Obituary: Carol Severance

Author Carol Severance (b.1944) died on February 19. Severance was the author of The Island Warrior trilogy and the Compton Crook Award winning Reefsong. Her novels tended to use the Pacific Islands as their background and Severance did anthropological fieldwork in the remote coral atolls of Micronesia and eventually settled in Hawaii.

Aurealis Nominations

The 2014 Aurealis Awards shortlist has been announced. The winners will be announced on April 11 in Canberra, Australia. The Aurealis Awards are given out annual for excellence in Australian speculative fiction.

Best Fantasy Novel

  • Fireborn, by Keri Arthur
  • This Shattered World, by Amie Kaufman and Meagan Spooner
  • The Lascar’s Dagger, by Glenda Larke
  • Dreamer’s Pool, by Juliet Marillier
  • Afterworlds, by Scott Westerfeld
  • Daughters of the Storm, by Kim Wilkins

Best Fantasy Short Story

  • “The Oud,” by Thoraiya Dyer
  • “Teratogen,” by Deborah Kalin
  • “The Ghost of Hephaestus,” by Charlotte Nash
  • “St Dymphna’s School for Poison Girls,” by Angela Slatter
  • “The Badger Bride,” by Angela Slatter

Best Science Fiction Novel

  • Aurora: Meridian, by Amanda Bridgeman
  • Nil By Mouth, by LynC
  • The White List, by Nina D’Aleo
  • Peacemaker, by Marianne de Pierres
  • This Shattered World, by Amie Kaufman and Meagan Spooner
  • Foresight, by Graham Storrs

Best Science Fiction Short Story

  • “The Executioner Goes Home,” by Deborah Biancotti
  • “Wine, Women and Stars,” by Thoraiya Dyer
  • “The Glorious Aerybeth,” by Jason Fischer
  • “Dellinger,” by Charlotte Nash
  • “Happy Go Lucky,” by Garth Nix

Best Horror Novel

  • Book of the Dead, by Greig Beck
  • Razorhurst, by Justine Larbalestier
  • Obsidian, by Alan Baxter

Best Horror Short Story

  • “The Executioner Goes Home,” by Deborah Biancotti
  • “Skinsuit,” by James Bradley
  • “By the Moon’s Good Grace,” by Kirstyn McDermott
  • “Shay Corsham Worsted,” by Garth Nix
  • “Home and Hearth,” by Angela Slatter

Best Young Adult Novel

  • The Astrologer’s Daughter, by Rebecca Lim
  • Afterworld, by Lynnette Lounsbury
  • The Cracks in the Kingdom, by Jaclyn Moriarty
  • Clariel, by Garth Nix
  • The Haunting of Lily Frost, by Nova Weetman
  • Afterworlds, by Scott Westerfeld

Best Young Adult Short Story

  • “In Hades,” by Goldie Alexander
  • “Falling Leaves,” by Liz Argyll
  • “The Fuller and the Bogle,” by David Cornish
  • “Vanilla,” by Dirk Flinthart
  • “Signature,” by Faith Mudge

Best Children’s Fiction

  • Slaves of Socorro: Brotherband #4, by John Flanagan
  • Ophelia and the Marvellous Boy, by Karen Foxlee
  • The Last Viking Returns, by Norman Jorgensen and James Foley
  • Withering-by-Sea, by Judith Rossell
  • Sunker’s Deep: The Hidden #2, by Lian Tanner
  • Shadow Sister: Dragon Keeper #5, by Carole Wilkinson

Best Collection

  • The Female Factory, by Lisa L Hannett and Angela Slatter
  • Secret Lives, by Rosaleen Love
  • Angel Dust, by Ian McHugh
  • Difficult Second Album: more stories of Xenobiology, Space Elevators, and Bats Out Of Hell, by Simon Petrie
  • The Bitterwood Bible and Other Recountings, by Angela Slatter
  • Black-Winged Angels, by Angela Slatter

Best Anthology

  • Kisses by Clockwork, edited by Liz Grzyb
  • Kaleidoscope: Diverse YA Science Fiction and Fantasy Stories, edited by Alisa Krasnostein and Julia Rios
  • Amok: An Anthology of Asia-Pacific Speculative Fiction, edited by Dominica Malcolm
  • Reach for Infinity, edited by Jonathan Strahan
  • Fearsome Magics, edited by Jonathan Strahan
  • Phantazein, edited by Tehani Wessely

Best Graphic Novel/Illustrated Work

  • Left Hand Path #1, by Jason Franks & Paul Abstruse
  • Awkwood, by Jase Harper
  • “A Small Wild Magic,” by Kathleen Jennings
  • Mr Unpronounceable and the Sect of the Bleeding Eye, by Tim Molloy
  • The Game, by Shane Smith

For more information…

Obituary: Leonard Nimoy

Actor Leonard Nimoy (b.1931) died on February 27. Nimoy was best known for his role as Mr. Spock in the original Star Trek, as well as the movies based on the series. He also directed the films Star Trek III: The Search for Spock and Star Trek IV: The Voyage Home. In addition to his work on Star Trek, Nimoy was the long-time host of In Search of… and appeared in such films as Zombies of the Stratosphere and Them!. Prior to appearing on Star Trek, Nimoy had a recurring role on Sea Hunt. He appeared in episodes The Outer Limits and The Twilight Zone.

Bram Stoker Nominations

The Horror Writers Association (HWA) has announced the nominees for the 2014 Bram Stoker Awards. Voting is open to all members of HWA until March 31. The winners will be announced at the World Horror Convention in Atlanta, GA on May 9, 2015.

Superior Achievement in a Novel

  • Suffer the Children, by Craig DiLouie
  • Jade Sky, by Chuck Palahniuk
  • Beautiful You, by Patrick Freivald
  • The Vines, by Christopher Rice
  • Blood Kin, by Steve Rasnic Tem

Superior Achievement in a First Novel

  • Mr. Wicker, by Maria Alexander
  • Forsaken, by J.D. Barker
  • Consumed, by David Cronenberg
  • Return of the Mothman, by Michael Knost
  • Bird Box, by Josh Malerman

Superior Achievement in a Young Adult Novel

  • Intentional Haunting, by Jake Bible
  • Phoenix Island, by John Dixon
  • Unmarked, by Kami Garcia
  • Passionaries, by Tonya Hurley
  • All Those Broken Angels, by Peter Adam Salomon

Superior Achievement in a Graphic Novel

  • Through the Woods, by Emily Carroll
  • Locke and Key, Vol. 6, by Joe Hill
  • I Tell You It’s Love, by Joe R. Lansdale and Daniele Serra
  • Bad Blood, by Jonathan Maberry
  • The Witcher, by Paul Tobin

Superior Achievement in Long Fiction

  • “The Infected,” by Taylor Grant
  • “Dreams of a Little Suicide,” by Eric J. Guignard
  • “Fishing for Dinosaurs,” by Joe R. Lansdale
  • “Three Guys Walk into a Bar,” by Jonathan Maberry
  • “Lost and Found,” by Joe McKinney

Superior Achievement in Short Fiction

  • “Hot Tub,” by Hal Bodner
  • “Baby’s Breath,” by Sydney Leigh
  • “The Vaporization Enthalpy of a Peculiar Pakistani Family,” by Usman T. Malik
  • “Ruminations,” by Rena Mason
  • “Splinterette,” by John Palisano
  • “The Floating Girls: A Documentary,” by Damien Angelica Walters

Superior Achievement in a Screenplay

  • The Walking Dead: “The Grove,” by Scott M. Gimple
  • The Babadook, by Jennifer Kent
  • Penny Dreadful: “Séance,” by John Logan
  • Doctor Who: “Listen,” by Steven Moffat
  • American Horror Story: Coven: “The Magical Delights of Stevie Nicks,” by James Wong

Superior Achievement in an Anthology

  • Qualia Nous, edited by Michael Bailey
  • A Darke Phantastique, edited by Jason V Brock
  • Fearful Symmetries, edited by Ellen Datlow
  • Burnt Tongues, edited by Chuck Palahniuk, Richard Thomas, and Dennis Widmyer
  • Limbus, Inc., Book II, edited by Brett J. Talley

Superior Achievement in a Fiction Collection

  • After the People Lights Have Gone Off, by Stephen Graham Jones
  • Little by Little, by John R. Little
  • Gifts for the One Who Comes After, by Helen Marshall
  • Soft Apocalypses, by Lucy Snyder
  • The End in All Beginnings, by John F.D. Taff

Superior Achievement in Non-Fiction

  • Disorders of Magnitude, by Jason V Brock
  • Lovecraft and a World in Transition, by S.T. Joshi
  • The New Annotated H.P. Lovecraft, by Leslie S. Klinger
  • Horror 101: The Way Forward, by Joe Mynhardt and Emma Audsley
  • Shooting Yourself in the Head For Fun and Profit: A Writer’s Survival Guide, by Lucy Snyder

Superior Achievement in a Poetry Collection

  • Fearworms: Selected Poems, by Robert Payne Cabeen
  • Venus Intervention, by Corrinne De Winter and Alessandro Manzetti
  • Forgiving Judas, by Tom Piccirilli
  • Sweet Poison, by Marge Simon and Mary Turzillo
  • Mourning Jewelry, by Stephanie Wytovich

For more information…

Julius Vogel Nominees

The nominations for the 2015 Sir Julius Vogel Awards have been announced. The awards are given annually by The Science Fiction and Fantasy Association of New Zealand (SFFANZ) for excellence in science fiction and fantasy by New Zealanders and New Zealand residents. This year’s awards will be presented at Reconnaissance.

Professional Award Nominees
Best Novel

  • Dreamer’s Pool, by Juliet Marillier
  • The Sovereign Hand, by Paul Gilbert
  • Engines of Empathy, by Paul Mannering
  • The Caves of Kirym, by Derrin Attwood
  • The Seventh Friend, by Tim Stead
  • Onyx Javelin, by Steve Wheeler

Best Youth Novel

  • The Caller: Shadowfell, by Juliet Marillier
  • Tantamount, by Thomas J. Radford
  • Wee Mac, by Linda Dawley
  • Donnel’s Promise, by Anna Mackenzie
  • Watched, by Tihema Baker

Best Novella

  • “A Mer-Tale,” by Jan Goldie
  • Trading Rosemary, by Octavia Cade
  • Ranpasatusan, by Shelley Chappell
  • “Peach and Araxi,” by Celine Murray
  • The Last Homely Housekeeper, by Rolf Luchs
  • In the Spirit, by J. C. Hart

Best Short Story

  • “Inside Ferndale,” by Lee Murray
  • “The Watch Serpent,” by Eileen Mueller
  • “Chiaroscuro,” by Charlotte Kleft
  • “Water,” by Lee Pletzers
  • “Santa’s Sack,” by Simon Fogarty

Best Collected Work

  • Lost In The Museum, by Phoenix Writers Group
  • Corpus Delecti, by William Cook
  • Dreams of Thanatos, by William Cook
  • The Best of Twisty Christmas Tales, edited by A. J. Ponder, E. Mueller and P. Friend
  • Write Off Line 2014: They Came In From The Dark, edited by Lauren Haddock and Jessica Harvey
  • Beyond The Briar, by Shelley Chappell

Best Professional Artwork

  • Cover for Lost In The Museum, by Geoff Popham
  • Cover for The Best of Twisty Christmas Tales, by Geoff Popham

Best Professional Production/Publication

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug, Chronicles: Cloaks and Daggers, by Daniel Falconer
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug, Chronicles: Unleashing the Dragon, by Daniel Falconer
  • Cosplay New Zealand, by Sylvie Kirkman
  • Weta Digital: 20 Years of Imagination On Screen, by Clare Burgess with Brian Sibley with the support of Weta Workshop
  • Weta Workshop: Celebrating 20 Years of Creativity, by Luke Hawker with the support of Weta Workshop

Best Dramatic Presentation

  • What We Do In The Shadows, Directed by Jemaine Clement and Taika Waititi
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies, Directed by Sir Peter Jackson
  • Housebound, Directed by Gerald Johnstone

Fan Award Nominees
Best Fan Production / Publication

  • Novazine, by Jacqui Smith
  • Phoenixine, by John & Lynelle Howell

Best Fan Artwork

  • Keith Smith — for contributions in Novazine
  • Matt Cowens — for “Gorgth Goes Shopping” (carried over from 2014)

Best Fan Writing

  • Rebecca Fisher
  • Jacqui Smith

Best New Talent

  • Tihema Baker
  • Tim Stead
  • A.J. Fitzwater
  • Shelley Chappell
  • William Cook
  • Paul Gilbert

Services To Science Fiction, Fantasy and Horror

  • Eileen Mueller
  • Hugh Cook

For more information…

Academy Award Winners

The 87th Academy Awards were presented on the evening of February 22. Genre films and films of genre interest did reasonably well this year, with the Best Motion Picture winner also a Bradbury Award nominee. Categories with winners of genre interest are listed below.

  • Best Motion Picture: Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
  • Best Actor: Eddie Redmayne in The Theory of Everything
  • Best Animated Feature: Big Hero 6
  • Cinematography: Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance), Emmanuel Lubezki
  • Directing: Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance), Alejandro G. Iñárritu
  • Animated Short Film: Feast
  • Visual Effects: Interstellar, Paul Franklin, Andrew Lockley, Ian Hunter, and Scott Fisher
  • Adapted Screenplay: The Imitation Game, written by Graham Moore
  • Original Screenplay: Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance), written by Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr., and Armando Bo

For more information…

DucKon Postponed

SuperConDuckTivity, the organization which runs DucKon and the Golden Duck Awards, has announced that DucKon 24 will be postponed until 2016. Originally scheduled to be held in June of 2015, the decision was made in order to give board and the convention a chance to transition the con to a firmer place. Memberships sold prior to the decision will either be refunded or rolled over the the new dates.

For more information…

Borderlands Hits Goal

Borderlands Books in San Francisco managed to make its goal of 300 sponsors at 2:30 pm on February 21, just two days after announcing the sponsorship plan which they hoped would allow them to remain open past March 31. With their goal met, Borderlands will remain open at least through March 31, 2016, with current plans to hold another sponsorship period in early 2015.
For more information…

Golden Raspberry “Winners”

The 35th annual Razzie Award “winners” have been announced. The Razzies are given for the worst films to hit theatres in a given year. This year saw the first Redeemer Award presented for past Razzie nominees and winners who have redeemed themselves.

  • Worst Actor: Kirk Cameron in Kirk Cameron’s Saving Christmas
  • Worst Actress: Cameron Diaz in The Other Woman and Sex Tape
  • Worst Supporting Actor: Kelsey Grammer in Expendables 3, Legends of Oz, Think Like a Man Too, and Trannies #4
  • Worst Supporting Actress: Megan Fox in Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Worst Director: Michael Bay for Transformers 4: Age of Extinction
  • Worst Picture: Kirk Cameron’s Saving Christmas
  • Worst Remake, Sequel, or Rip-off: Annie
  • Worst Screen Combo: Kirk Cameron and His Ego in Kirk Cameron’s Saving Christmas
  • Worst Screenplay: Kirk Cameron’s Saving Christmas, written by Darren Doane and Cheston Hervey
  • Redeemer Award: Ben Affleck, from RAZZIE “Winner” for Gigli to Oscar darling for Argo and Gone Girl

For more information…

Obituary: Mick O’Connor

Irish fan Mick O’Connor died on February 16. O’Connor became active in fandom in the 1990s when he began attending meetings of the Irish Science Fiction Association. O’Connor also ran a comic book shop in Dublin and was part of the current Dublin in 2019 Worldcon bid.