Obituary: Harry Robinson

Actor Harry Robinson (b.1930) died on April 30. Robinson worked as a stand-in and double for Richard Harris and Michael Gambon in the Harry Potter films, beginning with Harry Potter and the Chamber of Secrets. He also appeared in episodes of Inspector Morse and Inspector Lewis. Prior to becoming an actor, Robinson flew with the RAF in the Berlin Airlift and worked as a paramedic, being one of the first on the scene for the Great Train Robbery.

Obituary: Michael Anderson

Director Michael Anderson (b.1920) died on April 25. Anderson directed the 1956 film Around the World in 80 Days, which earned him an Academy Award nomination. In the 1970s, Anderson directed Doc Savage: The Man of Bronze and Logan’s Run. He directed a television version of 20,000 Leagues Under the Sea in 1997.

Obituary: Verne Troyer

Actor Verne Troyer (b.1969) committed suicide on April 21. Troyer portrayed Griphook in Harry Potter and the Philosopher’s Stone and also appeared in The Imaginarium of Doctor Parnassus. He was Mini-me in the second and third Austin Powers films. He made his film debut in 1996 in the title role of Pinocchio’s Revenge.

Obituary: R. Lee Ermey

Actor R. Lee Ermey (b.1944) died on April 15. Best known for his role in the film Full Metal Jacket, Ermey provided the voice of Sarge in the Toy Story movies and provided voicework in various other animated shows and in the film Starship Troopers. He played Brisco County, Sr. in two episodes of The Adventures of Brisco County, Jr.

Saturn Award Nominees

The 2018 Saturn Award Nominations have been announced. The awards recognize excellent in science fiction, fantasy, horror, and associated media and were founded in 1972.

FILM

Best Comic-to-Motion Picture Release

  • Black Panther
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Logan
  • Spider-Man: Homecoming
  • Thor: Ragnarok
  • Wonder Woman

Best Science Fiction Release

  • Alien: Covenant
  • Blade Runner 2049
  • Life
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • War for the Planet of the Apes

Best Fantasy Film Release

  • Beauty and the Beast
  • Downsizing
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • Kong: Skull Island
  • Paddington 2
  • The Shape of Water

Best Horror Film Release

  • 47 Meters Down
  • Annabelle: Creation
  • Better Watch Out
  • Get Out
  • It
  • Mother!

Best Action / Adventure Film Release

  • Baby Driver
  • Dunkirk
  • The Fate of the Furious
  • The Greatest Showman
  • Hostiles
  • Kingsman: The Golden Circle

Best Thriller Film Release

  • Brawl in Cell Block 99
  • Murder on the Orient Express
  • The Post
  • Suburbicon
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Wind River

Best Actor in a Film

  • Chadwick Boseman in Black Panther
  • Ryan Gosling in Blade Runner 2049
  • Mark Hamill in Star Wars: The Last Jedi
  • Hugh Jackman in Logan
  • Daniel Kaluuya in Get Out
  • Andy Serkis in War for the Planet of the Apes
  • Vince Vaughn in Brawl in Cell Block 99

Best Actress in a Film

  • Gal Gadot in Wonder Woman
  • Sally Hawkins in The Shape of Water
  • Frances McDormand in Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Lupita Nyong’o in Black Panther
  • Rosamund Pike in Hostiles
  • Daisy Ridley in Star Wars: The Last Jedi
  • Emma Watson in Beauty and the Beast

Best Supporting Actor in a Film

  • Harrison Ford in Blade Runner 2049
  • Michael B. Jordan in Black Panther
  • Michael Keaton in Spider-Man: Homecoming
  • Chris Pine in Wonder Woman
  • Michael Rooker in Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Bill Skarsgard in It
  • Patrick Stewart in Logan

Best Supporting Actress in a Film

  • Ana De Armas in Blade Runner 2049
  • Carrie Fisher in Star Wars: The Last Jedi
  • Danai Gurira in Black Panther
  • Lois Smith in Marjorie Prime
  • Octavia Spencer in The Shape of Water
  • Tessa Thompson in Thor: Ragnarok
  • Kelly Marie Tran in Star Wars: The Last Jedi

Best Performance by a Younger Actor in a Film

  • Tom Holland in Spider-Man: Homecoming
  • Dafne Keen in Logan
  • Sophia Lillis in It
  • Millicent Simmons in Wonderstruck
  • Jacob Tremblay in Wonder
  • Letitia Wright in Black Panther
  • Zendaya in Spider-Man: Homecoming

Best Film Director

  • Ryan Coogler in Black Panther
  • Guillermo del Toro in The Shape of Water
  • Patty Jenkins in Wonder Woman
  • Rian Johnson in Star Wars: The Last Jedi
  • Jordan Peele in Get Out
  • Matt Reeves in War for the Planet of the Apes
  • Denis Villeneuve in Blade Runner 2049

Best Film Screenplay

  • Ryan Coogler, Joe Robert Cole for Black Panther
  • Hampton Fancher, Michael Green “Blade Runner 2049
  • Jordan Peele “Get Out
  • Scott Frank, James Mangold, Michael Green “Logan
  • Guillermo del Toro, Vanessa Taylor “The Shape of Water
  • Rian Johnson “Star Wars: The Last Jedi
  • Allan Heinberg “Wonder Woman

Best Film Production Design

  • Sarah Greenwood “Beauty and the Beast
  • Hannah Beachler “Black Panther
  • Dennis Gassner “Blade Runner 2049
  • Paul Denham Austerberry “The Shape of Water
  • Rick Heinrichs “Star Wars: The Last Jedi
  • Hugues Tissandier “Valerian and the City of A Thousand Planets

Best Film Editing

  • Michael P. Shawver, Claudia Castello “Black Panther
  • Paul Rubell, Christian Wagner in The Fate of the Furious
  • Gregory Plotkin in Get Out
  • Michael McCusker, Dirk Westervelt in Logan
  • Sidney Wolinsky in The Shape of Water
  • Bob Ducsay in Star Wars: The Last Jedi

Best Film Music

  • Ludwig Goransson in Black Panther
  • Michael Giacchino in Coco
  • John Debney, Joseph Trapanese in The Greatest Showman
  • Alexandre Desplat in The Shape of Water
  • John Williams in Star Wars: The Last Jedi
  • Carter Burwell in Wonderstruck

Best Film Costume Designer

  • Jacqueline Durran in Beauty and the Beast
  • Ruth E. Carter in Black Panther
  • Ellen Mirojnick in The Greatest Showman
  • Michael Kaplan in Star Wars: The Last Jedi
  • Olivier Beriot in Valerian and the City of A Thousand Planets
  • Lindy Hemming in Wonder Woman

Best Film Make-Up

  • Joel Harlow, Ken Diaz in Black Panther
  • Donald Mowat in Blade Runner 2049
  • John Blake, Brian Sipe in Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Alec Gillis, Sean Sansom, Tom Woodruff, Jr., Shane Zander in It
  • Mike Hill, Shane Mahan in The Shape of Water
    Peter Swords King, Neal Scanlan in Star Wars: The Last Jedi
  • Arjen Tuiten in Wonder

Best Film Special / Visual Effects

  • Geoffrey Baumann, Craig Hammack, Dan Sudick in Black Panther
  • John Nelson, Paul Lambert, Richard R. Hoover, Gerd Nefzer in Blade Runner 2049
  • Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner, Dan Sudick in Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza, Mike Meinardus in Kong: Skull Island
  • Ben Morris, Mike Mulholland, Chris Corbould, Neal Scanlan in Star Wars: The Last Jedi
  • Joe Letteri, Dan Lemmon, Daniel Barrett, Joel Whist in War for the Planet of the Apes

Best Independent Film Release

  • I, Tonya
  • LBJ
  • Lucky
  • Professor Marston and the Wonder Women
  • Super Dark Times
  • Wonder
  • Wonderstruck

Best International Film Release

  • Baahubali 2: The Conclusion
  • Brimstone
  • The Lodgers
  • The Man Who Invented Christmas
  • The Square
  • Wolf Warrior 2

Best Animated Film Release

  • Cars 3
  • Coco
  • Despicable Me 3
  • The Boss Baby
  • Your Name

TELEVISION

Best Superhero Television Series

  • Arrow
  • Black Lightning
  • The Flash
  • DC’s Legends of Tomorrow
  • Gotham
  • Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.
  • Supergirl

Best Science Fiction Television Series

  • The 100
  • Colony
  • Doctor Who
  • The Expanse
  • The Orville
  • Salvation
  • The X-Files

Best Fantasy Television Series

  • American Gods
  • Game of Thrones
  • The Good Place
  • Knightfall
  • The Librarians
  • The Magicians
  • Outlander

Best Horror Television Series

  • American Horror Story: Cult
  • Ash vs. Evil Dead
  • Fear the Walking Dead
  • Preacher
  • The Strain
  • Teen Wolf
  • The Walking Dead

Best Action/Thriller Television Series

  • The Alienist
  • Animal Kingdom
  • Better Call Saul
  • Fargo
  • Into the Badlands
  • Mr. Mercedes
  • Riverdale

Best Presentation on Television

  • Channel Zero
  • Descendants 2
  • Doctor Who: Twice Upon a Time
  • Mystery Science Theatre 3000: The Return
  • Okja
  • The Sinner
  • Twin Peaks: The Return

Best Actor on a Television Series

  • Jon Bernthal in Marvel’s The Punisher
  • Bruce Campbell in Ash vs. Evil Dead
  • Sam Heughan in Outlander
  • Jason Isaacs in Star Trek: Discovery
  • Andrew Lincoln in The Walking Dead
  • Seth MacFarlane in The Orville
  • Kyle MacLachlan in Twin Peaks: The Return
  • Ricky Whittle in American Gods

Best Actress on a Television Series

  • Gillian Anderson in The X-Files (Fox Television)
  • Caitriona Balfe in Outlander
  • Melissa Benoist in Supergirl
  • Lena Headey in Game of Thrones
  • Sonequa Martin-Green in Star Trek: Discovery
  • Adrianne Palicki in The Orville
  • Sarah Paulson in American Horror Story: Cult
  • Mary Elizabeth Winstead in Fargo

Best Supporting Actor on a Television Series

  • Nikolaj Coster-Waldau in Game of Thrones
  • Miguel Ferrer in Twin Peaks: The Return
  • Kit Harington in Game of Thrones
  • Doug Jones in Star Trek: Discovery
  • Christian Kane in The Librarians
  • Michael McKean in Better Call Saul
  • Khary Payton in The Walking Dead
  • Evan Peters in American Horror Story: Cult

Best Supporting Actress on a Television Series

  • Odette Annable in Supergirl
  • Dakota Fanning in The Alienist
  • Danai Gurira in The Walking Dead
  • Melissa McBride in The Walking Dead
  • Candice Patton in The Flash
  • Adina Porter in American Horror Story: Cult
  • Krysten Ritter in Marvel’s The Defenders
  • Rhea Seehorn in Better Call Saul

Best Performance by a Younger Actor on a Television Series

  • KJ Apa in Riverdale
  • Milly Bobby Brown in Stranger Things
  • Max Charles in The Strain
  • Alycia Debnam-Carey in Fear the Walking Dead
  • David Mazouz in Gotham
  • Lili Reinhart in Riverdale
  • Chandler Riggs in The Walking Dead
  • Cole Spouse in Riverdale

Best Guest-Starring Performance on Television

  • Bryan Cranston in Philip K. Dick’s Electric Dreams
  • Michael Greyeyes in Fear the Walking Dead
  • David Lynch in Twin Peaks: The Return
  • Jeffrey Dean Morgan in The Walking Dead
  • Rachel Nichols in The Librarians
  • Jesse Plemons in Black Mirror
  • Hartley Sawyer in The Flash
  • Michelle Yeoh in Star Trek: Discovery

Best Animated Series on Television

  • Archer
  • Bojack Horseman
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • Family Guy
  • Rick and Morty
  • The Simpsons
  • Star Wars Rebels

Best New Media Television Series

  • Altered Carbon
  • Black Mirror
  • The Handmaid’s Tale
  • Mindhunter
  • Philip K. Dick’s Electric Dreams
  • Star Trek: Discovery
  • Stranger Things

Best New Media Superhero Series

  • Future Man
  • Marvel’s The Defenders
  • Marvel’s Iron Fist
  • Marvel’s Runaways
  • Marvel’s The Punisher
  • The Tick

HOME ENTERTAINMENT

Best DVD/BD Release

  • 2:22
  • Colossal
  • Cult of Chucky
  • Dave Made a Maze
  • The Devil’s Whisper
  • The Man from Earth: Holocene

Best DVD/BD Classic Film Release

  • Caltiki The Immortal Monster
  • Deluge
  • Lifeboat
  • The Mephisto Waltz
  • The Old Dark House
  • Tobor the Great

Best DVD/BD Special Edition Release

  • Lost Horizon (80th Anniversary)
  • The Lost World Deluxe Edition
  • Night of the Living Dead
  • Re-Animator Special Edition
  • Speed Racer Collector’s Edition
  • Suspiria 40th Anniversary Edition

Best DVD/BD Collection Release

  • OSS 117 Five Film Collection
  • Abbott and Costello Rarities
  • The Adventures of Captain Marvel
  • Christopher Nolan 4K Collection
  • Dracula Complete Legacy Collection
  • Fritz Lang: The Silent Films
  • The Mummy Complete Legacy Collection

Best DVD/BD Television Series Release

  • American Gods (Season 1)
  • Grimm: The Complete Collection
  • The Rockford Files: The Complete Series
  • Twin Peaks: A Limited Event Series
  • The Vampire Diaries (The Complete Series)
  • Westworld: Season One: The Maze

LIVE STAGE PRODUCTION

Best Local Live Theatre Production

  • Finding Neverland at Segerstrom Center for the Arts
  • Miracle on 34th Street at Pasadena Playhouse
  • Oklahoma! at 3D Theatricals
  • Something Rotten at Segerstrom Center for the Arts
  • Spamalot at 3D Theatricals
  • Zoot Suit at Mark Taper Forum

For more information…

Razzie Awards

The 38th annual Razzie Award “winners” have been announced. The Razzies are given for the worst films to hit theatres in a given year. Below is a complete listing of winners.

  • Worst Picture: The Emoji Movie
  • Worst Actor: Tom Cruise in The Mummy
  • Worst Actress: Tyler Perry in Boo 2!: A Madea Halloween
  • Worst Supporting Actor: Mel Gibson in Daddy’s Home 2
  • Worst Supporting Actress: Kim Basinger in Fifty Shades Darker
  • Worst Screen Combo: Any Two Obnoxious Emojis in The Emoji Movie
  • Worst Director: Anthony (Tony) Leonidis for The Emoji Movie
  • Worst Screenplay: Tony Leonidis, Eric Siegel, and Mike White for The Emoji Movie
  • Worst Prequel, Remake, Rip-Off or Sequel: Fifty Shades Darker

For more information…

Oscar Winners

The winners of this year’s Academy Awards were announced on March 4. Categories with winners of genre interest are listed below. Depending on the categorization of The Shape of Water, this may be the first time a science fiction film (as opposed to horror or fantasy) has won the Best Picture Oscar.

  • Best Picture: The Shape of Water
  • Animated Feature Film: Coco
  • Cinematography: Roger A. Deakins, Blade Runner 2049
  • Directing: Guillermo del Toro, The Shape of Water
  • Music (Original Score): Alexandre Desplay, The Shape of Water
  • Music (Original Song): “Remember Me,” Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez, from Coco
  • Production Design: Production Design: Paul Denham Austerberry, Set Decoration: Shane Vieau and Jeff Melvin, The Shape of Water
  • Animated Short: Dear Basketball
  • Visual Effects: John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert, and Richard R. Hoover, Blade Runner 2049
  • Writing (Original Screenplay): Get Out, written by Jordan Peele

For more information…

Obituary: David Ogden Stiers

Actor David Ogden Stiers (b.1942) died on March 3. Best known for his portrayal of Charles Emerson Winchester III on MASH, he also voiced Cogsworth in Beauty and the Beast, Harcourt in Atlantis: The Lost Empire, Jumba Lilo & Stitch, Radcliffe & Wiggins in Pocahontas, and Solovar in Justice League, and Justice League Unlimited. His on-screen SF appearances included appearances in the film THX 1138, Star Trek: The Next Generation, The Outer Limits, and Stargate: Atlantis.

Obituary: Marty Allen

Comedian Marty Allen (b.Morton David Alpern, 1922) died on February 12. Best known as a nightclub comedian, he teamed up with Steve Rossi to form the act Allen & Rossi, which appeared on the Ed Sullivan Show the night the Beatles debuted. He made several films and television appearances, including in an episode of Night Gallery.

Obituary: Jóhann Jóhannsson

Composer Jóhann Jóhannsson (b.1969) died on February 9. Jóhannsson composed the music for the films Arrival and The Theory of Everything, being nominated for an Oscar for the latter film, as well as Sicario. Other science fiction films with his music included By day and by Night and the shorts Junk Love and The Sea of Perdition.