Bill Finger Award Recipients

Don McGregor and John Stanley will receive this year’s Bill Finger Award, presented at Comic Con International to recognize unsung writers in the comics field. Each year, the award is given to one living and one dead writer. Doyle began writing for Warren in 1971. At Marvel he wrote Black Panther and Killraven. Stanley began writing Little Lulu in the 1940s and created much f the comic’s support cast. Much of Stanley’s work was published anonymously and he left the field in the 1970s and died in 1993.

For more information…

Norman Lee Missing

Comic artist Norman Lee disappeared while snorkeling in the Cayman Islands on March 5. Local authorities began to search for him although the search was quickly reclassified as a search and recovery mission rather than a rescue. According to an official announcement, “The currents in that area are strong and it is unlikely that we will make any recovery at this stage.” Lee, who was snorkeling with his wife, has drawn comics for DC and Marvel, including X-Men, Star Wars, Planet of the Apes, and Supergirl.

Prix Utopiales

The Prix Utopiales winners were announced at the Nantes Utopiales Festival International de Science-Fiction on October 31. The awards carry a prize of €3000 and are presented for works produced by Europeans and published in French in the year of eligibility. The Julia Verlanger Prize is a literary award established in 1986 which honors science fiction and fantasy novels.

  • Prix Julia Verlanger: L’esprit du Melkine, by Olivier Paquet
  • Prix Extraordinaire: Chris Foss
  • Prix du meilleur scénario de jeux de rôle: Les Brumes de Saint-Malo, (for the game Les Larmes du Cardinal) by Pierre Éric Mouton
  • Prix du meilleur jeu vidéo réalisé à la Game Jam: Neuromance, by Bastien Kerspern, Charles Perinet, Rémi Gourrierec, Alain Puget, Pierre Chabiland, and Louis Godart
  • Prix de la meilleure bande dessinée de science-fiction: Punk Rock Jesus, by Sean Murphy
  • Prix du Jury – compétition internationale de courts métrages: Reset, by Marcus Kryler and Fredrik Åkerström
  • Prix du public – compétition internationale de courts métrages: The Nostalgist, by Giacomo Cimini
  • Grand Prix du Jury – compétition internationale de longs métrages: The Midnight After, by Fruit Chan
  • Prix Syfy du public – compétition internationale de longs métrages: Predestination, by Michael and Peter Spierig
  • Prix Utopiales Européen Jeunesse: Pixel Noir, by Jeanne-A Debats
  • Prix Utopiales Européen: Sumerki , by Dmitry Glukhovsky; translated by Denis E. Savine

For more information… (French)

Bhob Stewart Scholarship Fund

The New England School Of Art & Design has announced the creation of a scholarship fund in the name of Bhob Stewart. Stewart, who published one of the earliest comic fanzines and in 1969 curated the first exhibition of comic book art at a major museum, taught at the school from 1970-1984.

For more information…

Marvel Settles with Kirby

Marvel has settled a long-running rights battle with the heirs of Jack Kirby. Kirby worked with Stan Lee in the 1960s to develop many of the iconic characters of the Marvel universe, including Iron Man, Hulk, Thor, the Fantastic Four, and others. Over the years Kirby’s heirs and Marvel have each sued each other over the creator credit and the Supreme Court was considering whether they should take up the case when the settlement was reached for an undisclosed amount and for undisclosed terms.

For more information…

Eisner Award Winners

The winners of the Eisner Awards, given for excellence in comic books, were announced fat Comic-Con International in San Diego on July 25.

  • Best Short Story: “Untitled,” by Gilbert Hernandez, in Love and Rockets: New Stories #6
  • Best Single Issue (or One-Shot): Hawkeye #11: “Pizza Is My Business,” by Matt Fraction and David Aja
  • Best Continuing Series: Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples
  • Best New Series: Sex Criminals, by Matt Fraction and Chip Zdarsky
  • Best Publication for Early Readers (up to age 7): Itty Bitty Hellboy, by Art Baltazar and Franco
  • Best Publication for Kids (ages 8-12): The Adventures of Superhero Girl, by Faith Erin Hicks
  • Best Publication for Teens (ages 13-17): Battling Boy, by Paul Pope
  • Best Humor Publication: Vader’s Little Princess, by Jeffrey Brown
  • Best Anthology: Dark Horse Presents, edited by Mike Richardson
  • Best Digital/Webcomic: The Oatmeal, by Matthew Inman
  • Best Reality-Based Work: The Fifth Beatle: The Brian Epstein Story, by Vivek J. Tiwary, Andrew C. Robinson, and Kyle Baker
  • Best Graphic Album—New: The Property, by Rutu Modan
  • Best Graphic Album—Reprint: RASL, by Jeff Smith
  • Best Archival Collection/Project—Strips: Tarzan: The Complete Russ Manning Newspaper Strips, vol. 1, edited by Dean Mullaney
  • Best Archival Collection/Project—Comic Books: Will Eisner’s The Spirit Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier
  • Best U.S. Edition of International Material: Goddam This War!, by Jacques Tardi and Jean-Pierre Verney
  • Best U.S. Edition of International Material—Asia: The Mysterious Underground Men, by Osamu Tezuka
  • Best Writer: Brian K. Vaughan, Saga
  • Best Writer/Artist: Jaime Hernandez, Love and Rockets New Stories #6
  • Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team: Sean Murphy, The Wake
  • Best Painter/Multimedia Artist (interior art): Fiona Staples, Saga
  • Best Cover Artist: David Aja, Hawkeye
  • Best Coloring: Jordie Bellaire, The Manhattan Projects, Nowhere Men, Pretty Deadly, Zero, The Massive, Tom Strong, X-Files Season 10, Captain Marvel, Journey into Mystery, Numbercruncher Quantum and Woody
  • Best Lettering: Darwyn Cooke, Richard Stark’s Parker: Slayground
  • Best Comics-Related Periodical/Journalism: >Comic Book Resources, produced by Jonah Weiland
  • Best Comics-Related Book: Genius, Illustrated: The Life and Art of Alex Toth, by Dean Mullaney and Bruce Canwell
  • Best Scholarly/Academic Work: Black Comics: Politics of Race and Representation, edited by Sheena C. Howard and Ronald L. Jackson II
  • Best Publication Design: Genius, Illustrated: The Life and Art of Alex Toth, designed by Dean Mullaney
  • Bob Clampett Humanitarian Award: Joe Field
  • Hall of Fame: Orrin C. Evans, Irwin Hasen, Sheldon Moldoff, Hayao Miyazaki, Alan Moore, Bernie Wrightson
  • Bill Finger Award for Excellence in Comic Book Writing: Robert Kanigher, Bill Mantlo, Jack Mendelsohn
  • Russ Manning Promising Newcomer Award: Aaron Conley
  • Spirit Retailer Award: All Star Comics (Melbourne, Australia), Legends Comics and Coffee (Omaha, NE)

For more information…

Obituary: C. J. Henderson

Author C. J. Henderson (b.1951) died on July 4 after a lengthy battle with cancer. Henderson was the author of Brooklyn Knight and Central Park Knight as well as comics for Marvel, Eternity, Tekno Comix, and Valiant.

Obituary: Dick Ayers

Artist Dick Ayers (b.1924) died on May 4. Ayers started inking comics in the 1940s and in 1949 co-created Ghost Rider with Ray Krank. After the copyright expired, he re-created a less horror-inspired Ghost Rider for Marvel along side Roy Thomas and Gary Friedrich. He went on to ink several covers for Marvel and won the Alley Award for Sgt. Fury and his Howling Commandoes. Ayers was inducted into the Will Eisner Comic Book Hall of Fame in 2007.

Obituary: Al Feldstein

Editor Al Feldstein (b.1925) died on April 29. Feldstein is best known as the editor of MAD Magazine from 1956-1985. He got his start freelancing artwork for Fox Comics before being hired by EC Comics in 1948, where he began as an artist, started writing, and became and editor, publishing work by Otto Binder, Daniel Keyes, and Harlan Ellison. He was inducted into the Will Eisner Award Hall of Fame in 2003 and received a Bram Stoker Lifetime Achievement Award in 2011.

Eisner Nominees Announced

The nominations for the Eisner Awards, given for excellence in comic books, have been announced. The awards will be presented at Comic-Con International in San Diego on July 25.

Best Short Story

  • “Go Owls,” by Adrian Tomine, in Optic Nerve #13
  • “Mars to Stay,” by Brett Lewis and Cliff Chiang, in Witching Hour
  • “Seaside Home,” by Josh Simmons, in Habit #1
  • “Untitled,” by Gilbert Hernandez, in Love and Rockets: New Stories #6
  • When Your House Is Burning Down, You Should Brush Your Teeth,” by Matthew Inman

Best Single Issue (or One-Shot)

  • Demeter, by Becky Cloonan
  • Hawkeye #11: “Pizza Is My Business,” by Matt Fraction and David Aja
  • Love and Rockets: New Stories #6, by Gilbert Hernandez and Jaime Hernandez
  • Viewotron #2, by Sam Sharpe
  • Watson and Holmes #6, by Brandon Easton, and N. Steven Harris

Best Continuing Series

  • East of West, by Jonathan Hickman and Nick Dragotta
  • Hawkeye, by Matt Fraction and David Aja
  • Nowhere Men, by Eric Stephenson and Nate Bellegarde
  • Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples
  • Sex Criminals, by Matt Fraction and Chip Zdarsky

Best Limited Series

  • The Black Beetle: No Way Out, by Francesco Francavilla
  • Colder, by Paul Tobin and Juan Ferreyra
  • 47 Ronin, by Mike Richardson and Stan Sakai
  • Trillium, by Jeff Lemire
  • The Wake, by Scott Snyder and Sean Murphy

Best New Series

  • High Crimes, by Christopher Sebela and Ibrahim Moustafa
  • Lazarus, by Greg Rucka and Michael Lark
  • Rat Queens, by Kurtis J. Wiebe and Roc Upchurch
  • Sex Criminals, by Matt Fraction and Chip Zdarsky
  • Watson and Holmes, by Karl Bollers, Rick Leonardi, Paul Mendoza, et al.

Best Publication for Early Readers (up to age 7)

  • Benjamin Bear in Bright Ideas, by Philippe Coudray
  • The Big Wet Balloon, by Liniers
  • Itty Bitty Hellboy, by Art Baltazar and Franco
  • Odd Duck, by Cecil Castellucci and Sara Varon
  • Otto’s Backwards Day, by Frank Cammuso (with Jay Lynch)

Best Publication for Kids (ages 8-12)

  • The Adventures of Superhero Girl, by Faith Erin Hicks
  • Hilda and the Bird Parade, by Luke Pearson
  • Jane, the Fox, and Me, by Fanny Britt and Isabelle Arsenault
  • The Lost Boy, by Greg Ruth
  • Mouse Guard: Legends of the Guard, vol. 2, edited by David Petersen, Paul Morrissey, and Rebecca Taylor
  • Star Wars: Jedi Academy, by Jeffrey Brown

Best Publication for Teens (ages 13-17)

  • Battling Boy, by Paul Pope
  • Bluffton: My Summers with Buster, by Matt Phelan
  • Boxers and Saints, by Gene Luen Yang
  • Dogs of War, by Sheila Keenan and Nathan Fox
  • March (Book One), by John Lewis, Andrew Aydin, and Nate Powell
  • Templar, by Jordan Mechner, LeUyen Pham, and Alex Puviland

Best Humor Publication

  • The Adventures of Superhero Girl, by Faith Erin Hicks
  • The Complete Don Quixote, by Miguel de Cervantes and Rob Davis
  • The (True!) History of Art, by Sylvain Coissard and Alexis Lemoine
  • Vader’s Little Princess, by Jeffrey Brown
  • You’re All Just Jealous of My Jetpack, by Tom Gauld

Best Anthology

  • Dark Horse Presents, edited by Mike Richardson
  • Nobrow #8: Hysteria, edited by Sam Arthur and Alex Spiro
  • Outlaw Territory, edited by Michael Woods
  • Smoke Signal, edited by Gabe Fowler
  • Thrilling Adventure Hour, by Ben Acker, Ben Blacker, et al.

Best Digital/Webcomic

Best Reality-Based Work

  • A Bag of Marbles, by Joseph Joffo, Kris, and Vincent Bailly
  • The Fifth Beatle: The Brian Epstein Story, by Vivek J. Tiwary, Andrew C. Robinson, and Kyle Baker
  • Hip Hop Family Tree, vol. 1, by Ed Piskor
  • March (Book One), by John Lewis, Andrew Aydin, and Nate Powell
  • Today Is the Last Day of the Rest of Your Life, by Ulli Lust
  • Woman Rebel: The Margaret Sanger Story, by Peter Bagge

Best Graphic Album—New

  • Bluffton: My Summers with Buster, by Matt Phelan
  • The Encyclopedia of Early Earth, by Isabel Greenberg
  • Good Dog, by Graham Chaffee
  • Homesick, by Jason Walz
  • The Property, by Rutu Modan
  • War Brothers, by Sharon McKay and Daniel LaFrance

Best Adaptation from Another Medium

  • The Castle, by Franz Kafka, adapted by David Zane Mairowitz and Jaromír 99
  • The Complete Don Quixote, by Miguel de Cervantes, adapted by by Rob Davis
  • Django Unchained, adapted by Quentin Tarantino, Reginald Hudlin, R. M. Guéra, et al.
  • Richard Stark’s Parker: Slayground, by Donald Westlake, adapted by Darwyn Cooke
  • The Strange Tale of Panorama Island, by Edogawa Rampo, adapted by Suehiro Maruo

Best Graphic Album—Reprint

  • The Creep, by John Arcudi and Jonathan Case
  • Hand-Drying in America and Other Stories, by Ben Katchor
  • Heck, by Zander Cannon
  • Julio’s Day, by Gilbert Hernandez
  • RASL, by Jeff Smith
  • Solo: The Deluxe Edition, edited by Mark Chiarello

Best Archival Collection/Project—Strips

  • Barnaby, vol. 1, by Crockett Johnson, edited by Philip Nel and Eric Reynolds
  • Percy Crosby’s Skippy Daily Comics, vol. 2: 1928–1930, edited by Jared Gardner and Dean Mullaney
  • Prince Valiant, vols. 6-7, by Hal Foster, edited by Kim Thompson
  • Society Is Nix: Gleeful Anarchy at the Dawn of the American Comic Strip, edited by Peter Maresca
  • Tarzan: The Complete Russ Manning Newspaper Strips, vol. 1, edited by Dean Mullaney
  • VIP: The Mad World of Virgil Partch, edited by Jonathan Barli

Best Archival Collection/Project—Comic Books

  • Best of EC Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier
  • Canteen Kate, by Matt Baker
  • In the Days of the Mob, by Jack Kirby
  • MAD Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier
  • Will Eisner’s The Spirit Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier

Best U.S. Edition of International Material

  • Adventures of a Japanese Businessman, by Jose Domingo
  • Goddam This War!, by Jacques Tardi and Jean-Pierre Verney
  • Incidents in the Night, Book One, by David B.
  • Today Is the Last Day of the Rest of Your Life, by Ulli Lust
  • When David Lost His Voice, by Judith Vanistendael

Best U.S. Edition of International Material—Asia

  • The Heart of Thomas, by Moto Hagio
  • The Mysterious Underground Men, by Osamu Tezuka
  • Showa: A History of Japan, 1926–1939, by Shigeru Mizuki
  • Summit of the Gods, vol. 4, by Yemmakura Baku and Jiro Taniguchi
  • Utsubora: The Story of a Novelist, by Asumiko Nakamura

Best Writer

  • Kelly Sue DeConnick, Pretty Deadly, Captain Marvel
  • Matt Fraction, Sex Criminals, Hawkeye, Fantastic Four
  • Jonathan Hickman, East of West, The Manhattan Projects, Avengers, Infinity
  • Scott Snyder, Batman, American Vampire, The Wake
  • Eric Stephenson, Nowhere Men
  • Brian K. Vaughan, Saga

Best Writer/Artist

  • Isabel Greenberg, The Encyclopedia of Early Earth
  • Jaime Hernandez, Love and Rockets New Stories #6
  • Terry Moore, Rachel Rising
  • Luke Pearson, Hilda and the Bird Parade
  • Matt Phelan, Bluffton: My Summers with Buster
  • Judith Vanistendael, When David Lost His Voice

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team

  • Nate Bellegarde, Nowhere Men
  • Nick Dragotta, East of West
  • Sean Murphy, The Wake
  • Nate Powell, March (Book One)
  • Emma Ríos, Pretty Deadly
  • Thomas Yeates, Law of the Desert Born: A Graphic Novel

Best Painter/Multimedia Artist (interior art)

  • Andrew C. Robinson, The Fifth Beatle
  • Sonia Sanchéz, Here I Am
  • Fiona Staples, Saga
  • Ive Svorcina, Thor
  • Marguerite Van Cook, 7 Miles a Second
  • Judith Vanistendael, When David Lost His Voice

Best Cover Artist

  • David Aja, Hawkeye
  • Mike Del Mundo, X-Men Legacy
  • Sean Murphy/Jordie Belaire, The Wake
  • Emma Ríos, Pretty Deadly
  • Chris Samnee, Daredevil
  • Fiona Staples, Saga

Best Coloring

  • Jordie Bellaire, The Manhattan Projects, Nowhere Men, Pretty Deadly, Zero, The Massive, Tom Strong, X-Files Season 10, Captain Marvel, Journey into Mystery, Numbercruncher Quantum and Woody
  • Steve Hamaker, Mylo Xyloto, Strangers in Paradise 20th Anniversary Issue 1, RASL
  • Matt Hollingsworth, Hawkeye, Daredevil: End of Days, The Wake
  • Frank Martin, East of West
  • Dave Stewart, Abe Sapien, Baltimore: The Infernal Train, BPRD: Hell on Earth, Conan the Barbarian, Hellboy in Hell, The Massive, The Shaolin Cowboy, Sledgehammer 44

Best Lettering

  • Darwyn Cooke, Richard Stark’s Parker: Slayground
  • Carla Speed McNeil, Bad Houses; “Finder” in Dark Horse Presents
  • Terry Moore, Rachel Rising
  • Ed Piskor, Hip Hop Family Tree
  • Britt Wilson, Adventure Time with Fiona and Cake

Best Comics-Related Periodical/Journalism

Best Comics-Related Book

  • Al Capp: A Life to the Contrary, by Michael Schumacher and Denis Kitchen
  • The Art of Rube Goldberg, selected by Jennifer George
  • Co-Mix: A Retrospective of Comics, Graphics, and Scraps, by Art Spiegelman
  • Genius, Illustrated: The Life and Art of Alex Toth, by Dean Mullaney and Bruce Canwell
  • The Love and Rockets Companion, edited by Marc Sobel and Kristy Valenti

Best Scholarly/Academic Work

  • Anti-Foreign Imagery in American Pulps and Comic Books, 1920–1960, by Nathan Vernon Madison
  • Black Comics: Politics of Race and Representation, edited by Sheena C. Howard and Ronald L. Jackson II
  • Drawing from Life: Memory and Subjectivity in Comic Art, edited by Jane Tolmie
  • International Journal of Comic Art, edited by John A. Lent
  • The Superhero Reader, edited by Charles Hatfield, Jeet Heer, and Kent Worcester

Best Publication Design

  • The Art of Rube Goldberg, designed by Chad W. Beckerman
  • Beta Testing the Apocalypse, designed by Tom Kaczynski
  • Genius, Illustrated: The Life and Art of Alex Toth, designed by Dean Mullaney
  • The Great War: July 1, 1916: The First Day of the Battle of the Somme: A Panorama, by Joe Sacco, designed by Chin-Yee Lai
  • Little Tommy Lost, Book 1, designed by Cole Closser

For more information…