Prix Aurora-Boréal Nominations

The 2014 Aurora Award ballot for French language has been announced. Members of the Canadian Science Fiction and Fantasy Association can vote between May 3 and midnight September 6. The awards will be presented in Quebec the on May 5.

Meilleur roman

  • Le crépuscule des arcanes 1. L’ensorceleuse de Pointe-Lévy, by Sébastien Chartrand
  • Les villages assoupis 2. L’île aux naufrages, by Ariane Gélinas
  • Malphas 3. Ce qui se passe dans la cave reste dans la cave, by Patrick Sénécal

Meilleure nouvelle

  • Vortex, by Dave Côté
  • Les mystères d’Innsmouth, by Yves Meynard
  • La légende de McNeil, by Jonathan Reynolds

Meilleur ouvrage connexe

  • Brins d’éternité
  • Le sabbat des éphémères, by Ariane Gélinas
  • Solaris
  • Les Carnets du Futurible, by Mario Tessier

Création artistique audiovisuelle

  • Grégory Fromenteau
  • Nathalie Giguère
  • Émilie Léger
  • Laurine Spehner
  • Sybiline (Chantal Lajoie)

Fanédition

  • Geneviève Blouin for the blog La Plume et le poing
  • Michèle Laframboise for the blog Savante Folle
  • Mariane Cayer for the blog Les lectures de Prospéryne
  • Jean-Louis Trudel for the blog Culture des Futurs

For more information…

Aurora Nominations Announced

The 2014 Aurora Award ballot for English language has been announced. Mmbers of the Canadian Science Fiction and Fantasy Association can vote between May 3 and midnight September 6. The awards will be presented at V-Con in Vancouver the weekend of October 3-5.

Best English Novel

  • Red Planet Blues, by Robert J. Sawyer
  • River of Stars, by Guy Gavriel Kay
  • The Tattooed Witch, by Susan MacGregor
  • Tombstone Blues, by Chadwick Ginther
  • A Turn of Light, by Julie E. Czerneda

Best English YA (Young Adult) Novel

  • The Ehrich Weisz Chronicles: Demon Gate, by Marty Chan
  • Ink, by Amanda Sun
  • The Lake and the Library, by S.M. Beiko
  • Out of Time, by D.G. Ladroute
  • Resolve, by Neil Godbout
  • The Rising, by Kelley Armstrong

Best English Short Fiction

  • “A Bunny Hug for Karl,” by Mike Rimar
  • “Angela and Her Three Wishes,” by Eileen Bell
  • “The Awakening of Master March,” by Randy McCharles
  • “Ghost in the Machine,” by Ryan McFadden
  • “The Gift,” by Susan Forest
  • “Green Man She Restless,” by Billie Milholland
  • “Living Bargains,” by Suzanne Church

Best English Poem/Song

  • “A City of Buried Rivers,” by David Clink
  • “Awake,” by Peter Storey
  • “The Collected Postcards of Billy the Kid,” by Helen Marshall
  • “Lost,” by Amal El-Mohtar
  • “Night Journey: West Coast,” by Kernaghan, Eileen
  • “Turning the Leaves,” by Amal El-Mohtar

Best English Graphic Novel

  • Looking for Group, by Ryan Sohmer and Lar DeSouza
  • Rock, Paper, Cynic, by Peter Chiykowski
  • Weregeek, by Alina Pete
  • Wild Game: Sweet Tooth Vol. 6, by Jeff Lemire

Best English Related Work

  • The Puzzle Box, by The Apocalyptic Four
  • Urban Green Man, edited by Adria Laycraft and Janice Blaine
  • On Spec, published by the Copper Pig Writers’ Society
  • Suzenyms, by Susan MacGregor
  • Imaginarium 2013: The Best Canadian Speculative Writing, edited by Sandra Kasturi and Samantha Beiko

Best Artist

  • Erik Mohr, cover art for ChiZine Publications
  • Melissa Mary Duncan, illustrations and cover art
  • Dan O’Driscoll, covers for Bundoran Press and the SF Aurora banner
  • Apis Teicher, body of work
  • Tanya Montini, cover design for The Ehrich Weisz Chronicles: Demon Gate

Best Fan Publications

No award will be given out in this category in 2014 due to insufficient eligible nominees

Best Fan Music

  • Brooke Abbey for writing and publishing 12 songs
  • Debs & Errol for CTRL+ALT+DUETS
  • Chris Hadfield for his performance of “Space Oddity”
  • Kari Maaren for Beowulf Pulled My Arm Off,
  • Devin Melanson, Leslie Hudson and, Kari Maaren for Pirate Elves in Space

Best Fan Organizational

  • Evelyn Baker and Alana Otis-Wood, co-chairs Ad Astra, Toronto
  • S.M. Beiko and Chadwick Ginther, co-chairs Chiaroscuro Reading Series, ChiSeries Winnipeg
  • Sandra Kasturi and James Bambury, co-chairs Chiaroscuro Reading Series, ChiSeries Toronto
  • Randy McCharles, chair When Words Collide, Calgary
  • Matt Moore, chair Ottawa Chiaroscuro Reading Series, ChiSeries Ottawa
  • Rose Wilson, Art Show Director, VCON 38, Vancouver

Best Fan Related Work

  • R. Graeme Cameron, weekly column in Amazing Stories Magazine
  • Steve Fahnestalk, weekly column in Amazing Stories Magazine
  • Robert Runté, ”Why I Read Canadian Speculative Fiction: The Social Dimension of Reading”, Scholar Keynote Address at ACCSFF ’13, Toronto

For more information…

Aurora Awards

The English language Aurora Awards were presented on October 6 at Can-Con in Ottawa, Canada. In addition to the standard Auroras, Robert J. Sawyer received a Lifetime Achievement Award, only the fourth author to receive the distinction.

  • Novel: The Silvered, by Tanya Huff
  • YA Fiction: Under my Skin, The Wildlings, by Charles de Lint
  • Short Fiction: “The Walker of the Shifting Borderland,” by Douglas Smith
  • Poem / Song: “A Sea Monster Tells His Story,” by David Clink
  • Graphic Novel: Weregeek, by Alina Pete
  • Related Work: Blood and Water, by Hayden Trenholm
  • Artist: Erik Mohr – Cover Art for ChiZine Publications
  • Fan Publication: Speculating Canada Blog, by Derek Newman-Stille
  • Fan Filk: Kari Maaren for her Body of Work
  • Fan Organizational: Randy McCharles for When Words Collide
  • Fan Related Work: Ron Friedman for the Aurora Awards Voter Package
  • Lifetime Achievement: Robert J. Sawyer

For more information…

Aurora-Boréal Award Winners

The winners of the Aurora-Boréal, given out at the 30th Boréal convention in Montréal, were announced on May 5. The award honors speculative fiction works created by Canadians in French.

  • Aurora-Boréal Award for Best Novel: Transtaïga, by Ariane Gélinas
  • Aurora-Boréal Award for Best Short Fiction: “Le Chasseur,” [The Hunter] by Geneviève Blouin
  • Aurora-Boréal Award for Best Related Work: Solaris, edited by Joël Champetier
  • Boréal Award for Artistic and Audiovisual Achievement: Ève Chabot, for illustrations in the magazine Brins d’éternité
  • Boréal award for Best Fan Publication: Brins d’éternité
  • Boréal award for the one-hour writing contest at the convention (Professional): Geneviève Blouin for her short story “Trou noir de mémoire”
  • Boréal award for the one-hour writing contest at the convention (Rising author): Dave Côté for his short story “Brouillard”

For more information…

Aurora Ballot-English Released

The 2013 Aurora award ballot for work done in 2012 by Canadians has been announced. Any member of CSFFA can vote for the awards between May 6 and Sept. 13. The awards will be presented at Can-Con the weekend of Oct 4 – 6.

Best Novel – English

  • Destiny’s Fall, by Marie Bilodeau
  • Food for the Gods, by Karen Dudley
  • Healer’s Sword: Part 7 of the Okal Rel Saga, by Lynda Williams
  • The Silvered, by Tanya Huff
  • Thunder Road, by Chadwick Ginther
  • Triggers, by Robert J. Sawyer

Best YA Novel – English

  • Above, by Leah Bobet
  • The Calling, by Kelley Armstrong
  • Dissolve, by Neil Godbout
  • Mik Murdoch, Boy Superhero, by Michell Plested
  • Pirate Cinema, by Cory Doctorow
  • Under My Skin: Wildlings Series, by Charles de Lint,

Best Short Fiction – English

  • “Delta Pi,” by Matt Moore
  • “Happily Ever After,” by Marie Bilodeau,
  • “Knights Exemplar,” by Al Onia
  • “Synch Me, Kiss Me, Drop,” by Suzanne Church
  • “The Walker of the Shifting Borderland,” by Douglas Smith

Best Poem/Song – English

  • “A sea monster tells his story,” by David Clink
  • “The Ghosts of Birds,” by Helen Marshall
  • “Hold Fast,” by Leah Bobet
  • “Roc,” by Sandra Kasturi
  • “Zombie Descartes Writes a Personal Ad,” by Carolyn Clink

Best Graphic Novel – English

  • Goblins, by Tarol Hunt
  • Looking for Group, by Ryan Sohmer and Lar DeSouza
  • Raygun Gothic, by GMB Chomichuk
  • Weregeek, by Alina Pete
  • West of Bathurst, by Kari Maaren

Best Related Work – English

  • Shanghai Steam, edited by Ace Jordyn, Calvin D. Jim, and Renée
    Bennett

  • Imaginarium 2012: The Best Canadian Speculative Writing, edited by Sandra Kasturi and Halli Villegas
  • Hair Side, Flesh Side, by Helen Marshall
  • Blood and Water, edited by Hayden Trenholm
  • On Spec, published by the Copper Pig Writers’ Society

Best Artist

  • Richard Bartrop, illustrations for fiction on Reality Skimming blog
  • GMB Chomichuk, Raygun Gothic
  • Costi Gurgu, cover art for Inner Diverse
  • Michelle Milburn, cover art for Gathering Storm and Healer’s Sword
  • Erik Mohr, cover art for ChiZine Publications

Best Fan Publication

  • BCSFAzine, edited by Felicity Walker
  • Broken Toys, edited by Taral Wayne
  • In Places Between: The Robyn Herrington Short Story Contest, edited by Renée Bennett
  • Reality Skimming blog, content coordinator Michelle Carraway
  • Space Cadet, edited by R. Graeme Cameron
  • Speculating Canada blog, edited by Derek Newman-Stille

Best Fan Filk

  • Morva Bowman and Alan Pollard, Concert at FilKONtario 22
  • Debs & Errol(Deborah Linden and Errol Elumir), Songs in the Key of Geek CD
  • Brooke Lunderville, International Guest of Honour Concert at Consonance
  • Kari Maaren, Body of Work
  • Peggi Warner-Lalonde, Concert at NEFilk 22 ConCertino 2012

Best Fan Organizational

  • Andrew Gurudata, Organizing the Constellation Awards, Toronto
  • Evelyn Baker, Amy De Ruyte, and Peter Halasz, Executive Committee of WFC Toronto, 2012
  • Sandra Kasturi, Helen Marshall, and, James Bambury, Co-Chairs, Chiaroscuro Reading Series, Toronto
  • Sandra Kasturi and Laura Marshall. Co-Chairs, Toronto SpecFic Colloquium: Beyond the Human
  • Randy McCharles, Chair and Programming, When Words Collide, Calgary

Best Fan Related Work

  • Ron Friedman, conception and delivery of the Aurora Awards voter package
  • Helen Marshall, “The Book is Dead; Long Live the Book!”: Some Thoughts on the Coming of eBooks, lecture at Toronto SpecFic Colloquium
  • Michael Matheson, compilation and maintenance of the Can Spec Fic List
  • Lloyd Penney, for fanwriting and letter and article writing for fanzines and e-fanzines
  • Peter Watts, “Hive Minds, Mind Hives” lecture at Toronto SpecFic Colloquium

For more information…

Aurora Awards

The English language Aurora Awards were presented at Canvention 32 the weekend of August 10. The Aurora Awards are presented for both English and French language works in Canada.

  • Best Novel – English: Wonder, by Robert J. Sawyer
  • Best Short Fiction – English: “The Needle’s Eye,” by Suzanne Church
  • Best Poem / Song – English: “Skeleton Leaves,” by Helen Marshall
  • Best Graphic Novel – English: Goblins, created by Tarol Hunt
  • Best Related Work – English: On Spec, published by the Copper Pig Writers’ Society
  • Best Artist: Dan O’Driscoll
  • Best Fan Publication: Bourbon and Eggnog, by Eileen Bell, Ryan McFadden, Billie Milholland, and Randy McCharles
  • Best Fan Filk: Phil Mills, Body of Song-Writing Work including FAWM and 50/90
  • Best Fan Organizational: Randy McCharles, founder and chair of When Words Collide
  • Best Fan Other: Peter Watts, “Reality: The Ultimate Mythology” lecture

For more information…

Aurora Nominations

The English language nominations for the Prix Aurora have been announced by the Canadian Science Fiction & Fantasy Association. Voting for the awards will begin on April 16.

Professional Award Nominations

Best Novel – English

  • Enter Night, by Michael Rowe
  • Eutopia: A Novel of Terrible Optimism, by David Nickle
  • Napier’s Bones, by Derryl Murphy
  • The Pattern Scars, by Caitlin Sweet
  • Technicolor Ultra Mall, by Ryan Oakley
  • WWW: Wonder, by Robert J. Sawyer

Best Short Fiction – English

  • “The Legend of Gluck,” by Marie Bilodeau
  • “The Needle’s Eye,” by Suzanne Church
  • “One Horrible Day,” by Randy McCharles
  • “Turning It Off,” by Susan Forest
  • “To Live and Die in Gibbontown,” by Derek Künsken

Best Poem / Song – English

  • “A Good Catch,” by Colleen Anderson
  • “Ode to the Mongolian Death Worm,” by Sandra Kasturi
  • “Skeleton Leaves,” by Helen Marshall
  • “Skeleton Woman,” by Heather Dale and Ben Deschamps
  • “Zombie Bees of Winnipeg,” by Carolyn Clink

Best Graphic Novel – English

  • Goblins, webcomic, created by Tarol Hunt
  • Imagination Manifesto, Book 2, by GMB Chomichuk, James Rewucki, and John Toone
  • Weregeek, webcomic, created by Alina Pete

Best Related Work – English

  • Fairytale, CD by Heather Dale
  • The First Circle: Volume One of the Tenth Circle Project, edited by Eileen Bell and Ryan McFadden
  • Neo-Opsis, edited by Karl Johanson
  • On Spec, published by the Copper Pig Writers’ Society
  • Tesseracts Fifteen: A Case of Quite Curious Tales, edited by Julie Czerneda and Susan MacGregor

Best Artist (Professional and Amateur Nominations)

  • Janice Blaine, “Cat in Space,” Cover art for Neo-Opsis, Issue 20
  • Costi Gurgu, cover art for Outer Diverse
  • Erik Mohr, cover art for ChiZine Publications
  • Dan O’Driscoll, “Deep Blue Seven,” cover art for On Spec magazine, Summer issue
  • Martin Springett, Interior art for The Pattern Scars

Fan/Volunteer Award Nominations

Best Fan Publication

  • BCSFAzine,edited by Felicity Walker
  • Bourbon and Eggnog, by Eileen Bell, Ryan McFadden, Billie Milholland, and Randy McCharles
  • In Places Between: The Robin Herrington Memorial Short Story Contest Book, edited by Reneé Bennett
  • Sol Rising newsmagazine, edited by Michael Matheson
  • Space Cadet, edited by R. Graeme Cameron

Best Fan Filk

  • Stone Dragons (Tom and Sue Jeffers), concert at FilKONtario
  • Phil Mills, Body of Song-Writing Work including FAWM and 50/90
  • Cindy Turner, Interfilk concert at OVFF

Best Fan Organizationa

  • Andrew Gurudata, chair of the Constellation Awards committee
  • Peter Halasz, administrator of the Sunburst Awards
  • Helen Marshall and Sandra Kasturi, chairs of the Chiaroscuro Reading Series (Toronto)
  • Randy McCharles, founder and chair of When Words Collide (Calgary)
  • Alex von Thorn, chair of SFContario 2 (Toronto)
  • Rose Wilson, for organizing the Art Show at V-Con (Vancouver)

Best Fan Other

  • Lloyd Penney, letters of comment
  • Peter Watts, “Reality: The Ultimate Mythology” lecture, Toronto SpecFic Colloquium
  • Taral Wayne, Canadian Fanzine Fanac Awards art

For more information…

Prix Aurora Winners and Nominees

The French language winners of the Prix Aurora were announced on May 15 in Montreal and the nominees in the English categories were announced at the same time.

French winners:

  • Best French Novel:
  • La tueuse de dragons, by Héloïse Côté

  • Best French Short Story: “Pour l’honneur d’un Nohaum,” by Philippe-Aubert Côté
  • Best French Related Work: Solaris (Revue. editor in chief: Joël Champetier)

And the English language nominations:

Professional Awards
Best English Novel

  • Black Bottle Man, by Craig Russell
  • Destiny’s Blood, by Marie Bilodeau
  • Stealing Home, by Hayden Trenholm
  • Under Heaven, by Guy Gavriel Kay
  • Watch, by Robert J. Sawyer

Best English Short Story

  • “The Burden of Fire,” by Hayden Trenholm
  • “Destiny Lives in the Tattoo’s Needle,” by Suzanne Church
  • “The Envoy,” by Al Onia
  • “Touch the Sky, They Say,” by Matt Moore
  • “Your Beating Heart,” by M. G. Gillett

Best English Poem / Song

  • “The ABCs of the End of the World,” by Carolyn Clink
  • “Let the Night In,” by Sandra Kasturi
  • “Of the Corn: Kore’s Innocence,” by Colleen Anderson
  • “The Transformed Man,” by Robert J. Sawyer
  • “Waiting for the Harrowing,” by Helen Marshall

Best English Graphic Novel

  • Goblins, by Tarol Hunt
  • Looking For Group, Vol. 3, by by Ryan Sohmer
  • Stargazer, Volume 1, by by Von Allan
  • Tomboy Tara, by Emily Ragozzino

Best English Related Work

  • Chimerascope, by Douglas Smith
  • The Dragon and the Stars, edited by Derwin Mak and Eric Choi
  • Evolve: Vampire Stories of the New Undead, edited by Nancy Kilpatrick
  • On Spec, edited by Diane Walton
  • Tesseracts Fourteen, edited by John Robert Colombo and Brett Alexander Savory

Best Artist (Professional and Amateur)

  • Lynne Taylor Fahnestalk
  • Erik Mohr
  • Christina Molendyk
  • Dan O’Driscoll
  • Aaron Paquette

Fan / Amateur Awards
Best Fan Publications
No award will be given out in this category due insufficient eligible nominees

Best Fan Filk

  • Dave Clement and Tom Jeffers of Dandelion Wine for “Face on Mars” CD
  • Karen Linsley; concert as SFContario Guest of Honour
  • Phil Mills, for “Time Traveller” (song writing)

Best Fan Organizational

  • Andrew Gurudata, organizing the Constellation Awards
  • Brent M. Jans, chair of Pure Speculation (Edmonton)
  • Liana Kerzner, chair of Futurecon (Toronto)
  • Helen Marshall and Sandra Kasturi, chairs of Toronto SpecFic Colloquium (Toronto)
  • Alex Von Thorn, chair of SFContario (Toronto)

Best Fan Other

  • Tom Jeffers, Fundraising, FilKONtario
  • John and Linda Ross Mansfield, Conception of the Aurora Nominee pins
  • Lloyd Penney, Articles, columns and letters of comment – fanzines

For more information…

Prix Aurora Announced

The winners of the Canadian Prix Aurora were announced the weekend of May 21 at Keycon27/Canvention 30 in Winnipeg. Winners in all categories are listed below. The Prix Aurora is voted on by the membership of Canvention.

Best Novel in English: Wake, by Robert J. Sawyer
Meilleur Roman en Français (Best Novel In French): Suprématie, by Laurent McAllister
Best Short-Form Work in English: ”Pawns Dreaming of Roses,” by Eileen Bell
Meilleure Nouvelle en Français (Best Short-Form In French): «Ors blancs» by Alain Bergeron
Best Work in English (Other): Women of the Apocalypse, edited by the Apocalyptic Four
Meilleur Ouvrage en Français (Autre) / (Best Work In French (Other): Revue. Joel Champetier, éditeur
Artistic Achievement: Dan O’Driscoll, Cover of Steel Whispers
Fan Accomplishment (Fanzine): WCFSAZine , edited by Richard Graeme Cameron
Fan Accomplishment (Organization): David Hayman, organization Filk Hall of Fame
Fan Accomplishment (Other): Ray Badgerow, Astronomy Lecture at USS Hudson Bay

For more information…
Pour plus d’informations…

Prix Aurora Winners

The winners of the Prix Auroras, presented for Canadian Science Fiction, were announced on August 7. The winners were…

  • Best Long Form Work in English: Marseguro, by Edward Willett
  • Meilleur livre en francais: Les vents de Tammerlan, by Michele Laframboise
  • Best Short-Form Work in English: “Ringing in the Changes in Okotoks, Alberta,” by Randy McCharles
  • Meilleur nouvelle en francais: “Le Dome de Saint-Macaire,” by Jean-Louis Trudel
  • Best Work in English (Other): Neo-Opsis, edited by Karl Johanson
  • Meilluer ouvrage en francais (Autre): Solaris, edited by Joel Champetier
  • Artistic Accomplishment: Looking for Group, by Lar deSouza
  • Fan Achievement (Fanzine): The Original Universe, edited by Jeff Boman
  • Fan Achievement (Organizational): World Fantasy 2008, Randy McCharles
  • Fan Achievement (Other): Heather Dale Concert, Joan Sherman (Organizer)