Saturn Award Winners

The Saturn Awards for science fiction and film were presented on July 26 by the Academy of Science Fiction, Fantasy, and Horror Films. The Academy was founded in 1972.

Film Awards

  • Best Comic-to-Film Motion Picture : Iron Man 3
  • Best Science Fiction Film: Gravity
  • Best Fantasy Film: Her
  • Best Horror/Thriller Film: The Conjuring
  • Best Action/Adventure Film: Fast and Furious 6
  • Best Actor: Robert Downey, Jr. for Iron Man 3
  • Best Actress: Sandra Bullock for Gravity
  • Best Supporting Actor: Ben Kingsley for Iron Man 3
  • Best Supporting Actress: Scarlett Johansson for Her
  • Best Performance by a Younger Actor: Chloe Grace Moretz for Carrie
  • Best Director: Alfonso Cuáron for Gravity
  • Best Writing: Spike Jonze for Her
  • Best Music: Frank Ilfman for Big Bad Wolves
  • Best Editing: Alfonso Cuáron and Mark Sanger for Gravity
  • Best Production Design: Dan Hennah for The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Best Costume: Trish Summerville for The Hunger Games: Catching Fire
  • Best Make-Up: Donald Mowat for Prisoners
  • Best Special Effects: Tim Webber, Chris Lawrence, David Shirk, and Neil Corbould for Gravity
  • Best Independent Film: 12 Years a Slave
  • Best International Film: Big Bad Wolves
  • Best Animated Film: Frozen

Television Awards

  • Best Network Television Series: (tie) Hannibal and Revolution
  • Best Syndicated/Cable Television Series: The Walking Dead
  • Best Television Presentation of a Limited Series: Breaking Bad
  • Best Youth-Oriented Television Series: Teen Wolf
  • Best Actor on Television: Mads Mikkelsen for Hannibal
  • Best Actress on Television: Vera Farmiga for Bates Motel
  • Best Supporting Actor on Television: Aaron Paul for Breaking Bad
  • Best Supporting Actress on Television: Melissa McBride for The Walking Dead
  • Best Younger Actor on Television: Chandler Riggs for The Walking Dead
  • Best Guest Star on Television: Robert Forster for Breaking Bad

Home Entertainment Awards

  • Best DVD/BD Release: Big Ass Spider
  • Best DVD/BD Classic Film Release: Halloween: 35th Anniversary Edition
  • Best DVD/BD Collection Release: Chucky: The Complete Collection
  • Best DVD/BD Television Series Release: Star Trek: The Next Generation, Season 3,4,5

Special Achievement Awards from the Academy of Science Fiction, Fantasy, and Horror Films

  • The Life Career Award: Malcolm mcDowell
  • The Dan Curtis Legacy Award: Bryan Fuller
  • The George Pal Memorial Award: Greg Nicotero
  • The Special Achievement Award: Marc Cushman

For more information…

Saturn Award Nominees

The Saturn Awards have announced this years nominees. The winners will be announced in June.

Best Science Fiction Film:

  • The Avengers
  • Chronicle
  • Cloud Atlas
  • The Hunger Games
  • Looper
  • Prometheus

Best Fantasy Film:

  • The Amazing Spider-Man
  • The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Life of Pi
  • Ruby Sparks
  • Snow White and the Huntsman
  • Ted

Best Horror / Thriller Film:

  • Argo
  • The Cabin in the Woods
  • The Impossible
  • Seven Psychopaths
  • The Woman in Black
  • Zero Dark Thirty

Best Action / Adventure Film:

  • The Bourne Legacy
  • The Dark Knight Rises
  • Django Unchained
  • Les Miserables
  • Skyfall
  • Taken 2

Best Independent Film Release:

  • Compliance
  • Hitchcock
  • Killer Joe
  • The Paperboy
  • Robot and Frank
  • Safety Not Guaranteed
  • Seeking a Friend for the End of the World

Best Actor:

  • Christian Bale in The Dark Knight Rises
  • Daniel Craig in Skyfall
  • Martin Freeman in The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Hugh Jackman in Les Miserables
  • Joseph Gordon-Levitt in Looper
  • Matthew McConaughey in Killer Joe

Best Actress:

  • Jessica Chastain in Zero Dark Thirty
  • Ann Dowd in Compliance
  • Zoe Kazan in Ruby Sparks
  • Jennifer Lawrence in The Hunger Games
  • Helen Mirren in Hitchcock
  • Naomi Watts in The Impossible

Best Supporting Actor:

  • Javier Bardem in Skyfall
  • Michael Fassbender in Prometheus
  • Clark Gregg in The Avengers
  • Joseph Gordon-Levitt in The Dark Knight Rises
  • Ian McKellen in The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Christoph Waltz in Django Unchained

Best Supporting Actress:

  • Judi Dench in Skyfall
  • Gina Gershon in Killer Joe
  • Anne Hathaway in The Dark Knight Rises
  • Anne Hathaway in Les Miserables
  • Nicole Kidman in The Paperboy
  • Charlize Theron in Snow White and the Huntsman

Best Performance by a Younger Actor:

  • CJ Adams in The Odd Life of Timothy Green
  • Tom Holland in The Impossible
  • Daniel Huttlestone in Les Miserables
  • Chloe Grace Moretz in Dark Shadows
  • Suraj Sharma in Life of Pi
  • Quvenzhane Wallis in Beasts of the Southern Wild

Best Direction:

  • William Friedkin for Killer Joe
  • Peter Jackson for The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Rian Johnson for Looper
  • Ang Lee for Life of Pi
  • Christopher Nolan for The Dark Knight Rises
  • Joss Whedon for The Avengers

Best Writing:

  • Tracy Letts for Killer Joe
  • David Magee for Life of Pi
  • Martin McDonagh for Seven Psychopaths
  • Quentin Tarantino for Django Unchained
  • Joss Whedon for The Avengers
  • Joss Whedon and Drew Goddard for The Cabin in the Woods

Best Production Design:

  • Hugh Bateup and Uli Hanisch for Cloud Atlas
  • Sarah Greenwood for Anna Karenina
  • David Gropman for Life of Pi
  • Rick Heinrichs for Dark Shadows
  • Dan Hennah for The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Eve Stewart for Les Miserables

Best Editing:

  • Stuart Baird and Kate Baird for Skyfall
  • Alexander Berner for Cloud Atlas
  • Bob Ducsay for Looper
  • Jeffrey Ford and Lisa Lassek for The Avengers
  • John Gilroy for The Bourne Legacy
  • Tim Squyres for Life of Pi

Best Music:

  • Mychael Danna for Life of Pi
  • Danny Elfman for Frankenweenie
  • Dario Marianelli for Anna Karenina
  • Thomas Newman for Skyfall
  • Howard Shore for The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Hans Zimmer for The Dark Knight Rises

Best Costume:

  • Jacqueline Durran for Anna Karenina
  • Kym Barrett and Pierre-Yves Gayraud for Cloud Atlas
  • Sharen Davis for Django Unchained
  • Bob Buck, Ann Maskrey, and Richard Taylor for The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Paco Delgado for Les Miserables
  • Colleen Atwood for Snow White and the Huntsman

Best Make-Up:

  • Heike Merker, Daniel Parker, and Jeremy Woodhead for Cloud Atlas
  • Gregory Nicotero, Howard Berger, Peter Montagna, and Julie Hewett for Hitchcock
  • Peter Swords King, Rick Findlater, and Tami Lane for The Hobbit: An Unexpected Journey
  • David Marti, Montse Ribe, and Vasit Suchitta for The Impossible
  • Naomi Donne, Donald Mowat, and Love Larson for Skyfall
  • Jean Ann Black and Fay Von Schroeder for Twilight Saga: Breaking Dawn, Part 2

Best Special Effects:

  • Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams, and Dan Sudick for The Avengers
  • Grady Cofer, Pablo Helman, Jeanie King, and Burt Dalton for Battleship
  • Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, and R. Christopher White for The Hobbit: An Unexpected Journey
  • Chris Corbould, Peter Chiang, Scott R. Fisher, and Sue Rowe for John Carter
  • Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan de Boer, and Donald R. Elliott for Life of Pi
  • Cedric Nicholas-Troyan, Philip Brennan, Neil Corbould, and Michael Dawson for Snow White and the Huntsman

Best International Film:

  • Anna Karenina
  • Chicken With Plums
  • The Fairy
  • Headhunters
  • My Way
  • Pusher

Best Animated Film:

  • Brave
  • Frankenweenie
  • ParaNorman
  • Wreck-It Ralph

TELEVISION:
Best Network Television Series

  • Elementary
  • The Following
  • Fringe
  • Once Upon a Time
  • Revolution
  • Supernatural

Best Syndicated Cable Television Series

  • American Horror Story: Asylum
  • Dexter
  • Leverage
  • The Killing
  • True Blood
  • The Walking Dead

Best Television Presentation

  • Breaking Bad
  • Continuum
  • Falling Skies
  • Game of Thrones
  • Ken Follett’s World Without End
  • Mockingbird Lane
  • Spartacus: War of the Damned

Best Youth-Oriented Series on Television

  • Arrow
  • Beauty and the Beast
  • Doctor Who
  • Merlin
  • Teen Wolf
  • The Vampire Diaries

Best Actor

  • Kevin Bacon for The Following
  • Billy Burke for Revolution
  • Bryan Cranston for Breaking Bad
  • Michael C. Hall for Dexter
  • Joshua Jackson for Fringe
  • Timothy Hutton for Leverage
  • Andrew Lincoln for The Walking Dead

Best Actress

  • Moon Bloodgood for Falling Skies
  • Mireille Enos for The Killing
  • Sarah Paulson for American Horror Story: Asylum
  • Charlotte Riley for Ken Follett’s World Without End
  • Tracy Spiridakos for Revolution
  • Anna Torv for Fringe

Best Supporting Actor

  • Jonathan Banks for Breaking Bad
  • Giancarlo Esposito for Revolution
  • Todd Lasance for Spartacus: War of the Damned
  • Colm Meaney for Hell On Wheels
  • David Morrissey for The Walking Dead
  • John Noble for Fringe

Best Supporting Actress

  • Jennifer Carpenter for Dexter
  • Sarah Carter for Falling Skies
  • Anna Gunn for Breaking Bad
  • Laurie Holden for The Walking Dead
  • Jessica Lange for American Horror Story: Asylum
  • Beth Riesgraf for Leverage

Best Guest Starring Role in a Series

  • Blair Brown for Fringe
  • Terry O’Guinn for Falling Skies
  • Lance Reddick for Fringe
  • Mark Sheppard for Leverage
  • Ray Stevenson for Dexter
  • Yvonne Strahovski for Dexter

DVD/BLU RAY:
Best DVD/BD Release

  • Atlas Shrugged II: The Strike
  • Chained
  • Cosmopolis
  • The Possession
  • A Thousand Cuts
  • Touchback

Best DVD/BD Special Edition Release

  • Jaws (100th Anniversary Edition)
  • Lawrence of Arabia (50th Anniversary Collector’s Edition)
  • Les Vampires Classics Edition
  • Little Shop of Horrors: The Director’s Cut
  • Stanley fubrick’s Fear and Desire

Best DVD/BD Collection

  • Alfred Hitchcock (The Masterpiece Collection)
  • Battle Royale (The Complete Collection)
  • Bond 50 (The Complete 22 Film Collection)
  • Dark Shadows: The Complete Original Series
  • The Ultimate Buster Keaton Blu-Ray Collection
  • Classic Monsters: The Essential Collection

Best DVD/BD TV Series

  • In Search Of: The Complete Series
  • Logan’s Run: The Complete Series
  • The River: The Complete First Season
  • Shazam: The Complete Live-Action Series
  • Spartacus: Vengeance (The Complete Second Season)
  • Star Trek: The Next Generation (Season 1 & 2)

For more information…

Saturn Award Winners

The Saturn Awards for science fiction and film were presented on July 26 by the Academy of Science Fiction, Fantasy, and Horror Films. The Academy was founded in 1972.

Film Awards

  • Best Science Fiction Film: Rise Of The Planet Of The Apes
  • Best Fantasy Film: Harry Potter And The Deathly Hallows, Part 2
  • Best Horror/Thriller Film: The Girl With The Dragon Tattoo
  • Best Action/Adventure Film: Mission: Impossible – Ghost Protocol
  • Best Actor: Michael Shannon for Take Shelter
  • Best Actress: Kirsten Dunst for Melancholia
  • Best Supporting Actor: Andy Serkis for Rise Of The Planet Of The Apes
  • Best Supporting Actress: Emily Blunt for The Adjustment Bureau
  • Best Performance by a Younger Actor: Joel Courtney for Super 8
  • Best Director: J.J. Abrams for Super 8
  • Best Writing: Jeff Nichols for Take Shelter
  • Best Music: Michael Giacchino for Super 8
  • Best Editor: Paul Hirsch for Mission: Impossible – Ghost Protocol
  • Best Production Design: Dante Ferretti for Hugo
  • Best Costume: Alexandra Byrne for Thor
  • Best Make-Up: Dave Elsey, Fran Needham, Conor O’Sullivan for X-Men: First Class
  • Best Special Effects: Dan Lemmon, Joe Letteri, R. Christopher White, and Daniel Barrett for Rise Of The Planet Of The Apes
  • Best International Film: The Skin I Live In
  • Best Animated Film: Puss in Boots

Television Awards

  • Best Network Television Series: Fringe
  • Best Syndicated/Cable Television Series: Breaking Bad
  • Best Television Presentation: The Walking Dead
  • Best Youth-Oriented Television Series: Teen Wolf
  • Best Actor on Television: Bryan Cranston for Breaking Bad
  • Best Actress on Television: Anna Torv for Fringe
  • Best Supporting Actor on Television: Aaron Paul for Breaking Bad
  • Best Supporting Actress on Television: Michelle Forbes for The Killing
  • Best Guest Star on Television: Tom Skerritt for Leverage

Home Entertainment Awards

  • Best DVD/BD Release: (tie) Atlas Shrugged, Part One and The Perfect Host
  • Best DVD/BD Special Edition Release: Giorgio Moroder Presents Metropolis
  • Best DVD/BD Collection Release: Stanley Kubrick: The Essential Collection
  • Best DVD/BD Television Series Release: Spartacus: Gods Of The Arena

Special Achievement Awards from the Academy of Science Fiction, Fantasy, and Horror Films

  • The Life Career Award: Frank Oz
  • The Life Career Award: James Remar
  • The Filmmakers Showcase Award: Drew Goddard
  • The Milestone Award: The Simpsons
  • The Innovator Award: Robert Kirkman
  • The Appreciation Award: Jeffrey Ross (for hosting the Saturn Awards)

For more information…

Saturn Award Nominations

The Saturn Awards have announced this years nominees. The winners will be announced on June 20. In addition to the categories below, Martin Scorsese qill receive the George Pal Memorial Award.

Best Science Fiction Film:

  • The Adjustment Bureau
  • Captain America: The First Avenger
  • Limitless
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Super 8
  • X-Men: First Class

Best Fantasy Film:

  • Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2
  • Hugo
  • Immortals
  • Midnight in Paris
  • The Muppets
  • Thor

Best Horror/Thriller Film:

  • Contagion
  • The Devil’s Double
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • The Grey
  • Take Shelter
  • The Thing

Best Action/Adventure Film:

  • Fast Five
  • The Lincoln Lawyer
  • Mission: Impossible Ghost Protocol
  • Red Tails
  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • War Horse

Best Actor:

  • Antonio Banderas in The Skin I Live In
  • Dominic Cooper in The Devil’s Double
  • Tom Cruise in Mission: Impossible Ghost Protocol
  • Chris Evans in Captain America: The First Avenger
  • Ben Kingsley in Hugo
  • Michael Shannon in Take Shelter

Best Actress:

  • Jessica Chastain in Take Shelter
  • Kirsten Dunst in Melancholia
  • Rooney Mara in The Girl with the Dragon Tattoo
  • Brit Marling in Another Earth
  • Keira Knightley in A Dangerous Method
  • Elizabeth Olson in Martha Marcy May Marlene

Best Supporting Actor:

  • Ralph Fiennes in Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2
  • Harrison Ford in Cowboys and Aliens
  • Tom Hiddleston in Thor
  • Alan Rickman in Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2
  • Andy Serkis in Rise of the Planet of the Apes
  • Stanley Tucci in Captain America: The First Avenger

Best Supporting Actress:

  • Elena Anaya in The Skin I Live In
  • Emily Blunt in The Adjustment Bureau
  • Charlotte Gainsbourg in Melancholia
  • Paula Patton in Mission: Impossible Ghost Protocol
  • Lin Shaye in Insidious Film
  • Emma Watson in Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2

Best Performance by a Younger Actor:

  • Asa Butterfield in Hugo
  • Joel Courtney in Super 8
  • Elle Fanning in Super 8
  • Dakota Goyo in Real Steel
  • Chloe Grace Moretz in Hugo
  • Saoirse Ronan in Hanna

Best Direction:

  • J.J. Abrams for Super 8
  • Brad Bird for Mission: Impossible Ghost Protocol
  • Martin Scorsese for Hugo
  • Steven Spielberg for The Adventures of Tintin
  • Rupert Wyatt for Rise of the Planet of the Apes
  • David Yates for Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2

Best Writing:

  • J.J. Abrams for Super 8
  • Woody Allen for Midnight in Paris
  • Mike Cahill, Brit Marling for Another Earth
  • Rick Jaffa, Amanda Silver for Rise of the Planet of the Apes
  • John Logan for Hugo
  • Jeff Nichols for Take Shelter

Best Music:

  • Michael Giacchino for Mission: Impossible Ghost Protocol
  • Michael Giacchino for Super 8
  • Howard Shore for Hugo
  • Alan Silvestri for Captain America: The First Avenger
  • John Williams for The Adventures of Tintin
  • John Williams for War Horse

Best Production Design:

  • Stuart Craig for Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2
  • Dante Ferretti for Hugo
  • Tom Foden for Immortals Relativity
  • Rick Heinrichs for Captain America: The First Avenger
  • Kim Sinclair for The Adventures of Tintin
  • Bo Welch for Thor

Best Editing:

  • Maryann Brandon, Mary Jo Markey for Super 8
  • Mark Day for Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2
  • Paul Hirsch for Mission: Impossible Ghost Protocol
  • Michael Kahn for The Adventures of Tintin
  • Kelly Matsumoto, Fred Raskin, Christian Watner for Fast Five
  • Thelma Schoonmaker for Hugo

Best Costume:

  • Jenny Beavan for Sherlock Holmes: A Game of Shadows
  • Alexandra Byrne for Thor
  • Lisy Christl for Anonymous
  • Sandy Powell for Hugo
  • Anna B. Sheppard for Captain America: The First Avenger
  • Jany Temime for Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2

Best Make-Up:

  • Shaun Smith, Scott Wheeler for Conan the Barbarian
  • Nick Dudman, Amanda Knight for Harry Potter and the Deathly Hallows, Part 2
  • Annick Chartier, Adrien Morot, Nikoletta Skarlatos for Immortals
  • Tamar Aviv for The Skin I Live In
  • Tom Woodruff Jr., Alec Gillis for The Thing
  • Dave Elsey, Fran Needham, Conor O’ Sullivan for X-Men: First Class

Best Special Effects:

  • Scott E. Anderson, Matt Aitken, Joe Letteri, Matthias Menz, Keith Miller for The Adventures of Tintin
  • Tim Burke, Greg Butler, John Richardson, David Vickery forHarry Potter and the Deathly Hallows, Part 2
  • Dan Lemmon, Joe Letteri, R. Christopher White, Daniel Barrett for Rise of the Planet of the Apes
  • Steven Riley, Russell Earl, Kim Libreri, Dennis Muren for Super 8
  • Scott Benza, John Frazier, Matthew Butler, Scott Farar for Transformers 3: Dark of the Moon

Best International Film:

  • Attack the Block
  • The Heir Apparent: Largo Winch
  • Melancholia
  • Point Blank
  • The Skin I Live In
  • Troll Hunter

Best Animated Film:

  • The Adventures of Tintin
  • Cars 2
  • Kung Fu Panda 2
  • Puss in Boots
  • Rango
  • Rio

TELEVISION NOMINATIONS

Best Network Television Series:

  • Fringe
  • A Gifted Man
  • Grimm
  • Once Upon a Time
  • Supernatural
  • Terra Nova

Best Syndicated/Cable Television Series:

  • American Horror Story
  • Breaking Bad
  • The Closer
  • Dexter
  • Leverage
  • True Blood

Best Presentation on Television (10 Episodes or Less):

  • Camelot
  • Falling Skies
  • Game of Thrones
  • The Killing
  • Torchwood: Miracle Day
  • Trek Nation
  • The Walking Dead

Best Youth-Oriented Series on Television:

  • Being Human
  • Doctor Who
  • The Nine Lives of Chloe King
  • Secret Circle
  • Teen Wolf
  • The Vampire Diaries

Best Actor on Television:

  • Sean Bean in Game of Thrones
  • Bryan Cranston in Breaking Bad
  • Michael C. Hall in Dexter
  • Timothy Hutton in Leverage
  • Dylan McDermott in American Horror Story
  • Noah Wylie in Falling Skies

Best Actress on Television:

  • Mireille Enos in The Killing
  • Lena Headey in Game of Thrones
  • Jessica Lange in American Horror Story
  • Eve Myles in Torchwood: Miracle Day
  • Kyra Sedgwick in The Closer
  • Anna Torv in Fringe

Best Supporting Actor on Television:

  • Giancarlo Esposito in Breaking Bad
  • Kit Harington in Game of Thrones
  • Joel Kinnaman in The Killing
  • John Noble in Fringe
  • Aaron Paul in Breaking Bad
  • Bill Pullman in Torchwood: Miracle Day
  • Norman Reedus in The Walking Dead

Best Supporting Actress on Television:

  • Lauren Ambrose in Torchwood: Miracle Day
  • Jennifer Carpenter in Dexter
  • Frances Conroy in American Horror Story
  • Michelle Forbes in The Killing
  • Lana Parrilla in Once Upon a Time
  • Beth Riesgraf in Leverage

Best Guest Performer on Television:

  • Steven Bauer in Breaking Bad
  • Orla Brady in Fringe
  • Mark Margolis in Breaking Bad
  • Edward James Olmos in Dexter
  • Zachary Quinto in American Horror Story
  • Tom Skerritt in Leverage

HOME-ENTERTAINMENT NOMINATIONS

Best DVD Release:

  • 13
  • Atlas Shrugged: Part One
  • City of Life and Death
  • The Double
  • The Perfect Host
  • Kill the Irishman
  • The Reef

Best DVD Special Edition Release:

  • Citizen Kane (70th Anniversary Ultimate Collector’s Edition)
  • Giorgio Moroder Presents Metropolis
  • Mimic (The Director’s Cut)
  • Phantom of the Opera (1925 Silent, Blu-Ray)
  • The Rocketeer (20th Anniversary Edition)
  • Willy Wonka and the Chocolate Factory (40th Anniversary Collector’s Edition)

Best DVD Collection:

  • Jean Rollin Cinema Collection
  • Jurassic Park Ultimate Trilogy
  • The Lord of the Rings: The Motion Picture Trilogy (Extended Editions)
  • Stanley Kubrick: The Essential Collection
  • Star Wars: The Complete Saga
  • Superman: The Motion Picture Anthology, 1978-2006

Best DVD Television Series Release:

  • The Bionic Woman: Seasons 2 & 3
  • Camelot: The Complete First Season
  • Farscape: The Complete Series
  • Nikita: The Complete First Season
  • Spartacus: Gods of the Arena
  • The Twilight Zone: Season 3-5

For more information…

Saturn Award Winners

The 37th annual Saturn Awards were presented on June 23 in Los Angeles.

MOVIES

  • Best Science Fiction Film: Inception
  • Best Fantasy Film: Alice in Wonderland
  • Best Horror/Thriller Film: Let Me In
  • Best Action/Adventure Film: Salt
  • Best Actor: Jeff Bridges (Tron: Legacy)
  • Best Actress: Natalie Portman (Black Swan)
  • Best Supporting Actor: Andrew Garfield (Never Let Me Go)
  • Best Supporting Actress: Mila Kunis (Black Swan)
  • Best Performance by a Younger Actor: Chloe Moretz (Let Me In)
  • Best Director: Christopher Nolan (Inception)
  • Best Writing: Christopher Nolan (Inception)
  • Best Music: Hans Zimmer (Inception)
  • Best Costume: Colleen Atwood (Alice in Wonderland)
  • Best Make-Up: The Wolfman
  • Best Production Design: Darren Gilford (Tron: Legacy)
  • Best Special Effects: Inception
  • Best International Film: Monsters
  • Best Animated Film: Toy Story 3

TELEVISION:

  • Best Network Series: Fringe
  • Best Syndicated/Cable Television Series: Breaking Bad
  • Best Television Presentation: The Walking Dead
  • Best Actor in Television: Stephen Moyer (True Blood)
  • Best Actress on Television: Anna Torv (Fringe)
  • Best Supporting Actor on Television: John Noble (Fringe)
  • Best Supporting Actress in Television: Lucy Lawless (Spartacus: Blood and Sand)
  • Best Guest Starring Role in Television: Joe Manganiello (True Blood)

DVD:

  • Best DVD Release: Never Sleep Again: The Elm Street Legacy
  • Best DVD Television Release: The Twilight Zone (Season 1 & 2) (Blu Ray)
  • Best DVD Special Edition: Avatar (Extended Collector’s Edition)
  • Best Classic Film Release: The Complete Metropolis
  • Best DVD Movie Collection: Alien Anthology

Stage Presentation:

  • Best Local Stage Production: Musical: Young Frankenstein (Pantages Theatre)
  • Best Local Stage Production: Drama or Comedy: The Lieutenant of Inishmore (Mark Taper Forum)
  • Best Local Stage Production: Small Theater: Watson (Sacred Fools Theatre)

For more information…

Saturn Awards

The 36th Annual Saturn Awards were presented on June 24 by the Academy of Science Fiction, Fantasy, and Horror Films in Burbank, California.

Film

  • Best Science Fiction Film: Avatar
  • Best Fantasy Film: Watchmen
  • Best Horror Film: Drag Me To Hell
  • Best Action/Adventure/Thriller Film: Inglourious Basterds
  • Best Actor: Sam Worthington for Avatar
  • Best Actress: Zoe Saldana for Avatar
  • Best Supporting Actor: Stephen Lang for Avatar
  • Best Supporting Actress: Sigourney Weaver for Avatar
  • Best Performance by a Younger Actor: Saoirse Ronan for The Lovely Bones
  • Best Director: James Cameron for Avatar
  • Best Writer: James Cameron for Avatar
  • Best Music: James Horner for Avatar
  • Best Costume: Michael Wilkinson for Watchmen
  • Best Make-Up: Barney Burman, Mindy Hall, Joel Harlow for Star Trek
  • Best Production Design: Rick Carter, Robert Stromberg (Avatar
  • Best Special Effects: Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, Andrew R. Jones for Avatar
  • Best International Film: District 9
  • Best Animation Film: Monsters vs. Aliens

Television

  • Best Television Series: Lost
  • Best Syndicated/Cable Television Series: Breaking Bad
  • Best Presentation on Television: Torchwood: Children of Earth
  • Best Actor on Television: Josh Holloway for Lost
  • Best Actress on Television: Anna Torv for Fringe
  • Best Supporting Actor on Television: Aaron Paul for Breaking Bad
  • Best Supporting Actress on Televison: Julie Benz for Dexter
  • Guest Starring Role on Television: Leonard Nimoy for Fringe

Other Categories

  • Best DVD Release: Nothing But the Truth
  • Best DVD Television Release: Lost (The Complete Fifth Season)
  • Best DVD Special Edition: Watchman: The Ultimate Cut
  • Best DVD Collection: Star Trek Original Motion Picture Collection
  • Best Local Stage Production: Fantasy/Musical: Mary Poppins (Ahmanson Theatre)
  • Best Local Stage Production: Play/Dramatic Musical: Parade (Mark Taper Forum)
  • Best Local Stage Production: Small Theatre: Fellowship: The Musical (Falcon Theatre)
  • The Visionary Award: James Cameron
  • The George Pal Memorial Award: Roberto Orci & Alex Kurtzman
  • The Producers Showcase Award: Lauren Shuler Donner
  • The Life Career Award: Irvin Kershner

For more information…

Nimoy & Katzenberg Honored

Leonard Nimoy and Jeffrey Katzenberg have been named as honorees at the 35th Annual Saturn Awards, to be held on June 24. Katzenberg will receive the Visionary Award for his work spearheading the current round of 3D film technology. Nimoy, best known for his role as Spock in Star Trek, will receive a Lifetime Achievement Award.

For more information…

Saturn Nominations

The Saturn Awards nominations have been released. The Saturn Awards are presented by the Academy of Science Fiction, Fantasy, and Horror Films and recognize excellence in SF films. The awards will be presented on June 25.

Best Science Fiction Film

  • The Day the Earth Stood Still
  • Eagle Eye
  • The Incredible Hulk
  • Indiana Jones & the Kingdom of the Crystal Skull
  • Iron Man
  • Jumper

Best Fantasy Film

  • The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • Hancock
  • The Spiderwick Chronicles
  • Twilight
  • Wanted

Best Horror Film

  • The Happening
  • Hellboy II: The Golden Army
  • The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor
  • Quarantine
  • Splinter
  • The Strangers

Best Action / Adventure / Thriller Film

  • Changeling
  • The Dark Knight
  • Gran Torino
  • Quantum of Solace
  • Traitor
  • Valkyrie

Best Actor

  • Christian Bale in The Dark Knight
  • Tom Cruise in Valkyrie
  • Robert Downey, Jr. in Iron Man
  • Harrison Ford in Indiana Jones & Kingdom of the Crystal Skull
  • Brad Pitt in The Curious Case of Benjamin Button
  • Will Smith in Hancock

Best Actress

  • Cate Blanchett in The Curious Case of Benjamin Button
  • Maggie Gyllenhaal in The Dark Knight
  • Angelina Jolie in Changeling
  • Julianne Moore in Blindness
  • Emily Mortimer in Transsiberian
  • Gwyneth Paltrow in Iron Man

Best Supporting Actor

  • Jeff Bridges in Iron Man
  • Aaron Eckhart in The Dark Knight
  • Woody Harrelson in Transsiberian
  • Shia LaBeouf in Indiana Jones & Kingdom of the Crystal Skull
  • Heath Ledger in The Dark Knight
  • Bill Nighy in Valkyrie

Best Supporting Actress

  • Joan Allen in Death Race
  • Judi Dench in Quantum of Solace
  • Olga Kurylenko in Quantum of Solace
  • Tilda Swinton in The Curious Case of Benjamin Button
  • Charlize Theron in Hancock
  • Carice Van Houten in Valkyrie

Best Performance by a Younger Actor

  • Freddie Highmore in The Spiderwick Chronicles
  • Lina Leandersson in Let the Right One In
  • Dev Patel in Slumdog Millionaire
  • Jaden Christopher Smith in The Day the Earth Stood Still
  • Catinca Untaru in The Fall
  • Brandon Walters in Australia

Best Director

  • Clint Eastwood for Changeling
  • Jon Favreau for Iron Man
  • David Fincher for The Curious Case of Benjamin Button
  • Christopher Nolan for The Dark Knight
  • Bryan Singer for Valkyrie
  • Steven Spielberg for Indiana Jones & Kingdom of the Crystal Skull
  • Andrew Stanton for Wall-E

Best Writing

  • Mark Fergus, Hawk Ostby, Art Marcum, Matt Holloway for Iron Man
  • David Koepp, John Kamps for Ghost Town
  • John Ajvide Lindqvist for Let the Right One In
  • Jonathan Nolan, Christopher Nolan for The Dark Knight
  • Eric Roth for Curious Case of Benjamin Button
  • J. Michael Straczynski for Changeling

Best Music

  • Alexandre Desplat for The Curious Case of Benjamin Button
  • Clint Eastwood for Changeling
  • James Newton Howard for The Dark Knight
  • John Ottman for Valkyrie
  • John Powell for Jumper
  • Hans Zimmer for Iron Man

Best Costume

  • Lindy Hemming for The Dark Knight
  • Deborah Hooper for Changeling
  • Joanna Johnston for Valkyrie
  • Catherine Martin for Australia
  • Isis Mussenden for The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
  • Mary Zophres for Indiana Jones & Kingdom of the Crystal Skull

Best Make-Up

  • John Caglione, Jr., Conor O’Sullian for The Dark Knight
  • Greg Cannom for Curious Case of Benjamin Button
  • Mike Elizalde for Hellboy II: The Golden Army
  • Paul Hyett for Doomsday
  • Gregory Nicotero, Paul Engelen for Chronicles of Narnia: Prince Caspian
  • Gerald Quist for Tropic Thunder

Best Special Effects

  • Eric Barba, Steve Preeg, Burt Dalton, Craig Barron for The Curious Case of Benjamin Button
  • Nick Davis, Chris Corbould, Tim Webber, Paul Franklin for The Dark Knight
  • Pablo Helman, Dan Sudick for Indiana Jones & Kingdom of Crystal Skull
  • John Nelson, Ben Snow, Dan Sudick, Shane Mahan for Iron Man
  • Michael J. Wassel, Adrian De Wet, Andrew Chapman, Eamonn Butler for Hellboy II: The Golden Army
  • Dean Wright, Wendy Rogers for Chronicles of Narnia: Prince Caspian

Best International Film

  • The Bank Job
  • Forbidden Kingdom
  • In Bruges
  • Let the Right One In
  • Slumdog Millionaire
  • Transsiberian

Best Animated Film

  • Bolt
  • Horton Hears a Who
  • Kung Fu Panda
  • Madagascar: Escape 2 Africa
  • Star Wars: The Clone Wars
  • Wall-E

TELEVISION

    Best Network Television Series

  • Fringe
  • Heroes
  • Life On Mars
  • Lost
  • Terminator: The Sarah Connor Chronicles
  • Supernatural

Best Syndicated / Cable Television Series

  • Battlestar Galactica
  • The Closer
  • Dexter
  • Leverage
  • Star Wars: The Clone Wars
  • True Blood

Best Presentation on Television

  • 24: Redemption
  • The Andromeda Strain
  • Breaking Bad
  • Jericho
  • The Last Templar
  • The Librarian: The Curse of the Judas Chalice

Best Actor in Television

  • Bryan Cranston in “Breaking Bad”
  • Matthew Fox in “Lost”
  • Michael C. Hall in “Dexter”
  • Timothy Hutton in “Leverage”
  • Edward James Olmos in “Battlestar Galactica”
  • Noah Wiley in “The Librarian: The Curse of The Judas Chalice”

Best Actress in Television

  • Lena Headey in “Terminator: The Sarah Connor Chronicles”
  • Jennifer Love Hewitt in “The Ghost Whisperer”
  • Evangeline Lilly in “Lost”
  • Mary McDonnell in “Battlestar Galactica”
  • Anna Paquin in “True Blood”
  • Kyra Sedgwick in “The Closer”
  • Anna Torv in “Fringe”

Best Supporting Actor in Television

  • Henry Ian Cusick in “Lost”
  • Thomas Dekker in “Terminator: The Sarah Connor Chronicles”
  • Michael Emerson in “Lost”
  • Josh Holloway in “Lost”
  • Adrian Pasdar in “Heroes”
  • Milo Ventimiglia in “Heroes”

Best Supporting Actress in Television

  • Jennifer Carpenter in “Dexter”
  • Summer Glau in “Terminator: The Sarah Connor Chronicles”
  • Yunjin Kim in “Lost”
  • Elizabeth Mitchell in “Lost”
  • Hayden Panettiere in “Heroes”
  • Katee Sackhoff in “Battlestar Galactica”

Best Guest Starring Role in a Television Series

  • Kristen Bell in “Heroes”
  • Alan Dale in “Lost”
  • Kevin Durand in “Lost”
  • Robert Forster in “Heroes”
  • Jimmy Smits in “Dexter”
  • Sonya Walger in “Lost”

Best DVD Release

  • Cold Prey
  • The Deaths of Ian Stone
  • Jack Brooks Monster Slayer
  • Resident Evil: Degeneration
  • Starship Troopers 3: Marauder
  • Stuck

Best DVD Special Edition Release

  • Brotherhood of the Wolf Director’s Cut
  • Dark City The Director’s Cut
  • The Dark Knight Two-Disc Special Edition
  • L.A. Confidential Two-Disc Special Edition
  • Stephen King’s The Mist Two-Disc Collector’s Edition
  • Zodiac: The Director’s Cut

Best DVD Classic Film Release

  • Casablanca Ultimate Collector’s Edition
  • Heathers 20th High School Reunion Edition
  • The Nightmare Before Christmas
  • The Picture of Dorian Gray
  • Psycho Universal Legacy Series
  • Sleeping Beauty

Best DVD Collection

  • Abbott & Costello Complete Universal Series Collection
  • Dirty Harry Ultimate Collector’s Edition
  • Ghost House Underground Eight Film Collection
  • The Godfather The Coppola Restoration
  • Mystery Science Theater 3000 20th Anniversary Edition
  • Planet of the Apes 40th Anniversary Collection Blu Ray

Best Television Series Release on DVD

  • Doctor Who The Complete Fourth Series
  • Heroes Season 2
  • Lost The Complete Fourth Season
  • Moonlight The Complete Series
  • Reaper Season One
  • Torchwood Season 2
  • The Tudors The Complete Second Season

Best Retro Television Series Release on DVD

  • Columbo: Mystery Movie Collection 1990
  • Early Edition Season One
  • The Incredible Hulk The Complete Series
  • The Invaders The First & Second Seasons
  • Mission Impossible The Fourth & Fifth Seasons
  • Spaced The Complete Series

For More Information…