Crispin Named Grandmaster

The International Association of Media Tie-In Writers has named Ann C. Crispin the 2013 Grandmaster. Crispin has received the award for her work on such franchises as Alien, Zorro, Star Wars, Star Trek, V, and Pirates of the Caribbean. In addition to her tie-in work, Crispin has also written the StarBridge YA series and is one of the forces behind Writers Beware. The award, also known as the Faust, will be presented at a ceremony in July at Comic-Con in San Diego when the IAMTIW presents the annual Scribe Awards for tie-ins.

For more information…

Eisner Nominees

The nominations for the Eisner Awards, given for excellence in comic books, have been announced. The awards will be presented at Comic-Con International in San Diego on July 19.

Best Short Story

  • “A Birdsong Shatters the Still,” by Jeff Wilson and Ted May, in Injury #4
  • “Elmview” by Jon McNaught, in Dockwood
  • “Moon 1969: The True Story of the 1969 Moon Launch,” by Michael Kupperman, in Tales Designed to Thrizzle #8
  • “Moving Forward,” by drewscape, in Monsters, Miracles, & Mayonnaise
  • “Rainbow Moment,” by Lilli Carré, in Heads or Tails

Best Single Issue (or One-Shot)

  • Lose #4: “The Fashion Issue,” by Michael DeForge
  • The Mire, by Becky Cloonan
  • Pope Hats #3, by Ethan Rilly
  • Post York #1, by James Romberger and Crosby
  • Tales Designed to Thrizzle #8, by Michael Kupperman

Best Continuing Series

  • Fatale, by Ed Brubaker and Sean Phillips
  • Hawkeye, by Matt Fraction and David Aja
  • The Manhattan Projects, by Jonathan Hickman and Nick Pitarra
  • Prophet, by Brandon Graham and Simon Roy
  • Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples

Best New Series

  • Adventure Time, by Ryan North, Shelli Paroline, and Braden Lamb
  • Bandette, by Paul Tobin and Colleen Coover
  • Fatale, by Ed Brubaker and Sean Phillips
  • Hawkeye, by Matt Fraction and David Aja
  • Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples

Best Publication for Early Readers (up to age 7)

  • Babymouse for President, by Jennifer L. Holm and Matthew Holm
  • Benny and Penny in Lights Out, by Geoffrey Hayes
  • Kitty & Dino, by Sara Richard
  • Maya Makes a Mess, by Rutu Modan
  • Zig and Wikki in The Cow, by Nadja Spiegelman and Trade Loeffler

Best Publication for Kids (ages 8-12)

  • Adventure Time, by Ryan North, Shelli Paroline, and Braden Lamb
  • Amulet Book 5: Prince of the Elves, by Kazu Kibuishi
  • Cow Boy: A Boy and His Horse, by Nate Cosby and Chris Eliopoulos
  • Crogan’s Loyalty, by Chris Schweizer
  • Hilda and the Midnight Giant, by Luke Pearson
  • Road to Oz, by L. Frank Baum, adapted by Eric Shanower and Skottie Young

Best Publication for Teens (ages 13-17)

  • Adventure Time: Marceline and the Scream Queens, by Meredith Gran
  • Annie Sullivan and the Trials of Helen Keller, by Joseph Lambert
  • Ichiro, by Ryan Inzana
  • Spera, vol. 1, by Josh Tierney et al.
  • A Wrinkle in Time, by Madeleine L’Engle, adapted by Hope Larson

Best Humor Publication

  • Adventure Time, by Ryan North, Shelli Paroline, and Braden Lamb
  • BBXX: Baby Blues Decades 1 & 2, by Jerry Scott and Rick Kirkman
  • Darth Vader and Son, by Jeffrey Brown
  • Naked Cartoonists, edited by Gary Groth

Best Digital Comic

  • Ant Comic, by Michael DeForge
  • Bandette, by Paul Tobin and Colleen Coover
  • It Will All Hurt, by Farel Dalrymple
  • Our Bloodstained Roof, by Ryan Andrews
  • Oyster War, by Ben Towle

Best Anthology

  • Dark Horse Presents, edited by Mike Richardson
  • No Straight Lines: Four Decades of Queer Comics, edited by Justin Hall
  • Nobrow #7: Brave New World, edited by Alex Spiro and Sam Arthur
  • 2000 AD, edited by Matt Smith
  • Where Is Dead Zero?, edited by Jeff Ranjo

Best Reality-Based Work

  • Annie Sullivan and the Trials of Helen Keller, by Joseph Lambert
  • The Carter Family: Don’t Forget This Song, by Frank M. Young and David Lasky
  • A Chinese Life, by Li Kunwu and P. Ôtié
  • The Infinite Wait and Other Stories, by Julia Wertz
  • Marbles: Mania, Depression, Michelangelo & Me, by Ellen Forney
  • You’ll Never Know, Book 3: A Soldier’s Heart, by C. Tyler

Best Graphic Album—New

  • Building Stories, by Chris Ware
  • Goliath, by Tom Gauld
  • The Hive, by Charles Burns
  • Unterzakhn, by Leela Corman
  • You’ll Never Know, Book 3: A Soldier’s Heart, by C. Tyler

Best Adaptation from Another Medium

  • Chico and Rita, by Fernando Trueba and Javier Mariscal
  • Homer’s Odyssey, adapted by Seymour Chwast
  • Richard Stark’s Parker: The Score, adapted by Darwyn Cooke (
  • Road to Oz, by L. Frank Baum, adapted by Eric Shanower and Skottie Young
  • A Wrinkle in Time, by Madeleine L’Engle, adapted by Hope Larson

Best Graphic Album—Reprint

  • Cruisin’ with the Hound, by Spain
  • Ed the Happy Clown, by Chester Brown
  • Everything Together: Collected Stories, by Sammy Harkham
  • Heads or Tails, by Lilli Carré
  • King City, by Brandon Graham
  • Sailor Twain, or The Mermaid in the Hudson, by Mark Siegel

Best Archival Collection/Project—Strips

  • Alex Raymond’s Flash Gordon and Jungle Jim, vol. 2, edited by Dean Mullaney
  • Mister Twee Deedle: Raggedy Ann’s Sprightly Cousin, by Johnny Gruelle, edited by Rick Marschall
  • Percy Crosby’s Skippy, vol. 1, edited by Jared Gardner and Dean Mullaney
  • Pogo, vol. 2: Bona Fide Balderdash, by Walt Kelly, edited by Carolyn Kelly and Kim Thompson
  • Roy Crane’s Captain Easy: The Complete Sunday Newspaper Strips, vol. 3, edited by Rick Norwood

Best Archival Collection/Project—Comic Books

  • Crime Does Not Pay Archives, edited by Philip Simon and Kitchen, Lind & Associates
  • David Mazzucchelli’s Daredevil Born Again: Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier
  • Wally Wood’s EC Stories: Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier
  • Walt Disney’s Uncle Scrooge: Only a Poor Old Man, by Carl Barks, edited by Gary Groth
  • Young Romance: The Best of Simon & Kirby’s Romance Comics, edited by Michel Gagné

Best U.S. Edition of International Material

  • Abelard, by Régis Hautiere and Renaud Dillies
  • Athos in America, by Jason
  • Blacksad: Silent Hell, by Juan Diaz Canales and Juanjo Guarnido
  • The Making of, by Brecht Evens
  • Monsieur Jean: The Singles Theory, by Philippe Dupuy and Charles Berberian
  • New York Mon Amour, by Benjamin LeGrand, Dominique Grange, and Jacques Tardi

Best U.S. Edition of International Material—Asia

  • Barbara, by Osamu Tezuka
  • A Chinese Life, by Li Kunwu and P. Ôtié
  • Naoki Urasawa’s 20th Century Boys, by Naoki Urasawa
  • Nonnonba, by Shigeru Mizuki
  • Thermae Romae, by Mari Yamazaki

Best Writer

  • Ed Brubaker, Fatale
  • Matt Fraction, Hawkeye, Casanova: Avaritia
  • Brandon Graham, Multiple Warheads, Prophet
  • Jonathan Hickman, The Manhattan Projects
  • Brian K. Vaughan, Saga
  • Frank M. Young, The Carter Family

Best Writer/Artist

  • Charles Burns, The Hive
  • Gilbert Hernandez, Love and Rockets New Stories, vol. 5
  • Jaime Hernandez, Love and Rockets New Stories, vol. 5
  • Luke Pearson, Hilda and the Midnight Giant, Everything We Miss
  • C. Tyler, You’ll Never Know, Book 3: A Soldier’s Heart
  • Chris Ware, Building Stories

Best Penciller/Inker

  • David Aja, Hawkeye
  • Becky Cloonan, Conan the Barbarian, The Mire
  • Colleen Coover, Bandette
  • Sean Phillips, Fatale
  • Joseph Remnant, Harvey Pekar’s Cleveland
  • Chris Samnee, Daredevil, Rocketeer: Cargo of Doom

Best Painter/Multimedia Artist (interior art)

  • Brecht Evens, The Making Of
  • Juanjo Guarnido, Blacksad
  • Teddy Kristiansen, The Red Diary/The RE[a]D Diary
  • Lorenzo Mattotti, The Crackle of the Frost
  • Katsuya Terada, The Monkey King, vol. 2

Best Cover Artist

  • David Aja, Hawkeye
  • Brandon Graham, King City, Multiple Warheads, Elephantmen #43
  • Sean Phillips, Fatale
  • Yuko Shimizu, The Unwritten
  • J. H. Williams III, Batwoman

Best Coloring

  • Charles Burns, The Hive
  • Colleen Coover, Bandette
  • Brandon Graham, Multiple Warheads
  • Dave Stewart, Batwoman, Fatale, BPRD, Conan the Barbarian, Hellboy in Hell, Lobster Johnson, The Massive
  • Chris Ware, Building Stories

Best Lettering

  • Paul Grist, Mudman
  • Troy Little, Angora Napkin 2: Harvest of Revenge
  • Joseph Remnant, Harvey Pekar’s Cleveland
  • C. Tyler, You’ll Never Know, Book 3: A Soldier’s Heart
  • Chris Ware, Building Stories

Best Comics-Related Periodical/Journalism

  • Alter Ego, edited by Roy Thomas
  • ComicsAlliance, edited by Joe Hughes, Caleb Goellner, and Andy Khouri
  • The Comics Reporter, edited by Tom Spurgeon
  • Robot Six, produced by Comic Book Resources
  • tcj.com, edited by Timothy Hodler and Dan Nadel

Best Comics-Related Book

  • The Art of Daniel Clowes: Modern Cartoonist, edited by Alvin Buenaventura
  • Marie Severin: The Mirthful Mistress of Comics, by Dewey Cassell
  • Marvel Comics: The Untold Story, by Sean Howe
  • Mastering Comics, by Jessica Abel and Matt Madden
  • Team Cul De Sac: Cartoonists Draw the Line at Parkinson’s, edited by Chris Sparks
  • Woodwork: Wallace Wood 1927–1981, edited by Frédéric Manzano

Best Educational/Academic Work

  • Autobiographical Comics: Life Writing in Pictures, by Elisabeth El Refaie
  • Comics Versus Art, by Bart Beaty
  • Crockett Johnson & Ruth Krauss: How an Unlikely Couple Found Love, Dodged the FBI, and Transformed Children’s Literature, by Philip Nel
  • Lynda Barry: Girlhood Through the Looking Glass, by Susan E. Kirtley
  • The Poetics of Slumberland: Animated Spirits and the Animating Spirit, by Scott Bukatman

Best Publication Design

  • Building Stories, designed by Chris Ware
  • Dal Tokyo, designed by Gary Panter and Family Sohn
  • David Mazzucchelli’s Daredevil Born Again: Artist’s Edition, designed by Randy Dahlk
  • Mister Twee Deedle: Raggedy Ann’s Sprightly Cousin, designed by Tony Ong
  • Wizzywig, designed by Ed Piskor and Chris Ross

For more information…

Scribe Winners

The Scribe Awards, presented for excellence in tie-in novels, were announced at Comic Con. The award is given by the International Association of Media Tie-in Writers. The Grandmaster Award winner was announced prior to Comic Con.

  • Grandmaster: Kevin J. Anderson
  • Speculative Fiction Best Original Novel: Dungeons and Dragons-Forgotten Realms: Brimstone Angels, by Erin M. Evans
  • General Fiction Best Original Novel: Mike Hammer: Kiss Her Goodbye, by Max Allan Collins & Mickey Spillane
  • Best Adaptation: Cowboys and Aliens, by Joan D. Vinge
  • Best Young Adult:Thunderbirds: Extreme Hazard, by Joan Marie Verba
  • Best Audio: Mike Hammer: Encore for Murder, by Max Allan Collins & Mickey Spillane

For more information…

Eisner Award Winners

The Eisner Awards were announced at Comic Con San Diego on July 13. Below are the winners.

  • Best Short Story: “The Seventh,” by Darwyn Cooke
  • Best Single Issue (or One-Shot): Daredevil #7, by Mark Waid, Paolo Rivera, and Joe Rivera
  • Best Continuing Series: Daredevil, by Mark Waid, Paolo Rivera, and Joe Rivera
  • Best Limited Series: Criminal: The Last of the Innocent, Ed Brubaker and Sean Phillips
  • Best Publication for Early Readers (Up to 7): Dragon Puncher Island, by James Kochalka
  • Best Publication for Kids (Ages 8-11): Snarked, by Roger Langridge
  • Best Publication for Young Adults (Ages 12-17): Smile, by Raina Telgemeier
  • Best Humor Publication: Milk & Cheese: Dairy Products Gone Bad, by Evan Dorkin
  • Best Anthology: Dark Horse Presents, edited by Mike Richardson
  • Best Digital Comic: Battlepug, by Mike Norton
  • Best Reality-Based Work: Green River Killer: A True Detective Story, by Jeff Jensen and Jonathan Case
  • Best Graphic Album-New: Jim Henson’s Tale of Sand, adapted by Ramón K. Pérez
  • Best Graphic Album-Reprint: Richard Stark’s Parker: The Martini Edition, edited by Darwyn Cooke
  • Best Archival Collection/Project-Strips: Walt Disney’s Mickey Mouse, vols. 1-2, by Floyd Gottfredson, edited by David Gerstein and Gary Groth
  • Best Archival Collection/Project-Comic Books: Walt Simonson’s The Mighty Thor Artist’s Edition
  • Best U.S. Edition of International Material: The Manara Library, vol. 1: Indian Summer and Other Stories, by Milo Manara with Hugo Pratt
  • Best U.S. Edition of International Material-Asia: Onward Towards Our Noble Deaths, by Shigeru Mizuki
  • Best Writer: Mark Waid, Irredeemable, Incorruptible
  • Best Writer/Artist: Craig Thompson, Habibi
  • Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team:
  • Ramón K. Pérez, Jim Henson’s Tale of Sand

  • Best Cover Artist: Francesco Francavilla, Black Panther, Lone Ranger, Lone Ranger/Zorro, Dark Shadows, Warlord of Mars, Archie Meets KISS
  • Best Coloring: Laura Allred, iZombie, Madman All-New Giant-Size Super-Ginchy Special
  • Best Lettering: Stan Sakai, Usagi Yojimbo
  • Best Comics-Related Periodical/Journalism: The Comics Reporter, produced by Tom Spurgeon
  • Best Educational/Academic Work (tie): Cartooning: Philosophy & Practice, by Ivan Brunetti; Hand of Fire: The Comics Art of Jack Kirby, by Charles Hatfield
  • Best Comics-Related Book: MetaMaus, by Art Spiegelman
  • Best Publication Design:
  • Jim Henson’s Tale of Sand, designed by Eric Skillman

  • Hall of Fame
    • Judges’ Choices: Rudolf Dirks, Harry Lucey
    • Elected: Bill Blackbeard, Richard Corben, Katsuhiro Otomo, Gilbert Shelton
  • Russ Manning Promising Newcomer Award: Tyler Crook
  • Bob Clampett Humanitarian Award: Morrie Turner
  • Bill Finger Excellence in Comic Book Writing Award: Frank Doyle, Steve Skeates
  • Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award: Akira Comics, Madrid, Spain – Jesus Marugan Escobar and The Dragon, Guelph, ON, Canada – Jennifer Haines

For more information…

Obituary: Gisela Gagliardi

Fan Gisela Gagliardi (b.1958) died on July 10. Gagliardi was a fan of Stephanie Meyer’s Twilight series and was attending Comic-Con International in San Diego. She was hurrying back to regain her place in line for a Twilight panel when she was struck by a car.

Bill Finger Award Recipients

Frank Doyle and Steve Skeates will receive this year’s Bill Finger Award, presented at Comic Con International to recognize unsung writers in the comics field. Each year, the award is given to one living and one dead writer. Doyle began writing for Archie Comics in 1951 and continued to write until his death in 1996, producing possibly 10,000 stories. Skeates began working as Stan Lee’s assistant and went on to write for numerous Marvel, DC, Atlas, and other titles.

For more information…

Scribe Award Nominations

The nominees for the Scribe Award, presented by the International Association of Media Tie-in Writers for excellence in tie-in literature, have been announced. The winners will be announced at Comic Con International in San Diego in July.

General Original

  • Mike Hammer: Kiss Her Goodbye, by Max Allan Collins and Mickey Spillane
  • Burn Notice: The Bad Beat, by Tod Goldberg
  • Royal Pains: First Do No Harm, D.P. Lyle

Speculative Original

  • Pirates of the Caribbean: The Price of Freedom, by A. C. Crispin
  • Forgotten Realms: Brimstone Angels, by Erin M. Evans
  • Supernatural: Coyote’s Kiss, by Christa Faust
  • Star Wars: Knight Errant, by John Jackson Miller
  • Eberron Unlimited: The Shard Axe, by Marsheila Rockwell

Best Adaptation

  • Transformers: Dark Side of the Moon, by Peter David
  • Conan the Barbarian, by Michael Stackpole
  • Cowboys and Aliens, by Joan D. Vinge
  • Crysis: Legion, by Peter Watts

Best Young Adult

  • The Smurfs, by Stacia Deutsch & Rhody Cohon
  • Me & My Monsters: Monster Manners, by Rory Growler
  • Thunderbirds: Extreme Hazard, by Joan Marie Verba

Grandmaster: Kevin J. Anderson

For more information…

Eisner Nominations

The nominations for the Eisner Awards, given for excellence in comic books, have been announced. The awards will be presented at Comic-Con International in San Diego on July 13.

Best Short Story

  • “A Brief History of the Art Form Known as Hortisculpture,” by Adrian Tomine, in Optic Nerve #12
  • “Harvest of Fear,” by Jim Woodring, in The Simpsons’ Treehouse of Horror #17
  • “The Phototaker,” by Guy Davis, in Metal Hurlant vol. 2
  • “The Seventh,” by Darwyn Cooke, in Richard Stark’s Parker: The Martini Edition
  • “The Speaker,” by Brandon Graham, in Dark Horse Presents #7

Best Single Issue (or One-Shot)

  • Daredevil #7, by Mark Waid, Paolo Rivera, and Joe Rivera
  • Ganges #4, by Kevin Huizenga
  • Locke & Key: Guide to the Known Keys, by Joe Hill and Gabriel Rodriguez
  • Princeless #3, by Jeremy Whitley and M. Goodwin
  • The Unwritten #24: “Stairway to Heaven” by Mike Carey, Peter Gross, and Al Davison

Best Continuing Series

  • Daredevil, by Mark Waid, Marcos Martin, Paolo Rivera, and Joe Rivera
  • Naoki Urasawa’s 20th Century Boys, by Naoki Urasawa
  • Rachel Rising, by Terry Moore
  • Ultimate Comics Spider-Man, by Brian Michael Bendis and Sara Pichelli
  • Usagi Yojimbo, by Stan Sakai

Best Limited Series

  • Atomic Robo and the Ghost of Station X, by Brian Clevinger and Scott Wegener
  • Criminal: The Last of the Innocent, by Ed Brubaker and Sean Phillips
  • Flashpoint: Batman—Knight of Vengeance, by Brian Azzarello and Eduardo Risso
  • The New York Five, by Brian Wood and Ryan Kelly
  • Who Is Jake Ellis? by Nathan Edmondson & Tonci Zonjic

Best Publication for Early Readers (up to age 7)

  • Beauty and the Squat Bears, by Émile Bravo
  • Benjamin Bear in Fuzzy Thinking, by Philippe Coudray
  • Dragon Puncher Island, by James Kochalka
  • Nursery Rhyme Comics, edited by Chris Duffy
  • Patrick in a Teddy Bear’s Picnic, by Geoffrey Hayes

Best Publication for Kids (ages 8–12)

  • The All-New Batman: The Brave and the Bold, by Sholly Fisch, Rick Burchett, and Dan Davis
  • Amelia Rules: The Meaning of Life…And Other Stuff, by Jimmy Gownley
  • The Ferret’s a Foot, by Colleen AF Venable and Stephanie Yue
  • Princeless, by Jeremy Whitley and M. Goodwin
  • Snarked, by Roger Langridge
  • Zita the Space Girl, by Ben Hatke

Best Publication for Young Adults (Ages 12–17)

  • Anya’s Ghost, by Vera Brosgol
  • Around the World, by Matt Phelan
  • Level Up, by Gene Yang and Thien Pham
  • Life with Archie, by Paul Kupperberg, Fernando Ruiz, Pat & Tim Kennedy, Norm Breyfogle, et al.
  • Mystic, by G. Willow Wilson and David Lopez

Best Anthology

  • Dark Horse Presents, edited by Mike Richardson
  • Nelson, edited by Rob Davis and Woodrow Phoenix
  • Nursery Rhyme Comics, edited by Chris Duffy
  • The Someday Funnies, edited by Michel Choquette
  • Yiddishkeit: Jewish Vernacular and the New Land, edited by Harvey Pekar and Paul Buhle

Best Humor Publication

  • The Art of Doug Sneyd: A Collection of Playboy Cartoons
  • Chimichanga, by Eric Powell
  • Coffee: It’s What’s for Dinner, by Dave Kellett
  • Kinky & Cosy, by Nix
  • Milk & Cheese: Dairy Products Gone Bad, by Evan Dorkin

Best Digital Comic

  • Bahrain, by Josh Neufeld
  • Battlepug, by Mike Norton
  • Delilah Dirk and the Turkish Lieutenant, by Tony Cliff
  • Outfoxed, by Dylan Meconis
  • Sarah and the Seed, by Ryan Andrews

Best Reality-Based Work

  • Around the World, by Matt Phelan
  • Green River Killer: A True Detective Story, by Jeff Jensen and Jonathan Case
  • Marzi: A Memoir, by Marzena Sowa and Sylvain Savoia
  • Onward Towards Our Noble Deaths, by Shigeru Mizuki
  • Vietnamerica, by GB Tran

Best Graphic Album—New

  • Bubbles & Gondola, by Renaud Dillies
  • Freeway, by Mark Kalesniko
  • Habibi, by Craig Thompson
  • Ivy, by Sarah Olekysk
  • Jim Henson’s Tale of Sand, adapted by Ramón K. Pérez
  • One Soul, by Ray Fawkes

Best Graphic Album—Reprint

  • Big Questions, by Anders Nilsen
  • The Death Ray, by Dan Clowes
  • Richard Stark’s Parker: The Martini Edition, by Darwyn Cooke
  • WE3: The Deluxe Edition, by Grant Morrison and Frank Quitely
  • Zahra’s Paradise, by Amir and Khalil

Best Archival Collection/Project—Strips

  • Flash Gordon and Jungle Jim, by Alex Raymond and Don Moore, edited by Dean Mullaney
  • Forgotten Fantasy: Sunday Comics 1900–1915, edited by Peter Maresca
  • Prince Valiant vols. 3-4, by Hal Foster, edited by Kim Thompson
  • Tarpé Mills’s Miss Fury Sensational Sundays, 1944–1949, edited by Trina Robbins
  • Walt Disney’s Mickey Mouse vols. 1-2, by Floyd Gottfredson, edited by David Gerstein and Gary Groth

Best Archival Collection/Project—Comic Books

  • Government Issue: Comics for the People: 1940s–2000s, edited by Richard L. Graham
  • The MAD Fold-In Collection, by Al Jaffee
  • PS Magazine: The Best of Preventive Maintenance Monthly, by Will Eisner
  • The Sugar and Spike Archives, vol. 1, by Sheldon Mayer
  • Walt Simonson’s The Mighty Thor Artist’s Edition

Best U.S. Edition of International Material

  • Bubbles & Gondola, by Renaud Dillies
  • Isle of 100,000 Graves, by Fabien Vehlmann and Jason
  • Like a Sniper Lining Up His Shot, by Jacques Tardi and Jean-Patrick Manchette
  • The Manara Library, vol. 1: Indian Summer and Other Stories, by Milo Manara with Hugo Pratt
  • Night Animals: A Diptych About What Rushes Through the Bushes, by Brecht Evens

Best U.S. Edition of International Material—Asia

  • A Bride’s Story, by Kaoru Mori
  • Drops of God, by Tadashi Agi and Shu Okimoto
  • Onward Towards Our Noble Deaths, by Shigeru Mizuki
  • Saturn Apartments, vols. 3-4, by Hisae Iwaoka
  • Stargazing Dog, by Takashi Murakami
  • Wandering Son, vol. 1, by Shimura Takako

Best Writer

  • Cullen Bunn, The Sixth Gun
  • Mike Carey, The Unwritten
  • Jeff Jensen, Green River Killer: A True Detective Story
  • Jeff Lemire, Animal Man, Flashpoint: Frankenstein and the Creatures of the Unknown, Frankenstein: Agent of S.H.A.D.E., Sweet Tooth
  • Mark Waid, Irredeemable, Incorruptible, Daredevil

Best Writer/Artist

  • Rick Geary, The Lives of Sacco and Vanzetti
  • Terry Moore, Rachel Rising
  • Sarah Oleksyk, Ivy
  • Craig Thompson, Habibi
  • Jim Woodring, Congress of the Animals, “Harvest of Fear,” in The Simpsons’ Treehouse of Horror #17

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team

  • Michael Allred, iZombie, Madman All-New Giant-Size Super-Ginchy Special
  • Ramón K. Pérez, Jim Henson’s Tale of Sand
  • Chris Samnee, Captain America and Bucky, Ultimate Spider-Man #155
  • Marcos Martin, Daredevil
  • Paolo Rivera/Joe Rivera, Daredevil

Best Cover Artist

  • Michael Allred, iZombie
  • Francesco Francavilla, Black Panther, Lone Ranger, Lone Ranger/Zorro, Dark Shadows, Warlord of Mars, Archie Meets Kiss
  • Victor Kalvachev, Blue Estate
  • Marcos Martin, Daredevil, Amazing Spider-Man
  • Sean Phillips, Criminal: The Last of the Innocent
  • Yuko Shimizu, The Unwritten

Best Coloring

  • Laura Allred, iZombie, Madman All-New Giant-Size Super-Ginchy Special
  • Bill Crabtree, The Sixth Gun
  • Ian Herring and Ramón K. Pérez, Jim Henson’s Tale of Sand
  • Victor Kalvachev, Blue Estate
  • Cris Peter, Casanova: Avaritia, Casanova: Gula

Best Lettering

  • Deron Bennett, Billy Fog, Jim Henson’s Dark Crystal, Jim Henson’s Tale of Sand, Mr. Murder Is Dead, Helldorado, Puss N Boots, Richie Rich
  • Jimmy Gownley, Amelia Rules! The Meaning of Life…And Other Stuff
  • Laura Lee Gulledge, Page by Paige
  • Tom Orzechowski, Manara Library, with L. Lois Buholis, Manga Man, Savage Dragon
  • Stan Sakai, iUsagi Yojimbo

Best Comics-Related Journalism

  • The AV Club Comics Panel, by Noel Murray, Oliver Sava, et al.
  • The Beat, produced by Heidi MacDonald, et al.
  • The Comics Journal, edited by Gary Groth, and The Comics Journal website, edited by Timothy Hodler and Dan Nadel
  • The Comics Reporter, produced by Tom Spurgeon
  • TwoMorrows Publications: Alter Ego, edited by Roy Thomas, Back Issue, edited by Michael Eury, Draw, edited by Mike Manley, and Jack Kirby Collector, edited by John Morrow

Best Educational/Academic Work

  • Alan Moore: Conversations, ed. by Eric Berlatsky
  • Cartooning: Philosophy & Practice, by Ivan Brunetti
  • Critical Approaches to Comics: Theories and Methods, edited by Matthew J. Smith and Randy Duncan
  • Hand of Fire: The Comics Art of Jack Kirby, by Charles Hatfield
  • Projections: Comics and the History of 21st Century Storytelling, by Jared Gardner

Best Comics-Related Book

  • Archie: A Celebration of America’s Favorite Teenagers, edited by Craig Yoe
  • Caniff: A Visual Biography, edited by Dean Mullaney
  • Drawing Power: A Compendium of Cartoon Advertising, edited by Rick Marschall and Warren Bernard
  • Genius Isolated: The Life and Art of Alex Toth, designed by Dean Mullaney
  • MetaMaus, by Art Spiegelman

Best Publication Design

  • Genius Isolated: The Life and Art of Alex Toth, designed by Dean Mullaney
  • Jim Henson’s Tale of Sand, designed by Eric Skillman
  • Kinky & Cosy, designed by Nix
  • The MAD Fold-In Collection, designed by Michael Morris
  • Richard Stark’s Parker: The Martini Edition, designed by Darwyn Cooke

For more information…

Eisner Winners

The Eisner Awards were announced at Comic Con San Diego on July 22. Below are the winners.

  • Best Short Story: “Post Mortem,” by Greg Rucka and Michael Lark
  • Best Single Issue (or One-Shot): Hellboy: Double Feature of Evil, by Mike Mignola and Richard Corben
  • Best Continuing Series: Chew, by John Layman and Rob Guillory
  • Best Limited Series: Daytripper, by Fábio Moon and Gabriel Bá
  • Best New Series: American Vampire, by Scott Snyder, Stephen King, and Rafael Albuquerque
  • Best Publication for Kids: Tiny Titans, by Art Baltazar and Franco
  • Best Publication for Teens: Smile, by Raina Telgemeier
  • Best Humor Publication: I Thought You Would Be Funnier, by Shannon Wheeler
  • Best Anthology: Mouse Guard: Legends of the Guard, edited by Paul Morrissey and David Petersen
  • Best Digital Comic: Abominable Charles Christopher, by Karl Kerschl
  • Best Reality-Based Work: It Was the War of the Trenches, by Jacques Tardi
  • Best Graphic Album-New: Return of the Dapper Men, by Jim McCann and Janet Lee
  • Best Graphic Album-Reprint: Wednesday Comics, edited by Mark Chiarello
  • Best Adaptation from Another Work:The Marvelous Land of Oz, by L. Frank Baum, adapted by Eric Shanower and Skottie Young
  • Best Archival Collection/Project-Strips: Archie: The Complete Daily Newspaper Strips, 1946–1948, by Bob Montana, edited by Greg Goldstein
  • Best Archival Collection/Project-Comic Books: Dave Stevens’ The Rocketeer Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier
  • Best U.S. Edition of International Material: It Was the War of the Trenches, by Jacques Tardi
  • Best U.S. Edition of International Material-Asia: Naoki Urasawa’s 20th Century Boys, by Naoki Urasawa
  • Best Writer: Joe Hill, Locke & Key
  • Best Writer/Artist: Darwyn Cooke, Richard Stark’s Parker: The Outfit
  • Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team:
  • Skottie Young, The Marvelous Land of Oz

  • Best Painter/Multimedia Artist (interior art): Juanjo Guarnido, Blacksad
  • Best Cover Artist: Mike Mignola, Hellboy, Baltimore: The Plague Ships
  • Best Coloring: Dave Stewart, Hellboy, BPRD, Baltimore, Let Me In, Detective Comics, Neil Young’s Greendale, Daytripper, Joe the Barbarian
  • Best Lettering: Todd Klein, Fables, The Unwritten, Joe the Barbarian, iZombie, Tom Strong and the Robots of Doom, SHIELD, Driver for the Dead
  • Best Comics-Related Periodical/Journalism: ComicBookResources, produced by Jonah Weiland
  • Best Comics-Related Book: 75 Years of DC Comics: The Art of Modern Mythmaking, by Paul Levitz
  • Best Publication Design:
  • Dave Stevens’ The Rocketeer Artist’s Edition, designed by Randall Dahlk

  • Hall of Fame
    • Judges’ Choices: Ernie Bushmiller, Jack Jackson, Martin Nodell, Lynd Ward
    • Elected: Mort Drucker, Harvey Pekar, Roy Thomas, Marv Wolfman
  • Russ Manning Promising Newcomer Award: Nate Simpson
  • Bob Clampett Humanitarian Award: Patrick McDonnell
  • Bill Finger Excellence in Comic Book Writing Award: Del Connell, Bob Haney
  • Will Eisner Spirit of Comics Retailer Award: Comics & Vegetables, Tel Aviv, Israel, Yuval Sharon & Danny Amitai

For more information…

Eisner Award Nominations

The nominees for the Eisner Awards, to recognize excellence in comics, have been announced. The winners will be announced at Comic-Con International in San Diego during the weekend of July 22.
Best Short Story

  • “Bart on the Fourth of July,” by Peter Kuper
  • “Batman, in Trick for the Scarecrow,” by Billy Tucci
  • “Cinderella,” by Nick Spencer and Rodin Esquejo
  • “Hamburgers for One,” by Frank Stockton
  • “Little Red Riding Hood,” by Bryan Talbot and Camilla d’Errico
  • “Post Mortem,” by Greg Rucka and Michael Lark

Best Single Issue (or One-Shot)

  • The Cape, by Joe Hill, Jason Ciaramella, and Zack Howard
  • Fables #100, by Bill Willingham, Mark Buckingham, and others
  • Hellboy: Double Feature of Evil, by Mike Mignola and Richard Corben
  • Locke & Key: Keys to the Kingdom #1: “Sparrow,” by Joe Hill and Gabriel Rodriguez
  • Unknown Soldier #21: “A Gun in Africa,” by Joshua Dysart and Rick Veitch

Best Continuing Series

  • Chew, by John Layman and Rob Guillory
  • Echo, by Terry Moore
  • Locke & Key, by Joe Hill and Gabriel Rodriguez
  • Morning Glories, by Nick Spencer and Joe Eisma
  • Naoki Urasawa’s 20th Century Boys, by Naoki Urasawa
  • Scalped, by Jason Aaron and R. M. Guéra

Best Limited Series

  • Baltimore: The Plague Ships, by Mike Mignola, Christopher Golden, and Ben Stenbeck
  • Cinderella: From Fabletown with Love, by Chris Roberson and Shawn McManus
  • Daytripper, by Fábio Moon and Gabriel Bá
  • Joe the Barbarian, by Grant Morrison and Sean Murphy
  • Stumptown, by Greg Rucka and Matthew Southworth

Best New Series

  • American Vampire, by Scott Snyder, Stephen King, and Rafael Albuquerque
  • iZombie, by Chris Roberson and Michael Allred
  • Marineman, by Ian Churchill
  • Morning Glories, by Nick Spencer and Joe Eisma
  • Superboy, by Jeff Lemire and Pier Gallo

Best Publication for Kids

  • Amelia Earhart: This Broad Ocean, by Sara Stewart Taylor and Ben Towle
  • Amelia Rules!: True Things (Adults Don’t Want Kids to Know), by Jimmy Gownley
  • Binky to the Rescue, by Ashley Spires
  • Scratch9, by Rob M. Worley and Jason T. Kruse
  • Tiny Titans, by Art Baltazar and Franco
  • The Unsinkable Walker Bean, by Aaron Renier

Best Publication for Teens

  • Ghostopolis, by Doug TenNapel
  • Hereville: How Mirka Got Her Sword, by Barry Deutsch
  • Return of the Dapper Men, by Jim McCann and Janet Lee
  • Smile, by Raina Telgemeier
  • Yummy: The Last Days of a Southside Shorty, by G. Neri and Randy DuBurke

Best Humor Publication

  • Afrodisiac, by Jim Rugg and Brian Maruca
  • Comic Book Guy: The Comic Book, by Ian Boothby, John Delaney, and Dan Davis
  • Drinking at the Movies, by Julia Wertz
  • I Thought You Would Be Funnier, by Shannon Wheeler
  • Literature: Unsuccessfully Competing Against TV Since 1953, by Dave Kellett
  • Prime Baby, by Gene Luen Yang

Best Anthology

  • The Anthology Project, edited by Joy Ang and Nick Thornborrow
  • Korea as Viewed by 12 Creators, edited by Nicolas Finet
  • Liquid City, vol. 2, edited by Sonny Liew and Lim Cheng Tju
  • Mouse Guard: Legends of the Guard, edited by Paul Morrissey and David Petersen
  • Trickster: Native American Tales, edited by Matt Dembicki

Best Digital Comic

  • Abominable Charles Christopher, by Karl Kerschl
  • The Bean, by Travis Hanson
  • Lackadaisy, by Tracy Butler
  • Max Overacts, by Caanan Grall
  • Zahra’s Paradise, by Amir and Khalil

Best Reality-Based Work

  • It Was the War of the Trenches, by Jacques Tardi
  • Picture This: The Nearsighted Monkey Book, by Lynda Barry
  • Special Exits: A Graphic Memoir, by Joyce Farmer
  • Treasury of XXth Century Murder: The Terrible Axe Man of New Orleans, by Rick Geary
  • Two Generals, by Scott Chantler
  • You’ll Never Know Book 2: Collateral Damage, by Carol Tyler

Best Graphic Album-New

  • Elmer, by Gerry Alanguilan
  • Finding Frank and His Friend: Previously Unpublished Work by Clarence ‘Otis’ Dooley, by Melvin Goodge
  • Market Day, by James Sturm
  • Return of the Dapper Men, by Jim McCann and Janet Lee
  • Wilson, by Daniel Clowe

Best Graphic Album-Reprint

  • The Amazing Screw-on Head and Other Curious Objects, by Mike Mignola
  • Beasts of Burden: Animal Rites, by Evan Dorkin and Jill Thompson
  • Motel Art Improvement Service, by Jason Little
  • The Simpsons/Futurama Crossover Crisis, by Ian Boothby, James Lloyd, and Steve Steere Jr.
  • Tumor, by Joshua Hale Fialkov and Noel Tuazon
  • Wednesday Comics, edited by Mark Chiarello

Best Adaptation from Another Work

  • Dante’s Divine Comedy, adapted by Seymour Chwast
  • The Little Prince, by Antoine de Saint-Exupéry, adapted by Joann Sfar
  • The Marvelous Land of Oz, by L. Frank Baum, adapted by Eric Shanower and Skottie Young
  • 7 Billion Needles, vols. 1 and 2, adapted from Hal Clement’s Needle by Nobuaki Tadano
  • Silverfin: A James Bond Adventure, adapted by Charlie Higson and Kev Walker

Best Archival Collection/Project-Strips

  • Archie: The Complete Daily Newspaper Strips, 1946–1948, by Bob Montana, edited by Greg Goldstein
  • 40: A Doonesbury Retrospective, by G. B. Trudeau
  • George Heriman’s Krazy Kat: A Celebration of Sundays, edited by Patrick McDonnell and Peter Maresca
  • Polly and Her Pals Complete Sunday Comics, vol. 1, by Cliff Sterrett, edited by Dean Mullaney
  • Roy Crane’s Captain Easy, vol. 1, edited by Rick Norwood

Best Archival Collection/Project-Comic Books

  • Dave Stevens’ The Rocketeer Artist’s Edition, edited by Scott Dunbier
  • The Horror! The Horror! Comic Books the Government Didn’t Want You to Read!, edited by Jim Trombetta
  • The Incal Classic Collection, by Alexandro Jodorowsky and Moebius
  • Lynd Ward: Six Novels in Woodcuts, edited by Art Spiegelman
  • Thirteen “Going on Eighteen”, by John Stanley

Best U.S. Edition of International Material

  • It Was the War of the Trenches, by Jacques Tardi
  • The Killer: Modus Vivendi, by Matz and Luc Jacamon
  • King of the Flies, Book One: Hallorave, by Mezzo and Pirus
  • The Littlest Pirate King, by David B. and Pierre Mac Orlan
  • Salvatore, by Nicolas De Crécy

Best U.S. Edition of International Material-Asia

  • Ayako, by Osamu Tezuka
  • Bunny Drop, by Yumi Unita
  • A Drunken Dream and Other Stories, by Moto Hagio
  • House of Five Leaves, by Natsume Ono
  • Naoki Urasawa’s 20th Century Boys, by Naoki Urasawa

Best Writer

  • Ian Boothby, Comic Book Guy: The Comic Book; Futurama Comics #47–50; Simpsons Comics #162, 168; Simpsons Super Spectacular #11–12
  • Joe Hill, Locke & Key
  • John Layman, Chew
  • Jim McCann, Return of the Dapper Men
  • Nick Spencer, Morning Glories, Shuddertown, Forgetless, Existence 3.0

Best Writer/Artist

  • Dan Clowes, Wilson
  • Darwyn Cooke, Richard Stark’s Parker: The Outfit
  • Joe Kubert, Dong Xoai, Vietnam 1965
  • Terry Moore, Echo
  • James Sturm, Market Day
  • Naoki Urasawa, Naoki Urasawa’s 20th Century Boys

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team

  • Richard Corben, Hellboy
  • Stephen DeStefano, Lucky in Love Book One: A Poor Man’s Story
  • Rob Guillory, Chew
  • Gabriel Rodriguez, Locke & Key
  • Skottie Young, The Marvelous Land of Oz

Best Painter/Multimedia Artist (interior art)

  • Lynda Barry, Picture This: The Nearsighted Monkey Book
  • Brecht Evens, The Wrong Place
  • Juanjo Guarnido, Blacksad
  • Janet Lee, Return of the Dapper Men
  • Eric Liberge, On the Odd Hours
  • Carol Tyler, You’ll Never Know Book 2: Collateral Damage

Best Cover Artist

  • Rodin Esquejo, Morning Glories
  • Dave Johnson, Abe Sapien: The Abyssal Plain, Unknown Soldier, Punisher/Max, Deadpool
  • Mike Mignola, Hellboy, Baltimore: The Plague Ships
  • David Petersen, Mouse Guard: Legends of the Guard
  • Yuko Shimizu, The Unwritten

Best Coloring

  • Jimmy Gownley, Amelia Rules!: True Things (Adults Don’t Want Kids to Know), Amelia Rules!: The Tweenage Guide to Not Being Unpopular, by Jimmy Gownley
  • Metaphrog (Sandra Marrs and John Chalmers), Louis: Night Salad
  • Dave Stewart, Hellboy, BPRD, Baltimore, Let Me In, Detective Comics, Neil Young’s Greendale, Daytripper, Joe the Barbarian
  • Hilary Sycamore, City of Spies, Resistance, Booth, Brain Camp, Solomon’s Thieves
  • Chris Ware, Acme Novelty Library 20: Lint

Best Lettering

  • Darwyn Cooke, Richard Stark’s Parker: The Outfit
  • Dan Clowes, Wilson
  • Jimmy Gownley, Amelia Rules!: True Things (Adults Don’t Want Kids to Know), Amelia Rules!: The Tweenage Guide to Not Being Unpopular, by Jimmy Gownley
  • Todd Klein, Fables, The Unwritten, Joe the Barbarian, iZombie, Tom Strong and the Robots of Doom, SHIELD, Driver for the Dead
  • Doug TenNapel, Ghostopolis
  • Chris Ware, Acme Novelty Library 20: Lint

Best Comics-Related Periodical/Journalism

  • Alter Ego, edited by Roy Thomas
  • The Beat, produced by Heidi MacDonald
  • ComicBookResources, produced by Jonah Weiland
  • ComicsAlliance, produced by Laura Hudson
  • The Comics Reporter, produced by Tom Spurgeon
  • USA Today Comics Section, by Life Section Entertainment Editor Dennis Moore; Comics Section Lead, John Geddes

Best Comics-Related Book

  • Doonesbury and the Art of G. B. Trudeau, by Brian Walker
  • Fire and Water: Bill Everett, the Sub-Mariner, and the Birth of Marvel Comics, by Blake Bell
  • The Oddly Compelling Art of Denis Kitchen, by Denis Kitchen and Charles Brownstein, edited by John Lind and Diana Schutz
  • Shazam! The Golden Age of the World’s Mightiest Mortal, by Chip Kidd and Geoff Spear
  • 75 Years of DC Comics: The Art of Modern Mythmaking, by Paul Levitz

Best Publication Design

  • Dave Stevens’ The Rocketeer Artist’s Edition, designed by Randall Dahlk
  • Polly and Her Pals Complete Sunday Comics, vol. 1, designed by Lorraine Turner and Dean Mullaney
  • Return of the Dapper Men, designed by Todd Klein
  • 75 Years of DC Comics: The Art of Modern Mythmaking, designed by Josh Baker
  • Two Generals, designed by Jennifer Lum

Hall of Fame
Judges’ Choices:

  • Ernie Bushmiller
  • Jack Jackson
  • Martin Nodell
  • Lynd Ward

For more information…