Earthlike Planet Discovered

NASA has announced that the Kepler Spacecraft has discovered a planet orbiting 1,400 light years away in the constellation Cygnus. The planet, designated Kepler-452b, is 60% wider than earth and has 5 times the Earth’s mass. It orbits its primary every 385 days within the “Goldilocks Zone” and is believed to have an atmosphere and may have oceans and continents.

For more information…

Lindgren Leaves for Sasquan

Sasquan Special Guest Kjell Lindgren left for Sasquan yesterday aboard a Soyuz capsule which will carry him to the International Space Station, from which he will participate in Sasquan programming. Once Lindgren’s flight had cleared the Baikonur Cosmodrome in Kazakhstan, Sasquan arranged to cancel a contingency hotel room for Lindgren, apparently being the first time the Spokane Convention Visitor’s Bureau had ever received the reason “He’s in space” for a room cancellation, according to Sasquan Vice Chair Glenn Glazer.

For more information…

Obituary: E. L. Doctorow

Author E. L. Doctorow (b.1931) died on July 21. Not particularly known as a genre author, in 1976, Doctorow was nominated for the Nebula Award for his novel Ragtime, which would eventually be turned into a Broadway musical.

Obituary: Theodore Bikel

Actor Theodore Bikel (b.1924) died on July 20. Best known for creating the role of Captain von Trapp in the play The Sound of Music and performing in productions of Fiddler on the Roof, Bikel also had numerous genre roles, including Rabbi Koslov in an episode of Babylon 5, the voice of Aragorn in the Rankin-Bass Lord of the Rings, Sergey Rozhenko in an episode of Star Trek: The Next Generation, and more.

British Fantasy Award Nominations

The British Fantasy Away nominees have been announced. The winners be selected by the previously announced juries, while the British Fantasy Society committee will pick the winner of the special award (the Karl Edward Wagner Award). The winners will be announced at an awards ceremony at FantasyCon 2015 in Nottingham on 25 October 2015.

Best Anthology

  • The Alchemy Press Book of Urban Mythic 2, edited by Jan Edwards and Jenny Barber
  • Horror Uncut: Tales of Social Insecurity and Economic Unease, edited by by Joel Lane and Tom Johnstone
  • Lightspeed: Women Destroy Science Fiction Special Issue, edited by Christie Yant
  • The Spectral Book of Horror Stories, edited by Mark Morris
  • Terror Tales of Wales, edited by Paul Finch

Best Artist

  • Ben Baldwin
  • Vincent Chong
  • Les Edwards
  • Sarah Anne Langton
  • Karla Ortiz
  • Daniele Serra

Best Collection

  • Black Gods Kiss, by Lavie Tidhar
  • The Bright Day Is Done, by Carole Johnstone
  • Gifts for the One Who Comes After, by Helen Marshall
  • Nick Nightmare Investigates, by Adrian Cole
  • Scruffians! Stories of Better Sodomites, by Hal Duncan

Best Comic/Graphic Novel

  • Cemetery Girl, by Charlaine Harris, Christopher Golden and Don Kramer
  • Grandville Noël, by Bryan Talbot
  • Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples
  • Seconds, by Bryan Lee O’Malley
  • Through the Woods, by Emily Carroll
  • The Wicked + The Divine, by Kieron Gillen and Jamie McKelvie

Best Fantasy Novel (The Robert Holdstock Award)

  • Breed, by KT Davies
  • City of Stairs, by Robert Jackson Bennett
  • Cuckoo Song, by Frances Hardinge
  • A Man Lies Dreaming, by Lavie Tidhar
  • The Moon King, by Neil Williamson
  • The Relic Guild, by Edward Cox

Best Film/Television Episode

  • Birdman: Or (The Unexpected Virtue of Ignorance), by Alejandro González Iñárritu
  • Black Mirror: White Christmas, by Charlie Brooker
  • Guardians of the Galaxy, by James Gunn and Nicole Perlman
  • Interstellar, by Christopher Nolan and Jonathan Nolan
  • Under the Skin, by Walter Campbell and Jonathan Glazer

Best Horror Novel (the August Derleth Award)

  • The End, by Gary McMahon
  • The Girl With All the Gifts, by M.R. Carey
  • The Last Plague, by Rich Hawkins
  • No One Gets Out Alive, by Adam Nevill
  • Station Eleven, by Emily St John Mandel
  • The Unquiet House, by Alison Littlewood

Best Independent Press

  • The Alchemy Press (Peter Coleborn)
  • Fox Spirit Books (Adele Wearing)
  • NewCon Press (Ian Whates)
  • Spectral Press (Simon Marshall-Jones)

Best Magazine/Periodical

  • Black Static, edited by Andy Cox
  • Holdfast Magazine, edited by Laurel Sills and Lucy Smee
  • Interzone, edited by Andy Cox
  • Lightspeed, edited by John Joseph Adams
  • Sein und Werden, edited by Rachel Kendall

Best Newcomer (The Sydney J. Bounds Award)

  • Edward Cox, for The Relic Guild
  • Sarah Lotz, for The Three
  • Laura Mauro, for “Ptichka”
  • Den Patrick, for The Boy with the Porcelain Blade
  • Jen Williams, for The Copper Promise

Best Non-Fiction

  • D.F. Lewis Dreamcatcher Real-Time Reviews, by D.F. Lewis
  • Ginger Nuts of Horror, edited by Jim McLeod
  • Letters to Arkham: The Letters of Ramsey Campbell and August Derleth, 1961–1971, edited by S.T. Joshi
  • Rhapsody: Notes on Strange Fictions, by Hal Duncan
  • Sibilant Fricative: Essays & Reviews, by Adam Roberts
  • Touchstones: Essays on the Fantastic, by John Howard
  • You Are the Hero: A History of Fighting Fantasy Gamebooks, by Jonathan Green

Best Novella

  • Cold Turkey, by Carole Johnstone
  • Drive, by Mark West
  • Newspaper Heart, by Stephen Volk
  • Water For Drowning, by Ray Cluley

Best Short Story

  • “A Change of Heart,” by Gaie Sebold
  • “The Girl on the Suicide Bridge,” by J.A. Mains
  • “Ptichka,” by Laura Mauro
  • “A Woman’s Place,” by Emma Newman

For more information…

Wellman Award

The North Carolina Speculative Fiction Foundation announced the winner of the second Manly Wade Wellman Award at ConGregate on July 11. The award recognizes outstanding works of speculative fiction by North Carolina authors and is voted on by members of North Carolina SF cons. This is the second year Mur Lafferty has won, this time for her novel Ghost Train To New Orleans. She has recused herself from consideration for next year.

For more information…

Curt Siodmak Award

The Curt Siodmak Award for science fiction films and television in German was presented on August 15.

  • Best Science Fiction Film: Guardians of the Galaxy
  • Best Science Fiction Television: Doctor Who
  • Special Award: Der kleine Medicus: Bodynauten auf geheimer Mission

For more information…

Prix Bob Morane Nominations

Bob Morane Award was created in 1999 by Marc Bailly. It recognizes excellence in French science fiction publishing and the winners are selected by a jury of professional authors and editors.

French Novel

  • L’instinct du troll, by Jean-Claude Dunyach (The Instinct of the Troll)
  • Le mont 84, by Yves and Ada Remy (Mount 84)
  • Le manuscrit Robinson, by Laurent Whale (The Robinson Manuscript)
  • Lum’en, by Laurent Genefort
  • Le septième guerrier mage, by Paul Beorn (The Seventh Magus Warrior)
  • Royaume de vent et de colères, by Jean-Laurent Del Socorro (Kingdom of Wind and Anger)
  • L’héritage des rois passeurs, by Manon Fargetton (The Legacy of the Crossing Kings)
  • Le château des millions d’années, by Stéphane Przybylski (The Millions Years Castle)

Translated Novel

  • L’adjacent, by Christopher Priest, translated by Jacques Collin (The Adjacent)
  • La terre bleue de nos souvenirs, by Alastair Reynolds, translated by Laurent Queyssi (Blue Remembered Earth)
  • Dark Eden, by Chris Beckett, translated by Laurent-Philibert Caillat
  • Corps variables, by Marcel Theroux, translated by Stéphane Roques (Strange Bodies)
  • Le cercle de Farthing, by Jo Walton, translated by Luc Carissimo (Farthing)

Short Story

  • Fleurs de lune,” by Phil Becker (“Moon Flowers”)
  • Il faudrait pour grandir oublier la frontière,” by Sébastien Juillard (“To Grow We Should Forget the Border”)
  • Asulon,” by Li Cam
  • La ménagerie de papier,” by Ken Liu (“The Paper Managerie”)

Essays

  • Le guide Howard,” by Patrice Louinet (“The Robert E.Howard Guide”)
  • Philip K. Dick, simulacres et illusions,” by Richard Comballot (“Philip K.Dick, Simulacra and Illusions”)

For more information… (French)

Obituary: Alan Kupperberg

Artist Alan Kupperberg (b.1953) died on July 16. Kupperberg worked as an artist on many Marvel comics in the 1970s and 80s, including The Invaders, Thor, Defenders, and Spider-Man.

Sidewise Award Nominees

The Sidewise Award nominees have been announced. Presented to recognize excellence in alternate history and named for Murray Leinster’s 1934 short story “Sidewise in Time,” the winners will be announced at Sasquan, this year’s Worldcon, in Spokane, Washington, on August 21 at 2:00 PT.

Short Form:

  • “The Long Haul,” by Ken Liu
  • “The Girl with the Flaxen Hair,” by Igor Ljubuncic
  • “The Principles,” by Robert Reed
  • “Let No Man Put Asunder,” by Aaron Rosenberg
  • “The Black Sun,” by Lewis Shiner
  • “The More It Changes,” by Harry Turtledove

Long Form:

  • Second Front: The Allied Invasion of France, 1942-1943, by Alexander M. Grace, Sr.
  • The Enemy Within, by Kristine Kathryn Rusch
  • The Darkest Hour, by Tony Schumacher
  • V-S Day, by Allen Steele
  • My Real Children, by Jo Walton

For more information…