Aurealis Nominations

Fantasy Novel

  • The Undivided, by Jennifer Fallon
  • Ember and Ash, by Pamela Freeman
  • Stormlord’s Exile, by Glenda Larke
  • Debris, by Jo Anderton
  • The Shattered City, by Tansy Rayner Roberts

Fantasy Short Story

  • “Fruit of the Pipal Tree,” by Thoraiya Dyer
  • “The Proving of Smollett Standforth,” by Margo Lanagan
  • “Into the Clouds on High,” by Margo Lanagan
  • “Reading Coffee,” by Anthony Panegyris
  • “The Dark Night of Anton Weiss,” by D.C. White

Science Fiction Novel

  • Machine Man, by Max Barry
  • Children of Scarabaeus, by Sara Creasy
  • The Waterboys, by Peter Docker
  • Black Glass, by Meg Mundell
  • The Courier’s New Bicycle, by Kim Westwood

Science Fiction Short Story

  • “Flowers in the Shadow of the Garden,” by Joanne Anderton
  • “Desert Madonna,” by Robert Hood
  • “SIBO,” by Penelope Love
  • “Dead Low,” by Cat Sparks
  • “Rains of la Strange,” by Robert N Stephenson

Horror Novel

    No award will be presented in this category, but there are two honorable mentions.

  • The Broken Ones, by Stephen M. Irwin
  • The Business of Death, by Trent Jamieson

Horror Short Story

  • “And the Dead Shall Outnumber the Living,” by Deborah Biancotti
  • “The Past is a Bridge Best Left Burnt,” by Paul Haines
  • “The Short Go: a Future in Eight Seconds,” by Lisa L. Hannett
  • “Mulberry Boys,” by Margo Lanagan
  • “The Coffin Maker’s Daughter,” by Angela Slatter

Young Adult Novel

  • Shift, by Em Bailey
  • Secrets of Carrick: Tantony, by Ananda Braxton-Smith
  • The Shattering, by Karen Healey
  • Black Glass, by Meg Mundell
  • Only Ever Always, by Penni Russon

Young Adult Short Story

  • “Nation of the Night,” by Sue Isle
  • “Finishing School,” by Kathleen Jennings
  • “Seventy-Two Derwents,” by Cate Kennedy
  • “One Window,” by Martine Murray
  • “The Patrician,” by Tansy Rayner Roberts

Children’s Fiction (told primarily through words)

  • The Outcasts, by John Flanagan
  • The Paradise Trap, by Catherine Jinks
  • “It Began with a Tingle,” by Thalia Kalkapsakis
  • The Coming of the Whirlpool, by Andrew McGahan
  • City of Lies, by Lian Tanner

Children’s Fiction (told primarily through pictures)

  • The Ghost of Annabel Spoon, by Aaron Blabey (author and illustrator)
  • Sounds Spooky, by Christopher Cheng (author) and Sarah Davis (illustrator)
  • The Last Viking, by Norman Jorgensen (author) and James Foley (illustrator)
  • The Deep: Here be Dragons, by Tom Taylor (author) and James Brouwer (illustrator)
  • Vampyre, by Margaret Wild (author) and Andrew Yeo (illustrator)

Illustrated Book/Graphic Novel

  • Hidden, by Mirranda Burton (author and illustrator)
  • Torn, by Andrew Constant (author) and Joh James (illustrator), additional illustrators Nicola Scott, Emily Smith
  • Salsa Invertebraxa, by Mozchops (author and illustrator)
  • The Eldritch Kid: Whiskey and Hate, by Christian Read (author) and Michael Maier (illustrator)
  • The Deep: Here be Dragons, by Tom Taylor (author) and James Brouwer (illustrator)


  • Ghosts by Gaslight, edited by Jack Dann and Nick Gevers
  • Year’s Best Australian Fantasy and Horror 2010, edited by Liz Grzyb and Talie Helene
  • Ishtar, edited by Amanda Pillar and KV Taylor
  • The Best Science Fiction and Fantasy of the Year Volume 5, edited by Jonathan Strahan
  • Life on Mars, edited by Jonathan Strahan


  • Bad Power, by Deborah Biancotti
  • Last Days of Kali Yuga, by Paul Haines
  • Bluegrass Symphony, by Lisa Hannett
  • Nightsiders, by Sue Isle
  • Love and Romanpunk, by Tansy Rayner Roberts

For more information…

Obituary: Alicia Johnson

Australian fan Alicia Johnson died on March 11. Johnson was the wife of Robin Johnson, who was the fan guest of honor at Aussiecon IV. Johnson had been suffering from cancer and entered palliative care a couple of days before her death.

Obituary: Harold Hopkins

Australian actor Harold Hopkins (b.1944) died on December 11. Hopkins appeared in episodes of Nightmares & Dreamscapes: From the Stories of Stephen King, Beastmaster, Time Trax, and the film The Clinic.

Obituary: Don Sharp

Australian director Don Sharp (b.1922) died on December 18. Sharp directed and wrote numerous films, including The Kiss of the Vampire, Rasputin: The Mad Monk, Curse of the Fly, and Those Fantastic Flying Fools. Much of his work was done for Hammer Studios.

Obituary: Sara Douglass

Australian author Sara Douglass Warneke (b.1957) died on September 26 of ovarian cancer, with which she was diagnosed in 2010. Warneke, who wrote as Sara Douglass, had several of her historical based fantasies published in the US, including The Wayfarer Redemption series, the Crucible series, The Troy Game, and The Devil’s Diadem, published just last month.

Chronos Awards

The winners of the Chronos Awards, presented for science fiction in the Australian state of Victoria, were announced at Continuum 7 in Melbourne on June 10.

  • Best Long Fiction: Madigan Mine, by Kirstyn McDermott
  • Best Short Fiction: “Her Gallant Needs,” by Paul Haines
  • Best Artwork: Australis Imaginarium cover, by Shaun Tan
  • Best Fan Writer: Alexandra Pierce
  • Best Fan Written Work: “Review: The Secret Feminist Cabal by Helen Merrick,” by Alexandra Pierce
  • Best Fan Artwork: Continuum 6 Props, by Rachel Holkner
  • Best Fan Publication: Live Boxcutters Doctor Who at AussieCon IV, by Josh Kinal and John Richards
  • Best Achievement: Programming: AussieCon IV, by Sue Ann Barber and Grant Watson

For more information…

Cake Takes the DUFF

David Cake won DUFF (the Down Under Fan Fund) over Paula McGrath. On his third race to come from Down under to North America, Cake received 80 votes to McGrath’s 57. A total of 148 votes were cast, with the remaining split between “No Preference,” “Hold Over,” and “None of the Above.” Cake will travel to North America to attend Renovation, this year’s Worldcon.

Aurealis Winners

The winners for this year’s Aurealis Awards, presented for excellence in Australian speculative fiction, have been announced. The awards were presented on May 21 at a ceremony held at the Independent Theatre in Sydney.

  • Children’s Fiction (told primarily through words): The Keepers, by Lian Tanner
  • Children’s Fiction (told primarily through pictures): The Boy and the Toy, by Sonya Hartnett (writer) & Lucia Masciullo (illustrator)
  • Young Adult Short Story: “A Thousand Flowers, Margo Lanagan, Zombies Vs Unicorns, Allen & Unwin
  • Young Adult Novel: Guardian of the Dead, by Karen Healey
  • Best Illustrated Book/Graphic Novel: Changing Ways Book 1, by Justin Randall
  • Best Collection: The Girl With No Hands, by Angela Slatter
  • Best Anthology: Wings of Fire, edited by Jonathan Strahan & Marianne S. Jablon
  • Horror Short Story:”The Fear,” by Richard Harland
  • Horror Novel: Madigan Mine, by Kirstyn McDermott
  • Fantasy Short Story: “The February Dragon,” by LL Hannett & Angela Slatter
  • Fantasy Novel: Power and Majesty, by Tansy Rayner Roberts
  • Science Fiction Short Story: “The Heart of a Mouse,” by K.J. Bishop
  • Science Fiction Novel: Transformation Space, by Marianne de Pierres

For more information…

Other Australian Awards

In addition to the Ditmar Awards, the Australian national award, several other Australian awards were presented during the Ditmar ceremony at Swancon 36. They include:

  • A. Bertram Chandler Award: Paul Collins
  • Norma K. Hemming: Diamond Eyes, by Anita A. Bell
  • Peter McNamara Award: Lucy Sussex
  • William Atheling Jr Award for Criticism or Review: Tansy Rayner Roberts for A Modern Woman’s Guide to Classic Who

The A. Bertram Chandler Award is presented for outstanding achievement in Australian science fiction.
The Norma K. Hemming Award is presented for excellence in the exploration of themes of race, gender, class and sexuality. This is the first time this award has been presented.
The Peter McNamara Award is presented to a professional in the field of Australian science fiction.
The William Atheling Jr. Award is presented for criticism and reviews.

Ditmar Awards

The Ditmar Awards were presented at Swancon during the weekend of April 22-24. The Ditmars are selected by Australian fans.

  • Best Novel: Power and Majesty, by Tansy Rayner Roberts
  • Best Novella or Novelette: “The Company Articles of Edward Teach,” by Thoraiya Dyer
  • Best Short Story: (tie) “All the Love in the World,” by Cat Sparks; “She Said,” by Kirstyn McDermott
  • Best Collected Work: Sprawl, by Alisa Krasnostein
  • Best Artwork: The Lost Thing, by Andrew Ruhemann and Shaun Tan
  • Best Fan Writer: Alexandra Pierce for body of work including reviews at Australian Speculative Fiction in Focus
  • Best Fan Artist: Amanda Rainey for Swancon 36 logo
  • Best Fan Publication in Any Medium: Galactic Suburbia, podcast by Alisa Krasnostein, Tansy Rayner Roberts, and Alex Pierce
  • Best Achievement: Alisa Krasnostein, Kathryn Linge, Rachel Holkner, Alexandra Pierce, Tansy Rayner Roberts, and Tehani Wessely for Snapshot 2010
  • Best New Talent: Thoraiya Dyer