Loncon 3 Announced Hugo Emcees

Loncon 3 has announced that Justina Robson and Geoff Ryman will co-host this year’s Hugo Awards ceremony. The retro Hugo Awards will be presented by Mary Robinette Kowal and Robert Shearman as has previously been announced. Robson and Ryman replace Jonathan Ross, who resigned following outcry over his appointment.

For more information…

Hugo Nominations

This year’s Hugo nominees were announced by Loncon 3 at three different conventions on April 19. All members of Loncon 3, the 72nd World Science Fiction Convention, are eligible to vote for this year’s winners, which will be announced at the Worldcon.

Best Novel

  • Ancillary Justice, by Ann Leckie
  • Neptune’s Brood, by Charles Stross
  • Parasite, by Mira Grant
  • Warbound, Book III of the Grimnoir Chronicles, by Larry Correia
  • The Wheel of Time, by Robert Jordan and Brandon Sanderson

Best Novella

  • The Butcher of Khardov, by Dan Wells
  • “The Chaplain’s Legacy,” by Brad Torgersen
  • “Equoid,” by Charles Stross
  • Six-Gun Snow White, by Catherynne M. Valente
  • “Wakulla Springs,” by Andy Duncan and Ellen Klages

Best Novelette

  • “The Exchange Officers,” by Brad Torgersen
  • “The Lady Astronaut of Mars,” by Mary Robinette Kowal
  • “Opera Vita Aeterna,” by Vox Day
  • “The Truth of Fact, the Truth of Feeling,” by Ted Chiang
  • “The Waiting Stars,” by Aliette de Bodard

Best Short Story
This category has 4 nominees due to a 5% requirement under Section 3.8.5 of the WSFS constitution.

  • “If You Were a Dinosaur, My Love,” by Rachel Swirsky
  • “The Ink Readers of Doi Saket,” by Thomas Olde Heuvelt
  • “Selkie Stories Are for Losers,” by Sofia Samatar
  • “The Water That Falls on You from Nowhere,” by John Chu

Best Related Work

  • Queers Dig Time Lords: A Celebration of Doctor Who by the LGBTQ Fans Who Love It, edited by Sigrid Ellis and Michael Damian Thomas
  • Speculative Fiction 2012: The Best Online Reviews, Essays and Commentary, by Justin Landon and Jared Shurin
  • “We Have Always Fought: Challenging the Women, Cattle and Slaves Narrative,” by Kameron Hurley
  • Wonderbook: The Illustrated Guide to Creating Imaginative Fiction, by Jeff VanderMeer, with Jeremy Zerfoss
  • Writing Excuses Season Eight, by Brandon Sanderson, Dan Wells, Mary Robinette Kowal, Howard Tayler, and Jordan Sanderson

Best Graphic Story

  • Girl Genius: Volume 13: Agatha Heterodyne & the Sleeping City, written by Phil and Kaja Foglio; art by Phil Foglio; colors by Cheyenne Wright
  • “The Girl Who Loved Doctor Who,” written by Paul Cornell, illustrated by Jimmy Broxton
  • The Meathouse Man, adapted from the story by George R. R. Martin and illustrated by Raya Golden
  • Saga, Volume Two, written by Brian K. Vaughn, illustrated by Fiona Staples
  • “Time,” by Randall Munroe

Best Dramatic Presentation (Long Form)

  • Frozen, screenplay Jennifer Lee, directed by Chris Buck & Jennifer Lee
  • Gravity, screenplay by Alfonso Cuarón & Jonás Cuarón; directed by Alfonso Cuarón
  • The Hunger Games: Catching Fire, screenplay by Simon Beaufoy and Michael Arndt, directed by Francis Lawrence
  • Iron Man 3, screenplay by Drew Pearce and Shane Black, directed by Shane Black
  • Pacific Rim, screenplay by Travis Beacham & Guillermo del Toro, directed by Guillermo del Toro

Best Dramatic Presentation (Short Form)

  • An Adventure in Space and Time, written by Mark Gatiss, directed by Terry McDonough
  • Doctor Who: “The Day of the Doctor,” written by Steven Moffat, directed by Nick Hurran
  • Doctor Who: “The Name of the Doctor,” written by Steven Moffat, directed by Saul Metzstein
  • The Five)ish) Doctors Reboot, written and directed by Peter Davison
  • Game of Thrones: “The Rains of Castamere,” written by David Benioff and D.B. Weiss, directed by David Nutter
  • Orphan Black: “Variations under Domestication,” written by Will Pascoe, directed by John Fawcett

Best Editor – Short Form

  • John Joseph Adams
  • Neil Clarke
  • Ellen Datlow
  • Jonathan Strahan
  • Sheila Williams

Best Editor – Long Form

  • Ginjer Buchanan
  • Sheila Gilbert
  • Liz Gorinsky
  • Lee Harris
  • Toni Weisskopf

Best Professional Artist

  • Galen Dara
  • Julie Dillon
  • Dan Dos Santos
  • John Harris
  • John Picacio
  • Fiona Staples

Best Semiprozine

  • Apex Magazine, edited by Lynne M. Thomas, Jason Sizemore, and Michael Damian Thomas
  • Beneath Ceaseless Skies, edited by Scott H. Andrews
  • Interzone, edited by Andy Cox
  • Lightspeed, edited by John Joseph Adams, Rich Horton, and Stefan Rudnicki
  • Strange Horizons, edited by Niall Harrison, Brit Mandelo, An Owomoyela, Julia Rios, Sonya Taaffe, Abigail Nussbaum, Rebecca Cross, Anaea Lay, and Shane Gavin

Best Fanzine

  • The Book Smugglers, edited by Ana Grilo and Thea James
  • A Dribble of Ink, edited by Aidan Moher
  • Elitist Book Reviews, edited by Steven Diamond
  • Journey Planet, edited by James Bacon, Chris Garcia, Lynda E. Rucker, Pete Young, Colin Harris, and Helen J. Montgomery
  • Pornokitsch, edited by Anne C. Perry and Jared Shurin

Best Fancast

  • The Coode Street Podcast, Jonathan Strahan and Gary K. Wolfe
  • Galactic Suburbia Podcast, Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce, Tansy Rayner Roberts (Presenters), and Andrew Finch (Producer)
  • SF Signal Podcast, Patrick Hester
  • The Skiffy and Fanty Show, Shaun Duke, Jen Zink, Julia Rios, Paul Weimer, David Annandale, Mike Underwood, and Stina Leicht
  • Tea and Jeopardy, Emma Newman
  • Verity!, Deborah Stanish, Erika Ensign, Katrina Griffiths, L.M. Myles, Lynne M. Thomas, and Tansy Rayner Roberts
  • The Writer and the Critic, Kristyn McDermott and Ian Mond

Best Fan Writer

  • Liz Bourke
  • Kameron Hurley
  • Foz Meadows
  • Abigail Nussbaum
  • Mark Oshiro

Best Fan Artist

  • Brad W. Foster
  • Mandie Manzano
  • Spring Schoenhuth
  • Steve Stiles
  • Sarah Webb

John W. Campbell Award for Best New Writer
Award for the best new professional science fiction or fantasy writer of 2012 or 2013, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo Award).

  • Wesley Chu
  • Max Gladstone
  • Ramez Naam
  • Sofia Samatar
  • Banjanun Sriduangkaew

For more information…

Hugo Award Winners

The Hugo Awards were presented at LoneStarCon 3 on September 1. The 2013 Hugo trophy base was designed and cast in bronze by Texan sculptor Vincent Villafranca. The winners are listed below.

  • Best Novel: Redshirts: A Novel with Three Codas, by John Scalzi
  • Best Novella: “The Emperor’s Soul,” by Brandon Sanderson
  • Best Novelette: “The Girl-Thing Who Went Out for Sushi,” by Pat Cadigan
  • Best Short Story: “Mono no aware,” by Ken Liu
  • Best Related Work: Writing Excuses, Season 7, by Brandon Sanderson, Dan Wells, Mary Robinette Kowal, Howard Tayler, and Jordan Sanderson
  • Best Graphic Story: Saga, Volume 1, written by Brian K. Vaughan, illustrated by Fiona Staples
  • Best Dramatic Presentation (Long Form): The Avengers, Screenplay & Directed by Joss Whedon
  • Best Dramatic Presentation (Short Form): Game of Thrones: “Blackwater,” Written by George R.R. Martin, Directed by Neil Marshall. Created by David Benioff and D.B. Weiss
  • Best Editor – Short Form: Stanley Schmidt
  • Best Editor – Long Form: Patrick Nielsen Hayden
  • Best Professional Artist: John Picacio
  • Best Semiprozine: Clarkesworld, edited by Neil Clarke, Jason Heller, Sean Wallace, and Kate Baker
  • Best Fanzine: SF Signal, edited by John DeNardo, JP Frantz, and Patrick Hester
  • Best Fancast: SF Squeecast, Elizabeth Bear, Paul Cornell, Seanan McGuire, Lynne M. Thomas, Catherynne M. Valente (Presenters), and David McHone-Chase (Technical Producer)
  • Best Fan Writer: Tansy Rayner Roberts
  • Best Fan Artist: Galen Dara
  • Campbell Award Winner: Mur Lafferty
  • Chairman’s Award: Stanley Schmidt

For more information…

Hugo Nominations

This year’s Hugo nominees were announced by LoneStarCon 3 at four different conventions on March 30. All members of LoneStarCon 3, the 71st World Science Fiction Convention, are eligible to vote for this year’s winners, which will be announced at the Worldcon.

Best Novel

  • 2312, by Kim Stanley Robinson
  • Blackout, by Mira Grant
  • Captain Vorpatril’s Alliance, by Lois McMaster Bujold
  • Redshirts: A Novel with Three Codas, by John Scalzi
  • Throne of the Crescent Moon, by Saladin Ahmed

Best Novella

  • After the Fall, Before the Fall, During the Fall, by Nancy Kress
  • The Emperor’s Soul, by Brandon Sanderson
  • On a Red Station, Drifting, by Aliette de Bodard
  • San Diego 2014: The Last Stand of the California Browncoats, by Mira Grant
  • “The Stars Do Not Lie,” by Jay Lake

Best Novelette

  • “The Boy Who Cast No Shadow,” by Thomas Olde Heuvelt
  • “Fade To White,” by Catherynne M. Valente
  • “The Girl-Thing Who Went Out for Sushi,” by Pat Cadigan
  • “In Sea-Salt Tears,” by Seanan McGuire
  • “Rat-Catcher,” by Seanan McGuire

Best Short Story
This category has 3 nominees due to a 5% requirement under Section 3.8.5 of the WSFS constitution.

  • “Immersion,” by Aliette de Bodard
  • “Mantis Wives,” by Kij Johnson
  • “Mono no Aware,” by Ken Liu

Best Related Work

  • The Cambridge Companion to Fantasy Literature, edited by Edward James and Farah Mendlesohn
  • Chicks Dig Comics: A Celebration of Comic Books by the Women Who Love Them, edited by Lynne M. Thomas and Sigrid Ellis
  • Chicks Unravel Time: Women Journey Through Every Season of Doctor Who, edited by Deborah Stanish and L.M. Myles
  • I Have an Idea for a Book… The Bibliography of Martin H. Greenberg, compiled by Martin H. Greenberg, edited by John Helfers
  • Writing Excuses Season Seven, by Brandon Sanderson, Dan Wells, Mary Robinette Kowal, Howard Tayler, and Jordan Sanderson

Best Graphic Story

  • Grandville Bête Noire, written and illustrated by Bryan Talbot
  • Locke & Key Volume 5: Clockworks, written by Joe Hill, illustrated by Gabriel Rodriguez
  • Saga, Volume One, written by Brian K. Vaughn, illustrated by Fiona Staples
  • Schlock Mercenary: Random Access Memorabilia, by Howard Tayler, colors by Travis Walton
  • Saucer Country, Volume 1: Run, written by Paul Cornell, illustrated by Ryan Kelly, Jimmy Broxton, and Goran Sudžuka

Best Dramatic Presentation (Long Form)

  • The Avengers, screenplay and directed by Joss Whedon (Marvel Studios, Disney,
  • The Cabin in the Woods, screenplay by Drew Goddard & Joss Whedon; directed by Drew Goddard
  • The Hobbit: An Unexpected Journey, screenplay by Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson, and Guillermo del Toro, directed by Peter Jackson
  • The Hunger Games, screenplay by Gary Ross & Suzanne Collins, directed by Gary Ross
  • Looper, screenplay and directed by Rian Johnson

Best Dramatic Presentation (Short Form)

  • Doctor Who: “The Angels Take Manhattan,” written by Steven Moffat, directed by Nick Hurran
  • Doctor Who: “Asylum of the Daleks,” written by Steven Moffat; directed by Nick Hurran
  • Doctor Who: “The Snowmen,” written by Steven Moffat, directed by Saul Metzstein
  • Fringe: “Letters of Transit,” written by J.J. Abrams, Alex Kurtzman, Roberto Orci, Akiva Goldsman, J.H.Wyman, Jeff Pinkner. directed by Joe Chappelle
  • Game of Thrones: “Blackwater,” written by George R.R. Martin, directed by Neil Marshall. created by David Benioff and D.B. Weiss

Best Editor – Short Form

  • John Joseph Adams
  • Neil Clarke
  • Stanley Schmidt
  • Jonathan Strahan
  • Sheila Williams

Best Editor – Long Form

  • Lou Anders
  • Sheila Gilbert
  • Liz Gorinsky
  • Patrick Nielsen Hayden
  • Toni Weisskopf

Best Professional Artist

  • Vincent Chong
  • Julie Dillon
  • Dan Dos Santos
  • Chris McGrath
  • John Picacio

Best Semiprozine

  • Apex Magazine, edited by Lynne M. Thomas, Jason Sizemore, and Michael Damian Thomas
  • Beneath Ceaseless Skies, edited by Scott H. Andrews
  • Clarkesworld, edited by Neil Clarke, Jason Heller, Sean Wallace, and Kate Baker
  • Lightspeed, edited by John Joseph Adams and Stefan Rudnicki
  • Strange Horizons, edited by Niall Harrison, Jed Hartman, Brit Mandelo, An Owomoyela, Julia Rios, Abigail Nussbaum, Sonya Taaffe, Dave Nagdeman, and Rebecca Cross

Best Fanzine

  • Banana Wings, edited by Claire Brialey and Mark Plummer
  • The Drink Tank, edited by Chris Garcia and James Bacon
  • Elitist Book Reviews, edited by Steven Diamond
  • Journey Planet, edited by James Bacon, Chris Garcia, Emma J. King, Helen J. Montgomery, and Pete Young
  • SF Signal, edited by John DeNardo, JP Frantz, and Patrick Hester

Best Fancast

  • The Coode Street Podcast, Jonathan Strahan and Gary K. Wolfe
  • Galactic Suburbia Podcast, Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce, Tansy Rayner Roberts (Presenters), and Andrew Finch (Producer)
  • SF Signal Podcast, Patrick Hester, John DeNardo, and JP Frantz
  • SF Squeecast, Elizabeth Bear, Paul Cornell, Seanan McGuire, Lynne M. Thomas, Catherynne M. Valente (Presenters), and David McHone-Chase (Technical Producer)
  • StarShipSofa, Tony C. Smith

Best Fan Writer

  • James Bacon
  • Christopher J Garcia
  • Mark Oshiro
  • Tansy Rayner Roberts
  • Steven H Silver

Best Fan Artist

  • Galen Dara
  • Brad W. Foster
  • Spring Schoenhuth
  • Maurine Starkey
  • Steve Stiles

John W. Campbell Award for Best New Writer
Award for the best new professional science fiction or fantasy writer of 2011 or 2012, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo Award).

  • Zen Cho
  • Max Gladstone
  • Mur Lafferty
  • Stina Leicht
  • Chuck Wendig

For more information…

Hugo Award Ceremony Rebroadcast

Chicon 7 and Ustream have announced plans to rebroadcast the entire Hugo Award Ceremony from last Sunday at 7:00 CT on Sunday, September 9. The original stream was interrupted when the ceremony was incorrectly tagged as violating copyright for airing video clips Chicon was authorized to show. The broadcast will subsequently be available from the same channel on an on-demand basis. Ustream has also offered additional support and publicity for the streaming of future Hugo Award Ceremonies for upcoming Worldcons in San Antonio, TX (2013) and London, UK (2014).

For more information…

Worldcon Business Meeting Business

The Worldcon Business Meeting ratified last year’s Constitutional changes which create a permanent Best Fancast Category as well as changes to the language of Best Semiprozine and Best Fanzine category. The Best Graphic Story category was ratified. Past three years ago, the category needed ratification to keep a sunset clause from coming into play. A similar clause exists in the Best Fancast category. Finally, an amendment introduced to begin the process of creating a Young Adult Hugo did not achieve enough votes for passage.

Hugo Award Winners

The Hugo Awards were presented a part of Chicon 7 on September 2. Chicon 7 Toastmaster John Scalzi emceed the event, presenting all the Hugos except for Short Story (a category for which he was nominated), which was presented by Gardner Dozois. In addition, the ceremony included the presentation of the Big Heart Award to Juanita Coulson and a Special Committee Award to Robert Weinberg. Breaking from tradition, Chicon 7 unveiled this year’s Hugo trophy at Opening Ceremonies to give more members a chance to examine the trophy. Most of the ceremony was streamed live to Dragon*Con, which also had a trophy on display.

  • Best Novel: Among Others, by Jo Walton
  • Best Novella: “The Man Who Bridged the Mist,” by Kij Johnson
  • Best Novelette: “Six Months, Three Days,” by Charlie Jane Anders
  • Best Short Story: “The Paper Menagerie,” by Ken Liu
  • Best Related Work: The Encyclopedia of Science Fiction, Third Edition, edited by John Clute, David Langford, Peter Nicholls, and Graham Sleight
  • Best Graphic Story: Digger, by Ursula Vernon
  • Best Dramatic Presentation, Long Form: Game of Thrones (Season 1)
  • Best Dramatic Presentation, Short Form: “The Doctor’s Wife” (Doctor Who)
  • Best Editor, Short Form: Sheila Williams
  • Best Editor, Long Form: Betsy Wollheim
  • Best Professional Artist: John Picacio
  • Best Semiprozine: Locus, edited by Liza Groen Trombi, Kirsten Gong-Wong, et al.
  • Best Fanzine: SF Signal, edited by John DeNardo
  • Best Fan Writer: Jim C. Hines
  • Best Fan Artist: Maurine Starkey
  • Best Fancast: SF Squeecast, by Lynne M. Thomas, Seanan McGuire, Paul Cornell, Elizabeth Bear, and Catherynne M. Valente
  • John W. Campbell Award for Best New Author (sponsored by Dell Magazines, not a Hugo): E. Lily Yu

Hugo Ceremony Interrupted

The live stream of the Hugo Award Ceremony from Chicon 7 was interrupted when a bot used by service provider Ustream flagged the inclusion of properly-provided clips from Doctor Who for copyright infringement. This not only affected the general internet stream, but also the stream to Dragon*Con. Ustream was unable to reverse the automated decision in time for the remainder of the ceremony. Chicon 7 is working with Ustream to make the full ceremony available and ensure this situation does not arise for future Worldcons.

Hugo Nominees Announced

Chicon 7, the 70th World Science Fiction Convention, has announced the nominees for this year’s Hugo Awards. All attending and supporting members of Chicon are eligible to vote. The awards will be presented on Sunday, September 2. A record 1,101 valid nominating ballots were received and counted.

Best Novel (932 ballots)

  • Among Others, by Jo Walton
  • A Dance With Dragons, by George R. R. Martin
  • Deadline, by Mira Grant
  • Embassytown, by China Miéville
  • Leviathan Wakes, by James S. A. Corey

Best Novella (473 ballots)

  • Countdown, by Mira Grant
  • “The Ice Owl,” by Carolyn Ives Gilman
  • “Kiss Me Twice,” by Mary Robinette Kowal
  • “The Man Who Bridged the Mist,” by Kij Johnson
  • “The Man Who Ended History: A Documentary,” by Ken Liu
  • Silently and Very Fast, by Catherynne M. Valente

Best Novelette (499 ballots)

  • “The Copenhagen Interpretation,” by Paul Cornell
  • “Fields of Gold,” by Rachel Swirsky
  • “Ray of Light,” by Brad R. Torgersen
  • “Six Months, Three Days,” by Charlie Jane Anders
  • “What We Found,” by Geoff Ryman

Best Short Story (593 ballots)

  • “The Cartographer Wasps and the Anarchist Bees,” by E. Lily Yu
  • “The Homecoming,” by Mike Resnick
  • “Movement,” by Nancy Fulda
  • “The Paper Menagerie,” by Ken Liu
  • “Shadow War of the Night Dragons: Book One: The Dead City: Prologue,” by John Scalzi

Best Related Work (461 ballots)

  • The Encyclopedia of Science Fiction, Third Edition, edited by John Clute, David Langford, Peter Nicholls, and Graham Sleight
  • Jar Jar Binks Must Die… and Other Observations about Science Fiction Movies, by Daniel M. Kimmel
  • The Steampunk Bible: An Illustrated Guide to the World of Imaginary Airships, Corsets and Goggles, Mad Scientists, and Strange Literature, by Jeff VanderMeer and S. J. Chambers
  • Wicked Girls, by Seanan McGuire
  • Writing Excuses, Season 6, by Brandon Sanderson, Dan Wells, Howard Tayler, Mary Robinette Kowal, and Jordan Sanderson

Best Graphic Story (339 ballots)

  • Digger, by Ursula Vernon
  • Fables: Vol 15: Rose Red, by Bill Willingham and Mark Buckingham
  • Locke & Key: Volume 4, Keys to the Kingdom, written by Joe Hill, illustrated by Gabriel Rodriguez
  • Schlock Mercenary: Force Multiplication, written and illustrated by Howard Tayler, colors by Travis Walton
  • The Unwritten: Volume 4, Leviathan, created by Mike Carey and Peter Gross. Written by Mike Carey, illustrated by Peter Gross

Best Dramatic Presentation (Long Form) (592 ballots)

  • Captain America: The First Avenger, screenplay by Christopher Markus and Stephan McFeely, directed by Joe Johnston
  • Game of Thrones (Season 1), created by David Benioff and D. B. Weiss; written by David Benioff, D. B. Weiss, Bryan Cogman, Jane Espenson, and George R. R. Martin; directed by Brian Kirk, Daniel Minahan, Tim van Patten, and Alan Taylor
  • Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2, screenplay by Steve Kloves; directed by David Yates
  • Hugo, screenplay by John Logan; directed by Martin Scorsese
  • Source Code, screenplay by Ben Ripley; directed by Duncan Jones

Best Dramatic Presentation (Short Form) (512 ballots)

  • “The Doctor’s Wife” (Doctor Who), written by Neil Gaiman; directed by Richard Clark
  • The Drink Tank‘s Hugo Acceptance Speech,” Christopher J Garcia and James Bacon
  • “The Girl Who Waited” (Doctor Who), written by Tom MacRae; directed by Nick Hurran
  • “A Good Man Goes to War” (Doctor Who), written by Steven Moffat; directed by Peter Hoar
  • “Remedial Chaos Theory” (Community), written by Dan Harmon and Chris McKenna; directed by Jeff Melman

Best Semiprozine (357 ballots)

  • Apex Magazine, edited by Catherynne M. Valente, Lynne M. Thomas, and Jason Sizemore
  • Interzone, edited by Andy Cox
  • Lightspeed, edited by John Joseph Adams
  • Locus, edited by Liza Groen Trombi, Kirsten Gong-Wong, et al.
  • New York Review of Science Fiction, edited by David G. Hartwell, Kevin J. Maroney, Kris Dikeman, and Avram Grumer

Best Fanzine (322 ballots)

  • Banana Wings, edited by Claire Brialey and Mark Plummer
  • The Drink Tank, edited by James Bacon and Christopher J Garcia
  • File 770, edited by Mike Glyer
  • Journey Planet, edited by James Bacon, Christopher J Garcia, et al.
  • SF Signal, edited by John DeNardo

Best Fancast (326 ballots)

  • The Coode Street Podcast, Jonathan Strahan & Gary K. Wolfe
  • Galactic Suburbia Podcast, Alisa Krasnostein, Alex Pierce, and Tansy Rayner Roberts (presenters) and Andrew Finch (producer)
  • SF Signal Podcast, John DeNardo and JP Frantz, produced by Patrick Hester
  • SF Squeecast, Lynne M. Thomas, Seanan McGuire, Paul Cornell, Elizabeth Bear, and Catherynne M. Valente
  • StarShipSofa, Tony C. Smith

Best Professional Editor – Long Form (358 ballots)

  • Lou Anders
  • Liz Gorinsky
  • Anne Lesley Groell
  • Patrick Nielsen Hayden
  • Betsy Wollheim

Best Professional Editor – Short Form (512 ballots)

  • John Joseph Adams
  • Neil Clarke
  • Stanley Schmidt
  • Jonathan Strahan
  • Sheila Williams

Best Professional Artist (399 ballots)

  • Dan dos Santos
  • Bob Eggleton
  • Michael Komarck
  • Stephan Martiniere
  • John Picacio

Best Fan Artist (216 ballots)

  • Brad W. Foster
  • Randall Munroe
  • Spring Schoenhuth
  • Maurine Starkey
  • Steve Stiles
  • Taral Wayne

Best Fan Writer (360 ballots)

  • James Bacon
  • Claire Brialey
  • Christopher J Garcia
  • Jim C. Hines
  • Steven H Silver

John W. Campbell Award for Best New Writer (396 ballots)
Award for the best new professional science fiction or fantasy writer of 2010 or 2011, sponsored by Dell Magazines (not a Hugo Award).

  • Mur Lafferty
  • Stina Leicht
  • Karen Lord *
  • Brad R. Torgersen *
  • E. Lily Yu
    *2nd year of eligibility

For more information…

Hugo Winners Announced

The Hugo Awards were presented on August 20 at Renovation, the 69th World Science Fiction Convention. The winners are listed below.

  • Best Novel: Blackout/All Clear, by Connie Willis
  • Best Novella: The Lifecycle of Software Objects, by Ted Chiang
  • Best Novelette: “The Emperor of Mars,” by Allen M. Steele
  • Best Short Story: “For Want of a Nail,” by Mary Robinette Kowal
  • Best Related Work: Chicks Dig Time Lords: A Celebration of Doctor Who by the Women Who
    Love It
    , edited by Lynne M. Thomas and Tara O’Shea

  • Best Graphic Story: Girl Genius, Volume 10: Agatha Heterodyne and the Guardian Muse,
    written by Phil and Kaja Foglio; art by Phil Foglio; colors by Cheyenne Wright

  • Best Dramatic Presentation, Long Form: Inception, written and directed by Christopher Nolan
  • Best Dramatic Presentation, Short Form: Doctor Who: “The Pandorica Opens”/”The Big Bang,” written by Steven Moffat; directed by Toby Haynes
  • Best Editor Short Form: Sheila Williams
  • Best Editor Long Form: Lou Anders
  • Best Professional Artist: Shaun Tan
  • Best Semi Prozine: Clarkesworld, edited by Neil Clarke, Cheryl Morgan, Sean Wallace; podcast directed by Kate Baker
  • Best Fanzine: The Drink Tank, edited by Christopher J Garcia and James Bacon
  • Best Fan Writer: Claire Brialey
  • Best Fan artist: Brad W. Foster
  • John W. Campbell Award for Best New Writer: Lev Grossman

For more information…