British Fantasy Awards

The British Fantasy Award winners were announced on October 1 at FantasyCon 2017 in Peterborough, UK.

  • Sydney J. Bounds Award for Best Newcomer: Erika L Satifka, for Stay Crazy
  • Best Magazine / Periodical: Tor.com
  • Best Non-fiction: The Geek Feminist Revolution, by Kameron Hurley
  • Best Comic / Graphic Novel: Monstress, Vol 1: Awakening, by Marjorie Liu & Sana Takeda
  • Best Independent Press: Grimbold Press
  • Best Artist: Daniele Serra
  • Best Anthology: People of Colour Destroy Science Fiction, edited by Lightspeed Magazine
  • Best Collection: Some Will Not Sleep, by Adam Nevill
  • Best Film / Television Production: Arrival
  • Best Novella: The Ballad of Black Tom, by Victor LaValle
  • Best Short Fiction: “White Rabbit,” by Georgina Bruce
  • August Derleth Award for Best Horror Novel: Disappearance at Devil’s Rock, by Paul Tremblay
  • Robert Holdstock Award for Best Fantasy Novel: The Tiger and the Wolf, by Adrian Tchaikovsky
  • Karl Edward Wagner Award (for an “important contribution to the genre or the Society”): Jan Edwards
  • The Legends of Fantasy Con Award: David & Sandra Sutton

For more information…

British Fantasy Awards Shortlist

The 2017 British Fantasy Award short list has been announced. The winners of these awards will now be decided by the previously announced juries. The winners will be announced at the awards ceremony on Sunday October 1, 2017, at FantasyCon 2017 in Peterborough, England.

Best Fantasy Novel (the Robert Holdstock Award)

  • The Summer Goddess, by Joanne Hall
  • The High King’s Vengeance, by Steven Poore
  • The Tiger and the Wolf, by Adrian Tchaikovsky
  • The Silver Tide, by Jen Williams

Best Horror Novel (the August Derleth Award)

  • The Searching Dead, by Ramsey Campbell
  • The Hidden People, by Alison Littlewood
  • 13 Minutes, by Sarah Pinborough
  • Disappearance at Devil’s Rock, by Paul Tremblay

Best Novella

  • Hammers on Bone, by Cassandra Khaw
  • The Ballad of Black Tom, by Victor LaValle
  • Bodies of Water, by V.H. Leslie
  • Every Heart a Doorway, by Seanan McGuire
  • The Grieving Stones, by Gary McMahon
  • Arrival of Missives, by Aliya Whiteley

Best Short Fiction

  • “Charmed Life,” by Simon Avery
  • “White Rabbit,” by Georgina Bruce
  • “Greenteeth,” by Gary Budden
  • “Waxy,” by Camilla Grudova
  • “The Watcher,” by Sammy H.K. Smith
  • “The Women’s Song,” by Nadine West

Best Collection

  • Sharp Ends, by Joe Abercrombie
  • The Unheimlich Manoeuvre, by Tracy Fahey
  • Some Will Not Sleep, by Adam Nevill
  • A Tiding of Magpies, by Peter Sutton
  • The Parts We Play, by Stephen Volk
  • Secret Language, by Neil Williamson

Best Anthology

  • Something Remains, edited by Peter Coleborn & Pauline E. Dungate,
  • Fight Like a Girl, edited by Joanne Hall & Roz Clarke
  • Asian Monsters, edited by Margrét Helgadóttir
  • People of Colo(u)r Destroy Science Fiction, edited by Nalo Hopkinson & Kristine Ong Muslim
  • The Starlit Wood, edited by Dominik Parisien & Navah Wolfe
  • Dead Letters, edited by Conrad Williams

Best Independent Press

  • Alchemy
  • Fox Spirit
  • Grimbold
  • NewCon
  • TTA

Best Non-Fiction

  • Blood Spectrum column, by Gary Couzens
  • The Geek Feminist Revolution, by Kameron Hurley
  • Ginger Nuts of Horror, by Jim McLeod
  • This Spectacular Darkness, by Joel Lane
  • The Women of Harry Potter series, by Sarah Gailey
  • Words Are My Matter: Writings about Life and Books, 2000-2016, by Ursula K. Le Guin

Best Magazine / Periodical

  • Black Static
  • Ginger Nuts of Horror
  • Interzone
  • Tor.com
  • Uncanny Magazine

Best Artist

  • Ben Baldwin
  • Evelinn Enoksen
  • Sarah Anne Langton
  • Daniele Serra

Best Comic / Graphic Novel

  • 2000AD (progs 1963-2011), edited by Matt Smith
  • Sixpack and Dogwelder: Hard Travelin’ Heroz (#1-5), by Garth Ennis & Russ Braun
  • Skal (Chapter 3, pages 1-19), by Jennie Gyllblad
  • Patsy Walker, A.K.A. Hellcat! (#2-13), by Kate Leth & Brittney Williams
  • Monstress, Volume 1: Awakening, by Marjorie Liu & Sana Takeda
  • Saga (#33-40), by Brian K. Vaughan & Fiona Staples

Best Film/Television Production

  • Arrival
  • Series three of Black Mirror
  • Captain America: Civil War
  • Deadpool
  • High Rise

Best Newcomer (the Sydney J. Bounds Award)

  • James Bennett, for Chasing Embers
  • Daniel Godfrey, for New Pompeii
  • Erika L Satifka, for Stay Crazy
  • Phil Sloman, for Becoming David
  • Martin Owton, for Exile

For more information…

British Fantasy Award Winners

The 2016 British Fantasy Award winners were announced on Sunday September 25, 2016, at FantasyCon 2016 in Scarborough: FantasyCon By The Sea.

  • Best Anthology: The Doll Collection, edited by Ellen Datlow
  • Best Artist: Julie Dillon
  • Best Collection: Ghost Summer: Stories, by Tananarive Due
  • Best Comic/Graphic Novel: Bitch Planet (#2–5), by Kelly Sue DeConnick, Valentine De Landro, Robert Wilson IV and Cris Peter
  • Ms. Marvel, Vol. 2: Generation Why, by G. Willow Wilson, Jacob Wyatt and Adrian Alphona
  • Best Fantasy Novel (the Robert Holdstock Award): Uprooted, by Naomi Novik
  • Best Film/Television Production: Jonathan Strange & Mr Norrell, by Peter Harness
  • Best Horror Novel (the August Derleth Award): Rawblood, by Catriona Ward
  • Best Independent Press: Angry Robot (Marc Gascoigne)
  • Best Magazine/Periodical: Beneath Ceaseless Skies, edited by Scott H. Andrews
  • Best Newcomer (the Sydney J. Bounds Award): Zen Cho, for Sorcerer to the Crown
  • Best Non-Fiction: Letters to Tiptree, edited by Alexandra Pierce and Alisa Krasnostein
  • Best Novella: The Pauper Prince and the Eucalyptus Jinn, by Usman T. Malik
  • Best Short Fiction: “Fabulous Beasts,” by Priya Sharma
  • Special Award (The Karl Edward Wagner Award): The FantasyCon redshirts, past and present

For more information…

Gemmell Nominations

The nominees for the Gemmell Awards for fantasy have been announced. The Gemmell Awards are popularly voted awards. Anyone can vote by visiting the Gemmell Award website. The winners will be announced September 24, 2016 in a ceremony at Fantasycon.

The Legend Award for Best Fantasy Novel

  • The Dread Wyrm, by Miles Cameron
  • Son of the Black Sword, by Larry Correia
  • Gotrek & Felix: Slayer, by David Guymer
  • Ruin, by John Gwynne
  • The Liar’s Key, by Mark Lawrence

The Morningstar Award for Best Fantasy Newcomer

  • Battlemage,, by Stephen Aryan
  • The Traitor Baru Cormorant, by Seth Dickinson
  • The Fire Sermon,, by Francesca Haig
  • Starborn, by Lucy Hounsom
  • The Vagrant, by Peter Newman
  • An Ember in the Ashes, by Sabaa Tahir

The Ravenheart Award for Best Fantasy Cover Art

  • Kerem Beyit for the cover of The Dread Wyrm, by Miles Cameron
  • Jason Chan for the cover of The Liar’s Key by Mark Lawrence
  • Larry Elmore & Carol Russo Design for the cover of Son of the Black Sword, by Larry Correia
  • Raymond Swanland for the cover of Archaon: Lord of Chaos, by Rob Sanders
  • Paul Young for the cover of Ruin, by John Gwynne

For more information…

British Fantasy Award Shortlist

The 2016 British Fantasy Award short list has been announced. The winners of these awards will now be decided by the previously announced juries. The winners will be announced at the awards ceremony on Sunday September 25, 2016, at FantasyCon 2016 in Scarborough: FantasyCon By The Sea.

Best Anthology

  • African Monsters, edited by Margrét Helgadóttir and Jo Thomas
  • Aickman’s Heirs, edited by Simon Strantzas
  • Best British Horror 2015, edited by Johnny Mains
  • The Doll Collection, edited by Ellen Datlow
  • The 2nd Spectral Book of Horror Stories, edited by Mark Morris

Best Artist

  • Ben Baldwin
  • Vincent Chong
  • Julie Dillon
  • Evelinn Enoksen
  • Sarah Anne Langton
  • Jeffrey Alan Love

Best Collection

  • Ghost Summer: Stories, by Tananarive Due
  • Monsters, by Paul Kane
  • Probably Monsters, by Ray Cluley
  • Scar City, by Joel Lane
  • Skein and Bone, by V.H. Leslie
  • The Stars Seem So Far Away, by Margrét Helgadóttir

Best Comic/Graphic Novel

  • Bitch Planet (#2–5), by Kelly Sue DeConnick, Valentine De Landro, Robert Wilson IV and Cris Peter
  • Ms. Marvel, Vol. 2: Generation Why, by G. Willow Wilson, Jacob Wyatt and Adrian Alphona
  • Nimona, by Noelle Stevenson
  • Red Sonja (#14–18), by Gail Simone and Walter Geovani
  • Saga (#25–32), by Brian K. Vaughan and Fiona Staples
  • The Sandman: Overture, by Neil Gaiman, J.H. Williams III and Dave Stewart

Best Fantasy Novel (the Robert Holdstock Award)

  • Guns of the Dawn, by Adrian Tchaikovsky
  • Half a War, by Joe Abercrombie
  • The Iron Ghost, by Jen Williams
  • Signal to Noise, by Silvia Moreno-Garcia
  • Sorcerer to the Crown, by Zen Cho
  • Uprooted, by Naomi Novik

Best Film/Television Production

  • Inside No. 9: The Trial of Elizabeth Gadge, by Reece Shearsmith and Steve Pemberton
  • Jessica Jones: AKA WWJD?, by Scott Reynolds
  • Jonathan Strange & Mr Norrell, by Peter Harness
  • Mad Max: Fury Road, by George Miller, Brendan McCarthy and Nico Lathouris
  • Midwinter of the Spirit, by Stephen Volk
  • Star Wars: The Force Awakens, by Lawrence Kasdan, J.J. Abrams and Michael Arndt

Best Horror Novel (the August Derleth Award)

  • A Cold Silence, by Alison Littlewood
  • The Death House, by Sarah Pinborough
  • Lost Girl, by Adam Nevill
  • Rawblood, by Catriona Ward
  • The Silence, by Tim Lebbon
  • Welcome to Night Vale, by Joseph Fink and Jeffrey Cranor

Best Independent Press

  • The Alchemy Press (Peter Coleborn and Jan Edwards)
  • Angry Robot (Marc Gascoigne)
  • Fox Spirit Books (Adele Wearing)
  • Newcon Press (Ian Whates)

Best Magazine/Periodical

  • Beneath Ceaseless Skies, edited by Scott H. Andrews
  • Black Static, edited by Andy Cox
  • Holdfast Magazine, edited by Laurel Sills and Lucy Smee
  • Interzone, edited by Andy Cox
  • Strange Horizons, edited by Niall Harrison

Best Newcomer (the Sydney J. Bounds Award)

  • Becky Chambers, for The Long Way to a Small Angry Planet
  • Zen Cho, for Sorcerer to the Crown
  • Peter Newman, for The Vagrant
  • Steven Poore, for The Heir to the North
  • Marc Turner, for When the Heavens Fall

Best Non-Fiction

  • The Art of Horror: An Illustrated History, edited by Stephen Jones
  • Fantasy-Faction, edited by Marc Aplin and Jennie Ivins
  • Ginger Nuts of Horror, edited by Jim Mcleod
  • King for a Year, edited by Mark West
  • Letters to Tiptree, edited by Alexandra Pierce and Alisa Krasnostein
  • Matrilines, by Kari Sperring

Best Novella

  • Albion Fay, by Mark Morris
  • Binti, by Nnedi Okorafor
  • The Bureau of Them, by Cate Gardner
  • The Pauper Prince and the Eucalyptus Jinn, by Usman T. Malik
  • Witches of Lytchford, by Paul Cornell

Best Short Fiction

  • “The Blue Room,” by V.H. Leslie
  • “Dirt Land,” by Ralph Robert Moore
  • “Fabulous Beasts,” by Priya Sharma
  • “Hippocampus,” by Adam Nevill
  • “Strange Creation,” by Frances Kay
  • “When The Moon Man Knocks,” by Cate Gardner

For more information…

British Fantasy Award Winners

The British Fantasy Society announced the winners of the 2015 British Fantasy Awards at FantasyCon 2015 in Nottingham on October 25, 2015. The winners are:

  • Best Novel (the Robert Holdstock Award): Cuckoo Song, by Frances Hardinge
  • Best Horror Novel (the August Derleth Award): No One Gets Out Alive, by Adam Nevill
  • Best Novella: Newspaper Heart, by Stephen Volk
  • Best Short Story: “A Woman’s Place,” by Emma Newman
  • Best Collection: Nick Nightmare Investigates, by Adrian Cole
  • Best Anthology: Lightspeed: Women Destroy Science Fiction Special Issue, edited by Christie Yant
  • Best Small Press (the PS Publishing Independent Press Award): Fox Spirit Books
  • Best Non-Fiction: Letters to Arkham: The Letters of Ramsey Campbell and August Derleth, 1961–1971, edited by S.T. Joshi
  • Best Magazine/Periodical: Holdfast Magazine, edited by Laurel Sills and Lucy Smee
  • Best Artist: Karla Ortiz
  • Best Comic/Graphic Novel: Through the Woods, by Emily Carroll
  • Best Film/Television episode: Guardians of the Galaxy, by James Gunn and Nicole Perlman
  • Best Newcomer (the Sydney J. Bounds Award): Sarah Lotz for The Three
  • The British Fantasy Society Special Award (The Karl Edward Wagner Award): Juliet E. McKenna

For more information…

British Fantasy Award Nominations

The British Fantasy Away nominees have been announced. The winners be selected by the previously announced juries, while the British Fantasy Society committee will pick the winner of the special award (the Karl Edward Wagner Award). The winners will be announced at an awards ceremony at FantasyCon 2015 in Nottingham on 25 October 2015.

Best Anthology

  • The Alchemy Press Book of Urban Mythic 2, edited by Jan Edwards and Jenny Barber
  • Horror Uncut: Tales of Social Insecurity and Economic Unease, edited by by Joel Lane and Tom Johnstone
  • Lightspeed: Women Destroy Science Fiction Special Issue, edited by Christie Yant
  • The Spectral Book of Horror Stories, edited by Mark Morris
  • Terror Tales of Wales, edited by Paul Finch

Best Artist

  • Ben Baldwin
  • Vincent Chong
  • Les Edwards
  • Sarah Anne Langton
  • Karla Ortiz
  • Daniele Serra

Best Collection

  • Black Gods Kiss, by Lavie Tidhar
  • The Bright Day Is Done, by Carole Johnstone
  • Gifts for the One Who Comes After, by Helen Marshall
  • Nick Nightmare Investigates, by Adrian Cole
  • Scruffians! Stories of Better Sodomites, by Hal Duncan

Best Comic/Graphic Novel

  • Cemetery Girl, by Charlaine Harris, Christopher Golden and Don Kramer
  • Grandville Noël, by Bryan Talbot
  • Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples
  • Seconds, by Bryan Lee O’Malley
  • Through the Woods, by Emily Carroll
  • The Wicked + The Divine, by Kieron Gillen and Jamie McKelvie

Best Fantasy Novel (The Robert Holdstock Award)

  • Breed, by KT Davies
  • City of Stairs, by Robert Jackson Bennett
  • Cuckoo Song, by Frances Hardinge
  • A Man Lies Dreaming, by Lavie Tidhar
  • The Moon King, by Neil Williamson
  • The Relic Guild, by Edward Cox

Best Film/Television Episode

  • Birdman: Or (The Unexpected Virtue of Ignorance), by Alejandro González Iñárritu
  • Black Mirror: White Christmas, by Charlie Brooker
  • Guardians of the Galaxy, by James Gunn and Nicole Perlman
  • Interstellar, by Christopher Nolan and Jonathan Nolan
  • Under the Skin, by Walter Campbell and Jonathan Glazer

Best Horror Novel (the August Derleth Award)

  • The End, by Gary McMahon
  • The Girl With All the Gifts, by M.R. Carey
  • The Last Plague, by Rich Hawkins
  • No One Gets Out Alive, by Adam Nevill
  • Station Eleven, by Emily St John Mandel
  • The Unquiet House, by Alison Littlewood

Best Independent Press

  • The Alchemy Press (Peter Coleborn)
  • Fox Spirit Books (Adele Wearing)
  • NewCon Press (Ian Whates)
  • Spectral Press (Simon Marshall-Jones)

Best Magazine/Periodical

  • Black Static, edited by Andy Cox
  • Holdfast Magazine, edited by Laurel Sills and Lucy Smee
  • Interzone, edited by Andy Cox
  • Lightspeed, edited by John Joseph Adams
  • Sein und Werden, edited by Rachel Kendall

Best Newcomer (The Sydney J. Bounds Award)

  • Edward Cox, for The Relic Guild
  • Sarah Lotz, for The Three
  • Laura Mauro, for “Ptichka”
  • Den Patrick, for The Boy with the Porcelain Blade
  • Jen Williams, for The Copper Promise

Best Non-Fiction

  • D.F. Lewis Dreamcatcher Real-Time Reviews, by D.F. Lewis
  • Ginger Nuts of Horror, edited by Jim McLeod
  • Letters to Arkham: The Letters of Ramsey Campbell and August Derleth, 1961–1971, edited by S.T. Joshi
  • Rhapsody: Notes on Strange Fictions, by Hal Duncan
  • Sibilant Fricative: Essays & Reviews, by Adam Roberts
  • Touchstones: Essays on the Fantastic, by John Howard
  • You Are the Hero: A History of Fighting Fantasy Gamebooks, by Jonathan Green

Best Novella

  • Cold Turkey, by Carole Johnstone
  • Drive, by Mark West
  • Newspaper Heart, by Stephen Volk
  • Water For Drowning, by Ray Cluley

Best Short Story

  • “A Change of Heart,” by Gaie Sebold
  • “The Girl on the Suicide Bridge,” by J.A. Mains
  • “Ptichka,” by Laura Mauro
  • “A Woman’s Place,” by Emma Newman

For more information…

British Fantasy Awards

The British Fantasy Society announced the winners of the 2014 British Fantasy Awards at FantasyCon 2014 in York on September 7, 2014. The winners are:

  • Best Novel (the Robert Holdstock Award): A Stranger in Olondria, by Sofia Samatar
  • Best Horror Novel (the August Derleth Award): The Shining Girls, by Lauren Beukes
  • Best Novella: Beauty, by Sarah Pinborough
  • Best Short Story: “Signs of the Times,” by Carole Johnstone
  • Best Collection: Monsters in the Heart, Stephen Volk
  • Best Anthology: End of the Road, edited by Jonathan Oliver
  • Best Small Press (the PS Publishing Independent Press Award): The Alchemy Press
  • Best Non-Fiction: Speculative Fiction 2012, edited by Justin Landon and Jared Shurin
  • Best Magazine/Periodical: Clarkesworld, edited by Neil Clarke, Sean Wallace, and Kate Baker
  • Best Artist: Joey Hi-Fi
  • Best Comic/Graphic Novel: Demeter, by Becky Cloonan
  • Best Film/Television episode: Game of Thrones: “The Rains of Castamere,” by David Benioff and D.B. Weiss
  • Best Newcomer (the Sydney J. Bounds Award): Ann Leckie, for Ancillary Justice
  • The British Fantasy Society Special Award (The Karl Edward Wagner Award): Farah Mendlesohn

For more information…

British Fantasy Award Nominations

The British Fantasy Away nominees have been announced. In a change from previous years, the winners be selected by the previously announced juries, while the British Fantasy Society committee will pick the winner of the special award (the Karl Edward Wagner Award). The winners will be announced at an awards ceremony at FantasyCon 2014 in York on 6 or 7 September 2014.

Best Fantasy Novel (the Robert Holdstock Award)

  • Between Two Thorns, by Emma Newman
  • Blood and Feathers: Rebellion, by Lou Morgan
  • The Glass Republic, by Tom Pollock
  • The Ocean at the End of the Lane, by Neil Gaiman
  • A Stranger in Olondria, by Sofia Samatar

Best Horror Novel (the August Derleth Award)

  • House of Small Shadows, by Adam Nevill
  • Mayhem, by Sarah Pinborough
  • NOS4R2, by Joe Hill
  • Path of Needles, by Alison Littlewood
  • The Shining Girls, by Lauren Beukes
  • The Year of the Ladybird, by Graham Joyce

Best Novella

  • Beauty, by Sarah Pinborough
  • Dogs With Their Eyes Shut, by Paul Meloy
  • Spin, by Nina Allan
  • Vivian Guppy and the Brighton Belle, by Nina Allan
  • Whitstable, by Stephen Volk

Best Short Story

  • “Chalk,” by Pat Cadigan
  • “Death Walks En Pointe,” by Thana Niveau
  • “Family Business,” by Adrian Tchaikovsky
  • “The Fox,” by Conrad Williams
  • “Golden Apple,” by Sophia McDougall
  • “Moonstruck,” by Karin Tidbeck
  • “Signs of the Times,” by Carole Johnstone

Best Collection

  • For Those Who Dream Monsters, by Anna Taborska
  • Holes for Faces, by Ramsey Campbell
  • Monsters in the Heart, by Stephen Volk
  • North American Lake Monsters, by Nathan Ballingrud

Best Anthology

  • End of the Road, edited by Jonathan Oliver
  • Fearie Tales, edited by Stephen Jones
  • Rustblind and Silverbright, edited by David Rix
  • Tales of Eve, edited by Mhairi Simpson
  • The Tenth Black Book of Horror, edited by Charles Black

Best Small Press

  • The Alchemy Press (Peter Coleborn)
  • Fox Spirit Books (Adele Wearing)
  • NewCon Press (Ian Whates)
  • Spectral Press (Simon Marshall-Jones)

Best Non-Fiction

  • Gestalt Real-Time Reviews, by D.F. Lewis
  • Doors to Elsewhere, by Mike Barrett
  • Fantasy Faction, edited by Marc Aplin
  • Speculative Fiction 2012, edited by Justin Landon and Jared Shurin
  • “‘We Have Always Fought’: Challenging the ‘Women, Cattle and Slaves” Narrative,” by Kameron Hurley

Best Magazine/Periodical

  • Black Static, edited by Andy Cox
  • Clarkesworld, edited by Neil Clarke and Sean Wallace
  • Interzone, edited by Andy Cox
  • Shadows & Tall Trees, edited by Michael Kelly

Best Comic/Graphic Novel

  • Demeter, by Becky Cloonan
  • Jennifer Wilde, by Maura McHugh, Karen Mahoney and Stephen Downey
  • Porcelain, by Benjamin Read and Chris Wildgoose
  • Rachel Rising, by Terry Moore
  • Saga, by Brian K. Vaughan and Fiona Staples
  • The Unwritten, by Mike Carey and Peter Gross

Best Artist

  • Adam Oehlers
  • Ben Baldwin
  • Daniele Serra
  • Joey Hi-Fi
  • Tula Lotay
  • Vincent Chong

Best Film/Television Episode

  • Doctor Who: “The Day of the Doctor,” by Steven Moffat
  • Game of Thrones: “The Rains of Castamere,” by David Benioff and D.B. Weiss
  • Gravity, by Alfonso Cuarón and Jonás Cuarón
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug, by Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson and Guillermo del Toro
  • Iron Man 3, by Drew Pearce and Shane Black

Best Newcomer (the Sydney J. Bounds Award)

  • Ann Leckie, for Ancillary Justice
  • Emma Newman, for Between Two Thorns
  • Francis Knight, for Fade to Black
  • Laura Lam, for Pantomime
  • Libby McGugan, for The Eidolon
  • Samantha Shannon, for The Bone Season

For more information…

British Fantasy Awards

The British Fantasy Society announced the winners of the 2013 British Fantasy Awards at World Fantasy Con in Brighton, UK on November 3, 2013. The winners are:

  • Best Novel (the Robert Holdstock Award): Some Kind of Fairy Tale, by Graham Joyce
  • Best Horror Novel (the August Derleth Award): Last Days, by Adam Nevill
  • Best Novella: The Nine Deaths of Dr Valentine, by John Llewellyn Probert
  • Best Short Story: “Shark! Shark!” by Ray Cluley
  • Best Collection: Remember Why You Fear Me, Robert Shearman
  • Best Anthology: Magic: An Anthology of the Esoteric and Arcane, edited by Jonathan Oliver
  • Best Small Press (the PS Publishing Independent Press Award): ChiZine Publications, Brett Alexander Savory & Sandra Kasturi
  • Best Non-Fiction: Pornokitsch, edited by Anne C. Perry & Jared Shurin
  • Best Magazine/Periodical: Interzone, edited by Andy Cox
  • Best Artist: Sean Phillips
  • Best Comic/Graphic Novel: Saga, by Brian K. Vaughan & Fiona Staples
  • Best Screenplay: The Cabin in the Woods, Joss Whedon & Drew Goddard
  • Best Newcomer (the Sydney J. Bounds Award): Helen Marshall

For more information…