World Fantasy Lifetime Achievement

An author and an editor have been named as recipients of the World Fantasy Lifetime Achievement Award for 2014. The Awards will be presented on November 9 in Washington, DC at the World Fantasy Con Banquet. The winners are Chelsea Quinn Yarbro and Ellen Datlow.

For more information…

World Fantasy Award Nominations

The nominations for this year’s World Fantasy Awards have been announced. The World Fantasy Awards will be presented at the World Fantasy Con, to be held the weekend of October 27-30 in San Diego, CA.

Best Novel

  • Zoo City, by Lauren Beukes
  • The Hundred Thousand Kingdoms, by N.K. Jemisin
  • The Silent Land, by Graham Joyce
  • Under Heaven, by Guy Gavriel Kay
  • Redemption In Indigo, by Karen Lord
  • Who Fears Death, by Nnedi Okorafor

Best Novella

  • Bone and Jewel Creatures, by Elizabeth Bear
  • The Broken Man, by Michael Byers
  • “The Maiden Flight of McCauley’s Bellerophon,” by Elizabeth Hand
  • The Thief of Broken Toys, by Tim Lebbon
  • “The Mystery Knight,” by George R.R. Martin
  • “The Lady Who Plucked Red Flowers beneath the Queen’s Window,” by Rachel Swirsky

Best Short Fiction

  • “Beautiful Men,” by Christopher Fowler
  • “Booth’s Ghost,” by Karen Joy Fowler
  • “Ponies,” by Kij Johnson
  • “Fossil-Figures,” by Joyce Carol Oates
  • “Tu Sufrimiento Shall Protect Us,” by Mercurio D. Rivera

Best Anthology

  • The Way of the Wizard, edited by John Joseph Adams
  • My Mother She Killed Me, My Father He Ate Me, edited by Kate Bernheimer
  • Haunted Legends, edited by Ellen Datlow & Nick Mamatas
  • Stories: All-New Tales, edited by Neil Gaiman & Al Sarrantonio
  • Black Wings: New Tales of Lovecraftian Horror, edited by S.T. Joshi
  • Swords & Dark Magic, edited by Jonathan Strahan & Lou Anders

Best Collection

  • What I Didn’t See and Other Stories, by Karen Joy Fowler
  • The Ammonite Violin & Others, by Caitlín R. Kiernan
  • Holiday, by M. Rickert
  • Sourdough and Other Stories, by Angela Slatter
  • The Third Bear, by Jeff VanderMeer

Best Artist

  • Vincent Chong
  • Kinuko Y. Craft
  • Richard A. Kirk
  • John Picacio
  • Shaun Tan

Special Award, Professional

  • John Joseph Adams, for editing and anthologies
  • Lou Anders, for editing at Pyr
  • Marc Gascoigne, for Angry Robot
  • Stéphane Marsan & Alain Névant, for Bragelonne
  • Brett Alexander Savory & Sandra Kasturi, for ChiZine Publications

Special Award, Non-Professional

  • Stephen Jones, Michael Marshall Smith, & Amanda Foubister, for Brighton Shock!: The Souvenir Book of the World Horror Convention 2010
  • Alisa Krasnostein, for Twelfth Planet Press
  • Matthew Kressel, for Sybil’s Garage and Senses Five Press
  • Charles Tan, for Bibliophile Stalker
  • Lavie Tidhar, for The World SF Blog

For more information…

World Fantasy Award Judges

The judges for this year’s World Fantasy Award have been named. The World Fantasy Award will be presented at World Fantasy Con in San Diego, CA the weekend of October 27-30. This year’s judges include Andrew Hook, Sacha Mamczak, Mark Rich, Sean Wallace, and Kim Wilkins. They represent four different countries, including Australia, Germany, the United Kingdom, and the United States.

For more information…

World Fantasy Lifetime Achievement

Three authors have been named as recipients of the World Fantasy Lifetime Achievement Award for 2010. The Awards will be presented on October 31 in Columbus, Ohio at the World Fantasy Con Banquet. The three winners are Brian Lumley, Terry Pratchett, and Peter Straub.

For more information…

World Fantasy Award Nominations

The nominees for the World Fantasy Awards have been announced. The winners will be announced at World Fantasy Con, held this year in San Jose, California the weekend of October 29-November 1.

Best Novel

  • The House of the Stag, by Kage Baker
  • The Shadow Year, by Jeffrey Ford
  • The Graveyard Book, by Neil Gaiman
  • Pandemonium, by Daryl Gregory
  • Tender Morsels, by Margo Lanagan

Best Novella

  • “Uncle Chaim and Aunt Rifke and the Angel,” by Peter S. Beagle
  • “If Angels Fight,” by Richard Bowes
  • “The Overseer,” by Albert Cowdrey
  • “Odd and the Frost Giants,” by Neil Gaiman
  • “Good Boy,” by Nisi Shawl

Best Short Story

  • “Caverns of Mystery,” by Kage Baker
  • “26 Monkeys, Also the Abyss,” by Kij Johnson
  • “Pride and Prometheus,” by John Kessel
  • “Our Man in the Sudan,” by Sarah Pinborough
  • “A Buyer’s Guide to Maps of Antarctica,” by Catherynne M. Valente

Best Anthology

  • The Living Dead, edited by John Joseph Adams
  • The Del Rey Book of Science Fiction and Fantasy, edited by Ellen Datlow
  • The Year’s Best Fantasy and Horror 2008: Twenty-First Annual Collection, edited by Ellen Datlow, Kelly Link, & Gavin J. Grant
  • Paper Cities: An Anthology of Urban Fantasy, edited by Ekaterina Sedia
  • Steampunk, edited by Ann & Jeff VanderMeer

Best Collection

  • Strange Roads, by Peter S. Beagle
  • The Drowned Life, by Jeffrey Ford
  • Pretty Monsters, by Kelly Link
  • Filter House, by Nisi Shawl
  • Tales from Outer Suburbia, by Shaun Tan

Best Artist

  • Kinuko Y. Craft
  • Janet Chui
  • Stephan Martinière
  • John Picacio
  • Shaun Tan

Special Award, professional

  • Kelly Link & Gavin J. Grant for Small Beer Press and Big Mouth House
  • Farah Mendelsohn for The Rhetorics of Fantasy
  • Stephen H. Segal & Ann VanderMeer for Weird Tales
  • Jerad Walters for A Lovecraft Retrospective: Artists Inspired by H.P. Lovecraft
  • Jacob Weisman for Tachyon Publications

Special Award, Non-Professional

  • Edith L. Crowe for her work with The Mythopoeic Society
  • John Klima for Electric Velocipede
  • Elise Matthesen for setting out to inspire and for serving as inspiration for works of poetry, fantasy, and SF
    over the last decade through her jewelry-making and her “artist’s challenges.”

  • Sean Wallace, Neil Clarke, & Nick Mamatas for Clarkesworld
  • Michael Walsh for Howard Waldrop collections from Old Earth Books

For more information…