Kurd Laßwitz Nominees

The Nominees for this year’s Kurd Laßwitz award for science fiction published in Germany have been announced.

Best Novel

  • Der Lamo-Kodex, by Stefan Blankertz
  • Kinder der Ewigkeit, by Andreas Brandhorst
  • Yardang, by Marcus Hammerschmitt
  • Walpar Tonnraffir und der Zeigefinger, by Uwe Post
  • Korona, by Thomas Thiemeyer
  • Plasmawelt, by Michael Marcus Thurner

Best Short Story

  • Finja-Danielas Totenwache,” by Nadine Boos
  • Lod, Lad, Chine,” by Andreas Flögel
  • Die Schwelle,” by Michael K. Iwoleit
  • Kamele, Kuckucksuhren un Bienen,” by Heidrun Jänchen
  • Ende der Jagdsaison auf Orange,” by Karsten Kruschel
  • Die verhinderte Himmelfahrt der Jana Maria Magdalena Sibelius,” by Niklas Peinecke
  • Lebenslichter,” by Karla Schmidt

Best Foreign Novel

  • Transition, by Iain Banks
  • War of the Marionettes, by Adam-Troy Castro
  • Little Brother, by Cory Doctorow
  • The Tomorrow Code, by Brian Falkner
  • The City and the City, by Chine Miéville
  • Sun of Suns, by Karl Schroeder

Best Translation

    Eva Bauche-Eppers, for The City and the City

  • Juliane Gräbener-Müller & Nikolaus Stingl, for Anathem
  • Uwe-Michael Gutzschhahn, for Little Brother
  • Bernhard Kempen, for Metatropolis
  • Usch Kiausch, for Halting State
  • Stephanie Pannen, for Gods of Night

Best Illustration

  • Arndt Dreschsler, for the cover of Tschirque der Kreuzwächter
  • Jacek Kaczynski, for the cover of Die Audienz
  • Timo Kümmel, for the cover of Die Ankunft
  • David Fincher
  • Crossvalley Smith, for the cover of Exodus 27

Special Prize

  • Robert N. Bloch, for Bibliographie der utopischen und phantastischen Literatur 1750-1950
  • René Moreau, Heinz Wipperfürth, and Olaf Kemmler, for Exodus Magazine
  • Dieter von Reeken, for reprinting the fantastic stories of Oskar Hoffmann and for their continuing work to publish Kurd Laßwitz.
  • Ernst Wurdack, Heidrun Jänchen, Armin Rößler, and Dieter Schmitt, for publishing activity

For more information… (German)