Writer

  • Echoes, by Joshua Fialkov
  • Page by Paige, by Laura Lee Gulledge
  • Animal Man, by Jeff Lemire
  • Empire State: A Love Story (Or Not), by Jason Shiga
  • Daredevil, by Mark Waid

Best Artist

  • Daredevil, by Paolo Rivera
  • Captain America and Bucky, by Chris Samnee
  • Empire State: A Love Story (Or Not), by Jason Shiga
  • Habibi, by Craig Thompson
  • Batwoman, by J.H. Williams

Best Cartoonist

  • Hark! A Vagrant, by Kate Beaton
  • Pilot Season: The Beauty #1, by Jeremy Haun
  • Diary of A Wimpy Kid: Cabin Fever, by Jeff Kinney
  • Snarked, by Roger Langridge
  • Rainbow in the Dark Comfort Love & Adam Withers
  • Habibi, by Craig Thompson

Best Single Issue or Story

  • Daredevil #7
  • Echoes #5
  • Ganges #4
  • The Homeland Directive
  • Jim Henson’s Tale of Sand
  • Optic Nerve #12
  • Zorro Rides Again #1

For more information…

Harvey Nominees

The nominees for the Harvey Awards, presented at the Baltimore Comic Con have been announced. The awards will be given out at a banquet on August 20. The Harvey Awards recognize outstanding work in comics and sequential art and are named for Harvey Kurtzmann.

Best Letterer

  • Box 13, by Scott Brown
  • Richard Stark’s Parker: The Outfit, by Darwyn Cooke
  • Casanova, by Dustin Harbin
  • Witchblade, by Troy Peteri
  • Locke & Key: Keys to the Kingdom # 1, by Robbie Robbins
  • Thor, by John Workman

Best Colorist

  • Mice Templar: Volume 10, by Veronica Gandini
  • The Stand, by Laura Martin
  • Gutters, by Ed Ryzowski
  • BPRD, by Dave Stewart
  • Cuba: My Revolution, by Jose Villarrubia

Best Syndicated Strip or Panel

  • Cul de Sac, by Richard Thompson
  • Doonesbury, by Garry Trudeau
  • Mutts, by Patrick McDonnell
  • Non Sequitur, by Wiley Miller
  • Tom the Dancing Bug, by Ruben Bolling

Best On-Line Comics Work

  • Guns of Shadow Valley, by David Wachter and James Andrew Clark
  • Gutters, by Lar deSouza, Ed Ryzowski and Ryan Sohmer
  • Hark! A Vagrant, by Kate Beaton
  • La Morte Sisters, created Tony Trov, Johnny Zito and Christine Larsen
  • PVP, by Scott Kurtz

Best American Edition of Foreign Material

  • Ax: Alternate Manga, edited by Sean Michael Wilson and Mitsuhiro Asakawa
  • Blacksad, by Juan Diaz Canales and Juanjo Guarnido
  • It Was the War of the Trenches, by Jacques Tardi
  • The Killer: Modus Vivendi, by Matz and Luc Jacamon
  • Torpedo: Volume 2, by Jordi Bernet

Best Inker

  • Hawks of Outremer, by Damian Couceiro
  • Box 13, by Steve Ellis
  • Agents of Atlas, by Gabriel Hardman
  • Thor, by Mark Morales
  • Magdalena, by Sal Regla

Best New Series

  • American Vampire, by Scott Snyder, Stephen King and Rafael Albuquerque
  • Echoes, by Joshua Hale Fialkov and Rashan Ekedal
  • Gutters, Lar deSouza, by Ed Ryzoski and Ryan Sohmer
  • Kill Shakespeare, by Anthony Del Col and Conor McCreery
  • Sixth Gun, by Cullen Bunn and Brian Hurtt
  • Thor: The Mighty Avenger, by Roger Langridge and Chris Samnee

Most Promising New Talent

  • Barry Deutsch, Hereville: How Mirka Got Her Sword, by
  • Comfort Love and Adam Withers, Rainbow in the Dark, by
  • Chris Samnee, Thor: The Mighty Avenger, by
  • Scott Snyder, American Vampire, by
  • Nick Spencer, Morning Glories, by

Special Award for Humor in Comics

  • The Simpsons Futurama Crossover Crisis, by Matt Groening
  • The Muppet Show, by Roger Langridge
  • Gutters, by Ryan Sohmer
  • I Thought You Would Be Funnier, by Shannon Wheeler
  • Love and Capes, by Thom Zahler

Best Original Graphic Publication for Younger Readers

  • Amulet #3: The Cloud Searcher, by Kazu Kibuishi
  • Jingle Belle, by Paul Dini
  • Meanwhile: Pick Any Path, 3856 Story Possibilities, by Jason Shiga
  • Reading with Pictures, Josh Elder
  • Smile, by Raina Telgemeier
  • Tiny Titans, by Art Baltazar and Franco Aureliani

Best Graphic Album Previously Published

  • Art in Time, edited Dan Nadel
  • Beasts of Burden: Animal Rites, by Evan Dorkin and Jill Thompson
  • Dave Stevens’ The Rocketeer: Artist’s Edition, designed by Randall Dahlk & edited by Scott Dunbier
  • The Marvelous Land of Oz, by Eric Shanower and Skottie Young
  • Tumor, by Joshua Hale Fialkov and Noel Tuazon

Best Anthology

  • Blab World #1, edited by Monte Beauchamp and Bill North
  • CBGB, edited by Ian Brill
  • Popgun # 4, edited by D.J. Kirkbride, Anthony Wu, and Adam P. Knave
  • Reading with Pictures, edited by Josh Elder
  • Strange Tales, Volume II # 1, edited by Jody LeHeup
  • Uniques Tales, edited by Comfort Love and Adam Withers

Best Domestic Reprint Project

  • The Darkness, by Garth Ennis, Marc Silvestri, and Batt
  • Dave Stevens’ The Rocketeer: Artist’s Edition, designed by Randall Dahlk & edited by Scott Dunbier
  • Jet Scott, by Jerry Robinson and Sheldon Stark
  • Li’l Abner: The Complete Dailies and Color Sundays, edited by Bruce
    Canwell

  • Superman vs. Muhammad Ali, by Neal Adams and Dennis O’Neil

Best Cover Artist

  • Richard Stark’s Parker: The Outfit, by Darwyn Cooke
  • Angel, by Jenny Frison
  • Amazing Spider-Man, by Marcos Martin
  • Hellboy, by Mike Mignola
  • Batman and Robin, by Frank Quitely

Best Biographical, Historical, or Journalistic Presentation

  • 75 Years of DC Comics: The Art of Modern Myth-Making, by Paul Levitz
  • The Art of Jaime Hernandez: The Secrets of Life and Death, edited by Todd Hignite
  • Jerry Robinson: Ambassador of Comics, by N. C. Christopher Couch
  • Oddly Compelling Art of Denis Kitchen, by Denis Kitchen, Charles Brownstein, John Lind, and Diana Schutz
  • Portrait of a Sequential Artist, directed by Andrew D. Cook

Special Award for Excellence in Presentation

  • Dave Stevens’ The Rocketeer: Artist’s Edition, designed by Randall Dahlk & edited by Scott Dunbier
  • Oddly Compelling Art of Denis Kitchen by Denis Kitchen, Charles Brownstein, John Lind, and Diana Schutz
  • Richard Stark’s Parker: The Outfit, Darwyn Cooke
  • SHAZAM! The Golden Age of the World’s Mightiest Mortal, Chip Kidd and Geoff Spear
  • Wednesday Comics Hardcover Edition, edited by Mark Chiarello

Best Graphic Album – Original

  • Duncan, The Wonder Dog, by Adam Hines
  • Market Day, by James Sturm
  • Scott Pilgrim Volume 6: Scott Pilgrim’s Finest Hour, by Bryan Lee
    O’Malley

  • Wilson, by Dan Clowes
  • X’ed Out, by Charles Burns

Best Continuing or Limited Series

  • Chew, John Layman and Rob Guillory
  • Daytripper, by Fabio Moon and Gabriel Ba
  • Echo, by Terry Moore
  • Fantastic Four, by Jonathan Hickman and Dale Eaglesham
  • Locke & Key: Keys to the Kingdom # 1, by Joe Hill and Gabriel Rodriquez
  • Love and Rockets: Volume 3, by Jaime and Gilbert Hernandez

Best Writer

  • Sixth Gun, by Cullen Bunn
  • Echoes, by Joshua Hale Fialkov
  • Thor: The Mighty Avenger, by Roger Langridge
  • Gutters, by Ryan Sohmer
  • Irredeemable, by Mark Waid

Best Artist

  • Richard Stark’s Parker: The Outfit, by Darwyn Cooke
  • Cuba: My Revolution, by Dean Haspiel
  • Sixth Gun, by Brian Hurtt
  • Gutters, by Ed Ryzowski
  • Thor: The Mighty Avenger, by Chris Samnee

Best Cartoonist

  • Richard Stark’s Parker: The Outfit. by Darwyn Cooke
  • Love and Rockets, by Jaime Hernandez
  • Sweet Tooth, by Jeff Lemire
  • Scott Pilgrim’s Finest Hour, by Bryan Lee O’Malley
  • RASL, by Jeff Smith

Best Single Issue or Story

  • ACME Novelty Library # 20: Lint, by Chris Ware
  • Daytripper, by Fabio Moon and Gabiel Ba
  • Echoes # 1, Joshua Hale Fialkov and Rashan Ekedal
  • Locke & Key: Keys to the Kingdom #1, by Joe Hill and Gabriel Rodriquez
  • Love and Rockets: New Stories, Volume 3, by Gilbert and Jaime Hernandez
  • Popgun # 4, edited by D.J. Kirkbride, Anthony Wu and Adam P. Knave
  • Wilson, by Daniel Clowes

For more information…

Harvey Award Winners

The winners of the Harvey Awards, given for excellence in comics and named for Harvey Kurtzman, were announced over the weekend at the Baltimore Comic Con.

  • Best Writer: Robert Kirkman for The Walking Dead
  • Best Artist: Robert Crumb for Book of Genesis
  • Best Cartoonist: Darwyn Cooke for Richard Stark’s Parker: The Hunter
  • Best Letterer: David Mazzucchelli for Asterios Polyp
  • Best Inker: Klaus Janson for The Amazing Spider-Man
  • Best Colorist: Laura Martin for The Rocketeer: The Complete Adventures
  • Best Cover Artist: Mike Mignola for Hellboy: The Bride of Hell
  • Best New Talent: Rob Guillory for Chew
  • Best New Series: Chew
  • Best Continuing or Limited Series: The Walking Dead
  • Best Original Graphic Publication For Younger Readers: The Muppet Show Comic Book
  • Best Anthology: Wednesday Comics
  • Best Original Graphic Album: Asterios Polyp
  • Best Previously Published Graphic Album: Mutts, by Patrick McDonnell
  • Best Domestic Reprint Projects: The Rocketeer: The Complete Adventures
  • Best American Edition of Foreign Material: The Art of Osamu Tezuma: God of Manga, by Helen McCarthy
  • Best Online Comics Work: PVP, by Scott Kurtz
  • Special Award for Humor in Comics: Scott Pilgrim #5, by Bryan Lee O’Malley
  • Special Award for Excellence in Presentation: The Rocketeer: The Complete Adventures
  • Best Biographical, Historical, or Journalistic Presentation: Art of Harvey Kurtzman: The MAD Genius of Comics, by Denis Kitchen and Paul Buhle
  • Best Single Issue of Story: Asterios Polyp

For more information…

Harvey Nominations

The Harvey Award nominations have been announced. The awards, named for Harvey Kurtzmann, recognize outstanding work in comics and sequential art. The awards will be presented on August 28 at the Baltimore Comic Con.

Best Writer

  • Scalped, by Jason Aaron
  • Blackest Night, by Geoff Johns
  • The Walking Dead, by Robert Kirkman
  • Diary of a Wimpy Kid #3: The Last Straw, by Jeff Kinney
  • Irredeemable, by Mark Waid

Best Artist

  • Book of Genesis, by Robert Crumb
  • BPRD: Black Goddess, by Guy Davis
  • Whatever Happened to the World of Tomorrow?, by Brian Fies
  • Mouse Guard: Winter1152, by David Petersen
  • Batman and Robin, by Frank Quitely
  • Detective Comics, by JH Williams III

Best Cartoonist

  • Richard Stark’s Parker: The Hunter, by Darwyn Cooke
  • Diary of a Wimpy Kid #3: The Last Straw, by Jeff Kinney
  • The Muppet Show Comic Book, by Roger Langridge
  • Asterios Polyp, by David Mazzucchelli
  • George Sprott (1894-1975), by Seth

Best Letterer

  • Franking Richards: Son of a Genius, by Chris Eliopoulos
  • Whatever Happened to the World of Tomorrow?, by Brian Fies
  • Rapure, by Thomas Mauer
  • Asterios Polyp, by David Mazzucchelli
  • Elephantmen, by Richard Starkings

Best Inker

  • Blackest Night, by Oclair Albert,
  • High Moon, by Steve Ellis
  • Amazing Spider-Man, by Klaus Janson
  • Diary of a Wimpy Kid #3: The Last Straw, by Jeff Kinney
  • Thor, by Mark Morales

Best Colorist

  • Whatever Happened to the World of Tomorrow?, by Brian Fies
  • Bone: Crown of Horns, by Steve Hamaker
  • The Rocketeer: The Complete Adventures, by Laura Martin
  • Asterios Polyp, by David Mazzucchelli
  • BPRD: Black Goddess, by Dave Stewart

Best Cover Artist

  • The Dreamer, by Jenny Frison
  • Hellboy: The Bride of Hell, by Mike Mignola
  • Mice Templar: Destiny, Part I, by Michael Avon Oeming
  • Batman and Robin, by Frank Quitely
  • Detective Comics, by JH Williams, III

Best New Talent

  • Far Arden, by Kevin Cannon
  • Chew, by Rob Guillory
  • Johnny Cash: I See a Darkness, by Reinhard Kleist
  • Act-i-vate: Power Out, by Nathan Schreiber
  • New Brighton Archaeological Society, by Matthew Weldon

Best New Series

  • Batman and Robin
  • Chew
  • Irredeemable
  • Sweet Tooth
  • Unwritten

Best Continuing or Limited Series

  • Beasts Of Burden
  • Diary Of A Wimpy Kid
  • Ganges
  • Invincible
  • Scalped
  • The Walking Dead

Best Original Graphic Publication for Younger Readers

  • Amulet: Storekeeper’s Curse
  • Diary of a Wimpy Kid #3: The Last Straw
  • Grown-Ups Are Dumb
  • The Muppet Show Comic Book
  • New Brighton Archeological Society
  • 3-2-3 Detective Agency

Best Anthology

  • Act-i-vate
  • Flight # 6
  • Popgun # 3
  • Strange Tales
  • Wednesday Comics

Best Original Graphic Album

  • Asterios Polyp, by David Mazucchelli
  • Book of Genesis, by Robert Crumb
  • George Sprott (1894-1975), by Seth
  • Footnotes in Gaza, by Joe Sacco
  • Stitches, by by David Small
  • Whatever Happened to the World of Tomorrow?, by Brian Fies

Best Previously Published Graphic Album

  • A.D.: New Orleans After the Deluge, by Josh Neufeld
  • Collected Essex County, by Jeff Lemire
  • Graveslinger, by Shannon Denton, Jeff Mariotte, John Cboins & Nina Sorat
  • Masterpiece Comics, by R. Sikoryak
  • Mice Templar Volume 1, by Bryan J.L. Glass and Michael Avon Oeming

Best Syndicated Strip or Panel

  • Cul-de-Sac, by Richard Thompson
  • Foxtrot, by Bill Amend
  • Get Fuzzy,”by Darby Conley
  • Mutts, by Patrick McDonnell
  • Pearls Before Swine, by Stephan Pastis

Best Domestic Reprint Project

  • The Best of Simon and Kirby, by Joe Simon and Jack Kirby; edited by Steve Saffel
  • Humbug, conceived and edited by Harvey Kurtzman and created by Harvey Kurtzman, Jack Davis, Will Elder, Al Jaffee and Arnold Roth; edited by Gary Groth
  • Rip Kirby, by Alex Raymond; edited by Dean Mullaney
  • The Rocketeer: The Complete Adventures, by Dave Stevens; edited by Scott Dunbier,
  • The Toon Treasury of Classic Childnre’s Comics, edited by Art Spiegelman and Francoise Mouly

Best American Edition of Foreign Material

  • The Art of Osamu Tezuka: God of Manga, by Helen McCarthy
  • Manga Kamishibai, by Eric P. Nash
  • The Photographer, by Emmanuel Guibert, Didier LeFevre and Frederic Lemercier
  • Pluto: Urasawa X Tezuka, by Naoki Urasawa and Takashi Nagasaki
  • 20th Century Boys, by Naoki Urasawa

Best On-Line Comics Work

  • Hark! A Vagrant, by Kate Beaton
  • High Moon, by by Steve Ellis, David Gallaher and Scott O. Brown
  • Power Out, by Nathan Schreiber
  • PVP, by Scott Kurtz
  • Sin Titulo, by Cameron Stewart

Special Award for Humor in Comics

  • Beast of Burden, by Evan Dorkin and Jill Thompson
  • Diary of a Wimpy Kid #3: The Last Straw, by Jeff Kinney
  • The Muppet Show Comic Book, by Roger Landridge
  • Scott Pilgrim #5, by Bryan Lee O’Malley
  • The Adventures of Simone & Ajax: A Christmas Caper, by Andrew Pepoy

Special Award for Excellence in Presentation

  • Art of Harvey Kurtzman: The Mad Genius of Comics, by Denis Kitchen and Paul Buhle
  • The Brinkley Girls: The Best of Nell Brinkley’s Cartoons from 1913-1940, edited by Trina Robbins
  • George Sprott (1894-1975), by Seth
  • The Rocketeer: The Complete Adventures, by Dave Stevens, edited by
    Scott Dunbier

  • Secret Identity: The Fetish Art of Superman’s Co-Creator Joe Shuster, edited by Craig Yoe
  • Wednesday Comics, edited by Mark Chiarello

Best Biographical, Historical or Journalistic Presentation

  • Alter-Ego, edited by Roy Thomas
  • Art of Harvey Kurtzman: The Mad Genius of Comics, by Denis Kitchen and Paul Buhle
  • The Best of Simon and Kirby, by Joe Simon and Jack Kirby; edited by Steve Saffel
  • The Comics Journal, edited by Gary Groth, Michael Dean and Kristy Valenti
  • Underground Classics, by James Danky and Denis Kitchen

Best Single issue or Story

  • Alec: The Years Have Pants, by Eddie Campbell
  • Asterios Polyp, by David Mazucchelli
  • Ganges #3, by Kevin Huizenga
  • George Sprott (1894-1975), by Seth
  • Jonah Hex #50, written by Jimmy Palmiotti and Justin Gray, artwork by Darwyn Cooke
  • Richard Stark’s Parker: The Hunter, by Darwyn Cooke
  • “Whatever Happened to the World of Tomorrow?, by Brian Fies

For more information…