Scribe Winners

The Scribe Awards, to recognize excellence in tie-in writing, were presented at the San Diego Comic Con on July 23. The winners appear below.

  • Best Novel (General Fiction): As The World Turns: The Man From Oakdale, by “Henry Coleman” & Alina Adams
  • Best Original Fiction (Speculative Fiction) tie: Terminator Salvation: Cold War, by Greg Cox and Enemies & Allies, by Kevin J. Anderson
  • Best Adaptation (General and Speculative): The Tudors: Thy Will Be Done, by Elizabeth Massie
  • Best Young Adult (Original and Adapted ); Bandslam: The Novel, by Aaron Rosenberg
  • Grandmaster: William Johnston

For more information…

Scribe Award Winners

The winners of the annual Scribe Awards, presented for best Media tie-in novels, were presented on July 24 at the International Comic-Con in San Diego, California.

  • Grand Master: Keith R.A. DeCandido
  • Best General Fiction Original: CSI: Headhunters, by Greg Cox
  • Best General Fiction Adapted: Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull, by James Rollins
  • Best Speculative Fiction Original: Star Trek Terok Nor: Day of the Vipers, by James Swallow
  • Best Speculative Fiction Adapted: Hellboy II: The Golden Army, by Robert Greenberger
  • Best Young Adult Original: Primeval: Shadow of the Jaguar, by Steven Savile
  • Best Young Adult Adapted: Journey to the Center of the Earth 3D, by Tracey West

For more information…

Scribe Nominees

The Third Annual Scribes, presented for excellence in tie-in writing, will be awarded at a special ceremony at Comic-Con in San Diego July 23-29. The Grandmaster Award is given to an author for his extensive and exceptional work in the tie-in field. The gaming awards will be presented at GenCon in Indianapolis August 13-16 2009.

General Fiction

Best Novel-Original

  • Burn Notice: The Fix, by Tod Goldberg
  • Criminal Minds: Finishing School, by Max Allan Collins
  • CSI: Headhunter, by Greg Cox

Best Novel—Adapted

  • Death Defying Acts, by Greg Cox
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull, by James Rollins
  • The Tudors: King Takes Queen, by Elizabeth Massie
  • The Wackness, by Dale C. Phillips
  • The X-Files: I Want to Believe, by Max Allan Collins

Speculative Fiction

Best Novel—Original

  • Ghost Whisperer: Revenge, by Doranna Durgin
  • Ravenloft: The Covenant, Heaven’s Bones, by Samantha Henderson
  • Stargate SG-1: Hydra, by Holly Scott & Jaime Duncan
  • Star Trek Terok Nor: Day of the Vipers, by James Swallow

Best Novel—Adapted

  • Hellboy II: The Golden Army, by Bob Greenberger
  • The Mutant Chronicles, by Matt Forbeck
  • Star Wars—The Clone Wars: Wild Space, by Karen Miller
  • Underworld: Rise of the Lycans, by Greg Cox

Young Adult—All Genres

Best Novel—Original

  • Dr. Who: The Eyeless, by Lance Parkin
  • Primeval; Shadow of the Jaguar, by Steven Savile
  • Disney Club Penguin: Stowaway! Adventures at Sea, by Tracey West

Best Novel—Adapted

  • Iron Man: The Junior Novel, by Stephen D. Sullivan
  • The Dark Knight: The Junior Novel, by Stacia Deutsch and Rhody Cohon
  • Journey to the Center of the Earth 3D, by Tracey West

The Grandmaster Award: Keith R. A. DeCandido

Special Gaming Scribe—Best Original

  • Eberron: The Inquisitives, the Darkwood Mask, by Jeff LaSala
  • Dragonlance: Death March, by Jean Rabe
  • Eberron: The Doom of Kings, by Don Bassingthwaite
  • Warhammer: Elfslayer, by Nathan Long

Special Gaming Scribe—Best Adapted

  • The Worls of Warcraft: Beyond the Dark Portal, by Aaron Rosenberg & Christie Golden
  • The Mutant Chronicles, by Matt Forbeck
  • Metal Gear Solid, by Raymond Benson

For more information…