British Fantasy Awards Shortlist

The 2017 British Fantasy Award short list has been announced. The winners of these awards will now be decided by the previously announced juries. The winners will be announced at the awards ceremony on Sunday October 1, 2017, at FantasyCon 2017 in Peterborough, England.

Best Fantasy Novel (the Robert Holdstock Award)

  • The Summer Goddess, by Joanne Hall
  • The High King’s Vengeance, by Steven Poore
  • The Tiger and the Wolf, by Adrian Tchaikovsky
  • The Silver Tide, by Jen Williams

Best Horror Novel (the August Derleth Award)

  • The Searching Dead, by Ramsey Campbell
  • The Hidden People, by Alison Littlewood
  • 13 Minutes, by Sarah Pinborough
  • Disappearance at Devil’s Rock, by Paul Tremblay

Best Novella

  • Hammers on Bone, by Cassandra Khaw
  • The Ballad of Black Tom, by Victor LaValle
  • Bodies of Water, by V.H. Leslie
  • Every Heart a Doorway, by Seanan McGuire
  • The Grieving Stones, by Gary McMahon
  • Arrival of Missives, by Aliya Whiteley

Best Short Fiction

  • “Charmed Life,” by Simon Avery
  • “White Rabbit,” by Georgina Bruce
  • “Greenteeth,” by Gary Budden
  • “Waxy,” by Camilla Grudova
  • “The Watcher,” by Sammy H.K. Smith
  • “The Women’s Song,” by Nadine West

Best Collection

  • Sharp Ends, by Joe Abercrombie
  • The Unheimlich Manoeuvre, by Tracy Fahey
  • Some Will Not Sleep, by Adam Nevill
  • A Tiding of Magpies, by Peter Sutton
  • The Parts We Play, by Stephen Volk
  • Secret Language, by Neil Williamson

Best Anthology

  • Something Remains, edited by Peter Coleborn & Pauline E. Dungate,
  • Fight Like a Girl, edited by Joanne Hall & Roz Clarke
  • Asian Monsters, edited by Margrét Helgadóttir
  • People of Colo(u)r Destroy Science Fiction, edited by Nalo Hopkinson & Kristine Ong Muslim
  • The Starlit Wood, edited by Dominik Parisien & Navah Wolfe
  • Dead Letters, edited by Conrad Williams

Best Independent Press

  • Alchemy
  • Fox Spirit
  • Grimbold
  • NewCon
  • TTA

Best Non-Fiction

  • Blood Spectrum column, by Gary Couzens
  • The Geek Feminist Revolution, by Kameron Hurley
  • Ginger Nuts of Horror, by Jim McLeod
  • This Spectacular Darkness, by Joel Lane
  • The Women of Harry Potter series, by Sarah Gailey
  • Words Are My Matter: Writings about Life and Books, 2000-2016, by Ursula K. Le Guin

Best Magazine / Periodical

  • Black Static
  • Ginger Nuts of Horror
  • Interzone
  • Tor.com
  • Uncanny Magazine

Best Artist

  • Ben Baldwin
  • Evelinn Enoksen
  • Sarah Anne Langton
  • Daniele Serra

Best Comic / Graphic Novel

  • 2000AD (progs 1963-2011), edited by Matt Smith
  • Sixpack and Dogwelder: Hard Travelin’ Heroz (#1-5), by Garth Ennis & Russ Braun
  • Skal (Chapter 3, pages 1-19), by Jennie Gyllblad
  • Patsy Walker, A.K.A. Hellcat! (#2-13), by Kate Leth & Brittney Williams
  • Monstress, Volume 1: Awakening, by Marjorie Liu & Sana Takeda
  • Saga (#33-40), by Brian K. Vaughan & Fiona Staples

Best Film/Television Production

  • Arrival
  • Series three of Black Mirror
  • Captain America: Civil War
  • Deadpool
  • High Rise

Best Newcomer (the Sydney J. Bounds Award)

  • James Bennett, for Chasing Embers
  • Daniel Godfrey, for New Pompeii
  • Erika L Satifka, for Stay Crazy
  • Phil Sloman, for Becoming David
  • Martin Owton, for Exile

For more information…

British Fantasy Award Winners

The 2016 British Fantasy Award winners were announced on Sunday September 25, 2016, at FantasyCon 2016 in Scarborough: FantasyCon By The Sea.

  • Best Anthology: The Doll Collection, edited by Ellen Datlow
  • Best Artist: Julie Dillon
  • Best Collection: Ghost Summer: Stories, by Tananarive Due
  • Best Comic/Graphic Novel: Bitch Planet (#2–5), by Kelly Sue DeConnick, Valentine De Landro, Robert Wilson IV and Cris Peter
  • Ms. Marvel, Vol. 2: Generation Why, by G. Willow Wilson, Jacob Wyatt and Adrian Alphona
  • Best Fantasy Novel (the Robert Holdstock Award): Uprooted, by Naomi Novik
  • Best Film/Television Production: Jonathan Strange & Mr Norrell, by Peter Harness
  • Best Horror Novel (the August Derleth Award): Rawblood, by Catriona Ward
  • Best Independent Press: Angry Robot (Marc Gascoigne)
  • Best Magazine/Periodical: Beneath Ceaseless Skies, edited by Scott H. Andrews
  • Best Newcomer (the Sydney J. Bounds Award): Zen Cho, for Sorcerer to the Crown
  • Best Non-Fiction: Letters to Tiptree, edited by Alexandra Pierce and Alisa Krasnostein
  • Best Novella: The Pauper Prince and the Eucalyptus Jinn, by Usman T. Malik
  • Best Short Fiction: “Fabulous Beasts,” by Priya Sharma
  • Special Award (The Karl Edward Wagner Award): The FantasyCon redshirts, past and present

For more information…

British Fantasy Award Shortlist

The 2016 British Fantasy Award short list has been announced. The winners of these awards will now be decided by the previously announced juries. The winners will be announced at the awards ceremony on Sunday September 25, 2016, at FantasyCon 2016 in Scarborough: FantasyCon By The Sea.

Best Anthology

  • African Monsters, edited by Margrét Helgadóttir and Jo Thomas
  • Aickman’s Heirs, edited by Simon Strantzas
  • Best British Horror 2015, edited by Johnny Mains
  • The Doll Collection, edited by Ellen Datlow
  • The 2nd Spectral Book of Horror Stories, edited by Mark Morris

Best Artist

  • Ben Baldwin
  • Vincent Chong
  • Julie Dillon
  • Evelinn Enoksen
  • Sarah Anne Langton
  • Jeffrey Alan Love

Best Collection

  • Ghost Summer: Stories, by Tananarive Due
  • Monsters, by Paul Kane
  • Probably Monsters, by Ray Cluley
  • Scar City, by Joel Lane
  • Skein and Bone, by V.H. Leslie
  • The Stars Seem So Far Away, by Margrét Helgadóttir

Best Comic/Graphic Novel

  • Bitch Planet (#2–5), by Kelly Sue DeConnick, Valentine De Landro, Robert Wilson IV and Cris Peter
  • Ms. Marvel, Vol. 2: Generation Why, by G. Willow Wilson, Jacob Wyatt and Adrian Alphona
  • Nimona, by Noelle Stevenson
  • Red Sonja (#14–18), by Gail Simone and Walter Geovani
  • Saga (#25–32), by Brian K. Vaughan and Fiona Staples
  • The Sandman: Overture, by Neil Gaiman, J.H. Williams III and Dave Stewart

Best Fantasy Novel (the Robert Holdstock Award)

  • Guns of the Dawn, by Adrian Tchaikovsky
  • Half a War, by Joe Abercrombie
  • The Iron Ghost, by Jen Williams
  • Signal to Noise, by Silvia Moreno-Garcia
  • Sorcerer to the Crown, by Zen Cho
  • Uprooted, by Naomi Novik

Best Film/Television Production

  • Inside No. 9: The Trial of Elizabeth Gadge, by Reece Shearsmith and Steve Pemberton
  • Jessica Jones: AKA WWJD?, by Scott Reynolds
  • Jonathan Strange & Mr Norrell, by Peter Harness
  • Mad Max: Fury Road, by George Miller, Brendan McCarthy and Nico Lathouris
  • Midwinter of the Spirit, by Stephen Volk
  • Star Wars: The Force Awakens, by Lawrence Kasdan, J.J. Abrams and Michael Arndt

Best Horror Novel (the August Derleth Award)

  • A Cold Silence, by Alison Littlewood
  • The Death House, by Sarah Pinborough
  • Lost Girl, by Adam Nevill
  • Rawblood, by Catriona Ward
  • The Silence, by Tim Lebbon
  • Welcome to Night Vale, by Joseph Fink and Jeffrey Cranor

Best Independent Press

  • The Alchemy Press (Peter Coleborn and Jan Edwards)
  • Angry Robot (Marc Gascoigne)
  • Fox Spirit Books (Adele Wearing)
  • Newcon Press (Ian Whates)

Best Magazine/Periodical

  • Beneath Ceaseless Skies, edited by Scott H. Andrews
  • Black Static, edited by Andy Cox
  • Holdfast Magazine, edited by Laurel Sills and Lucy Smee
  • Interzone, edited by Andy Cox
  • Strange Horizons, edited by Niall Harrison

Best Newcomer (the Sydney J. Bounds Award)

  • Becky Chambers, for The Long Way to a Small Angry Planet
  • Zen Cho, for Sorcerer to the Crown
  • Peter Newman, for The Vagrant
  • Steven Poore, for The Heir to the North
  • Marc Turner, for When the Heavens Fall

Best Non-Fiction

  • The Art of Horror: An Illustrated History, edited by Stephen Jones
  • Fantasy-Faction, edited by Marc Aplin and Jennie Ivins
  • Ginger Nuts of Horror, edited by Jim Mcleod
  • King for a Year, edited by Mark West
  • Letters to Tiptree, edited by Alexandra Pierce and Alisa Krasnostein
  • Matrilines, by Kari Sperring

Best Novella

  • Albion Fay, by Mark Morris
  • Binti, by Nnedi Okorafor
  • The Bureau of Them, by Cate Gardner
  • The Pauper Prince and the Eucalyptus Jinn, by Usman T. Malik
  • Witches of Lytchford, by Paul Cornell

Best Short Fiction

  • “The Blue Room,” by V.H. Leslie
  • “Dirt Land,” by Ralph Robert Moore
  • “Fabulous Beasts,” by Priya Sharma
  • “Hippocampus,” by Adam Nevill
  • “Strange Creation,” by Frances Kay
  • “When The Moon Man Knocks,” by Cate Gardner

For more information…

Stone Returns Award

Sam Stone has announced that she will return the British Fantasy Award she won over the weekend after accusations of mismanagement and controversy erupted. Stone, who said “it was always my dream to one day win an award,” is “absolutely devastated by the comments made and the last few days” and decided to return the award because she “cannot allow this controversy to taint the integrity of those involved.”

For more information…

British Fantasy Award Nominees

The nominees for the British Fantasy Awards have been announced. All current members of the BFS are eligible to vote, as are attendees of both last year’s and this year’s FantasyCon. This year’s FantasyCon will be held in Brighton, from September 30 to October 2.

Best Novel (August Derleth Fantasy Award)

  • Apartment 16, by Adam Nevill
  • Demon Dance, by Sam Stone
  • The Leaping, by Tom Fletcher
  • Pretty Little Dead Things, by Gary McMahon
  • The Silent Land, by Graham Joyce

Best Novella

  • “1922,” by Stephen King
  • “Humpty’s Bones,” by Simon Clark
  • “Ponthe Oldenguine,” by Andrew Hook
  • “Sparrowhawk,” by Paul Finch
  • “The Thief of Broken Toys,” by Tim Lebbon

Best Short Story

  • “The Beautiful Room,” by R B Russell
  • “Fool’s Gold,” by Sam Stone
  • “The Lure,” by Nicholas Royle
  • “Otterburn,” by Jan Edwards
  • “Something For Nothing,” by Joe Essid

Best Collection

  • Full Dark, No Stars, by Stephen King
  • The Gravedigger’s Tale: Fables of Fear, by Simon Clark
  • Last Exit for the Lost, by Tim Lebbon
  • One Monster Is Not Enough, by Paul Finch
  • Walkers in the Dark, by Paul Finch

Best Anthology

  • Back From the Dead: The Legacy of the Pan Book of Horror Stories, edited by Johnny Mains
  • The End of the Line, edited by Jonathan Oliver
  • The Mammoth Book of Best New Horror Volume 21, edited by Stephen Jones
  • Never Again, edited by Allyson Bird & Joel Lane
  • Zombie Apocalypse!, edited by Stephen Jones

Best Non-Fiction

  • Altered Visions: The Art of Vincent Chong, by Vincent Chong
  • Cinema Futura, edited by Mark Morris
  • Fantastic TV: 50 Years of Cult Fantasy and Science Fiction, by Steven Savile
  • M P Shiel: The Middle Years 1897-1923, by Harold Billings
  • The Shrieking Sixties, by Darrel Buxton

Best Artist

  • Ben Baldwin
  • Daniele Serra
  • Les Edwards
  • Paul Mudie
  • Vincent Chong

Best Small Press

  • Atomic Fez, Ian Alexander Martin
  • Gray Friar Press, Gary Fry
  • Pendragon Press, Christopher Teague
  • Telos Publishing, David J Howe and Stephen James Walker
  • TTA Press, Andy Cox

Best Magazine/Periodical

  • Black Static, edited by Andy Cox
  • Cemetery Dance, edited by Rich Chizmar
  • Murky Depths, edited by Terry Martin
  • Shadows and Tall Trees, edited by Michael Kelly
  • Strange Horizons, edited by Susan Marie Groppi

Best Graphic Novel

  • Clint, by Mark Millar
  • Grandville Mon Amour, by Bryan Talbot
  • Neonomicon, by Alan Moore & Jacen Burrows
  • The Mountains of Madness, by Ian Culbard
  • The Unwritten Vols 1 & 2, by Mike Carey & Peter Gross

Best Film

  • Alice in Wonderland
  • Inception
  • Kick-Ass
  • Monsters
  • Scott Pilgrim vs The World

Best Television

  • A History of Horror With Mark Gatiss
  • Being Human
  • Doctor Who
  • Sherlock
  • True Blood

For more information…