Parsec Nominations

The nominations for this year’s Parsec Awards, presented for excellence in science fiction podcasting, have been released. The winners will be announced at Dragon*Con on September 4 in Atlanta.

Best Speculative Fiction Story (Short Form)

  • “The Astonishing Amulet of Amenartas,” by Nathan Lowell
  • “Loyalty,” written by Renee Jordan; edited and performed by Arioch Morningstar
  • “Neighbors,” by Eddy Jones, read by Arioch Morningstar
  • “Saying the Names,” by Maggie Clark
  • “The Taste of Starlight,” by John R. Fultz

Best Speculative Fiction Story (Novella Form)

  • Act of Will, by M. Darusha Wehm
  • FRANK – Vol.01: Boiling Point, by Neil Colquhoun
  • The Hidden Institute, by Brand Gamblin
  • Kissyman & the Gentleman, by Scott Sigler
  • Marco and the Red Granny, by Mur Lafferty

Best Speculative Fiction Story (Long Form)

  • Ancestor, by Scott Sigler
  • Owner’s Share, by Nathan Lowell
  • The Prince of Hazel and Oak, by John Lenahan
  • Secret World Chronicle, by Veronica Giguere
  • Valhai, by Gillian Andrews

Best Speculative Fiction Audio Drama (Short Form)

  • BrokenSea Doctor Who, by Paul Mannering, Mark Kalita, and Stevie K. Farnaby
  • The Dixie Stenberg and Brassy Battalion Adventure Theater, by Pendant Productions
  • “A Place So Foreign,” by Cory Doctorow
  • The Radio Adventures of Dr. Floyd, by Grant Baciocco and Doug Price
  • “This Must Be The Place,” by Elliot Bangs

Best Speculative Fiction Audio Drama (Long Form)

  • The Account, by Cayenne Chris Conroy
  • Decoder Ring Theatre, by Gregg Taylor
  • The GearHeart, by Alex White
  • HG World, by Jay Smith
  • We’re Alive, by KC Wayland & Shane Salk

Best Speculative Fiction Video Story

  • Grant’s Advent Calendar Video Podcast

Best Speculative Fiction Magazine or Anthology Podcast

  • Dark Fiction Magazine
  • Drabblecast
  • The Dunesteef Audio Fiction Magazine
  • Escape Pod
  • Flash Pulp

Best New Speculative Fiction Podcaster/Team

  • The Ballad of Iron Percy
  • Cobalt City Adventures Unlimited
  • The Doctor Who Podcast
  • Redline Theatre
  • Tuesday Terror

Best Speculative Fiction Fan or News Podcast (Specific)

  • The H.P. Lovecraft Literary Podcast
  • Pendant Backstage
  • PodCulture: TARDIS Interruptus
  • This Week in Pendant
  • Tuning in to SciFi TV

Best Speculative Fiction Fan or News Podcast (General)

  • Geek Out With Mainframe
  • PodCulture
  • Scifi Diner
  • StarShipSofa
  • WhatTheCast

Best Podcast about Speculative Fiction Content Creation

  • Adventures in Scifi Publishing
  • Fullcast Podcast
  • Get Published
  • I Should Be Writing
  • Podcast Teardown

Best Fact Behind the Fiction Podcast

  • Astronomy Cast
  • Planetary Radio
  • Skepticality
  • The Skeptics’ Guide to the Universe
  • Skeptoid

Best Speculative Fiction Comedy/Parody Podcast

  • comedy4cast
  • Dragon*ConTV
  • Geologic Podcast
  • Requiem of the Outcast
  • Technorama

Best Speculative Fiction Music Podcast

  • The Funny Music Podcast
  • The GeekSpin
  • Radio Free Hipster
  • Renaissance Festival Podcast

Best Youth Driven Speculative Fiction Podcast (Trial Category for 2011)

  • Aaron’s World
  • Princess Scientist’s Book Club

For more information…

Squeecast Launch

SF Squeecast, a monthly podcast, is scheduled to launch on June 30, 2011. Featuring Elizabeth Bear, Paul Cornell, Seanan McGuire, Lynne M. Thomas, and Catherynne M. Valente, the podcast will focus on works of science fiction that make the contributors happy.

For more information…

Parsec Call for Nominations

The Parsec Awards, given for excellence in science fiction podcasting, are open for nominations. The award was founded in 2005 and is presented annually at Dragon*Con. Nominations in 15 categories are open until June 1.

For more information…

TAFF Podcast

All four contenders for this year’s Trans-Atlantic Fan Fund race to travel from Europe to North America, have participated in a podcast of interviews with Jim Mowatt. This year’s candidates include Graham Charnock, John Coxen, Liam Proven, and Paul Treadaway. TAFF voting is open until March 12, 2011.

For the podcast…
For more information on TAFF…

Parsec Awards

The Parsec Awards for podcasting were presented at Dragon*Con on September 4. The winners are listed below.

  • Best Speculative Fiction Story (Short Form): “The Tank,” Scott Sigler
  • Best Speculative Fiction Story (Novella Form): “Personal Effects: Sword of Blood,” by J.C. Hutchins
  • Best Speculative Fiction Story (Long Form): Captain’s Share, by Nathan Lowell
  • Best Speculative Fiction Audio Drama (Short Form): “Whispers in the Wood,” Chris Lester
  • Best Speculative Fiction Audio Drama (Long Form): Decoder Ring Theatre, by Gregg Taylor
  • Best Speculative Fiction Video Story: GOLD: Season 1, by David Nett & Andrew Deutsch
  • Best Speculative Fiction Magazine or Anthology Podcast: The Drabblecast, Norm Sherman, ed.
  • Best New Speculative Fiction Podcaster/Team: In The Gloaming, Nathaniel Tapley
  • Best Speculative Fiction Fan or News Podcast (Specific): The Signal, featuring Kari Haley, Kevin Bachelder, Kara Helgren, Les Howard, Jutta Jordans, Dave Tomasic, Andy King, Nick Edwards, Miranda Thomas, Helen Eaton, Anna Snyder, James Parkinson, & Jill Arroway
  • Best Speculative Fiction Fan or News Podcast (General): Galactic Watercooler, featuring Audra, Chuck, & Sean
  • Best Podcast about Speculative Fiction Content Creation: Writing Excuses, featuring Brandon Sanderson, Dan Wells, Eric James Stone, Howard Tayler, & Stacy Whitman
  • Best Fact Behind the Fiction Podcast: Skeptoid, featuring Brian Dunning
  • Best Speculative Fiction Comedy/Parody Podcast: Teknikal Diffikulties, featuring Cayenne Chris Conroy
  • Best Speculative Fiction Music Podcast: Radio Free Hipster, featuring Z.

For more information…

Parsec Nominees

The nominations for this year’s Parsec Awards, presented for excellence in science fiction podcasting, have been released. The winners will be announced at Dragon*Con in Atlanta.

Best Speculative Fiction Story (Short Form)

  • Clarkesworld Magazine – “The Things,” by Peter Watts
  • Podcastle – “Restless in my Hand,” by Tim Pratt
  • Tales of the Children – “Swimming Lessons,” by Gabrielle Harbowy
  • “The Tank,” by Scott Sigler
  • The Dunesteef Audio Fiction Magazine – “A Princess Of Earth,” by Mike Resnick

Best Speculative Fiction Story (Novella Form)

  • “Tattoo,” by Paul Elard Cooley
  • “7th Son: 7 Days,” by J.C. Hutchins
  • “Heaven – Season Five: War,” by Mur Lafferty
  • “Personal Effects: Sword of Blood,” by J.C. Hutchins
  • “Title Fight,” by Scott Sigler & Matt Wallace

Best Speculative Fiction Story (Long Form)

  • 7th Son: Descent, by J.C. Hutchins
  • Captain’s Share, by Nathan Lowell
  • Infected, by Scott Sigler
  • Underwood and Flinch, by Mike Bennett
  • Secret World Chronicle, by Mercedes Lackey, Dennis Lee, Steve Libbey, and Cody Martin, with the reading done by Veronica Giguere

Best Speculative Fiction Audio Drama (Short Form)

  • The Metamor City Podcast – “Whispers in the Wood,” by Chris Lester
  • In The Gloaming, by Nathaniel Tapley
  • Batman: The Ace of Detectives, by Pendant Productions
  • Sea of Stars: A Voyage of the Space Cruiser Argo, by Devin Cox
  • The Radio Adventures of Dr. Floyd, by Grant Baciocco & Doug Price

Best Speculative Fiction Audio Drama (Long Form)

  • Star Trek: Outpost, by Daniel McIntosh & Tony Raymond
  • Twilight Theatre – “Sides,” by Mike Murphy
  • We’re Alive, by KC Wayland, Shane Salk, & Greyson Stone
  • The Byron Chronicles, by Eric Busby
  • Decoder Ring Theatre, by Gregg Taylor

Best Speculative Fiction Video Story

  • Calls for Cthulhu, by Brand Gamblin
  • GOLD: Season 1, by David Nett & Andrew Deutsch
  • Grant’s Advent Calendar, by Grant Baciocco
  • The Radio Adventures of Dr. Floyd, by Grant Baciocco & Doug Price

Best Speculative Fiction Magazine or Anthology Podcast

  • The Drabblecast, edited by Norm Sherman
  • Erotica à la Carte, edited by P. J. Ballantine
  • The Crypt, edited by Scott Sigler
  • Escape Pod, edited by Mur Lafferty
  • Variant Frequencies, edited by Rick Stringer

Best New Speculative Fiction Podcaster/Team

  • Brass Needles, hosted by Miss Kalendar
  • The Dreamer’s Thread, by Starla Huchton
  • The Gearheart, by Alexander White
  • In The Gloaming, by Nathaniel Tapley
  • ShadowCast Audio Anthology, by Jason Warden

Best Speculative Fiction Fan or News Podcast (Specific)

  • The ScapeCast, featuring Brent Barrett, Chris Polansky, Hank Shiffman, Kevin Bachelder, Kimberly Thompson, Lindy Rae, Michael Falkner, Sammy Mohr, & Wendy Hembrock
  • The Signal, featuring Kari Haley, Kevin Bachelder, Kara Helgren, Les Howard, Jutta Jordans, Dave Tomasic, Andy King, Nick Edwards, Miranda Thomas, Helen Eaton, Anna Snyder, James Parkinson, & Jill Arroway
  • The Babylon Podcast, featuring Tim Callender, Summer Brooks, & Jeffrey Willerth
  • The ForceCast, featuring Jason Swank & Jimmy “Mac” McInerney
  • The H.P. Lovecraft Literary Podcast, featuring Chris Lackey & Chad Fifer

Best Speculative Fiction Fan or News Podcast (General)

  • Television Zombies, featuring Tina, Chris, Jeff, & Chuck
  • PodCulture, featuring Brad, Glenn, Christina, & Adam
  • Galactic Watercooler, featuring Audra, Chuck, & Sean
  • Geek Radio Daily, featuring Billy Flynn, The Flynstress, & The Bruce
  • WhatTheCast, featuring Brian, Stephen, Crispy, & Patrick

Best Podcast about Speculative Fiction Content Creation

  • The Dead Robots’ Society, featuring Justin Macumber, Ryan Stevenson, Terry Mixon, & P.G. Holyfield
  • Writing Excuses, featuring Brandon Sanderson, Dan Wells, Eric James Stone, Howard Tayler, & Stacy Whitman
  • The Henson.com Podcast
  • I Should Be Writing, featuring Mur Lafferty
  • Unleashed featuring, James Melzer

Best Fact Behind the Fiction Podcast

  • The 365 Days of Astronomy, featuring the Astrosphere New Media Association
  • The Command Line Podcast, featuring Thomas Gideon
  • Skepticality, featuring Derek Colanduno & Robynn “Swoopy” McCarthy
  • The Skeptics’ Guide to the Universe, featuring Steven Novella, Robert Novella, Rebecca Watson, Evan Bernstein, Jay Novella, & Perry DeAngelis
  • Skeptoid, featuring Brian Dunning

Best Speculative Fiction Comedy/Parody Podcast

  • Dragon*ConTV, featuring Brian Richardson & crew
  • Bell’s In The Batfry, featuring John Bell
  • Teknikal Diffikulties, featuring Cayenne Chris Conroy
  • Comedy4Cast, featuring Clinton Alvord
  • Frequency of Fear, featuring Zombie Astronaut

For more information…

Chronic Rift Nominees

The Chronic Rift video podcast has announced its nominees for the Chronic Rift Round Table Awards. Anyone may vote for the winners at the Chronic Rift’s website.

Best Writer of a Novel, Short Story, or Comic Book

  • Lili St. Crow, Strange Angels
  • Gregg Taylor, The Crime Cabal and The Mind Master
  • George Pelecanos, The Way Home
  • Suzanne Collins, Catching Fire

Best Editor of a Magazine, Anthology, or Comic Book

  • Tom Pomplun, Science Fiction Classics (Graphic Classics series)
  • Aaron Sparrow, BOOM! Kids

Best Artist of a Comic Book

  • Sam Hart & Artur Fujita, Outlaw: The Legend of Robin Hood
  • Peter Krause, Irredeemable

Best Cover Artist of a Book, Magazine, or Comic Book

  • Frank Cho, Jennifer’s Body
  • John Picacio, various works

Best Novel

  • Catching Fire, by Suzanne Collins
  • The Magicians, Lev Grossman
  • The Mind Master, Gregg Taylor
  • Flesh and Fire, Laura Anne Gilman

Best Nonfiction Book

  • Stitches: A Memoir, by David Small
  • Baseball Prospectus 2009

Best Comic Book

  • Doctor Horrible’s Sing-A-Long-Blog, by Zack Whedon
  • Tyranny, by Lesley Fairfield
  • The Muppet Show, by Roger Langridge

Best Web Comic

  • Sheldon
  • Freefall
  • XKCD

Best Nonfiction Magazine

  • Smithsonian
  • SFX

Best TV Episode

  • Mad Men, “The Grown Ups”
  • Torchwood: Children of Earth, “Day Three”
  • Fringe, “Grey Matters”
  • Leverage, “The First David Job”
  • Leverage, “The Second David Job”

Best Movie

  • Gamorrah
  • Up
  • G-Force
  • The Imaginarium of Dr. Parnassus

Best Special Effects in a Movie or TV Series

  • G-Force
  • Star Trek
  • Avatar

Best Podcast

  • Better in the Dark
  • H.P. Lovecraft Literary Podcast
  • Decoder Ring Theater
  • The Scapecast

Best Website

  • Dragonsfoot.org
  • The Institute of Official Cheer (http://www.lileks.com/institute/index.html)
  • epguides.com
  • ComicMix.com

Best Director of a TV Show or Movie

  • Michael Weiner for Mad Men
  • Graeme Harper for Doctor Who
  • JJ Abrams for Star Trek
  • Guy Ritchie for Sherlock Holmes

Best Performer in a TV Show or Movie

  • Michael C. Hall on Dexter
  • Bernard Cribbins on Doctor Who
  • John Noble on Fringe

Best Writer of a TV Show or Movie

  • Russell T. Davies for Doctor Who/Torchwood
  • Ashley Edward Miller & Zack Stentz for Fringe
  • John Rogers & Chris Downey for Leverage

Best Animation

  • The Princess and the Frog
  • Coraline
  • Up
  • The Venture Bros.

Best Character

  • Dexter on Dexter
  • Wilf on Doctor Who
  • Dr. Walter Bishop on Fringe
  • Dogberry on HG World
  • Dr. Helena Magnus on Sanctuary

Best Thing of 2009

  • Season 3 of The Guild
  • Torchwood: Children of Earth
  • V returns to TV!

Hall of Fame

  • Douglas Adams
  • William Hartnell
  • Neil Gaiman
  • Ursula K. Le Guin

For more information…