Eisner Award Winners

The winners of the Eisner Awards, given for excellence in comic books, were announced at Comic-Con International in San Diego on July 10.

  • Best Short Story: “When the Darkness Presses,” Emily Carroll
  • Best Single Issue (or One-Shot): Beasts of Burden: Hunters and Gatherers, by Evan Dorkin & Jill Thompson
  • Best Continuing Series: Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples
  • Best Limited Series: Little Nemo: Return to Slumberland, by Eric Shanower & Garbriel Rodriguez
  • Best New Series: Lumberjanes, by Shannon Watters, Grace Ellis, Noelle Stevenson, & Brooke A. Allen
  • Best Publication for Early Readers (up to age 7): The Zoo Box, by Ariel Cohn & Aron Nels Steinke
  • Best Publication for Kids (ages 8-12): El Deafo, by Cece Bell
  • Best Publication for Teens (ages 13-17): Lumberjanes, by Shannon Watters, Grace Ellis, Noelle Stevenson, & Brooke A. Allen
  • Best Humor Publication: The Complete Cul de Sac, by Richard Thompson
  • Best Anthology: Little Nemo: Dream Another Dream, edited by Josh O’Neill, Andrew Carl, & Chris Stevens
  • Best Digital/Webcomic: The Private Eye, by Brian Vaughan & Marcos Martin
  • Best Reality-Based Work: Hip Hop Family Tree, vol. 2, by Ed Piskor
  • Best Graphic Album—New: This One Summer, by Mariko Tamaki & Jillian Tamaki
  • Best Graphic Album—Reprint: Through the Woods, by Emily Carroll h
  • Best Archival Collection/Project—Strips: Winsor McCay’s Complete Little Nemo, edited by Alexander Braun
  • Best Archival Collection/Project—Comic Books: Steranko Nick Fury Agent of S.H.I.E.L.D. Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier
  • Best U.S. Edition of International Material: Blacksad: Amarillo, by Juan Díaz Canales & Juanjo Guarnido
  • Best U.S. Edition of International Material—Asia: Showa 1939–1955 and Showa 1944–1953: A History of Japan, by Shigeru Mizuk
  • Best Writer: Gene Luen Yang, Avatar: The Last Airbender; The Shadow Hero
  • Best Writer/Artist: Raina Telgemeier, Sisters
  • Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team: Fiona Staples, Saga
  • Best Painter/Multimedia Artist (interior art): J. H. Williams III, The Sandman: Overture
  • Best Cover Artist: Darwyn Cooke, DC Comics Darwyn Cooke Month Variant Covers
  • Best Coloring: Dave Stewart, Hellboy in Hell, BPRD, Abe Sapien, Baltimore, Lobster Johnson, Witchfinder, Shaolin Cowboy, Aliens: Fire and Stone, DHP
  • Best Lettering: Stan Sakai, Usagi Yojimbo: Senso, Usagi Yojimbo Color Special: The Artist
  • Best Comics-Related Periodical/Journalism: >Comic Book Resources, produced by Jonah Weiland
  • Best Comics-Related Periodical/Publication: Comics Alliance, edited by Andy Khouri, Caleb Goellner, Andrew Wheeler, & Joe Hughes
  • Best Comics-Related Book: Genius Animated: The Cartoon Art of Alex Toth, vol. 3, by Dean Mullaney & Bruce Canwell
  • Best Scholarly/Academic Work: Graphic Details: Jewish Women’s Confessional Comics in Essays and Interviews, edited by Sarah Lightman
  • Best Publication Design: Little Nemo: Dream Another Dream, designed by Jim Rugg
  • Bob Clampett Humanitarian Award: Bill and Kayre Morrison
  • Hall of Fame: Marjorie ”Marge” Henderson Buell, Bill Woggon, John Byrne, Chris Claremont, Denis Kitchen, Frank Miller.
  • Bill Finger Award for Excellence in Comic Book Writing: John Stanley & Don McGregor
  • Russ Manning Promising Newcomer Award: (tie) Greg Smallwood; Jorge Corona
  • Spirit Retailer Award: Packrat Comics (Hilliard, Ohio)

For more information…

Scribe Award Winners

The International Association of Media Tie-in Writers presented the winners of the 2015 Scribe Awards for the best in tie-in fiction from 2014. The winners were announced at Comic-Con International in San Diego.

  • Novel Adapted: Dawn of the Planet of the Apes, by Alex Irvine
  • General Novel Original: Homeland: Saul’s Game, by Andrew Kaplan
  • Speculative Novel Original: (tie) Pathfinder: The Redemption Engine, by James Sutter; Fringe: Sins of the Father, by Christa Faust
  • Short Stories: “It’s in the Book,” by Max Collins and Mickey Spillane (Mike Hammer)
  • Young Adult: Battletech: The Nellus Academy Incident by Jennifer Brozak
  • Audio: Doctor Who: Iterations of I, by John Dorney
  • Grandmaster: Terrence Dicks

For more information…

Bill Finger Award Recipients

Don McGregor and John Stanley will receive this year’s Bill Finger Award, presented at Comic Con International to recognize unsung writers in the comics field. Each year, the award is given to one living and one dead writer. Doyle began writing for Warren in 1971. At Marvel he wrote Black Panther and Killraven. Stanley began writing Little Lulu in the 1940s and created much f the comic’s support cast. Much of Stanley’s work was published anonymously and he left the field in the 1970s and died in 1993.

For more information…

Scribe Award Nominations

The International Association of Media Tie-in Writers has announced the nominees for the 2015 Scribe Awards, presented for the best in tie-in fiction from 2014. The winners will be announced in July at Comic-Con International in San Diego.

BEST ORIGINAL NOVEL – GENERAL

  • 24: Deadline, by James Swallow
  • Murder She Wrote: Death of a Blue Blood, by Don Bain
  • Mike Hammer: King of the Weeds, by Mickey Spillane and Max Allan Collins
  • Homeland: Saul’s Game, by Andrew Kaplan
  • The Killing: Uncommon Denominator, by Karen Dionne

BEST ORIGINAL NOVEL – SPECULATIVE

  • Sleepy Hollow: Children of the Revolution, by Keith R. A. DeCandido
  • Grimm: Chopping Block, by John Passarella
  • Star Trek: Disavowed, by David Mack
  • Star Trek: Foul Deeds Will Rise, by Greg Cox
  • Grimm: The Killing Time, by Tim Waggoner
  • Pathfinder: The Redemption Engine, by James Sutter
  • Fringe: Sins of the Father, by Christa Faust

ADAPTED NOVEL – GENERAL AND SPECULATIVE

  • Dawn of the Planet of the Apes, by Alex Irvine
  • Noah, by Mark Morris
  • War of the Worlds: Goliath, by Adam Whitlach

YOUNG ADULT – ALL GENRES, ORIGINAL AND ADAPTED

  • Spirit Animals: Blood Ties, by Garth Nix and Sean Williams
  • Battletech: The Nellus Academy Incident, by Jennifer Brozak
  • Penguins of Madagascar, by Tracey West

SHORT STORIES

  • Pathfinder: “Hunter’s Folly,” by Josh Vogt
  • Mike Hammer: “It’s in the Book,” by Max Collins and Mickey Spillane
  • Stargate: “Perceptions,” by Diana Botsford
  • Pathfinder: “Queen Sacrifice,” by Steven Savile
  • Tales of Valdemar: “Written in the Wind,” by Jennifer Brozek

AUDIO

  • Dark Shadows: The Darkest Shadow, by Nev Fountain
  • Dark Shadows: The Devil Cat, by Mark Thomas Passmore
  • Blake’s 7: Fortuitis, by George Mann
  • Doctor Who: Iterations of I, by John Dorney
  • Pathfinder Legends: The Skinsaw Murders, by Cavan Scott
  • International Association of Media Tie-In Writers 2015 Faust Award: Terrance Dicks

For more information…

Comic-Con Cosplayer Victim of Fall, Not Assault

Police have announced that the 17-year-old Comic-Con International attendee who was previously announced to have been the victim of sexual assault and battery, was actually the victim of a six foot fall based on security camera footage. The 29-year-old who was arrested for providing alcohol to a minor will still face charges.

For more information…

Comic Con Sexual Assault

ETA: Video footage indicates the woman suffered a fall.

A teenager who was celebrating her seventeenth birthday at Comic-Con International was beaten and sexually assaulted and found unconscious early in the morning on July 27. Police have arrested a 29 year old man in connection with the attack and is currently out on bond. The teenager remains in the hospital suffering from cranial bleeding. Comic-Con International had come under fire from various groups prior to this year’s convention for having an inadequate harassment policy.

For more information…

Scribe Winners

The International Association of Media Tie-in Writers presented the winners of the 2014 Scribe Awards for the best in tie-in fiction from 2013. The winners were announced at Comic-Con International in San Diego.

  • Novel Adapted: Pacific Rim, by Alex Irvine
  • General Novel Original: (tie): Mr. Monk Helps Himself, by Hy Conrad; Leverage: The Bestseller Job, by Greg Cox
  • Speculative Novel Original: Star Wars: Kenobi, by John Jackson Miller
  • Short Stories: “So Long, Chief,” by Max Allan Collins and Mickey Spillane (Mike Hammer)
  • Young Adult: Kevin, by Paul Kupperberg
  • Audio: Blake’s 7: The Armageddon Storm, by Cavan Scott and Mark Wright
  • Grandmaster: Diane Duane

For more information…

Eisner Award Winners

The winners of the Eisner Awards, given for excellence in comic books, were announced fat Comic-Con International in San Diego on July 25.

  • Best Short Story: “Untitled,” by Gilbert Hernandez, in Love and Rockets: New Stories #6
  • Best Single Issue (or One-Shot): Hawkeye #11: “Pizza Is My Business,” by Matt Fraction and David Aja
  • Best Continuing Series: Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples
  • Best New Series: Sex Criminals, by Matt Fraction and Chip Zdarsky
  • Best Publication for Early Readers (up to age 7): Itty Bitty Hellboy, by Art Baltazar and Franco
  • Best Publication for Kids (ages 8-12): The Adventures of Superhero Girl, by Faith Erin Hicks
  • Best Publication for Teens (ages 13-17): Battling Boy, by Paul Pope
  • Best Humor Publication: Vader’s Little Princess, by Jeffrey Brown
  • Best Anthology: Dark Horse Presents, edited by Mike Richardson
  • Best Digital/Webcomic: The Oatmeal, by Matthew Inman
  • Best Reality-Based Work: The Fifth Beatle: The Brian Epstein Story, by Vivek J. Tiwary, Andrew C. Robinson, and Kyle Baker
  • Best Graphic Album—New: The Property, by Rutu Modan
  • Best Graphic Album—Reprint: RASL, by Jeff Smith
  • Best Archival Collection/Project—Strips: Tarzan: The Complete Russ Manning Newspaper Strips, vol. 1, edited by Dean Mullaney
  • Best Archival Collection/Project—Comic Books: Will Eisner’s The Spirit Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier
  • Best U.S. Edition of International Material: Goddam This War!, by Jacques Tardi and Jean-Pierre Verney
  • Best U.S. Edition of International Material—Asia: The Mysterious Underground Men, by Osamu Tezuka
  • Best Writer: Brian K. Vaughan, Saga
  • Best Writer/Artist: Jaime Hernandez, Love and Rockets New Stories #6
  • Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team: Sean Murphy, The Wake
  • Best Painter/Multimedia Artist (interior art): Fiona Staples, Saga
  • Best Cover Artist: David Aja, Hawkeye
  • Best Coloring: Jordie Bellaire, The Manhattan Projects, Nowhere Men, Pretty Deadly, Zero, The Massive, Tom Strong, X-Files Season 10, Captain Marvel, Journey into Mystery, Numbercruncher Quantum and Woody
  • Best Lettering: Darwyn Cooke, Richard Stark’s Parker: Slayground
  • Best Comics-Related Periodical/Journalism: >Comic Book Resources, produced by Jonah Weiland
  • Best Comics-Related Book: Genius, Illustrated: The Life and Art of Alex Toth, by Dean Mullaney and Bruce Canwell
  • Best Scholarly/Academic Work: Black Comics: Politics of Race and Representation, edited by Sheena C. Howard and Ronald L. Jackson II
  • Best Publication Design: Genius, Illustrated: The Life and Art of Alex Toth, designed by Dean Mullaney
  • Bob Clampett Humanitarian Award: Joe Field
  • Hall of Fame: Orrin C. Evans, Irwin Hasen, Sheldon Moldoff, Hayao Miyazaki, Alan Moore, Bernie Wrightson
  • Bill Finger Award for Excellence in Comic Book Writing: Robert Kanigher, Bill Mantlo, Jack Mendelsohn
  • Russ Manning Promising Newcomer Award: Aaron Conley
  • Spirit Retailer Award: All Star Comics (Melbourne, Australia), Legends Comics and Coffee (Omaha, NE)

For more information…

Eisner Nominees Announced

The nominations for the Eisner Awards, given for excellence in comic books, have been announced. The awards will be presented at Comic-Con International in San Diego on July 25.

Best Short Story

  • “Go Owls,” by Adrian Tomine, in Optic Nerve #13
  • “Mars to Stay,” by Brett Lewis and Cliff Chiang, in Witching Hour
  • “Seaside Home,” by Josh Simmons, in Habit #1
  • “Untitled,” by Gilbert Hernandez, in Love and Rockets: New Stories #6
  • When Your House Is Burning Down, You Should Brush Your Teeth,” by Matthew Inman

Best Single Issue (or One-Shot)

  • Demeter, by Becky Cloonan
  • Hawkeye #11: “Pizza Is My Business,” by Matt Fraction and David Aja
  • Love and Rockets: New Stories #6, by Gilbert Hernandez and Jaime Hernandez
  • Viewotron #2, by Sam Sharpe
  • Watson and Holmes #6, by Brandon Easton, and N. Steven Harris

Best Continuing Series

  • East of West, by Jonathan Hickman and Nick Dragotta
  • Hawkeye, by Matt Fraction and David Aja
  • Nowhere Men, by Eric Stephenson and Nate Bellegarde
  • Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples
  • Sex Criminals, by Matt Fraction and Chip Zdarsky

Best Limited Series

  • The Black Beetle: No Way Out, by Francesco Francavilla
  • Colder, by Paul Tobin and Juan Ferreyra
  • 47 Ronin, by Mike Richardson and Stan Sakai
  • Trillium, by Jeff Lemire
  • The Wake, by Scott Snyder and Sean Murphy

Best New Series

  • High Crimes, by Christopher Sebela and Ibrahim Moustafa
  • Lazarus, by Greg Rucka and Michael Lark
  • Rat Queens, by Kurtis J. Wiebe and Roc Upchurch
  • Sex Criminals, by Matt Fraction and Chip Zdarsky
  • Watson and Holmes, by Karl Bollers, Rick Leonardi, Paul Mendoza, et al.

Best Publication for Early Readers (up to age 7)

  • Benjamin Bear in Bright Ideas, by Philippe Coudray
  • The Big Wet Balloon, by Liniers
  • Itty Bitty Hellboy, by Art Baltazar and Franco
  • Odd Duck, by Cecil Castellucci and Sara Varon
  • Otto’s Backwards Day, by Frank Cammuso (with Jay Lynch)

Best Publication for Kids (ages 8-12)

  • The Adventures of Superhero Girl, by Faith Erin Hicks
  • Hilda and the Bird Parade, by Luke Pearson
  • Jane, the Fox, and Me, by Fanny Britt and Isabelle Arsenault
  • The Lost Boy, by Greg Ruth
  • Mouse Guard: Legends of the Guard, vol. 2, edited by David Petersen, Paul Morrissey, and Rebecca Taylor
  • Star Wars: Jedi Academy, by Jeffrey Brown

Best Publication for Teens (ages 13-17)

  • Battling Boy, by Paul Pope
  • Bluffton: My Summers with Buster, by Matt Phelan
  • Boxers and Saints, by Gene Luen Yang
  • Dogs of War, by Sheila Keenan and Nathan Fox
  • March (Book One), by John Lewis, Andrew Aydin, and Nate Powell
  • Templar, by Jordan Mechner, LeUyen Pham, and Alex Puviland

Best Humor Publication

  • The Adventures of Superhero Girl, by Faith Erin Hicks
  • The Complete Don Quixote, by Miguel de Cervantes and Rob Davis
  • The (True!) History of Art, by Sylvain Coissard and Alexis Lemoine
  • Vader’s Little Princess, by Jeffrey Brown
  • You’re All Just Jealous of My Jetpack, by Tom Gauld

Best Anthology

  • Dark Horse Presents, edited by Mike Richardson
  • Nobrow #8: Hysteria, edited by Sam Arthur and Alex Spiro
  • Outlaw Territory, edited by Michael Woods
  • Smoke Signal, edited by Gabe Fowler
  • Thrilling Adventure Hour, by Ben Acker, Ben Blacker, et al.

Best Digital/Webcomic

Best Reality-Based Work

  • A Bag of Marbles, by Joseph Joffo, Kris, and Vincent Bailly
  • The Fifth Beatle: The Brian Epstein Story, by Vivek J. Tiwary, Andrew C. Robinson, and Kyle Baker
  • Hip Hop Family Tree, vol. 1, by Ed Piskor
  • March (Book One), by John Lewis, Andrew Aydin, and Nate Powell
  • Today Is the Last Day of the Rest of Your Life, by Ulli Lust
  • Woman Rebel: The Margaret Sanger Story, by Peter Bagge

Best Graphic Album—New

  • Bluffton: My Summers with Buster, by Matt Phelan
  • The Encyclopedia of Early Earth, by Isabel Greenberg
  • Good Dog, by Graham Chaffee
  • Homesick, by Jason Walz
  • The Property, by Rutu Modan
  • War Brothers, by Sharon McKay and Daniel LaFrance

Best Adaptation from Another Medium

  • The Castle, by Franz Kafka, adapted by David Zane Mairowitz and Jaromír 99
  • The Complete Don Quixote, by Miguel de Cervantes, adapted by by Rob Davis
  • Django Unchained, adapted by Quentin Tarantino, Reginald Hudlin, R. M. Guéra, et al.
  • Richard Stark’s Parker: Slayground, by Donald Westlake, adapted by Darwyn Cooke
  • The Strange Tale of Panorama Island, by Edogawa Rampo, adapted by Suehiro Maruo

Best Graphic Album—Reprint

  • The Creep, by John Arcudi and Jonathan Case
  • Hand-Drying in America and Other Stories, by Ben Katchor
  • Heck, by Zander Cannon
  • Julio’s Day, by Gilbert Hernandez
  • RASL, by Jeff Smith
  • Solo: The Deluxe Edition, edited by Mark Chiarello

Best Archival Collection/Project—Strips

  • Barnaby, vol. 1, by Crockett Johnson, edited by Philip Nel and Eric Reynolds
  • Percy Crosby’s Skippy Daily Comics, vol. 2: 1928–1930, edited by Jared Gardner and Dean Mullaney
  • Prince Valiant, vols. 6-7, by Hal Foster, edited by Kim Thompson
  • Society Is Nix: Gleeful Anarchy at the Dawn of the American Comic Strip, edited by Peter Maresca
  • Tarzan: The Complete Russ Manning Newspaper Strips, vol. 1, edited by Dean Mullaney
  • VIP: The Mad World of Virgil Partch, edited by Jonathan Barli

Best Archival Collection/Project—Comic Books

  • Best of EC Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier
  • Canteen Kate, by Matt Baker
  • In the Days of the Mob, by Jack Kirby
  • MAD Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier
  • Will Eisner’s The Spirit Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier

Best U.S. Edition of International Material

  • Adventures of a Japanese Businessman, by Jose Domingo
  • Goddam This War!, by Jacques Tardi and Jean-Pierre Verney
  • Incidents in the Night, Book One, by David B.
  • Today Is the Last Day of the Rest of Your Life, by Ulli Lust
  • When David Lost His Voice, by Judith Vanistendael

Best U.S. Edition of International Material—Asia

  • The Heart of Thomas, by Moto Hagio
  • The Mysterious Underground Men, by Osamu Tezuka
  • Showa: A History of Japan, 1926–1939, by Shigeru Mizuki
  • Summit of the Gods, vol. 4, by Yemmakura Baku and Jiro Taniguchi
  • Utsubora: The Story of a Novelist, by Asumiko Nakamura

Best Writer

  • Kelly Sue DeConnick, Pretty Deadly, Captain Marvel
  • Matt Fraction, Sex Criminals, Hawkeye, Fantastic Four
  • Jonathan Hickman, East of West, The Manhattan Projects, Avengers, Infinity
  • Scott Snyder, Batman, American Vampire, The Wake
  • Eric Stephenson, Nowhere Men
  • Brian K. Vaughan, Saga

Best Writer/Artist

  • Isabel Greenberg, The Encyclopedia of Early Earth
  • Jaime Hernandez, Love and Rockets New Stories #6
  • Terry Moore, Rachel Rising
  • Luke Pearson, Hilda and the Bird Parade
  • Matt Phelan, Bluffton: My Summers with Buster
  • Judith Vanistendael, When David Lost His Voice

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team

  • Nate Bellegarde, Nowhere Men
  • Nick Dragotta, East of West
  • Sean Murphy, The Wake
  • Nate Powell, March (Book One)
  • Emma Ríos, Pretty Deadly
  • Thomas Yeates, Law of the Desert Born: A Graphic Novel

Best Painter/Multimedia Artist (interior art)

  • Andrew C. Robinson, The Fifth Beatle
  • Sonia Sanchéz, Here I Am
  • Fiona Staples, Saga
  • Ive Svorcina, Thor
  • Marguerite Van Cook, 7 Miles a Second
  • Judith Vanistendael, When David Lost His Voice

Best Cover Artist

  • David Aja, Hawkeye
  • Mike Del Mundo, X-Men Legacy
  • Sean Murphy/Jordie Belaire, The Wake
  • Emma Ríos, Pretty Deadly
  • Chris Samnee, Daredevil
  • Fiona Staples, Saga

Best Coloring

  • Jordie Bellaire, The Manhattan Projects, Nowhere Men, Pretty Deadly, Zero, The Massive, Tom Strong, X-Files Season 10, Captain Marvel, Journey into Mystery, Numbercruncher Quantum and Woody
  • Steve Hamaker, Mylo Xyloto, Strangers in Paradise 20th Anniversary Issue 1, RASL
  • Matt Hollingsworth, Hawkeye, Daredevil: End of Days, The Wake
  • Frank Martin, East of West
  • Dave Stewart, Abe Sapien, Baltimore: The Infernal Train, BPRD: Hell on Earth, Conan the Barbarian, Hellboy in Hell, The Massive, The Shaolin Cowboy, Sledgehammer 44

Best Lettering

  • Darwyn Cooke, Richard Stark’s Parker: Slayground
  • Carla Speed McNeil, Bad Houses; “Finder” in Dark Horse Presents
  • Terry Moore, Rachel Rising
  • Ed Piskor, Hip Hop Family Tree
  • Britt Wilson, Adventure Time with Fiona and Cake

Best Comics-Related Periodical/Journalism

Best Comics-Related Book

  • Al Capp: A Life to the Contrary, by Michael Schumacher and Denis Kitchen
  • The Art of Rube Goldberg, selected by Jennifer George
  • Co-Mix: A Retrospective of Comics, Graphics, and Scraps, by Art Spiegelman
  • Genius, Illustrated: The Life and Art of Alex Toth, by Dean Mullaney and Bruce Canwell
  • The Love and Rockets Companion, edited by Marc Sobel and Kristy Valenti

Best Scholarly/Academic Work

  • Anti-Foreign Imagery in American Pulps and Comic Books, 1920–1960, by Nathan Vernon Madison
  • Black Comics: Politics of Race and Representation, edited by Sheena C. Howard and Ronald L. Jackson II
  • Drawing from Life: Memory and Subjectivity in Comic Art, edited by Jane Tolmie
  • International Journal of Comic Art, edited by John A. Lent
  • The Superhero Reader, edited by Charles Hatfield, Jeet Heer, and Kent Worcester

Best Publication Design

  • The Art of Rube Goldberg, designed by Chad W. Beckerman
  • Beta Testing the Apocalypse, designed by Tom Kaczynski
  • Genius, Illustrated: The Life and Art of Alex Toth, designed by Dean Mullaney
  • The Great War: July 1, 1916: The First Day of the Battle of the Somme: A Panorama, by Joe Sacco, designed by Chin-Yee Lai
  • Little Tommy Lost, Book 1, designed by Cole Closser

For more information…

Scribe Nominees

The International Association of Media Tie-in Writers has announced the nominees for the 2014 Scribe Awards, presented for the best in tie-in fiction from 2013. The winners will be announced in July at Comic-Con International in San Diego.

Novel Adapted

  • Man of Steel, by Greg Cox
  • Pacific Rim, by Alex Irvine
  • 47 Ronin, by Joan D. Vinge

General Novel Original

  • Murder She Wrote: Close-Up on Murder, by Donald Bain
  • The Executioner: Sleeping Dragons, by Michael A. Black
  • Mr. Monk Helps Himself, by Hy Conrad
  • Leverage: The Bestseller Job, by Greg Cox
  • Leverage: The Zoo Job, by Keith R. A. DeCandido

Speculative Novel Original

  • Fringe: The Zodiac Paradox, by Christa Faust
  • Supernatural: Fresh Meat, by Alice Henderson
  • Star Wars: Kenobi, by John Jackson Miller
  • Supernatural: The Roads Not Taken, by Tim Waggoner
  • Star Trek: From History’s Shadow, by Dayton Ward

Short Stories

  • “The Dark Hollows of Memory,” by David Annandale (Warhammer 40,000)
  • “Locks and Keys,” by Jennifer Brozek (Shadowrun)
  • “So Long, Chief,” by Max Allan Collins and Mickey Spillane (Mike Hammer)
  • “Savior,” by Michael Jan Friedman (After Earth)
  • “Redemption,” by Robert Greenberger (After Earth)
  • “Mirror Image,” by Christine M. Thompson (Star Trek)

Young Adult

  • Kevin, by Paul Kupperberg
  • Cloudy With a Chance of Meatballs 2, by Stacia Deutsch
  • The Croods, by Tracey West

Audio

  • Dark Shadows: The Phantom Bride, by Mark Thomas Passmore
  • Dark Shadows: The Flip Side, by Cody Quijano-Schell
  • Blake’s 7: The Armageddon Storm, by Cavan Scott and Mark Wright

For more information…