Parsec Nominations

The nominations for this year’s Parsec Awards, presented for excellence in science fiction podcasting, have been released. The winners will be announced at Dragon*Con in Atlanta.

Best Speculative Fiction Story: Small Cast (Short Form)

  • “A Christmas Feast,” by Michael Whitehouse
  • “Growth Spurt,” by Growth Spurt
  • “How the Moon Got Its Cousin,” by Lee Hallison
  • “Just Another Night,” by Andrew MacDougall
  • “Why the Sea is Boiling Hot,” by Michael Spence

Best Speculative Fiction Story: Small Cast (Novella Form)

  • “Blood and Smoke,” by Mike Bennett
  • “The Merchant Adventurer,” by Patrick E. McLean
  • “Paris Pas De Deux,” by Andrew Wheeler

Best Speculative Fiction Story: Large Cast (Short Form)

  • “Dirty Hands,” by Niall Kitson
  • “Fear of Thought,” by Veronica Giguere
  • “Harry Potter and the Methods of Rationality,” by Eliezer Yudkowsky
  • “Night Waking,” by Benjamin Rosenbaum
  • “Under Oak Island,” by K.T. Bryski

Best Speculative Fiction Story (Long Form)

  • Broken, by Cedric Johnson and Veronica Giguere
  • Cast of Wonders, by Chris Lewis Carter
  • Fire on the Mound, by William J. Meyer
  • The Guild of the Cowry Catchers, Book 5: Shores beyond the World, by Abigail Hilton
  • Secret World Chronicle, by Mercedes Lackey, Dennis Lee, Cody Martin, Larry Dixon, and Veronica Giguere
  • Tales of the Left Hand, Book 3, by John Meagher

Best Speculative Fiction Audio Drama (Short Form)

  • “Dreaming of a Dead Christmas,” by John Ballentine
  • “The Incomparable Radio Theater of the Air: Christmas Spectacular,” by David J. Loehr
  • “The Pen is Mightier,” by Mike Murphy
  • “Tallington,” by Jon Thrower
  • “The War of the Worlds,” by H. G. Wells

Best Speculative Fiction Audio Drama (Long Form)

  • Edict Zero – FIS (Season Three), by Jack Kincaid
  • Our Fair City, created by Clayton Faits and produced by Jeffrey Gardner
  • Star Trek: Outpost, by Daniel McIntosh and Tony Raymond
  • Tales of the Extraordinary, by Michael T. Coleman
  • We’re Alive: A Story of Survival, by Kc Wayland

Best Speculative Fiction Video Story

  • Grant’s Advent Calendar Video Podcast, by Grant Baciocco
  • Once Upon a Time in the 1970′s, by Chris & Anne Lukeman
  • Pilgrim of the Sky Live, by Natania Barron

Best Speculative Fiction Magazine or Anthology Podcast

  • Cast of Wonders, edited by Marguerite Kenner
  • The NoSleep Podcast, by David Cummings
  • Pseudopod, edited by Shawn M. Garrett
  • Seminar: An Original Anthology Show, edited by Pendant Productions
  • Toasted Cake, edited by Tina Connolly

Best New Speculative Fiction Podcaster/Team

  • Standard Orbit, by Drew Stewart and Mike Schindler
  • MythWits, by Peter Bryant, Mike Kafes, Brian Olvera, Allegra, Adrian Perez, and Jay Libby
  • Catching Up, by Ralff, Kim, and Johnny
  • Hadron Gospel Hour, by Richard Wentworth, Michael McQuilkin, Lisa McQuilkin, and Michael Atkinson
  • Society of Arozea, by William Chappell, Mike Mudd, Samantha Gee, and Madame Galiana

Best Speculative Fiction Fan or News Podcast (Specific)

  • Cyborgs: A Bionic Podcast, hosted by John S. Drew and Paul K. Bisson
  • Greetings from Storybrooke: A Once Upon a Time Podcast, hosted by Bill Meeks and Anne Marie DeSimone
  • Mission Log: A Roddenberry Star Trek Podcast, hosted by Ken Ray and John Champion
  • PodCulture: TARDIS Interruptus, hosted by Brad, Glenn, Christina, and Adam
  • SpecFicMedia.com Presents: Beyond the Wall – A Game of Thrones Podcast, hosted by P.G. Holyfield, Nuchtchas, Chooch, and Vivid Muse

Best Speculative Fiction Fan or News Podcast (General)

  • Geek Radio Daily, hosted by Billy Flynn, The Flynstress, and The Bruce
  • Generations Geek, hosted by Scott Pearson and Daughter
  • PodCulture: Equal Opportunity Geekness, by Brad, Glenn, Christina, and Adam
  • SpecFicMedia.com Presents: Consumption, hosted by P.G. Holyfield, Christiana Ellis, Chooch, and Vivid Muse
  • Sword & Laser, hosted by Veronica Belmont and Tom Merritt

Best Podcast about Speculative Fiction Content Creation

  • The Baen Free Radio Hour, hosted by Tony Daniel
  • Commentary: Trek Stars, hosted by Mike Schindler and Max Hegel
  • Get Published, by Michell Plested
  • The Shared Desk, hosted by Tee Morris and Pip Ballentine
  • StoryWonk Sunday, by Lani Diane Rich and Alistair Stephens

Best Fact Behind the Fiction Podcast

  • Blurry Photos, by David Flora & Dave Stecco
  • Daily Tech News Show, hosted by Tom Merritt
  • Guide to Space, hosted by Fraser Cain
  • Skeptoid, hosted by Brian Dunning
  • The Titanium Physicists Podcast, by Ben Tippett, David Tsang, Jocelyn Read, et al.

Best Speculative Fiction Comedy/Parody Podcast

  • Blastropodcast, by Mark Soloff
  • Comedy4Cast, by Clinton Alvord
  • Dragon*ConTV, by Brian Richardson
  • FSL Tonight, hosted by Justin Robert Young and Tom Merritt
  • Society of Arozea, hosted by William Chappell, Mike Mudd, Samantha Gee, and Madame Galiana

For more information…

No Comments

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Leave a comment

You must be logged in to post a comment.