Australia Wins Quidditch World Cup

Australia has won the third biennial Quidditch World Cup with a score in the final of 150-130. The Australian Dropbears beat the defending champion US National team in Frankfurt, Germany. This is the first time a country other than the US has won the Quidditch World Cup.
For more information…

Deutscher Phantastik Preis Nominees

he nominees for the Deutscher Phantastik Preis have been announced. Voting will take place between June 25 and July 17 with the winners announced at BuchmesseCon in Dreieich bei Frankfurt on October 22.

Bester deutschsprachiger Roman / Best novel in German language

  • Amizaras 3 – Raphadona, by Valerian Çaithoque
  • Kalypto 1 – Die Herren der Wälder, by Tom Jacuba
  • Feuerjäger 1 – Die Rückkehr der Kriegerin, by Susanne Pavlovic
  • Chroniken von Chaos und Ordnung 3 – Bargh Barrowson, by J. H. Praßl
  • Der Schattenkristall 3 – Das Blut der Wächterin, by Elisabeth Ruetz
  • Hell’s Abyss 1 – 666, by M. H. Steinmetz

Bestes deutschsprachiges Romandebüt / Best debut novel in German

  • Transformation am Feuersee, by Sandra Berger
  • Keine Menschenseele, by Faye Hell
  • Die Augen des Iriden, by Maja Loewe
  • Cesario Aero – Kaiser der Lüfte, by Luzia Pfyl
  • Verlorener Stern, by Mona Silver

Bester internationaler Roman / Best international novel

  • Fingerhut-Sommer (Foxglove Summer) by Ben Aaronovitch
  • Resurrection Inc. (Resurrection Inc.) by Kevin J. Anderson
  • Die Krone des Schäfers (The Shepherd’s Crown) by Terry Pratchett
  • Die Musik der Stille (The Slow Regard of Silent Things) by Patrick Rothfuss
  • Die raunende Maske (The Hollow Boy), by Jonathan Stroud

Beste deutschsprachige Kurzgeschichte / Best German short story

  • Erasmus Emmerich und der zinnoberrote Zinnsoldat,” by Katharina Fiona Bode
  • Gesang der Kröten,” by Georg Britzkow
  • Selig sind die geistig Armen,” by Anna-Katharina Höpflinger
  • Das öde Land,” by Oliver Plaschka
  • Der große Stefano,” by Carmen Weinand

Beste Original-Anthologie/Kurzgeschichten-Sammlung / Best anthology/story collection

  • Die dunkelbunten Farben des Steampunk
  • Zombie Zone Germany, edited by Torsten Exter
  • Die kleinen Köche, edited by Ann-Kathrin Karschnick & Diana Kinne
  • Das öde Land, by Oliver Plaschka
  • Verschlusssache, edited by Ingrid Pointecker & Fabian Dombrowski

Beste Serie / Best book series

  • Die Chroniken der Seelenwächter, by Nicole Böhm
  • Asgaroon, by Allan J. Stark
  • Heliosphere 2265, by Andreas Suchanek
  • Perry Rhodan
  • Chroniken von Chaos und Ordnung, by J. H. Praßl

Bester Grafiker / Best graphic artist

  • Arndt Drechsler
  • Mark Freier
  • Alexander Kopainski
  • Timo Kümmel
  • Grit Richter

Bestes Sekundärwerk / Best work on secondary literature

  • Das große Steampanoptikum, by Alex Jahnke & Clara Lina Wirz
  • Geek!
  • Magira – Jahrbuch zur Fantasy 2014, by Michael Haitel & Hermann Ritter
  • Multimania
  • With Love, Mary Sue, edited by Bettina Petrik & Stefanie Zurek

For more information… (in German)